Your browser (Internet Explorer 7 or lower) is out of date. It has known security flaws and may not display all features of this and other websites. Learn how to update your browser.

X

Yeni Araçlarımızla Kiralama Sektöründe Daha Da Güçleneceğiz

Yirmi yıllık Türkiye serüveni ile Türk otomotiv sektörünün önemli markalarından olan Hyundai, aynı zamanda araç kiralama sektöründe de en çok tercih edilen markalardan biri. Son yıllarda “New Thinking. New Possibilities. – Yeni Yaklaşım. Yeni Olanaklar.” anlayışı ile piyasaya sunduğu başarılı modelleri ile dikkat çeken markanın Satış Müdürü Eray Gazioğulları ve Filo Satış Müdürü Seçkin Çorak ile Hyundai’nin sektör içindeki yeri ve araç kiralama sektörüne yaklaşımını konuştuk.

Hyundai markasının Türkiye’deki tüm satışlarını yöneten iki isim olarak sizleri tanıyabilir miyiz? Eray Gazioğulları: Marmara Üniversitesi İşletme Bölümü’nü 1989’da bitirdim. Askerliğimi tamamladıktan sonra Koç Grubu’nda Marmara Oto TOFAŞ’ta işe başladım. Marmara Oto ve TOFAŞ Grubu’nda 1992-1996 yılları arasında, Özel Satışlar Bölümü’nde çalıştıktan sonra 1996 Kasım’ında Hyundai Assan’da Filo Satış Müdürü olarak başladım. 7.5 yıl filo satış müdürlüğü yaptım. Daha sonra 6 yıl bayi geliştirme departmanı ve yerel fuarlar müdürlüğü gibi çeşitli görevlerde çalıştım. Son 2 yıldır da satış müdürlüğü yapıyorum.

Seçkin Çorak: İstanbul Üniversitesi İktisat Bölümü’nden 1987’de mezun oldum. Ardından İ.Ü İşletme’de yüksek lisans yaptıktan sonra askere gittim. Askerden sonra 1991 yılı Ocak ayında Çukurova Grubu’nda, BMC Ticari Araçlar bölge satış temsilcisi olarak işe başladım. Kamyon, otobüs gibi ağır vasıtaların satışında yaklaşık 8 yıl çalıştım. 1999 yılında da Hyundai Assan’da ağır vasıta şefi olarak başladım göreve. 2001’deki krizden sonra otobüs ve kamyon satışlarını yaptığım ağır vasıta operasyonu durduruldu Hyundai’de ve filo departmanına geçtim. Burada iki yıl çalıştıktan sonra 2004 yılında filo satış departmanı içinde kamu satışları sorumluluğunu üstlendim. Son 3 yıldır da filo satış departman müdürü olarak devam ediyorum. Filo satış departmanı olarak Eray Bey’in yönettiği satış bölümüyle beraber çalıştığımızı söyleyebiliriz. Satışlarımızın yaklaşık %30’u filo satışlarından oluşuyor. Hedefe giden yolda beraber çalışmamız, iyi satışlar yapmamız gerekiyor.

Nasıl bir kadroya ve yapıya sahip Hyundai Assan? Eray Gazioğulları: Hyundai-Assan’ın satış ve pazarlama kadrosu meslek yaşamına çok erken atılmış, yaşı çok genç ama mesleki tecrübesi yüksek olan kişilerden oluşuyor. Bu bir takım oyunu, bizim bireysel katkılarımız belli bir yere kadar. Sonuçta bizim bayrağımızı taşıyan 71 tane bayimiz ve yaklaşık 4 bin çalışanımız var. Müşteriyle bire bir temas halindeler… Burada tabii ki bizler stratejik bir mücadele veriyoruz, kararlar alıyoruz. Bizim burada alacağımız kararlar çok ani kararlar olabiliyor ve piyasaya çok ciddi müdahale edebiliyorsunuz. Hızlı hareket etmeniz ve de doğru karar vermeniz gerekiyor. Çünkü bir takım bütçeler sizin peşinizden geliyor; binlerce araç, üretim, ithalat, müşteriler… Piyasaya hükmediyorsunuz pazar payınız kadar. O yüzden bu genç yaş, dinamiklik ve uzun yıl tecrübesi şirkete artı değer katıyor.

Seçkin Çorak: Hedef kitlemiz çok geniş, Hyundai, Türkiye pazarında 2009 yılında birinci olan, dünya pazarında da hızla gelişen bir marka. Çetin bir rekabetin sürdüğü Türkiye pazarında söz sahibi 3-4 markadan bir tanesi şu anda… Önümüzdeki periyotta bu rekabet artarak devam edecek.

