Your browser (Internet Explorer 7 or lower) is out of date. It has known security flaws and may not display all features of this and other websites. Learn how to update your browser.

X

Sektörün Kalitesini Artıracak Standartları Hayata Geçirmek Gerekiyor

Veysi Sami Ünser<br />Borusan Manheim Satış ve Pazarlama Yöneticisi
Veysi Sami Ünser
Borusan Manheim Satış ve Pazarlama Yöneticisi

Manheim Türkiye, yaygın operasyon merkezleri ve geliştirdiği teknoloji ürünlerinin katkısıyla, ikinci el bir aracın yaşam döngüsünün her aşamasını etkilemekte; ticari satıcılara ve bayilere araçlarının tam değerini elde etmeleri için yardımcı olmaktadır. Satış ve Pazarlama Yöneticisi Veysi Sami Ünser ile Manheim Türkiye’nin faaliyetlerini konuştuk.

Borusan-Manheim birlikteliği nasıl başladı ve bu ortaklık size neler kattı?
18 ülkede faaliyet gösteren dünyanın en büyük kullanılmış araç açık artırma şirketi olan Manheim Auctions ile ilk olarak 2007 yılında bir araya geldik. Başlangıçta amacımız bir ortaklıktan ziyade Türkiye’de en yüksek pazar payına sahip bir açık artırma şirketi olarak dünyanın en iyisi ile bir araya gelmek ve onların tecrübelerinden faydalanmaktı. Bununla birlikte benchmark çalışmaları ile şirket verimliliğimizi artırarak müşterilerimize verdiğimiz hizmet kalitesini yükseltmekti. Bu amaçla kendilerini ziyaret ettik. Elde ettiğimiz sonuçlar ve Türkiye’de ikinci el araç pazarının sahip olduğu potansiyeli göz önüne alarak çok kısa bir sürede onlar bizi ziyarete geldi. Bu ziyaret neticesinde Borusan’ın Türkiye pazarında sahip olduğu kullanılmış araç pazarı deneyimi ve Manheim’ın sahip olduğu global deneyim bir araya gelerek Türkiye’nin en büyük kullanılmış araç açık artırma şirketi olan BorusanManheim ortaklığı başladı.

Bu birleşme ile Manheim 1945 yılından günümüze dünya genelinde edindiği açık artırma tecrübesini ve bu tecrübe neticesinde oluşan know-how’ı Türkiye pazarına getirmiş oldu. Bizim için en büyük avantaj cevap aradığımız tüm soruların yanıtlarının hazır olduğu ve hali hazırda uygulandığı bir dünyaya giriş yapmış olmaktı. Böyle bir birikime sahip olan bir ortaklığın organizasyonel dönüşümü de aynı yıl içerisinde gerçekleşti. Şirketimiz, sahip olduğu operasyonel süreçler, satış süreç ve sistemleri ve müşteri ilişkileri konusunda çok hızlı bir dönüşüm yaşadı. Bu dönüşüm neticesinde şirketimiz ortaklığın ilk gününden bugüne yıllık ortalama yüzde 70 büyüdü ve pazardaki liderliğini artırarak sürdürdü.

Manheim Türkiye kuruluşunun ilk gününden bugüne kadar yıllık ortalama yüzde 70 büyüdü. Manheim Türkiye, sahip olduğu operasyonel süreçler, satış süreç ve sistemleri ve müşteri ilişkileri konusunda çok hızlı bir dönüşüm yaşadı.

İkinci el otomotiv sektörünün Türkiye’deki durumunu değerlendirdiğinizde ortaya nasıl bir tablo çıkıyor? Bu tabloda Manheim nasıl bir yere sahip?

Türkiye’de çok büyük bir ikinci el otomotiv pazarı mevcut. Biz bugüne kadar ikinci el Pazar planlarımızı, 1’e 3, yani her bir sıfır km araca karşılık 3 adet kullanılmış araç satılan bir varsayımı ile gerçekleştiriyorduk. Geçen sene Mayıs ayında devreye giren ASBİS sistemi devreye alınana kadar sektörde faaliyet gösteren hiçbir firma bu potansiyelin büyüklüğünü net olarak göremiyor, herkes kendi yaptırdığı araştırmalar neticesinde hesapladığı bir büyüklük üzerinden planlarını hazırlıyordu. Gelinen nokta itibarı ile 2011 yılı Ocak-Kasım döneminde 4.8 milyon adet araç satış işlemi yapıldığını biliyoruz; ki bu rakam sene sonunda 5 milyon aracın üzerine rahatlıkla ulaşacaktır.

