Your browser (Internet Explorer 7 or lower) is out of date. It has known security flaws and may not display all features of this and other websites. Learn how to update your browser.

X

Makam Otomobili Kullanımında Avrupa’yı Geçtik

TEB Arval’in sponsorluğunda, CVO Corporate Vehicle Observatory tarafından gerçekleştirilen filo yönetimi konusunda yönlendirici nitelikteki “CVO Barometre 2010” sonuçlarına göre, 100 kişiye kadar işçi çalıştıran Türk şirketleri, Avrupalı emsallerine oranla makam aracına daha fazla önem veriyor. Çalışan sayısı 250 ve üzerindeki Türk firmalarında ise çalışan sayısı arttıkça filodaki makam aracı oranı azalıyor.

2010 CVO Barometre’nin sonuçlarına göre çalışan sayısı 10 ile 99 arasında olan Türk şirketlerinde makam aracı kullanma oranı %37 iken, Avrupalı muadillerinde bu oran %21’de kalıyor. Türkiye’de şirket araç yönetimi konusunda bugüne kadar yapılan ilk araştırma raporu olan ve 14 ülkede 4.200 firma ile görüşülerek hazırlanan rapora göre, çalışan sayısı arttıkça Türk şirketlerinin filodaki makam aracı oranını düşürdüğü, bunun yerine araçların önemli kısmını servis aracı olarak kullanmayı tercih ettiği ortaya çıktı. Buna göre, araştırmaya katılan firmalardan çalışan sayısı 100 ile 249 arasında olan Türk şirketler, filolarında bulunan araçlarının yüzde 27’sini makam aracı olarak kullanırken, aynı sayıda işçi çalıştıran Avrupalı şirketlerde bu oran yüzde 29’a ulaşıyor.

250’nin üzerinde işçi çalıştıran Türk şirketleri yine araçlarının yüzde 27’sini makama ayırırken, Avrupalı şirketlerde bu oran yüzde 36’ya kadar yükseliyor. Diğer yandan araştırma sonuçlarına göre, Türkiye’de özellikle büyük ölçekli şirketlerin filo seçiminde, otomobilin çevreci özellikleri önemli rol oynuyor. Teknik donanım, maliyet ve çeşit azlığı gibi kısıtlara rağmen filolara yeşil araç dahil etme eğilimi Türkiye’de yurt dışına oranla daha yüksek. Araştırmaya göre filo yöneticilerinin yüzde 76’sı filolarını yakıt tasarrufu sağlayan araçlardan oluşturmak isterken, yüzde 54’ü hibrid, yüzde 44’ü ise elektrikli araçları tercih edebileceklerini belirtiyor.

Top