Marka ismi ve marka imajını artırmaya yönelik de büyük çalışmalarımız var global anlamda. Araç stil ve çizgilerimizde inanılmaz bir şekilde kabuk değiştiriyoruz. Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’den ilk aldığımız tepkiler de çok olumlu.
Marka ismi ve marka imajını artırmaya yönelik de büyük çalışmalarımız var global anlamda. Araç stil ve çizgilerimizde inanılmaz bir şekilde kabuk değiştiriyoruz. Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’den ilk aldığımız tepkiler de çok olumlu.

Sektörde çok fazla marka var ve rekabet çok yüksek. Tüm araçlarda aynı teknolojileri bulmak mümkün. Artık araç tercihlerinde firma ve marka imajı çok önde, bu anlamda Hyundai sektörde nerede? Eray Gazioğulları: Hyundai, stratejisinde global anlamda geçen yıldan itibaren büyük bir atılım yaptı. Hyundai’de hem araçların tasarımlarında bir değişiklik var. Ayrıca kalite ve güvenlik unsurları çok artırıldı. Çok ciddi yatırım yapılıyor araç geliştirme merkezlerinde bu işe. Marka ismi ve marka imajını artırmaya yönelik de büyük çalışmalarımız var global anlamda. Araç stillerimizde, çizgilerimizde zaten sizler de görüyorsunuzdur inanılmaz bir şekilde kabuk değiştiriyoruz şu anda. Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’den ilk aldığımız tepkiler de çok olumlu. Dünyada Genesis ile başlayan çok ciddi bir patlama oldu ve şimdi arkası geliyor. Otomotiv sektörü o kadar hızlı gelişiyor ki biz de elimizdeki mevcut olan ve sipariş verdiğimiz yeni araçlarla bunu yönetmeye çalışıyoruz. Şu an bütün enerjimizi yeni üretilecek araçlar ve model yılı değişikliğine verdik işin açıkçası. Biliyorsunuz yakın zamanda iki yeni aracımızı satışa sunduk: Accent Blue ve Elantra… Kasım ayında ise i40 modelimiz geliyor. Diğer tarafta da Seçkin Bey’in yönettiği filo tarafı çok hızlı gidiyor. Son yıllarda uzun dönem kiralama işi sektörün bir numaralı konusu olmuş durumda. araç kiralama sektörü büyüyor, hızlı gelişiyor. Bu işi sağlıklı yürütemeyen firmalar elendiler, layıkıyla yapan firmalar da gelişiyor.

Geçen yılki satış adediniz kaç oldu, bu yılki gelişim nasıl? Eray Gazioğulları: Geçen yılı 49.888 adetlik satışla tamamladık. Bu yıla biraz daha farklı bakıyoruz 2010’a göre. Bu yıl hem şirketin imajı, hem satış adetlerimiz hem de kârlılık üzerine planlar yapıyoruz ama bununla beraber bir takım şeylerden de ödün vermiyoruz. Satış hedeflerimizi de hiç bir zaman geri plana atmadan götürüyoruz ve şu an ilk beş ay itibariyle de satış hedeflerimizi %100 olarak gerçekleştirmiş bulunuyoruz. İşin başında pazar tahminleri çok farklıydı. Özellikle Ocak, Şubat’tan sonra uçuk rakamlar konuşulmaya başlandı otomotivde. 1 milyon gibi rakamlar telaffuz edildi geçen sene ulaşılan 780 binlik adetten sonra. Ama benim 750760 bin gibi bir beklentim var şahsen.

İlk beş aylık döneme baktığımızda geçen yıla göre rakamlar çok yüksek. Bu ivmenin kaybedileceğini mi düşünüyorsunuz? Eray Gazioğulları: Öyle düşünüyorum çünkü ithalat-ihracat dengesi ciddi anlamda bozuk seyrediyor. Bunun bir takım götürüleri olur otomotivden. Bununla beraber munzam karşılık oranlarının artırılması ile faizlerde yükselme bekleniyor. Döviz kurları çok yükseliyor, bunlar ithal araçların fiyatlarını direkt olarak etkileyecek unsurlar. O yüzden satışlarda Temmuz’dan itibaren bir yavaşlama olacağını düşünüyorum. Belki Eylül ayından sonra satışlar hızlanır ama yıl sonu beklentim hep 750-760 bin civarında satış olacağı yönünde.

Sizin yıl sonu hedefiniz nedir? Eray Gazioğulları: Yılsonunda %7’lik bir pazar payı hedefliyoruz. Accent Blue’nun satışları çok iyi gidiyor. Elantra yeni başlamasına rağmen bir haftada iyi bir ivme yakaladı. Kasımda i40 gelecek… Bu ithal araçlarla birlikte hedefimizi tutturacağız.

