Your browser (Internet Explorer 7 or lower) is out of date. It has known security flaws and may not display all features of this and other websites. Learn how to update your browser.

X

SSS

Sıkça Sorulan Sorular

Mevcut şirketimizde araç kiralama faaliyetine başlamak için ne yapmamız gerekiyor?

Şirketinizin anonim veya limited şirket olması halinde, Türk Ticaret Kanunu madde 43’e göre şirketinizin işletme konusunu unvanınıza eklemeniz gerekmektedir.

Ayrıca Kimlik Bildirme Kanunu’na göre araç kiralama şirketleri, araç bilgilerini, aracı kiralayanların kimlik bilgilerini ve kira sözleşmesi kayıtlarını usulüne uygun şekilde günü gününe tutmak zorundadır. Bu sebeple, bağlı bulunulan en yakın kolluk (jandarma/polis) merkezine kullanıcı kaydı açılması için başvuruda bulunulması da gereklidir.

Araç Kiralama Şirketi kurmak için olması gereken asgari bir araç sayısı var mıdır?

Araç kiralama şirketi kurulması için asgari araç sayısını öngören herhangi bir yasal düzenleme bulunmamaktadır.

Araç Kiralama Şirketi kurmak için TOKKDER’e ya da başka bir odaya üye olmamız gerekiyor mu?

Her ticaret / hizmet sektörü gibi bağlı bulunulan ilin Ticaret Odası’na kayıt zorunluluğu olmakla birlikte herhangi bir sivil toplum kuruluşuna veya derneğe üye olmak yasal bir zorunluluk değildir. TOKKDER sektörle ilgili kamu düzenlemelerinin tüm paydaşlar için adil, sürdürülebilir olmasını sağlamak için çalışmalarını sürdürmektedir. Sektörün hizmet kalitesinin artması, büyümesi ve kamuya tanıtımı için çalışmaktadır. Dolayısıyla TOKKDER üyesi olmak işletmenize fayda sağlayacaktır.

Filo ve Rent a Car Dergisi’ne abonelik koşulları nelerdir?

Dergimiz 2 ayda bir yayınlanmakta olup ücretsizdir. Abonelik için; isminizi, adresinizi ve telefon numaralarınızı info@tokkder.org adresine göndermeniz yeterlidir.

Top