İş modelimizde tedarikçi olarak filo kiralama şirketleri, kurumsal filolar,yetkili satıcılar ve oto galerileri yer almaktadır. Alıcılar ise sadece yetkili satıcılar ve oto galerilerdir. Sistemimiz perakende müşteriye kapalıdır. Bunun nedeni tek bir alanda uzmanlaşmak ve alıcı müşterilerimizin karşısına perakende müşterilerini rakip olarak çıkartmayarak, sisteme olan güvenin devamlılığını sağlanmaktır.
İş modelimizde tedarikçi olarak filo kiralama şirketleri, kurumsal filolar,yetkili satıcılar ve oto galerileri yer almaktadır. Alıcılar ise sadece yetkili satıcılar ve oto galerilerdir. Sistemimiz perakende müşteriye kapalıdır. Bunun nedeni tek bir alanda uzmanlaşmak ve alıcı müşterilerimizin karşısına perakende müşterilerini rakip olarak çıkartmayarak, sisteme olan güvenin devamlılığını sağlanmaktır.

Bu kadar büyük bir potansiyelin olduğu ikinci el otomotiv sektöründe ise en önemli sorun, sektörün kalitesini artıracak standartların bulunmamasından kaynaklanmaktadır. Bugün oto alım satımı işi herkes tarafından yapılabilmektedir. Ancak kurumsal anlamda değerlendirdiğinizde maalesef sektörün gelişimi istenilen düzeyde değildir. Emeklisinden esnafına ana faaliyet konusu oto alım satımı olmayan birçok kişi/ kuruluş oto alım satım işi ile iştigal etmekte, bu durumda ciddi bir kayıt dışı ekonomi oluşturmaktadır. Devlet de bu nedenle ciddi vergi kayıpları yaşamaktadır. Diğer önemli bir sorun ise sektör genelinde yaşanan güven sorunudur. Aracını satmak isteyen firmalar sadece güvendiği firmalar ile ticaret ilişkisi kurmakta, devir, tescil ve tahsilat riskini azaltmak için kısıtlı bir network üzerinden ellerinde bulunan kullanılmış araçları değerlendirmektedir. Bu durum birçok firma için araçlarını reel piyasa değerinin altında sattıkları için bir fırsat maliyeti oluşturmaktadır.

Borusan-Manheim sektöre girdiği ilk günden bugüne, sistemi üzerinden alınıp satılan tüm araçları kayıt altına alarak sektöre yeni standartlar kazandırmıştır. Tüm müşterilerimiz kayıt altına alınmış olup yaptıkları ticaretin vergisini öder konuma gelmiş ve tüm işlemlerini usulüne uygun takip etme alışkanlığı kazanmışlardır. Tüm para transferleri bankalar kanalı ile yapılmakta ve tüm araç faturaları satış bedelleri üzerinden kesilerek alıcılara ulaştırılmaktadır.

Güven, ticaretin olmazsa olmaz kurallarından biridir. Borusan-Manheim özellikle toptan piyasada (alıcılarımızın tamamı Yetkili Satıcılar ve Oto Galerileridir) yaşanan güven sorununu ortadan kaldırarak piyasaya yön veren bir ticaret platformu haline gelmiştir. Satıcı firmalar “araçların noter satışı ne olacak ve sattığım bedeli tahsil edebilecek miyim?” sorusunu sorarken, alıcılar ise “araç bedelini ödedim, acaba aracın satışını alabilecek miyim?” ya da “bu aracı aldım ama durumu gerçekten söylendiği gibi mi?” sorularını sormakta ve bu nedenle sektör içerisinde kimse tanımadığı kişi/kuruluşlardan araç almak istememektedir. Borusan Manheim sahip olduğu tecrübe ve yarattığı güvem ortamı ile bu problemi ortadan kaldırmış ve sektöre getirdiği yeni standartlar ile satıcı ya da alıcıların değil ticareti yapılan araçların değerlendirildiği bir ortam yaratmıştır. Örneğin sistemimiz içerisinde kilometresi düşürülmüş araç veya ağır hasar (pert) kaydı bulunan araçların satışı konusunda ciddi yaptırımlar mevcuttur. Bu şekilde satılan araçların satışı hemen iptal edilirken, bu tarz araç satmayı alışkanlık edinmiş kişilere beyan zorunluluğu getirilmiştir. Bu iki konu aracın değerini ciddi olarak düşüren iki konudur ve bizimle çalışmaya başlayan her alıcı, bu tecrübeyi yaşadıktan sonra ya araçları ile ilgili doğru beyan vermekte ya da bu tarz araçları sistemimize dâhil etmemektedirler.

