Your browser (Internet Explorer 7 or lower) is out of date. It has known security flaws and may not display all features of this and other websites. Learn how to update your browser.

X

Payten Türkiye Ülke Lideri ve Paratika CEO’su – Burak KUTLU Röportajı

Firmanızdan ve faaliyetlerinden bahseder misiniz?

Payten, Polonya kökenli Avrupa’nın en büyük ödeme altyapısı şirketlerinden biri. Payten Türkiye olarak 24 yıllık online ödeme altyapısı tecrübemizle bankalara, finans kuruluşlarına, e-ticaret firmalarına, pazar yerlerine ve online B2B ödeme alan tüm şirketlere yönelik uçtan uca ve özelleştirilebilir ödeme çözümleri sunuyoruz. Türkiye ve yurt dışında 27 bankanın sanal POS altyapısını emanet ettiği Payten olarak 50 binin üzerinde üye iş yeri ile Türkiye’nin en büyük online ödeme ağını yönetiyoruz. İTÜ Teknokent’te bulunan Ar-Ge merkezimizde sürekli geliştirdiğimiz ürünlerimiz, işletmelere yüksek dönüşüm ve karlılık sağlıyor. Ürün portföyümüzde yer alan, bankaların sanal POS altyapısı Nestpay, sektörün en kapsamlı ödeme yönetim çözümü Payten Payment Gateway, lisanslı kuruluşlara yönelik anahtar teslim Fintech Suite, TCMB faaliyet onaylı ödeme kuruluşumuz Paratika ve Android POS çözümünün yanı sıra Fintech Suite kapsamında sunduğumuz mobil cüzdan çözümlerimizle ödeme ekosisteminin her aşamasına dokunuyoruz.

2024 yılı için dünya ve Türkiye ekonomisine ilişkin beklentileriniz neler? Kısa ve orta vadede sektörünüze dair öngörüleriniz nelerdir?

Teknolojik gelişmeler ve pandemiyle birlikte hızına hız katan dijitalleşme, ödeme sektöründeki büyümeyi de tetikliyor. Karekod, FAST, IBAN, açık bankacılık, dijital bankacılık ve servis bankacılığı gibi düzenlemeler, ödeme sistemleri sektöründeki büyümeyi etkileyen en dikkat çekici faktörler arasında yer alırken, e-ticaretin katlanarak büyüyen hacmi ödemeler dikeyinde büyük bir gelişime öncülük ediyor. Sektörde en belirgin dönüşüm ise temassız ödemeler alanında gerçekleşiyor.

Gündelik yaşamlarında dijital ödeme hizmetlerini sıkça kullanan tüketicilerin, işlemlerin hem hızlı ve kolay hem de son derece güvenli olduğunu deneyimledikçe yenilikçi ödeme yöntemlerine olan ilgileri de artıyor. Bugün; temassız kartlar, dijital cüzdanlar ve QR tabanlı ödemeler en popüler ödeme yöntemleri arasında yer alırken, önümüzdeki 10 yıllık projeksiyonda ise, bugün pazar payını domine eden temassız ödemelerin yüzde 100'e ulaşacağını tahmin ediyoruz. Akıllı telefonlar ve giyilebilir teknolojiler ödemeleri yönlendirmeye devam ederken, gelecekte fiziksel kart ihtiyacı tamamen ortadan kalkacak. Bu dijital dönüşümle birlikte, ödeme yöntemlerindeki karmaşıklığın kullanıcı için sadeleştirilmesi önem kazanacak ve bir sonraki adım tüm ödemelerin tek platformdan gerçekleşmesini sağlayan dijital kimlikler olacak. Belki de tüm bu teknolojiler arka planda hizmet vermeye devam edecek, ancak elle tutulur bir kart veya cihaz olmadan ödemeleri gerçekleştirebileceğimiz tamamen dijital bir gelecek bizi bekliyor.

İhtiyaç ve alışkanlıklarımızdaki değişime bağlı olarak, dijitalleşme hayatımızın her alanında çok daha fazla yer almaya ve bizlere birçok kolaylığı birlikte sunmaya başladı. Dijitalleşme konusunda kurumunuzun ne tür çalışmaları var?

24 yıllık Ar-Ge gücümüz sayesinde hem kendi süreçlerimizi hem de müşterilerimizin ödeme süreçlerini uçtan uca dijitalleştiriyoruz. Dijitalleşmenin dönüştürücü gücünün yansımalarını Payten’in tüm çözümlerinde görebilirsiniz. Ar-Ge ekiplerimizle daima en yeni teknolojileri keşfediyor, iş süreçleri ve ürünlerimize bu dijital teknolojileri entegre ediyoruz. Vizyoner yaklaşımla, Payten olarak dijital gelecekte, sektör liderliğimizi sürdürecek stratejileri bugünden hayata geçiriyoruz.

Örneğin Payten Payment Gateway, SaaS ortamda çalıştığı için herhangi bir kurulum gerektirmiyor. Finansal işlemler için özel olarak tahsis ettiğimiz sunucularımızda host edilen ve yazılımını bünyemizde Ar-Ge ekiplerimizle geliştirdiğimiz için, müşterilerimizin ihtiyacına göre, o anki vizyon ve stratejilerini de dikkate alarak onlar için en uygun olacak çözümleri en hızlı şekilde önerebiliyoruz.

Bu yıl tanıttığımız, sektörde eşi olmayan ve bu sayede kısa bir sürede fintekleşmek isteyen bankaların ve çözüm setlerini genişletmek isteyen halihazırdaki finteklerin gözdesi olan fintek çözümümüz Payten Fintech Suite’in zengin kapsamlı dijital çözüm setini, hem Türkiye hem de yoğun talep aldığımız yakın coğrafyalarda, anahtar teslim şeklinde sunuyoruz.

