Your browser (Internet Explorer 7 or lower) is out of date. It has known security flaws and may not display all features of this and other websites. Learn how to update your browser.

X

Sektörümüz Mobilite İhtiyacını Karşılayan Çözüm Ortağına Dönüşüyor – Kağan YAŞA

Mega trendlerin etkisi ile artan şehirleşme, trafik yoğunluğu ve seyahatler, araç kiralama şirketlerini sadece motorlu araç kiralama hizmeti veren kuruluşlar olmaktan çıkarıp müşterilerinin her türlü mobilite ihtiyacını karşılayan çözüm ortağı ve ekosistem paydaşı olmaya yönlendiriyor. Teknoloji de mobilite çözümleri için artan oranda kullanılıyor. Bunun yanı sıra, Covid-19 salgını sonrası bireylerin izole ve hijyenik ulaşım ihtiyacıyla birlikte şehir içi ulaşımda toplu taşımaya ve şehirler arası yolculuklarda uçak, tren ve otobüs taşımacılığına olan talebin bir bölümü araç kiralama ve araç paylaşımına kaydı.

Araç kiralama kuruluşları müşterilerinin beklentilerini karşılamak adına teknolojik yatırımlarını artırarak kiralama işlemlerinin birçok adımının dijital ortamda yapılmasına imkan veren bir yapıya geçti. Önümüzdeki dönemde dijitalleşmenin daha çok hayatımızda yer alacağına hep birlikte tanıklık edeceğiz.

Kaynaklarını verimli kullanmak isteyen şirketler ise ticari faaliyetlerinde ihtiyaç duydukları araçları temin etmek için satın alma alternatifi yerine artan oranda operasyonel kiralamayı tercih ediyor. Bu sayede zaten sınırlı olan kaynaklarını ana faaliyet alanlarında değerlendirme imkânı bulurken araç sahipliğinden kaynaklanan birçok maliyet kalemini ve riski de bertaraf etme imkânına kavuşuyorlar.

Bu konuda farkındalık uluslararası ve büyük yerel şirketlerde çok yüksek. KOBİ’lerde farkındalık yaratmak için ise katedilecek yolumuz var. Bunun bilinci ile TOKKDER olarak iletişim planımızı kısa zaman içinde yapıp çalışmalarımıza hız vereceğiz.

Haziran ayında okulların kapanmasıyla yaz tatili dönemi başlayacak ve birçok vatandaşımız tatil beldelerine akın edecek. Yabancı turistlerin de ülkemize bu sene ilgisinin oldukça yoğun olması bekleniyor. Turizm ile ilgili bu olumlu gelişmeler göz önüne alındığında, günlük araç kiralama sektörünün 2024 yılında olumlu bir tablo çizeceğini düşünüyorum.

Son yıllarda günlük araç kiralamanın yanı sıra saatlik araç kiralama hizmeti de tüketici için önemli bir seçenek oldu. Bu gelişmeler günlük araç kiralamayı bir nebze mevsimsel etkilerden kurtarıp yılın her ayında talep gören bir hizmet haline getirdi. Ayrıca, günlük araç kiralamanın yeni model araçların geniş bir kitle tarafından test edilmesine olanak sağlamak gibi bir misyonu da var. Yeni araç satın almayı düşünen birçok kişi marka ve model tercihlerini, ilgilendikleri araçları öncelikli olarak kiralayıp denedikten sonra belirliyor.

Karavan kiralamanın da bu yılın yükselen akımlarından olmaya devam edeceğini belirtmek isterim. Mekânla sınırlı kalmadan özgürce tatil yapmayı tercih edenlerin motokaravan, çekme karavan, off-road karavan gibi tüm karavan gruplarına bu yıl da yoğun ilgi göstereceğini tahmin ediyorum. Sayıları gün geçtikçe artan karavan yaşam alanları için de yatırımlar hızla devam ediyor, bu da karavan tatiline olan ilginin günden güne artmasını sağlıyor.

Bu fırsatla önemli bir konuya dikkat çekmek istiyorum. Özellikle araç kiralamaya talebin yoğun olduğu dönemlerde dolandırılma vakalarında maalesef artış yaşanıyor. Seyahat ve tatil dönemlerinde araç kiralamaya artan talep ile birlikte bazı kötü niyetli kişiler; sosyal medya mecralarında ya da kurdukları sahte web siteleri ile bazı tanınmış araç kiralama kuruluşlarının taklidini yaparak, logolarına benzer logolar kullanarak, bu tanınmış kuruluşlar ile ilgisi bulunmayan telefon ve WhatsApp hatları üzerinden yaptıkları görüşmeler ile tüketicilerden araç kiralama vaadiyle avans toplamakta, avans ödemesi sonrasında bu kişilere ulaşmak mümkün olmamakta ve tüketiciler bu yöntemle maalesef dolandırılmaktadır. Artan dolandırıcılık vakaları, tüketicilerin araç kiralama faaliyetine ilişkin güveninin zedelenmesine neden olurken, aynı zamanda taklidi yapılan araç kiralama kuruluşlarının da itibar kaybı riski ile karşı karşıya gelmesine sebep olmaktadır. Bu konuyu TOKKDER olarak İçişleri Bakanlığımıza ve Ticaret Bakanlığımıza aktardık, önlem alınması için girişimde bulunduk. Bu tür olumsuz durumlar ile karşılaşılmaması için tüketicimizi uyarmak amacıyla hem derneğimizin hem de üye şirketlerimizin iletişim çalışmaları da devam ediyor.

Araç kiralamak isteyenlere TOKKDER üyesi, yaygın ofis ağı bulunan, müşterilerine değer yaratan, teslimat sonrası destek sunan ve sürdürülebilir hizmetler sağlayan kurumsal şirketleri tercih etmelerini öneriyorum.

Bu vesile ile milletimizin özgürlük umutlarının yeşerdiği, kurtuluş inancının ateşlendiği ve bağımsız bir geleceğe umutla bakmamızın sağlandığı gün olan 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’mızı kutluyor, bizlere bağımsız bir ülke armağan eden Mustafa Kemal ATATÜRK ve tüm şehitlerimizi minnet ve saygıyla anıyorum. Kurban Bayramımızın da hepimize hayırlı, uğurlu olmasını; huzur getirmesini diliyorum.

Sevgi ve saygılarımla.

Top