Veysi Sami Ünser : Borusan grubu ile Açık Artırma iş modelinin temellerinin atıldığı 2000 senesinde tanıştı. 11 yıldır “Kullanılmış Araç Yeniden Pazarlama” (remarketing) sektöründe çalışmakta. İş modelinin kurulması, faaliyete geçmesi ve günümüze kadar geçen süre içerisinde şirket içerisinde çok çeşitli görevler aldı. Sırasıyla Operasyon, Mali İşler, Pazarlama ve Projeler departmanlarında görev aldıktan sonra şu anda 3 yıldır Satış ve Pazarlama Yöneticiliği görevini yürütmektedir.

Satış için özellikle ‘açık arttırma’ yöntemini kullanmanızın nedeni nedir?
Kullanılmış araç ticaretinde açık artırma iş modeli tüm gelişmiş pazarlarda kullanılan en etkin yöntemlerden biridir. Genel olarak ülkemizde kullanılan geleneksel yöntemler, toplu olarak araçların kapalı zarf usulü satışı veya teklif usulü satışı yöntemleridir. Her iki modelde de satılan aracın marka modeli ve kilometresi dışında herhangi bir bilgi yoktur. Olanlarda ise bilginin doğruluğu her zaman sorgulanmaktadır. Bu nedenle alıcılar her zaman istenmeyen olaylarla karşılaşabileceklerini düşünerek temkinli teklif vermeyi öncelikli strateji olarak benimserler. Ayrıca araçlar toplu satıldığında her zaman birim fiyatı ortalama değer üzerinden hesaplanarak değerlendirilir ve bu da satılması planlanan araçların sayısı arttıkça birim fiyatında düşüş anlamına gelir. Ayrıca güven problemi ve/veya istenen şartları sağlayabilecek güçte alıcıya ulaşmak mümkün olmadığından yeterli rekabet ortamı yaratılamadığı için reel piyasa değerine ulaşmak mümkün değildir.

Açık artırma modelinde bilgi şeffaftır. Araçlar alıcıların önünden tek tek ekspertiz raporu ile birlikte fiziki olarak geçer ve daha doğru bir değerlendirme yapma imkânı sağlanır. Her bir araç ayrı ayrı satılır. Bu sayede alıcı satılacak aracın kondisyonuna göre kimini daha yüksek bedelle alırken, kimini daha düşük bedele alabilir. Ancak bunu yapabilmek için en azından Borusan-Manheim sistemine kayıtlı 1750 alıcı üye ile rekabet etmek zorundadır. Bu rekabet satış fiyatlarında ciddi fark yaratmakta ve satılan malın sermayesi güçlü tek bir firma tarafından alınıp satılması yerine, alıcının erişimine açık bir rekabetçi ortamda gerçek piyasa değerinden alıcı bulunmasını sağlamaktadır. Her bir aracın satış fiyatı toplandığında çok büyük bir yüzde ile firmanın kendi imkânları ile almış olduğu teklifin üzerinde bir değerle satılmış olur. Aslında Borusan-Manhem, alıcı ve satıcıları bir araya getiren, herkesin birbirini gördüğü, manipülasyon imkanı olmayan güvenilir ve şeffaf bir kullanılmış araç borsasıdır. Arz ve talebe göre fiyatlar oluşur, alıcılar da satıcılar da ciddi zaman ve maliyet avantajı sağlamış olurlar.

