Your browser (Internet Explorer 7 or lower) is out of date. It has known security flaws and may not display all features of this and other websites. Learn how to update your browser.

X

Rekabette Farklılaşmanın Yolu: Yeşil Dönüşüm – İnan EKİCİ

Sonuna yaklaştığımız 2023 yılına baktığımızda, iklim krizi ve neticesinde yaşanan birçok doğa olayının bu yılda derin izler bıraktığını görüyoruz. Yıl boyunca dünyamızın farklı coğrafyalarında meydana gelen iklim değişikliğine bağlı birçok doğa olayı ekonomik ve sosyal düzeni oldukça etkiledi. Felaketlerin neden olduğu yıkım, temiz su kaynaklarına ve gıdaya erişim sıkıntısı küresel göç hareketlerinde artışa neden oldu. Geldiğimiz noktada iklim krizi, gezegenimiz için varoluşsal bir tehdittir. Bireylerin ve kurumların, bu tehdidin ciddiyetinin artık farkına varması, bunu ortadan kaldırmak için tüm olanaklarını kullanarak somut adımlar atması elzemdir. Bu kriz ile baş edebilmek için son dönemece gelmiş olabiliriz.

Bugün şirketlerin sürdürülebilirlik alanındaki faaliyetleri, finansmandan yatırıma ve tüketici beklentisine kadar birçok alanda başarı için belirleyici bir rol oynuyor. Dolayısıyla sektör fark etmeksizin tüm şirketlerin hızla “Net Sıfır” hedeflerini belirleyerek emisyonlarını azaltması ve yeşil dönüşümünü hızlandırması çok önemli. Gelecek nesillere yaşanır bir dünya bırakmak hepimizin görevi. Bu görevi yerine getirmek için her birimiz sorumluluk almalı ve özveri ile katkı sunmalıyız.

İklim değişikliği ile mücadele ve enerji tasarrufu politikaları ile paralel olarak araç kiralama sektörünün filosundaki çevreci araç sayısı günden güne artıyor, artmaya da devam edecek. TOKKDER Operasyonel Kiralama Sektör Raporu verilerine göre, 2023 yılının ilk yarısında operasyonel araç kiralama sektörünün araç parkında yer alan hibrit ve elektrikli araçların payı yüzde 9,2’ye erişti. Avrupa’dakine benzer çevreci akımlar ülkemizde de oluşmaya başladı. Filolarda dünya trendlerine paralel olarak çevreci araçlara çok daha fazla yer veriliyor. Kiralama yöntemi sayesinde tüketiciler, elektrikli araçları, başlangıç maliyeti ve ikinci el fiyat belirsizlik riski olmaksızın, makul aylık kira ödemeleri ile edinme imkanına kavuşuyor. Satın alma yerine paylaşım ve kiralama akımı, önümüzdeki yıllarda da sürecek. Birey ve kurumların, araçların ihtiyaçları kadar kullanılabilmesine imkan tanıyan sistemlere ilgisi artıyor ve artmaya devam edecek.

Önümüzdeki dönemde, inovasyon alanlarını tüm ulaşım modelleri ve akıllı şehir uygulamaları ile entegre ederek, hizmet çeşitliliğinin artırılması için kullanan; yeni fikirleri geliştirmek için kurum içi girişimcilik alanına odaklanan; dijital dönüşüme ayak uydurup hizmetlerini değişen dönem ve tüketicinin beklentilerine yönelik geliştirmeye öncelik veren; ticari getiriden çok doğayı ve dünyayı korumayı iş yapış şekli olarak benimseyen araç kiralama şirketlerinin rekabette farklılaşacağını düşünüyorum.

Bu vesileyle, çocuklarımızın eğitimi için canla başla çalışan fedakar öğretmenlerimizin Öğretmenler Günü’nü en içten dileklerimle kutluyor, Başöğretmenimiz Mustafa Kemal ATATÜRK’ü vefatının 85.yılında saygı, minnet ve özlemle anıyorum. Bugün Türkiye, her alanda ilerlemiş, kalifiye insan kaynağı ve yetkinlikleri ile dünya sahnesinde parlayan bir ülke olarak duruyor. Türkiye'nin zorlu koşullardan başlayıp bugünkü başarı hikâyesine uzanan yolu, 100 yıllık Cumhuriyetimizin aydınlatıcı ışığı ve milletimizin azmiyle döşendi. Cumhuriyet, Türkiye'nin geleceğini şekillendirmeye ve dünyaya ilham vermeye devam ederken bizler de üzerimize düşen görevi yerine getirmeye devam edeceğiz.

2024 yılının hepimiz için verimli ve başarılı bir yıl olmasını diliyor, sizleri sevgi ve saygıyla selamlıyorum.

Top