En çok satan aracınız Accent Era. Bu araç filolarda da çok tercih edilen araçlardan biri… Araç kiralama sektörüne nasıl bakıyor Hyundai?

Şu anda araç kiralama piyasasında 2. el değeri en yüksek otomobil Hyundai Accent Era’dır. Şu an özellikle Accent Era Dizel, filo pazarı için altyapısıyla, teknik donanımıyla, satış sonrasıyla bugün aranılan araç oldu.
Şu anda araç kiralama piyasasında 2. el değeri en yüksek otomobil Hyundai Accent Era’dır. Şu an özellikle Accent Era Dizel, filo pazarı için altyapısıyla, teknik donanımıyla, satış sonrasıyla bugün aranılan araç oldu.

Seçkin Çorak: Toplam filo satışımızın içinde Accent’in oranı %65 seviyesinde. Toplam satışlarımızın %30’luk kısmı filo ve araç kiralama sektörüne yapılan satışlardan oluşuyor. Tabii ki bu oranı artırmak mümkün. İstersek %50’lere çıkabiliriz. Ancak perakende tarafını ihmal etmemek ve kârlılık hedeflerini etkilememek için filo satışlarını baskılıyoruz. Araç kiralama firmaları bizim büyük müşterilerimiz. Tabii ki onların taleplerini karşılamaya çalışıyoruz ama ciddi rekabetin yaşandığı bu sektörde talep edilen fiyatlar, iskontolar, artık üretici firmaları ve distribütörleri zorlamaya başladı. Zaten araçların yok sattığı bir dönemde, böyle yüksek indirim taleplerini karşılamak pek mümkün değil. O yüzden dengeli gitmeye çalışıyoruz.

Eray Gazioğulları: Biz otomotivcilerin en iyi müşterileri araç kiralama firmalarıdır. Bence en sadık müşterilerimiz de onlar… Biz artık araç kiralama firmaları ile iş ortaklarıyız. Hatta artık onları müşteri gibi görmüyoruz. Bütçeler el verdiği sürece artık kol kola girmiş şekilde çalışıyoruz ve hiç bir zaman hiç küçümsenemeyecek alıcı durumundalar. Hatta bizim için de bir numaralı sıradalar şu anda.

Sektörde araç tercihlerinde bayi teşkilatının yaygınlığı da çok ön planda tutuluyor. Bayi teşkilatınız ne kadar yaygın ve kaç noktada faaliyet gösteriyor? Eray Gazioğulları: Bu konu 1997 yılından beri en önem verdiğimiz konulardan bir tanesi. Çünkü satışta olduğu kadar satış sonrası hizmetlerde de müşteri memnuniyeti çok önemli. Bizim bir tanesi Kıbrıs’ta olmak üzere 71 tane bayimiz var ve bunlar çok geniş bir alana yayılmış durumda. Türkiye’nin dört bir yanında güçlü bir ağımız var. Bunların tamamı 3S Plaza; yani, satış, servis ve yedek parça şeklinde. Bu konuda araç kiralama sektörüne iyi hizmet veriyoruz, satış sonrasında hiçbir sıkıntımız yok.

Araç kiralama firmalarının araç tercihlerinde en önemli unsurlardan biri de 2. el değeri, araçlarınızın 2. el piyasasındaki konumu nedir? Seçkin Çorak: Ben şunu rahatlıkla iddia edebilirim, şu anda araç kiralama piyasasında 2. el değeri en yüksek otomobil Hyundai Accent Era’dır. Şu an özellikle Accent Era Dizel, filo pazarı için altyapısıyla, teknik donanımıyla, satış sonrasıyla bugün aranılan araç oldu. Bu anlamda 2. elde de iyi prim yapıyor. Accent Era’nın 2. el dizelinde, özellikle kiralamadan dönen araçlar konusunda korkunç rekabet olduğunu görüyoruz. Talep yüksek, büyük ihaleyle satılıyorlar. Bence 2. el değerlendirmelerinde araç kiralama firmaları bizim markamızı, Accent Era’mızın dizelini özellikle tercih ediyorlar. Ayrıca bu yıl B-Segmenti’nde yer alan ve aynı şekilde Accent Era gibi İzmit Fabrikamız’da ürettiğimiz hatchback i20 Troy modelimizi de kiralama sektörüne sunduk. Yılbaşından bu yana birçok firmaya yüksek adetli satışlar yaptık.