İkinci el otomotiv pazarı : Gelinen nokta itibarı ile 2011 yılı Ocak-Kasım döneminde 4.8 milyon adet araç satış işlemi yapıldı. Bu rakamın yıl sonunda 5 milyon aracın üzerine ulaşacağı tahmin ediliyor.

‘Açık arttırma’ ile satış sistemi nasıl bir işleyişe sahip?
Yetkili satıcılar katılımlarını nasıl sağlıyor? İş modelimizde tedarikçi olarak Filo Kiralama Şirketleri, Kurumsal Filolar,Yetkili Satıcılar, ve Oto Galerileri yer almaktadır. Alıcılar ise sadece Yetkili Satıcılar ve Oto Galerilerdir. Sistemimiz perakende müşteriye kapalıdır. Bunun nedeni tek bir alanda uzmanlaşmak ve alıcı müşterilerimizin karşısına perakende müşterilerini rakip olarak çıkartmayarak, sisteme olan güvenin devamlılığını sağlanmaktır

Açık Artırma organizasyonumuz araçların tesisimize girişi ile başlar. Sırasıyla sistem girişleri, yıkama ve ekspertiz işlemleri tamamlandıktan sonra araçlar satışa çıkacakları sıraya göre park yerindeki yerlerini alır. Açık artırma öncesinde satışa çıkacak araçların tamamı ekspertiz bilgileri ile birlikte web sitemizden yayınlanır ve ayrıca satış günü alıcıların araçları kolay bulabilmesi için satış listeleri hazırlanarak resepsiyonda dağıtılır. Satış günü alıcılar araçları park yerinde inceleyebilir ve araçları çalıştırarak kontrol edebilir. Satış, alıcı ve satıcıların katılımıyla sabah saat 10:00’da başlar. Her bir araç tek tek alıcıların beğenisine sunulur. İlgili araç için gelen teklif, satıcı firmanın bize beyan etmiş olduğu minimum satış tutarına eşit olur veya geçerse en yüksek teklif verene satılır. Bu noktadan itibaren alıcı için ödeme, satıcı için aracın devir işlemleri için gerekli olan evrakın tarafımıza ulaştırılması süreci başlar. Süreç tamamlandığında alıcı aracını teslim alır ve araç bedeli de tarafımızca satıcı firmaya ödenir.

Bu süreç içerisinde marka yetkili satıcıları sistemimizde hem satıcı hem alıcı rolünü üstlenebiliyorlar. Satıcı konumundayken stoklarında bulunan takas araçlarını veya stok süresini bir hayli aşmış ancak perakende de değerlendirilememiş olan araçlarını sistemimiz aracılığıyla satıyorlar. Kendi bünyelerinde gerçekleştirdikleri toplu araç alımlarında da sistemimizi yoğun olarak kullanıyorlar. Çok sayıda aracın satışı için gerekli olan kaynağı kendilerinin karşılaması yerine sistemimiz üzerinden çok sayıda alıcıya ulaşarak hızlı ve değerinde satarak kendi operasyonel verimliliklerinde de artış sağlıyorlar. BorusanManheim sadece satış olarak değil, müşterilerine otopark, ekspertiz, devir ve tescil, tahsilat ve ödeme konularında sağlıyor tek nokta hizmet anlayışı ile de onların ciddi bir operasyonel maliyetten tasarruf etmelerini sağlıyor. Yetkili Satıcılar aynı zamanda kendi ikinci el programları çerçevesinde Showroom’larında sergileyip satabilecekleri araçları da satın alarak kaynak ihtiyaçlarını karşılamış oluyorlar.

Türkiye ikinci el otomobil sektöründe kurumsal firma sayısında artış ve merdiven altı tabir edilen galerilerinin yavaş yavaş birleşerek büyüyeceklerini öngörmekteyim
Türkiye ikinci el otomobil sektöründe kurumsal firma sayısında artış ve merdiven altı tabir edilen galerilerinin yavaş yavaş birleşerek büyüyeceklerini öngörmekteyim

Türkiye’de benzer başka uygulamalar mevcut mu? Bu noktada sizin farklılığınız nedir?
Elbette benzer uygulamalar mevcut. Borusan-Manheim’ı diğer uygulamalardan ayıran en önemli özellikler sahip olduğumuz açık artırma tecrübesi ve bilgi birikimi, 1750 alıcı üyemiz, Türkiye’nin önde gelen Filo Kiralama Şirketlerinin tercihini kazanmış olmamız, her hafta 800 araçlık açık artırma araç portföyümüz ve perakende müşteriyi alıcı olarak sistemimize dâhil etmememiz sayılabilir.

