Your browser (Internet Explorer 7 or lower) is out of date. It has known security flaws and may not display all features of this and other websites. Learn how to update your browser.

X

Rakiplerimizle Değil Kendi Hizmetimizle İlgileniyoruz

Eskidji Otomobil Müzayedeleri Departmanı Sorumlusu Kürşat Pehlivantürk
Eskidji Otomobil Müzayedeleri Departmanı Sorumlusu Kürşat Pehlivantürk

Eskidji, Türkiye’de ciddi bilinirliği olan bir marka. Otomotiv ile alakalı herhangi bir firmaya “Eskidji” dediğimiz zaman, hiçbir zaman “Siz kimsiniz, ne iş yapıyorsunuz?” gibi bir yaklaşımla karşılaşmıyoruz. Türkiye’de müzayede alanında ilklerin öncüsü olan Eskidji Grubu’nun Otomobil Müzayedeleri Departmanı Sorumlusu Kürşat Pehlivantürk ile Eskidji’nin düzenlediği otomobil müzayedeleri, Eskidji’nin internet yapılanmasıve Eskidji’nin otomobil satışları alanındaki hedefleri hakkında konuştuk.

Sizi tanıyabilir miyiz, Eskidji ile yollarınız nasıl birleşti? Ben sekiz aydır Eskidji Grubu’nun Otomobil Müzayedeleri Departmanı’ndan sorumluyum. Çalışma hayatımda 20 yılı aşkın bir süre lojistik sektöründe çeşitli firmalarda, çeşitli pozisyonlarda görev aldım. Sektörün önde gelen üç yabancı sermayeli firmasında genel müdürlük yaptım. Bunlar Meyer & Meyer A.Ş., Johann Birkart Lojistik Ltd. ve Contaz Lojistik A.Ş.. Daha sonra bir süre yurtdışında çalıştım ve kendim bir lojistik yapılanmasının içindeyken Eskidji’nin Yönetim Kurulu Başkanı Dikran Masis Bey’den gelen teklif ile Eskidji’de çalışmaya başladım.

Eskidji’de otomotiv konusundaki müzayedelerin geçmişi hakkında bilgi verir misiniz? Eskidji’de bu konudaki müzayedeler yaklaşık 13 yıldır devam etmekte. Fakat geçmişte bu konuya çok ağırlık verilmemiş. Buna rağmen en az satış yapılan dönemde bile yılda yaklaşık 1.500 adet otomobil satılmış. Eskidji çok güçlü bir tasfiye organizasyonuna sahip. Birçok şirket ihtiyaç fazlası mallarını ve arabalarını çok ciddi bir şekilde bizimle değerlendiriyorlar. Fakat az önce de belirttiğim gibi otomobil satışlarına fazla ağırlık verilmediğinden şirketimizin diğer faaliyet alanlarına göre daha geri planda kalmış. Bunları iyi bir şekilde analiz ettikten sonra, yeni bir yapılanmaya gittik. İlk olarak tabi lokasyonumuzu değiştirerek şu an bulunduğumuz yere geldik. Burası ana müzayede salonumuz. Showroom olarak kullandığımız 2.500 m2’yi aşan bir kapalı alanımız mevcut ki, bu ciddi bir alan. Eskidji bünyesinde otomotiv departmanında kaç kişi görev alıyor? Eksperlerimiz, pazarlama bölümümüz, yönetimimiz ile beraber yaklaşık 20 kişi sadece otomotiv sektörü ile ilgileniyor. Ayrıca Eskidji bünyesindeki diğer bölümlerle ortak çalışan operasyon departmanlarında 104 kişi mevcut. Örnek olarak, muhasebe, güvenlik, idari işler gibi.

Şu an Kosova’ya bile oto sattık. İnternetten online olarak müzayede yapan Türkiye’nin ilk ve tek, dünyanın ise dördüncü şirketiyiz. İnternetten online derken; ben bir aracın satışını kürsüde yaptığım anda internette de aynı anda katılımcılar katılabiliyor.
Şu an Kosova’ya bile oto sattık. İnternetten online olarak müzayede yapan Türkiye’nin ilk ve tek, dünyanın ise dördüncü şirketiyiz. İnternetten online derken; ben bir aracın satışını kürsüde yaptığım anda internette de aynı anda katılımcılar katılabiliyor.

