Your browser (Internet Explorer 7 or lower) is out of date. It has known security flaws and may not display all features of this and other websites. Learn how to update your browser.

X

TEB Arval Sponsorluğunda CVO Konferansı

Türkiye’de şirket araç yönetimi konusunda bugüne kadar yapılan ilk araştırma raporu olan ve 14 ülkede 4.500 firma ile görüşülerek hazırlanan 2010 CVO Barometre’nin sonuçları düzenlenen bir konferansla açıklandı.

TEB Arval’in sponsorluğunda, TOKKDER Yönetim Kurulu Başkanı Önder Erdem, Servier İlaç Finans Direktörü Tahir Sualp ve OSD Genel Sekreteri Ercan Tezer’in katılımı ile CVO (Corporate Vehicle Observatory) tarafından gerçekleştirilen filo yönetimi konusunda yönlendirici nitelikteki “CVO Barometre 2010” sonuçları, düzenlenen bir konferansla açıklandı.

Türkiye’de filo yönetimi sektörünün durumunu ortaya koyan rapora göre Türkiye’de özellikle büyük ölçekli şirketlerin filo seçiminde, otomobilin çevreci özellikleri önemli rol oynuyor. Araştırmaya göre Türkiye’de filo yöneticilerinin yüzde 76’sı filolarını yakıt tasarrufu sağlayan araçlardan oluşturmak isterken, yüzde 54’ü hibrid, yüzde 44’ü ise elektrikli araçları tercih edebileceklerini belirtiyor.

Önder Erdem, Tahir Sualp ve Ercan Tezer
Önder Erdem, Tahir Sualp ve Ercan Tezer

Panelin açılış konuşmasını gerçekleştiren Türk Ekonomi Bankası(TEB) Genel Müdürü Varol Civil, ülke ekonomisinin lokomotif sektörleri arasında yer alan ve birçok sektörü etkileyen otomotiv sektörünün önemli bir alanı olan “filo yönetimi” konusunda, Corporate Vehicle Observatory’nin gerçekleştirdiği araştırmanın önemine dikkat çekti. Civil, şunları söyledi: “Şirket açısından değeri ne olursa olsun, araç filosu politikası oluşturmak kolay bir iş değildir. Sadece ilk bakışta ortaya çıkan belirli maliyetlere bağlı değildir; aynı zamanda, çok sayıda resmi ve idari işlem de gerektirir. Filo yönetimi konusunda dış kaynak kullanımı gerçekleştiren bir şirketin yöneticisi olarak, Corporate Vehicle Observatory’in hazırladığı ve TEB Arval’in desteklediği sektörün ilk araştırmasının sonuçlarından çok büyük fayda sağlayacağıma inanıyorum”. 2002 yılından bu yana her yıl düzenli olarak gerçekleştirilen ve sonuçları itibarıyla otomotiv sektörüne ve filo yönetimi yapan firmalara önemli katkılar sağlayan CVO Barometre, uluslararası ve bağımsız uzmanlardan oluşan CVO Corporate Vehicle Observatory tarafından hazırlanıyor. Bu yıl, Türkiye’de ilk kez açıklanan ve Türkiye’deki bölümü TNS Araştırma Şirketi’nin katkılarıyla hazırlanan CVO Barometre, şirketlerin araç parkları ve filo araç pazarındaki temel konulara ve eğilimlere odaklanıyor.

Luc Soriau
Luc Soriau

Araştırma sonuçlarının filo yönetimi ve araç kiralama konularında şirketlere yön vereceğine inandığını belirten TEB Arval Genel Müdürü Luc Soriau, “TEB Arval olarak, faaliyet alanımız dahilinde, maliyetlerin ve filo araç politikalarının olabilecek en ideal şekilde yönetilmesi, optimizasyonu ve özellikle de yeni tasarruf yolları bulmak üzere danışmanlık hizmetleri veriyoruz. Bu sayede, şirketlerin sadece kriz dönemlerinde değil, uzun vadede bir yönetim anlayışına sahip olmalarına olanak tanıyarak, bir yük gibi görünen bu konunun, karlılığa katkı sağlar hale gelmesine yardımcı oluyoruz. TEB Arval’ın filo değerlendirmeleri, filo yöneticilerinin beklediği raporlamaya en uygun yöntemlerden biri” dedi.

Pelin Özkan
Pelin Özkan

TNS Araştırma Direktörü Pelin Özkan ise “Finansman modeli ne olursa olsun, şirketler çalışanlarına otomobil vermeyi ve filolarını geliştirmeyi sürdürüyor. Araştırma sonuçlarına göre şirketlerin krize rağmen küresel bir bakış açısına bağlı olarak araç ve filo politikalarında değişime gitmediklerini ortaya koyuyor. Ancak krizden etkilenen KOBİ’lerin şirket araçlarına ayırdıkları bütçeler düşme eğiliminde olduğu görülüyor” diye konuştu.

Top