Otomotiv kiralama şirketlerinin ‘açık arttırma’ satışına ilgisi nasıl? Bu anlamda, şirketlere önerileriniz neler?
İlgi oldukça büyük, hatta iş modelini o kadar benimsediler ki kendi online yatırımlarını yaparak benzer modeller üzerinden araç satmaya başladılar bile. BorusanManheim şu anda Türkiye’de Filo Kiralama pazarının yüzde 80’ini temsil eden firmaların tamamı ile çalışmakta. Sahip olduğu ortalama yüzde 40’lık pazar payı ile Filo Kiralama şirketlerinin en büyük iş ve çözüm ortağı. Operasyonel Filo Kiralama pazarı her geçen gün büyüyen ve potansiyeli çok yüksek bir pazar. Bu noktada firmaların toplam parkı büyüdükçe sorunların boyutu da farklılaşıyor. Genel olarak tedarikçilerimizim ikinci el operasyon departmanları 2-3 kişi ile sınırlı ve bir yıl içerisinde binlerce otomobilin satışını yönetmek her geçen gün zorlaşmakta. Borusan-Manheim aracılığı ile satılan araçların satış öncesi ve sonrası iş yükünü ortadan kaldırarak operasyonel maliyetlerini ciddi oranda azaltabiliyorlar. Bu işlemlerdeki muhatap teke iniyor. Bizler burada tedarikçilerimizin mevcutta yaptığı tüm işlemleri tek noktadan yöneterek onlara zaman kazandırıyor ve kaynaklarını daha verimli kullanabilmeleri konusunda avantaj sağlıyoruz. Sahip olduğumuz bilgi birikimi ve tecrübeyi kullanarak müşterilerimizin süreçlerinde iyileştirme yapmak; gerçekleştirecekleri projelerde yer almak ve onları yönlendirmek gibi de çok önemli bir misyonumuz var. Buradan sizin aracılığınızla tüm Filo Kiralama şirketlerine bir çağrıda ve hatta öneride bulunmak istiyorum. Lütfen sahip olduğumuz bilgi birikimimiz ve tecrübemizden faydalanın. Operasyonel konularda yaşadığınız sorunları ortadan kaldırmak için birlikte çalışabiliriz. Mevcut ürün ve hizmetlerimizin yanı sıra ihtiyacınız doğrultusunda yeni ürün ve hizmetleri de beraber oluşturacağımız proje grupları ile size sunacağımız özel çözümlerle farkı birlikte yaratabiliriz. Biz bu yatırımları birlikte yaparak sorumluluk almaya ve sektörün gelişimine sizlerle birlikte katkıda bulunmaya hazırız.

Piyasanın orta ve uzun vadedeki durumuna ilişkin öngörüleriniz neler?
Türkiye ikinci el otomobil sektöründe kurumsal firma sayısında artış ve merdiven altı tabir ettiğimiz küçük oto galerilerinin yavaş yavaş birleşerek büyüyeceklerini, bu imkâna sahip olmayan firmaların ise devam edemeyeceği görüşündeyim. Tüm dünyada ikinci el otomobil pazarının iştah kabartan potansiyeli nedeniyle de Distribütör firmaların Kurumsal İkinci El Programlarına daha fazla önem verecekleri şimdiden beklenen bir konudur. Bizler ve distribütör firmalar gibi kurumsal şirketlerin sektörde ağırlığı hissettirmesi ile de hali hazırda yapısal değişim süreci başlamış olan pazarda daha oturmuş bir ikinci el yapılanması görmek için çok da fazla beklemeyeceğiz gibi görünüyor. Tüketici alışkanlıklarındaki değişim, satış pazarlama teknik ve yöntemlerinde de değişikliği beraberinde getirmeye başladı bile. Artık perakende müşteriler almayı planladıkları araçları internet üzerinden araştırarak seçeneklerini daraltıyor ve bilgiye daha kısa sürede ulaşarak nihai alım kararlarını buna göre veriyorlar. Oto pazarlarının popülaritesi her geçen gün azalıyor. Bu nedenle hem faaliyet konumuz içerisinde, hem de ikinci el pazarın genelinde online çözümlerin payının artacağını bekliyorum. Biz de bu değişiklikleri yakından takip ediyor ve çağa uygun çözümlerimizle müşterilerimizin işlerine değer katmaya devam ediyoruz.