Otomotiv sektöründe Eskidji’nin pozisyonu nedir? Eskidji, Türkiye’de ciddi bilinirliği olan bir marka. Otomotiv ile alakalı herhangi bir firmaya “Eskidji” dediğimiz zaman, hiçbir zaman “Siz kimsiniz, ne iş yapıyorsunuz?” gibi bir yaklaşımla karşılaşmıyoruz. Hatta otomotiv departmanını şimdiye kadar neden daha fazla geliştirmediğimizi bile soruyorlar. Şimdiye kadar ciddi müzayedelerimiz ve satışlarımız oldu ama düzenli, periyodik aralıklarla değildi. Çünkü elimizdeki arabaların birikmesini bekledik. Zaman zaman iki haftada bir, zaman zaman ayda bir yaptık. Yeniden yapılanma sürecinde yönetim kurulumuz ile birlikte yeni stratejiler belirledik. Bu stratejiler doğrultusunda araç kiralama firmalarına yönelmeye karar verdik. Burada küçük bir detay var. Otomotiv şirketleri otomobillerinin satışları esnasında başka otomotiv firmaları ile muhatap olmak istemeyebilirler. Rekabetten dolayı bu gayet normal. Fakat biz bir otomotiv firması değiliz, sadece müzayede firmasıyız. Avantajımız, bizim sattığımız çok çeşitli ürünler var. Örneğin; bizden bir sanat eseri satın alan bir müşterimiz, otomobil de satın alabiliyor. Yani hali hazırda Eskidji’nin bir portföyü mevcut. Ayrıca teknolojik olarak çok ileri seviyelere ulaşmış durumdayız. şu an Kosova’ya bile oto sattık. İnternetten online olarak müzayede yapan Türkiye’nin ilk ve tek, dünyanın ise dördüncü şirketiyiz. İnternetten online derken; ben bir aracın satışını kürsüde yaptığım anda internette de aynı anda katılımcılar katılabiliyor. İstanbul’da salonda 100’den fazla bayrak varken Kahramanmaraş’taki galerici arabayı alıyor. Konya, Ankara, Erzurum’dan katılıp kürsüyü ve aracı görerek satın alabiliyorlar. En ilginç katılım Kosova’dan gerçekleşti. Kürsüde ben vardım bir taraftan da “yurtdışı mevzuatını” düşünüyordum. Aldı, ama sonra öğrendik ki İSTOÇ’tan bir firmaymış, Kosova’da işi varmış ve otelinden bağlanmış, yani yurtdışı ile uğraşmadık. Çok hoş şeyler bunlar tabi ki…

Satışını gerçekleştirdiğiniz araçları nereden temin ediyorsunuz? Araçların teminini bireysel olarak da, kurumsal olarak da sağlayabiliyoruz. Ama ağırlıklı olarak kurumlardan… Örneğin yaklaşık olarak bankaların tümü bizimle çalışıyor, inşaat şirketleri, diğer bazı adını veren veya vermeyen şirketler de öyle. Bu durum satış portföyünü, alıcıyı çeşitlendirip, ortamı renklendiriyor.

Hedefimiz, artan hacmimize rağmen haftada iki kere yapmayı planladığımız müzayedelerde %100 satış başarısı sağlamak.
Hedefimiz, artan hacmimize rağmen haftada iki kere yapmayı planladığımız müzayedelerde %100 satış başarısı sağlamak.

Araç kiralama sektörü ile ilgili planlarınız neler? Doğrusu araç kiralama sektöründe asıl kazanç ikinci el araçların satışından gelir sizin de bildiğiniz gibi. Hatta bir arabayı kiraladıkları anda o arabanın üç yıl sonra yaklaşık olarak ne kadara satılacağını bilirler, tabi olağan dışı bir durum olmazsa. Araç kiralama firmaları zamanı geldiğinde satışlarını halka da yapıyorlar. Adetleri 510 tane gibi olsa belki sürdürülebilir fakat pek çok firma, her ay 100’ün üzerinde ikinci el aracı satışa çıkarıyor. Bu araçların lojistik ihtiyaçları, operasyonel ihtiyaçları, teker teker satış için anlaşılması hali hazırda ciddi bir maliyet ve zaman yaratıyor satış sürecinde. Dolayısıyla halka satma belli ölçüde Türkiye çapında bazı ağları olan şirketler aracılığı ile yapılıyor. Otomobil galerileri aracılığı ile oluyor. Bunun dışında da, bizim gibi üç tane daha müzayede şirketi var (bildiğimiz kadarıyla) ve onların aracılığı ile satışları yapıyorlar. şu an için rakiplerimizle değil kendi hizmetimiz ile ilgileniyoruz. Zira hizmet kalitesi olarak en yüksek seviyeyi hedefliyoruz. Hedefimiz, artan hacmimize rağmen haftada iki kere yapmayı planladığımız müzayedelerde %100 satış başarısı sağlamak.

Bu sene araç satışında adet olarak hedefiniz nedir ve araç kiralama firmalarından beklentiniz kaçtır? Hedefimiz yıl sonunda geçen seneki rakamımız olan 1.500 civarında satış rakamına ulaşmak. Geçen seneki rakamımızı hedeflememizin en büyük nedeni, geçen seneki büyük tasfiye satışlarımız bu sene olmayacak, diğer taraftan araç kiralama firmalarından girişlerimiz mevcut. Şu anda düzenli ve devamlı olarak çalıştığımız üç tane, bazı aralıklarla bizimle çalışan ve çalışacak olan ise beş tane araç kiralama firması mevcut. Bu sene araç kiralama açısından hedeflediğimizin altında kalabiliriz ama önümüzdeki senelerde istediğimiz seviyeye ulaşacağımıza inanıyorum. Az önce de bahsettiğim gibi en büyük avantajımız teknolojik alt yapımız ve internetten de müşteriyi açık arttırmaya dahil edebilmemiz. Bu da bize üstünlük sağlıyor. Örneğin, müzayede salonunda 25 kişi fiyat arttırıyorsa, herhangi bir yerde bilgisayarının başında 20 kişi açık arttırmaya katılabiliyor. Ayrıca çok büyük referanslarımız mevcut. Hemen hemen tüm büyük kurumlar bizimle çalışıyorlar (Bankalar, TOKİ, TCDD, TMSF gibi…). Bu bizim için büyük bir gurur ve “know-how”. Bu gücümüzü ve tecrübemizi araç kiralama sektörüne de aktarmaya kararlıyız.

Top