Özetle; gerek global standartlarda sertifikasyonlar ile hizmet veren güçlü altyapımız ve ödüllere layık görülen yenilikçi projelerimiz ve çözümlerimizle, gerekse globaldeki yaygın konum, 24 yıllık sektör deneyimi ve en iyilerden oluşan uzman ekiplerimizle; KOBİ’den Fortune 500’e kadar sektör ayırt etmeksizin tüm firmalara, ödemelerle ilgili tüm süreçlerde pürüzsüz bir dijital deneyim sunuyoruz.

Bunun yanı sıra, uluslararası arenada lisans genişletme çalışmalarımız hız kesmeden devam ediyor. Orta ve Doğu Avrupa'nın yanı sıra İspanya, Portekiz ve Latin Amerika’da faaliyet alanımızı genişlettik. Sırbistan'da lisansımız var ve Mısır'da e-para lisansı aldık. Kolombiya, Dominik Cumhuriyeti ve Peru'da da şirket satın alımlarımız devam ediyor, dijital bankacılığı geliştirmeyi amaçlayan Azerbaycan ile yakın temas içindeyiz. Diğer Türk Cumhuriyetleri ile ilgili çalışmalarımız da devam ediyor. Uluslararası bir marka olarak geliştirdiğimiz yenilikçi finansal teknolojiler ile birçok coğrafyada iş değeri yaratıyor, global ölçekte güçlenmeye devam ediyoruz.

Operasyonel araç kiralama, günlük araç kiralama ve araç paylaşım şirketlerine ne gibi hizmetler sunuyorsunuz? Bu hizmetlerinizin sağladığı faydalardan bahseder misiniz?

Araç kiralama dinamik ve hızla büyüyen bir sektör. Sektör firmaları arasında adeta ralli niteliğinde bir rekabet yarışı sergileniyor. Teknolojiyi en iyi şekilde kullanan ve dijital dönüşüme en hızlı ve en kapsamlı şekilde uyumlanan firmalar ise rekabet avantajı elde ediyor.

Ar-Ge merkezimizde sürekli geliştirdiğimiz ve zengin ürün mimarisi ile Türkiye’nin en geniş kapsamlı ödeme geçidi konumunda olan Payten Payment Gateway ile, sektör firmalarına rekabet güçlerini artıracak ödeme çözümlerini tek merkezden sağlıyoruz. Onlara sunduğumuz esnek, özgür ve kârlı e-ödeme ekosistemleri sayesinde, Türkiye'de ve yurt dışında istedikleri sanal POS'lar, bankalar, ödeme kuruluşları, mobil cüzdanlar, havale/kredi yöntemleri ve alternatif ödeme sistemleri ile özgürce çalışmalarına imkan tanıyor, tüm bu noktaları tek platformdan yönetme kolaylığı sağlıyoruz.

Firmaların web site, mobil uygulama ya da kiralama ofisleri gibi farklı kanallardan gelen müşterilerinin tahsilatlarının pürüzsüz bir şekilde yönetimini sağlayan Payten Payment Gateway, akıllı işlem yönlendirme özelliği ile tüm online ödemelerinin arka planda efektif bir şekilde orkestrasyonunu sağlayarak satış dönüşüm oranlarını artırıyor, etkin yönetimi sayesinde komisyon maliyetlerinde azalma sağlarken, müşteri ödeme deneyimini en üst seviyeye çıkarıyor. Hata koduna göre akıllı işlem yönlendirme özelliği ise, bir hata alınması durumunda ödeme isteğini diğer Sanal POS’lara otomatik yönlendiriyor. Bu sayede herhangi bir kesintiden etkilenmeyen e-ödeme ekosistemi ile hizmet veren şirketlerin ödemeleri daima akıcı ve pürüzsüz olarak gerçekleşiyor.

Çözümün kart saklama özelliği, PCI-DSS Level 1 sertifikalı ortamda, en üste seviye güvenlikle kesintisiz ve pürüzsüz bir ödeme akışı sağlıyor. Müşteriler tekrar kiralama yapacağı zaman kayıtlı kartı ile ödeme yaparak işlemlerini saniyeler içinde tamamlayabiliyor. Bu özellik online'da hızlı check-out sağlarken, yüz yüze işlemlerde de örneğin havaalanlarında oluşan yoğunluğu engelleyerek misafir deneyimini olumlu hale getiriyor. Bunun yanı sıra, misafir aracı teslim ettikten sonra, HGS, eksik yakıt ödemesi, araçta daha sonra fark edilecek hasar ödemeleri gibi ikincil ödemelerin tahsilatı da kolayca gerçekleşiyor ve firmalar için 360 derece etkin müşteri yönetimi avantajı sağlıyor.

Tüm bu özelliklerin yanında, Payten Payment Gateway araç kiralama sektöründe firmalara başarı sağlayacak; B2B Tahsilat Yönetimi, Mutabakat Çözümü, Kapalı Devre Cüzdan, Linkle Ödeme ve QR Kod İle Ödeme, Çoklu Ödeme (Parçalı Ödeme), Alışveriş Kredisi ile Ödeme Yöntemleri, Alternatif Ödeme Yöntemleri, Yurt Dışı Ödeme Yöntemleri, Software only POS, Gelişmiş Anti-Fraud Çözümü, Secure IVR çözümlerini ve sektörde farklılık yaratan Payten Olağanüstü Durum Merkezi (ODM) ve Ödeme Danışmanlığı’nı tek ürünle ve 7/24 canlı destek hizmetiyle sunuyor.

Top