Your browser (Internet Explorer 7 or lower) is out of date. It has known security flaws and may not display all features of this and other websites. Learn how to update your browser.

X

Operasyonel Kiralama Sektör Raporu – 2017 1. Yarıyıl Sonu

“OPERASYONEL KİRALAMA VERİMLİLİĞE KATKI SAĞLIYOR”

TOKKDER’in, bağımsız araştırma şirketi TNS Global işbirliği ile yürütmekte olduğu pazar araştırmasının 2017 yılı 1. yarıyıl sonu sonuçlarını içeren “TOKKDER Operasyonel Kiralama Sektör Raporu” yayınlandı.

Türkiye yeni otomobil satışlarının 2016 yılının aynı dönemine göre yüzde 9,6 oranında azaldığı (Kaynak: ODD) 2017 yılının ilk yarısında Türkiye operasyonel kiralama sektörü, Türkiye’de satılan yeni otomobillerin yüzde 20,5’i olan yaklaşık 62 bin 800 adet yeni aracı filosuna kattı. 2017 yılının ilk yarısında yaklaşık 5 milyar 87 milyon TL yeni araç yatırımı yapan Türkiye operasyonel kiralama sektörünün aktif büyüklüğü 24 milyar 600 milyon TL’yi aşarken filosundaki araç sayısı ise 337 bin 500 oldu.

2016 yılında yaklaşık 4 milyar 950 milyon TL vergi (KDV+MTV+ÖTV) ödeyen operasyonel kiralama sektörü 2017 yılının ilk yarısında da yaklaşık 2 milyar 497 milyon TL vergi (KDV+MTV+ÖTV) ödeyerek ülke ekonomisine yaptığı katkıyı sürdürdü.

Türkiye operasyonel kiralama sektörünün gelişimi ile ilgili görüşlerini paylaşan TOKKDER genel koordinatörü Tolga ÖZGÜL “Operasyonel kiralama yöntemi işletmelere ve hatta bireylere, kaynaklarını verimli kullanma olanağı sağlarken birçok riski bertaraf etme imkânı da veriyor. Döviz kuru, faiz, ikinci el satış fiyatı ve hasar/prim gibi riskler operasyonel kiralama yönetimini tercih edenler için sorun olmaktan çıkıyor. Tüm bu saydığım risk unsurları operasyonel kiralama şirketleri tarafından yönetiliyor. Araç kiralayan işletmeler ise tüm kaynak ve konsantrasyonlarını asıl faaliyetlerine yönlendirerek verimliliklerini artırıyorlar. Bunun yanı sıra operasyonel kiralama, yeni araçlara erişimi kolaylaştırarak bir yandan ülkemizde trafik ortamında daha güvenli yeni teknoloji ürünü araçların payının artmasını desteklerken, diğer yandan da firmalar için müşterilere karşı kurum imajının yüksek tutulmasına da destek oluyor.” dedi.

Bu araştırma dönemi itibarı ile

  • Renault %29,9’luk payı ile Türkiye operasyonel kiralama sektörünün araç parkında en çok tercih edilen marka olmayı sürdürürken, %14,7 ile VW, %9,8 ile Ford, %8,9 ile Fiat takipçisi oldular.
  • Sektörün araç parkının yarısından fazlası (%50,6) C segment araçlardan oluşurken, B segment araçlar %28,5, D segment araçlar ise %13,1 pay aldı.
  • Sektörün araç parkının %95,1’i dizel araçlardan oluşurken, manuel vites araçlar %59,8 pay aldılar.

TOKKDER Operasyonel Kiralama Sektör Raporu Sunumu – 2017 1.Yarıyıl Sonu

TOKKDER Operational Leasing Sector Report Presentation – 2017 End of First Half

Top
cep muzik indir bahis siteleri