Your browser (Internet Explorer 7 or lower) is out of date. It has known security flaws and may not display all features of this and other websites. Learn how to update your browser.

X

Fiat Satış Direktörü – Mahmut KARACAN Röportajı

2024 yılı için dünya ve Türkiye ekonomisine ilişkin beklentileriniz neler? Kısa ve orta vadede otomotiv sektörüne dair öngörüleriniz nelerdir?

2024 yılı için dünya ve Türkiye ekonomisine ilişkin beklentiler, küresel ekonomik belirsizlikler ve değişkenlikler ışığında, makroekonomik dengelerin korunması ve sürdürülebilir büyüme hedefleri çerçevesinde şekillenmektedir. Özellikle Türkiye ekonomisi için, dış ticaret dengesi, finansal istikrar ve yatırım ortamının iyileştirilmesi önem taşımaktadır. Dünya ekonomisinde ise, küresel ticaretteki gelişmeler, büyük ekonomilerdeki politika adımları ve teknolojik yeniliklerin etkisi altında bir dönüşüm yaşanmasını bekliyorum. Bu kapsamda, ekonomik büyüme ve istihdam yaratma potansiyeli yüksek sektörlere odaklanılması, ekonomik ve sektörel çeşitliliğin artırılması ve yenilikçi teknolojilere yatırım yapılması öncelikli hedefler arasında yer almaktadır.

Otomotiv sektörüne dair öngörüler, elektrifikasyon ve sürdürülebilirlik, dijitalleşme ve bağlanabilirlik, yerli üretim ve tedarik zinciri yönetimi gibi konular üzerinde yoğunlaşmaktadır. Bu bağlamda, elektrikli ve hibrit araçlara yatırım, araç içi teknolojilerin iyileştirilmesi, yerel üretimin güçlendirilmesi ve müşteri deneyimine odaklanma ön plana çıkıyor. Ayrıca, Türkiye otomotiv pazarının karşılaştığı en büyük fırsatlar arasında dijitalleşme, sürdürülebilirlik, teknolojik gelişmeler ve yerelleşme yer alırken, nitelikli insan kaynağı bulma, yüksek enflasyon ve ekonomik dalgalanmalar gibi zorluklar da dikkat çekiyor.

Sonuç olarak, Türkiye otomotiv sektörü, kısa ve orta vadede elektrikli araçlara geçiş, dijitalleşme, sürdürülebilirlik, otonom araçlar ve yeni iş modelleri gibi alanlarda önemli fırsatlarla karşı karşıya. Bu fırsatların değerlendirilmesi, sektörün uluslararası rekabetçiliğini ve tüm pazarlarda müşteri memnuniyetini artırarak sürdürülebilir büyümesine katkıda bulunacaktır.

Sürdürülebilirlik günümüzün önemli konularının başında geliyor. Bu bağlamda, fosil yakıtlı taşıtların yerini yakın zamanda çevre dostu taşıtlar alacak gibi görünüyor. Markanızın çevre dostu, dolayısıyla elektrikli araçlar konusundaki çalışmalarından bahseder misiniz?

Sürdürülebilirlik ve çevre dostu çözümlere olan talep arttıkça, FIAT markasının da bu paralelde, ürün gamındaki elektrikli ve hibrit araçlar da artıyor.

Ülkemizde de elektrikli ve hibrit araçların popülaritesi de giderek artıyor.

2022 yılında Egea’nın hibrit motor seçenekli versiyonlarının satışına başlayarak, bu adımı atmış olduk. Geçtiğimiz sene ise FIAT markasının elektrikli araç yolculuğunun ilk kilometre taşı olan 500e’yi ülkemizde satışa sunduk. Elektrikli, premium ve aynı zamanda ikonik tasarım öğelerini taşıyan bir otomobil olan 500e, yüzde yüz elektrikli sürüş keyfini, ileri teknoloji özellikleriyle birleştiriyor. Çevreci yaklaşımımızı, sadece otomobil ürün gamımızda değil, hafif ticari araçlarımızda da sürdürüyoruz.