Manheim Türkiye’nin sunduğu hizmetler

 • Açık Artırma
  Her hafta Çarşamba ve Cuma günü İstanbul – Tuzla ve İstanbul – İstoç’taki tesislerde, ve her hafta Perşembe günü Ankara ve İstanbul-İstoç’taki tesislerde açık artırmalar düzenlenir. Üye olan galeri ve yetkili satıcılar, yapılan sözleşme ile açık artırmada araç alma imkânına sahiptir.
 • Online Açık Artırma
  İnternet ortamında Açık Artırmaya çıkan araçlara verilen teklifleri görebilir, teklif verebilir ve açık artırma merkezlerimize gelmeden araç alabilirsiniz
 • Simulcast
  Üye olan galeri ve yetkili satıcılar, internete bağlı oldukları herhangi bir yerden açık artırmaya sesli ve görüntülü olarak bağlanabilir. Açık artırmayı takip edebilir ve eş zamanlı olarak teklif verebilir. 
 • Artırmatik
  Artırmatik, Manheim Türkiye’ye özel olarak üretilmiş yazılımla çalışan bir tür avuç içi bilgisayardır. İstoç’ta olan üye olan galeri ve yetkili satıcıların açık artırma sürecini eş zamanlı olarak takip etmelerini ve yönetmelerini sağlar. 
 • Nakliye Hizmetleri
  Manheim Türkiye, nakliye firmalarıyla gerçekleştirdiği özel anlaşmalarla müşterilerine aldıkları ve satacakları araçlar için nakliye hizmeti sunar. 
 • Araç Detay Temizlik
  Manheim Türkiye, açık artırmaya katılan araçlar için, isteğe bağlı olarak iç- dış ve motor temizlik hizmeti verir. 
 • Ekspertiz
  Açık Artırmaya çıkacak araçlara (8 yaşa kadar olan) kaporta ekspertizi yapılmaktadır. Ekspertizimiz araçların boya, değişen gibi kaporta durumlarını kapsamakta ve alıcılarımıza bilgilendirme amaçlı referans olmaktadır. 
 • Işıklı Satış Sistemi
  Açık artırma sırasında aracın; görüldüğü gibi (kırmızı ışık), dikkat (sarı ışık) ve garantili (yeşil ışık) durumlarını ifade eder.

Manheim Türkiye’den “Artırmatik sistemi”
Artırmatik sistemi şu anda Mahmutbey İstoç Oto Ticaret Merkezi’nde bulunan şubemizde kullanılmaktadır. Bu şubemizin kuruluş amacı İstanbul Avrupa yakasında konuşlu üye bayilerimizin Tuzla veya Ankara şubelerimize gitmesine gerek kalmadan gerçek zamanlı olarak araçları ekranlardan sesli ve görüntülü takip ederek teklif vermeleri ve araç almalarını kolaylaştıracak bir ortamın oluşturulmasıydı. Bunu da geçtiğimiz yıllar içerisinde başardığımızı net olarak belirtmeliyim. İstanbul içerisindeki en büyük sorunun trafik olduğunu düşünürsek, Avrupa yakasında bulunan üyelerimizin, trafik çilesi ile uğraşmadan rahat ve konforlu bir ortamda uzaktan ancak fiziki alıcılarla aynı bilgilere eş zamanlı ulaşabilecekleri bir ortam yarattık. Artırmatik bu kolaylığın en önemli parçası, sistem kablosuz el terminalleri sayesinde Tuzla ve Ankara lokasyonlarımızdaki araçlara teklif verme imkanını sağlarken, bu terminaller üzerinden araç bilgilerine ulaşmak ve favori araç listeleri oluşturmak mümkün. İlgilenilen araç satışa çıktığında kullanıcısını uyaran sistemde alıcı sadece bir ekrana dokunarak İstoç’tan Açık Artırmanın yapıldığı şubedeki araca anında teklif verebiliyor. Sistem sürece hız ve verimlilik katarken, kimliğini gizli tutmak ve hangi araçla ilgilendiklerinin bilinmesini istemeyen alıcılar için çok kullanışlı bir model olarak kabul görüyor. Sistem aynı zamanda satıcı firmalarımız tarafından da kullanılabilmekte. Özellikle mesafe nedeniyle satış lokasyonuna ulaşamayan satıcı firma yetkilileri el terminalleri sayesinde açık artırma esnasında fiziki lokasyondaki Açık Artırmacı ile direkt temasa geçebilmekte ve gördüğü fiyat üzerinden “Araç Satılabilir” komutunu elektronik ortamda verebilmektedir. Bu bilgi Açık Artırmayı sunan arkadaşımızın ekranında anında görüntülenmekte ve aracın satışı tamamlanmaktadır.

