Your browser (Internet Explorer 7 or lower) is out of date. It has known security flaws and may not display all features of this and other websites. Learn how to update your browser.

X

Otokoç Otomotiv Pazara Göre 3 Kat Büyüdü

Türkiye’nin lider otomotiv perakendecisi ve araç kiralama şirketi Otokoç Otomotiv, 2010 yılının ilk 4 ayında satışlarını bir önceki yılın aynıdönemine göre %24 artırarak 13 bin 146 araca ulaştı. Türkiye’deki toplam araç satışları ise geçen yılın aynı dönemine kıyasla %7 artarak 163 bin 954 oldu. Otomotiv perakendeciliği ve araç kiralama sektöründeki ilk dört ay sonuçlarını değerlendiren Otokoç Otomotiv Genel Müdürü Görgün Özdemir, yeni araç satışlarının Nisan ve Mayıs aylarında da hız kesmediğini, 2009 sonundaki beklentilerin aksine pazarın büyümeye devam ettiğini söyledi.

Geçtiğimiz yıl hükümetin uyguladığı ÖTV teşviğinin yerini bu yıl TL’nin değer kazanmasıyla Euro teşviğinin doldurduğunu belirten Özdemir, ilk dört aylık süreçte otomotiv markalarının yaptığı indirim kampanyaları ve uygun faizli banka kredileri sayesinde sektörün büyümeye devam ettiğini sözlerine ekledi. Otokoç Otomotiv bünyesinde Avis ve Budget markalarıyla kısa dönemli araç kiralama işini yaptıklarını da hatırlatan Özdemir, Avis’in %17 pazar payıyla sektör lideri olduğunu, Budget’ın ise üçüncü sırada yer aldığını belirtti. 2009 yılında sektörün, krizin de etkisiyle durağan bir görünüm sergilediğini, buna rağmen geçtiğ imiz yıl Avis’te %20, Budget’ta ise %50 büyüme kaydettiklerini belirten Özdemir, bu seneki hedeşerinin geçen seneki büyüme rakamlarını yakalamak olduğunu ifade etti.

Top