Geçtiğimiz yıl sonunda E-Doblo ve E-Scudo ile elektrifikasyonu hafif ticari araç ürün gamımıza taşıyarak Türkiye hafif ticari araç pazarının sevilen ve tercih edilen modellerinin daha çevreci versiyonlarını tüketicilerle buluşturduk. Bu yıl ise tamamen elektrikli 600 modelini ve Topolio’yu satışa sunarak, çevreci yaklaşımımızı koruyacak ve tüketici beklentilerini en üst seviyede karşılamaya devam edeceğiz.

Karayolu Taşıma Yönetmeliği’nde yapılan düzenlemeler ile birlikte hafif ticari araç kiralamanın önü büyük ölçüde açılmıştı. Buna bağlı olarak, hafif ticari araçların operasyonel kiralama sektörünün filosundaki payı da günden güne artıyor. Hafif ticari araçlar operasyonel araç kiralama sektörünün büyümesinde önemli rol üstlenecek gibi görünüyor. Bu konudaki görüşleriniz nelerdir?

Hafif ticari araç kiralamanın önünün açılması, bu tür araçlarla hizmet veren kuruluşlar için önemli avantajları beraberinde getiriyor. Sermayelerini daha verimli kullanarak işletmelerine yatırım yapmaları, ihtiyaçlarını daha hızlı çözmelerini sağlayacaktır. Aynı zamanda ihtiyaçlarına en uygun aracı araç kiralama yöntemiyle de bulabilirler. Aracın sigortası, bakımı, vergileri, kaskosu gibi konular, uzman şirketlerce yönetilebilir. İş yoğunluğuna bağlı olarak değişen ihtiyaçlara göre kiralanan araç filosu daha esnek bir şekilde değiştirilebilir.

Biz de Fiat Bireysel Araç Kiralama hizmetiyle müşterilerimizin hayatını kolaylaştırıyoruz. Avantajlı finansman çözümleriyle en uygun teklifleri sunuyoruz. Sahip olduğumuz geniş ticari araç ürün yelpazesiyle, tek bir noktadan tüm ihtiyaçların karşılanmasını sağlıyoruz.

İhtiyaç ve alışkanlıklarımızdaki değişime bağlı olarak, dijitalleşme hayatımızın her alanında çok daha fazla yer almaya ve bizlere bir çok kolaylığı birlikte sunmaya başladı. Dijitalleşme konusunda markanızın ne tür çalışmaları var?

Otomotiv sektöründe dijitalleşme, üretimden satış ve pazarlama süreçlerine kadar her alanda kendini gösteriyor. Akıllı otomasyon ve müşterilerin ihtiyaçları doğrultusunda dijitale dönüşen bayiler, bağlantılı araçlar ve otonom araçlar gibi teknolojiler, sektörde bir dönüşüm yaratıyor.

Sektörümüzdeki dijital dönüşüm, araçlarımızın daha akıllı ve bağlanabilir olmasını gerektiriyor. Bu kapsamda, Fiat olarak araç içi teknolojileri, kullanıcı deneyimini iyileştirecek dijital uygulamalar ve bağlanabilirlik çözümlerine odaklanıyoruz.

Pandemi ile hızlanan dijitalleşme sürecinde, müşterilerimizin markamızla uzaktan temas etmesini sağlamaya başladık. Bu bakış açısıyla, 2020 yılında online.fiat.com.tr’yi devreye aldık. Ayrıca 2018’den bu yana bağlanabilirlik teknolojisinin herkes için erişilebilir olması hedefiyle çalışmayı sürdürüyoruz. Otomobil ile sürücüyü birbirine bağlayan teknolojimiz Connect’i geliştirmeye devam ediyoruz.

Müşteri deneyimini her geçen gün daha ayrıcalıklı bir boyuta taşıma hedefimizle, ülkemizde geliştirilen ilk ve en kapsamlı bağlanabilirlik teknolojisi olan Connect’i her geçen gün yeni özelliklerle zenginleştiriyoruz.

Teknolojik yeniliklere hızla uyum sağlayan bir marka olarak Türkiye'deki FIAT kullanıcılarının ihtiyaçlarına yönelik yenilikçi çözümler sunmaya devam edeceğiz.

Top