Manheim Türkiye’nin gelecek hedefleri
Daha önce de belirttiğim gibi her yıl büyüyen bir şirketiz. Bu kolay değil, bu büyümeyi devamlı kılabilmek için sürekli yeni ürün ve hizmet geliştirmek ve fark yaratmak en önemli stratejimiz. Önümüzdeki yıl 18.000 araç satmayı planlıyoruz. Hedeflerimize ulaşma noktasında 2012 yılında devreye alacağımız yeni ürünlerimizle ciddi fark yaratacağız. Bu ürünler arasında en dikkat çekecek olanlar mekan bağımsız internetin bulunduğu her noktadan fiziki açık artırmalarımıza bağlanmayı, gerçek zamanlı teklif verme ve araç alma imkanı sağlayacak Simulcast sistemi.

Bu teknoloji sayesinde alıcı firmalar Türkiye’nin neresinde olurlarsa olsunlar açık artırmalarımızı canlı olarak izleyebilecek ve araç alabilecek konuma gelecekler. Hem zamandan tasarruf sağlarken, hem de mevsimsel nedenler veya mesafe nedeniyle gelemedikleri zaman kaçırdıkları fırsatları yakalamış olacaklar.

Diğer bir ürünümüz ise Filo Kiralama şirketlerine yönelik geliştirdiğimiz MaC 360. 360 derece kapsamında tüm teslimat, park yeri, hasar ve satış ekspertizi ve nakliye hizmetini tek bir paket içerisinde tercihlerine göre alabilecek olan Filo Kiralama Şirketleri, bu ürün sayesinde hem operasyonel maliyetlerinde azalma, hem zamandan tasarruf hem de araçları üzerinde bulunan hasarları maliyetleri ile birlikte görebilecek ve çok daha hızlı bir şekilde süreçlerini yönetebileceklerdir. Bu ürün kapsamında sadece Filo Kiralama şirketlerini değil, onların müşterisi olan filo şirketlerinin de memnuniyetini artıracak teslimat, park yeri ve nakliye hizmetlerini bu kapsamda vermeyi planlıyoruz. Kontrat sonrası araç teslim alacak Filo Kiralama şirketlerinin teslimattan satışa kadar geçen süre içerisindeki her adımda MaC 360, onların en büyük destekçisi olacak. Ayrıca müşterilerinin ayağına giderek yapılacak olan teslimat işlemleri kiralama müşterilerinin hizmet memnuniyetini artıracak en önemli farklardan biri olacak. Kiralama müşterisi aracın teslimatı için vakit kaybetmeyerek rahat ve kaliteli bir teslimat süreci yaşarken, Kiralama şirketleri de sözleşmeleri kapsamında belirledikleri rücu işlemlerini ve bu işlemlerle ilgili araç başı toplam yerine koyma bedellerini 1 gün içerisinde görebilir ve araç henüz ellerine gelmeden gerekli kararı alabilir konuma gelecek. Satış için gerekli olan ekspertiz ve Manheim Pazar Raporu içerisinde kendilerine bildirilecek tahmini satış bedelleri ile de ikinci el satış süreçlerini aracın gelmesini beklemeden başlatarak hızlı,verimli ve yürütülebilir bir operasyonel yapıya kavuşmuş olacaklar.

Top