Your browser (Internet Explorer 7 or lower) is out of date. It has known security flaws and may not display all features of this and other websites. Learn how to update your browser.

X

TEB Arval 2011 CVO Barometre Konferansı

CVO Konferansı’nın İkincisi Düzenlendi

TEB Arval’in desteğiyle, Türkiye’de filo yönetimi konusunda bu yıl ikincisi hazırlanan CVO Filo Barometre 2011 Araştırma Raporu’nun sonuçları açıklandı. Rapor sonuçlarını açıklamak için düzenlenen konferansa otomotiv sektörünün önde gelen yöneticileri, kiralama firmalarının temsilcileri katıldı. TOKKDER Yönetim Kurulu Başkanı Önder Erdem de konferansa katılanlar arasındaydı.

Bu yıl açıklanan CVO Filo Barometre Raporu’na göre, Türkiye’de filo araç kiralama sektörü, birçok ülkeyi geride bırakarak 1.8 milyon adetlik bir filo büyüklüğüne ulaştı. Böylece toplam 9.9 milyon adet araç bulunan pazarda, şirket filolarının payı yüzde 18.4’e ulaştı.

Şirketlerin filo araç kiralama ve yönetimine verdiği önemin artmasına paralel olarak Türkiye’de söz konusu sektörün Avrupa’nın üzerinde bir büyüme kaydetmesi bekleniyor. Araştırmaya katılan Avrupa’daki filo yöneticilerinin %15’i, Türk yöneticilerin ise %56’sı sektörün önümüzdeki 3 yılda daha da büyüyeceğini öngörüyor.

Türkiye’de şirketler yakıtta cimri araç tercih ediyor
Geçen yıl araştırmada filo seçiminde “en çevreci ülke” olarak yer alan Türkiye’de bu yıl da teknik donanım, maliyet ve çeşit azlığı gibi kısıtlara rağmen filolara yeşil araç dahil etme eğilimi diğer ülkelere oranla daha yüksek olduğu görülüyor. Türkiye’de özellikle büyük ölçekli şirketlerin filo seçiminde, otomobilin çevreci ve yakıt tasarrufu özellikleri önemli rol oynuyor.

TEB Arval sponsorluğunda bu yıl ikincisi düzenlenen konferansta diğer yandan TEB Arval Genel Müdürü Luc Soriau, operasyonel kiralama sektörü, TEB Arval’ın faaliyetleri, hedeşeri, Türkiye’deki müşteri tercihleri hakkında sorulan sorulara cevap verdi. Soriau’ya yöneltilen soruları ve Soriau’nun verdiği cevaplara aşağıda yer veriyoruz.

Filo kiralama pazarı geçen yılı nasıl kapattı? Bu yılki seyir ne durumda?
2010 yılı sonu itibariyle ülkemizde binek ve ticari araç birlikte düşünüldüğünde 1.8 milyon şirket aracı olduğu tahmin edilmektedir. Bu toplamının içerisinde operasyonel kiralamanın payı yine aynı yıl rakamlarıyla 125 bin araçtır. Bu rakam toplam filo satışlarının yaklaşık %7’sini temsil etmektedir. Son 9 yıldır operasyonel kiralama sektörü büyümektedir. TEB Arval olarak biz önümüzdeki 5 yıl içinde sektörün ortalama %12 civarında büyüyeceğini tahmin ediyoruz. TEB Arval’in ulaştığı kiralama ve filo hacmi nedir?

Yeni planlar ve alternatifler var mı? Hedefler neler?
Toplam 5.500 adet araca ve %4.5 pazar payına sahibiz ve önümüzdeki 5 yıl içerisinde %8’lik bir pazar payı elde etmeyi planlıyoruz. TEB Arval’in Türkiye pazarındaki hedeşeri oldukça iddialı hedeşer ve bunu gerçekleştirmek için elimizden geleni yapıyoruz. Bununla birlikte bizim önceliğimiz en iyi hizmeti vererek müşteri memnuniyetini gerçekleştirmektir, pazar payı bunun sonucunda ödül olarak gelecektir.

Müşteri tercihleri hangi segmentte ve hizmetlerde yoğunlaşıyor?
Pazarın geneli bu işin uluslararası normlarını yakalamaya çalışıyor; kullanım kilometresine göre teklifler veriliyor, artık TCO (Toplam Kullanım Maliyeti), CO2 (Karbon salım oranları) ve raporlamalara daha çok önem veriliyor. Son döneme kadar sadece kira fiyatına dayalı seçimler yapılırken artık başka maliyetler de dikkate alınıyor. Biz TEB Arval olarak fiyatın aslında toplam maliyeti oluşturan parametrelerden bir tanesi olduğunu vurguluyoruz. Müşterimize özel, doğru “Şirket Araç Politikaları” oluşturarak yine müşterimize özel doğru araç modellerini tespit ediyoruz.

Top