Your browser (Internet Explorer 7 or lower) is out of date. It has known security flaws and may not display all features of this and other websites. Learn how to update your browser.

X

Hedefimiz, Araç Kiralama ve Mobilite Sektörünü Daha İleriye Taşımak – Kağan YAŞA

8 Mart 2024’de, uyum ve dostluk içinde gerçekleştirdiğimiz 22. Olağan TOKKDER Genel Kurul Toplantısı’nda, 2 yıl boyunca derneğimizin yönetim, denetim ve disiplin kurullarında yer alacak üyelerini belirledik. Gösterdikleri güven için üyelerimize şahsım ve yönetim kurulumuz adına teşekkür ediyor, dernek kurullarımızın yeni üyelerini tebrik ediyorum. Derneğimize bugüne kadar emek vermiş olan tüm üyelerimize ayrıca minnetlerimi sunuyor, özverilerinden ve çalışmalarından ötürü kutluyorum.

Geride bıraktığımız dönemlerde görev yapan arkadaşlarımız dernek faaliyetlerini kararlılıkla sürdürerek, derneğimizin sektörümüzü başarıyla temsil etmesini sağladılar. Dernek penceresinden baktığımızda, sektörün ve derneğimizin başarısı, geçmişten geleceğe hepimizin ortak emeğinin sonucudur. Yeni dönemde, tüm üyelerimizin katkılarıyla süregelen çalışmaların başarı ile devam ettirilmesinin yanı sıra yeni yaklaşımlar ile oto kiralama ve mobilite sektörünü çok daha iyi noktalara taşımak hedefi ile yolumuza devam edeceğiz.

Günümüzde değişen tüketici tercih ve beklentilerine paralel olarak, sektörümüz müşterilerinin mobilite ihtiyacını karşılamak adına A’dan Z’ye birçok hizmeti sunar hale geldi. Biz de bu bilinçle, Genel Kurul’umuzun aldığı kararla derneğimizin ismine “mobilite”yi ekledik. Tüm Oto Kiralama ve Mobilite Kuruluşları Derneği mobilite alanındaki gelişmeleri yakından takip ederek, müşterilerine kaliteli, kapsamlı ve ihtiyaca özel en iyi hizmeti vermek için çaba sarf eden sektörümüzün sürdürülebilir gelişimine katkı sağlamaya devam edecek.

TOKKDER’in NiselsenIQ iş birliği ile yürütmekte olduğu araştırmanın 2023 yılı sonuçlarını içeren TOKKDER Operasyonel Kiralama Sektör Raporu verilerine göre operasyonel kiralama sektörünün aktif büyüklüğü 166 milyar TL’ye, toplam araç sayısı ise 254 bine ulaştı. Banka dışı finansal kuruluşlarla kıyaslandığında, sektörümüzün aktif büyüklüğü oldukça önemli bir noktaya gelmiş durumda. Diğer bir iyi haber ise, sektörümüzün müşteri sayısına ilişkin geldi. Müşteri sayımız 2017 yılından beri ilk defa artış göstererek 28 bine ulaştı. Her ne kadar sektörümüzün araç parkı son 2 yıldır yüzde 3-4 seviyesinde büyüse de, gerçekte sektörümüz çok daha büyük bir büyüme potansiyeline sahip. 2022 yılı verilerine göre, Avrupa Birliği’nde 1.000 kişi başına düşen otomobil sayısı 560 iken, ülkemizde bu sayı ancak 167’ye ulaşmış durumda. Bunun yanı sıra, ülkemizde iş amaçlı olarak kullanılan 2 milyon 500 motorlu kara taşıtı olduğunu tahmin ediyorum. Verimlilik, tasarruf ve risk yönetimi açısından sunduğu birçok avantaja rağmen, ülkemizde iş amaçlı kullanılan araçların ancak yüzde 10 kadarı operasyonel kiralama yöntemiyle finanse edilmiş durumda. Avrupa Birliği ülkelerinde ise şirket araçlarının finansmanında operasyonel kiralamanın payı son 7 yıl içinde yüzde 48’den yüzde 57’ye çıktı. Sektörümüzün büyüklüğünü olması gereken noktaya taşımak için, etkin bir iletişim çalışması ile operasyonel kiralamanın faydalarını anlatmamız ve uluslararası ve büyük ölçekli yerel şirketlerin yanı sıra KOBİ’lerin de şirket araçlarının finansmanında artan oranda operasyonel kiralama yöntemini tercih etmesini sağlamamız gerekiyor.

Günlük araç kiralama sektörü ise, bu yıla ilişkin araç alımlarıyla turizm sezonuna hazırlık yapmaya başladı. Elbette, maliyetler ve finansmana erişim sektörün yatırımlarının seyrinde büyük rol oynuyor. Yabancı turistlerin ülkemize bu sene de ilgisinin yüksek olmasını bekliyoruz. İç turizmin yaratacağı iş hacmini ise yerel seçimler sonrası oluşacak ortamın belirleyeceğini düşünüyorum. Bu yıl turizmde arzu edilen hareketlilik gerçekleşirse günlük araç kiralamaya olan talep de bundan olumlu etkilenecek. Böyle bir durumda, günlük araç kiralama sektörünün senelik ortalamada yaklaşık 70 bin, yüksek sezonda ise 110.000 araç ile müşterilerine hizmet vereceğini tahmin ediyorum.

Bu fırsatla önemli bir haberi de paylaşmak istiyorum. Malum olduğu üzere, Operasyonel Kiralama Pazar Araştırması hem dernek üyelerimizin faaliyetlerine ışık tutmakta hem de paydaşlarımızın sektörün trendlerini ve gelişim potansiyelini daha iyi anlamasını sağlamakta. Ancak, günlük araç kiralama pazarına ilişkin böyle bir araştırmanın eksikliğini uzun süredir hissediyorduk. Memnuniyetle belirtmek isterim ki günlük araç kiralama sektörü pazar araştırmasının ön hazırlık çalışmalarını tamamlayarak araştırmanın hayata geçirilebilmesi için gereken izni almak üzere Rekabet Kurumu’na başvurumuzu Ocak 2024 içinde yaptık. Rekabet Kurumu’ndan gerekli iznin alınması sonrası bu araştırmamızın da yakın zaman içinde hayata geçeceğini ve sonuç raporlarını yayınlamaya başlayacağımızı müjdelemek isterim.

Derneğimizin Genel Kurul toplantısı bu sene çok anlamlı bir günde, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde gerçekleşti. Böyle anlamlı bir günde uyum içinde gerçekleşen dernek kurulları seçimi sonucunda kurullarımızda görev alan kadın üye sayımızdaki artış bizleri son derece memnun etti. Önümüzdeki yıllarda bu artışın artarak devam edeceğini düşünüyorum.

Her daim, yılmadan özveri ile çalışan fedakâr sağlık çalışanlarımızın 14 Mart Tıp Bayramı’nı ve herkesin Ramazan Bayramını da şimdiden kutluyorum.

Son olarak, Mustafa Kemal ATATÜRK’ün 1920’de ulusal egemenliğimizi ilan ettiği ve geleceğin nesli olan tüm dünya çocuklarına armağan ettiği “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı”mızı da en içten dileklerimle kutluyor, Ulu Önder Mustafa Kemal ATATÜRK ve silah arkadaşlarını minnet ve saygı ile anıyorum.

Hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum.

Top