Eray Gazioğulları: Biz Getz modelimiz ile çok iyi bir ivme yakalamıştık araç kiralama firmalarında… Fakat Getz’in ardından gelen i20 Troy, B-Segmenti için çok ciddi ve yüksek işçilik kalitesi bulunan bir araç. Bu modelle de aynı hızı, aynı ivmeyi yakaladık. Hatta çok enteresandır, i20 Troy’a geçtiğimizde araç  kiralama firmaları dizel Getz’den, benzinli i20’ye geçiş yaptılar. Çünkü bu araç dizele kıyasla hem daha ucuz fiyatla alınıyor hem de i20’de yakıt sarfiyatı çok az. 1.2 ve 1.4 motorlu araçlarımız kendi segmentinin dizel modelleri kadar yakıt harcıyor. Bu da hem satış sonrası hizmetlerde tasarruf sağlıyor hem de aracı satın alırken kazandırıyor.

Araçların yerli olmasının tercih üzerindeki etkisi var mı? Fabrikanızın burada olmasının satışlarınıza nasıl bir etkisi var? Eray Gazioğulları: Bunun tercihte özellikle belirleyici olduğunu düşünmüyorum. Ama Türkiye’deki fabrikada üretilen otomobilin işçilik kalitesi Hyundai’de global anlamda tescil edilmiştir. Özellikle i20 Troy için yakaladığımız işçilik kalitemiz global anlamda tescil edildi ve ödül aldık.

Yeni araçlarınız Accent Blue ve Elantra ile ilgili hedeşeriniz neler? Seçkin Çorak: Ben dizel Accent Blue’nun da araç kiralama piyasasında yakın gelecekte sağlam bir yer edineceğine eminim. Çünkü gerçekten iyi bir araç. Şu anda araçlarımız birkaç araç kiralama firmasına verildi bile. Sektöre yönelik yeni tanıtım faaliyetlerimiz de olacak.

Accent Blue ve Elantra modellerinizde satış hedefiniz nedir?

Bu yıl Accent Blue’da 5.500 – 6 bin civarı, Elantra’da ise 6 – 7 bin adet civarında bir satış hedefimiz var. Önümüzdeki yıl bu adetlerin daha yukarılarda olacağını düşünüyoruz. Aldığımız ilk tepkiler hem Accent Blue’da hem de Elantra’da çok iyi.
Bu yıl Accent Blue’da 5.500 – 6 bin civarı, Elantra’da ise 6 – 7 bin adet civarında bir satış hedefimiz var. Önümüzdeki yıl bu adetlerin daha yukarılarda olacağını düşünüyoruz. Aldığımız ilk tepkiler hem Accent Blue’da hem de Elantra’da çok iyi.

Eray Gazioğulları: Bu yıl Accent Blue’da 5.500 – 6 bin civarı, Elantra’da ise 6 – 7 bin adet civarında bir satış hedefimiz var. Yalnız, önümüzdeki yıl bu adetlerin daha yukarılarda olacağını düşünüyoruz. Çünkü şu an aldığımız ilk tepkiler hem Accent Blue’da hem de Elantra’da çok iyi. Biz 2005 yılından beri gerçek C Segmenti’nde yer almıyorduk. Accent Era, C-Segmenti’nde çok arada bir araç olarak kalıyordu ve tam bir filo aracıydı aslında. Otomotiv pazarından %40’lık büyük bir pay alan C-Segmenti’ne çok şık ve çok kuvvetli motorlara sahip iki araçla birden girdiğinizde tabii hem bayi memnuniyeti hem müşteri memnuniyeti bir anda tavan yaptı. Araçların motor teknolojileri çok yüksek, tasarımları zaten görüyorsunuz… Sıra dışı olmaktan, sportif olmaktan bahsediyoruz ve konfor ile lüksü bir araya getiriyoruz. Accent Blue, C1-Segmenti’nin üstü gibi duruyor. Tam bir C1 Plus aslında. Fiyatı çok uygun, hem benzinli hem dizel motor seçeneği ve her iki motor için de manuel ve otomatik şanzıman seçeneği var. Dizel otomatik seçeneğini kısa bir süre önce müşterilerimizin beğenisine sunduk. Elantra’yı da Haziran ayı itibariyle manuel ve otomatik şanzımanla satmaya başladık. Bazı firmalar kiralamada daha yüksek donanımlı araçlar istiyorlardı, biz o şirketlerde satış anlamında zorlanıyorduk Getz ve Accent ile. Ama şimdi müşteriye araçlarımızı tanıtmaya başladığımızda seçeneğimiz oldukça fazla. Artık C1, C2 ve Kasım’da i40 ile D-Segmenti’nde masaya çok kuvvetli oturup, çok kuvvetli kalkacağız, satış adetlerimiz ve marka imajımız da aynı süreçte yüksek olacak. Şu anda Kore’den gemiye yüklenen Accent Blue’yu geminin üzerinde satıyoruz.

Top