Your browser (Internet Explorer 7 or lower) is out of date. It has known security flaws and may not display all features of this and other websites. Learn how to update your browser.

X

Türkiye ve Dünya Ekonomisinin Görünümü – Erkin ŞAHİNÖZ

Dünya ekonomisindeki genel tablo

Ekonomik aktivitenin en önemli göstergesi PMI verileridir. Dünya ekonomisine bir bütün olarak bakıldığında Küresel Bileşik PMI Endeksi’nin Eylül ayında da eşik değer 50,0’ın üzerinde olduğu görülüyor. Enkdeste 50,0 üzeri değerler reel büyümeye, 50,0 altı değerler ise reel daralmaya işaret eder. Buna göre dünya ekonomisinin bunca jeopolitik olumsuzluğa rağmen büyümeye devam ettiğini gözlemliyoruz. Ancak büyümenin merkezinde hizmetler sektörü olduğunu, imalat sektörünün dünya genelinde daralma yaşadığını belirtmemiz gerekiyor.

Dünya ekonomisindeki genel görünüm

Hem hizmetler hem de imalat sektörüne yönelik beklentilerimiz olumlu yönde. Küresel İmalat PMI Endeksi tablosundaki tahmini PMI verilerinin yanılma ihtimali diğer verilere göre çok daha düşük çünkü tahminler yarının üretimini şekillendiren “yeni siparişler” alt endeksine dayalı. Buna göre dünya ekonomisinin yumuşak karnı olan imalat sektörü ABD’de yavaş da olsa büyümeye devam edecek. Çin ve Euro Bölgesi’nde ise Ocak ayı ile birlikte yeniden büyümeye başlayacak. Hizmetler sektöründeki genişlemenin ise 2024 yılında da devam etmesini bekliyoruz. Bu doğrultuda dünya için 2024 yılının bir resesyon yılından ziyade genel olarak “yavaş büyüme” yılı olacağını söyleyebiliriz.

FED’in agresif düzeydeki sıkılaştırıcı politikaları devam eder mi?

FED geçen yıl maliyet enflasyonunu talebi öldürerek durdurmaya çalıştı ve bunun sonucu olarak tarihi bir para politikası hatası yaparak faiz oranlarını emsali nadir görülen düzeylere yükseltti. Ancak 2024 ve sonrasında bu politikanın devam etmesini beklemiyoruz. Bilakis FED’in önümüzdeki üç yıl boyunca faiz indirimi tarafında konumlanacağını öngörüyoruz. Bunun da dünya ekonomisine yönelik olumlu beklentimizi desteklediğini söyleyebiliriz. Fed’in faiz indirimi sürecine girecek olması Türkiye’nin de dahil olduğu gelişen ekonomiler üzerindeki olumsuz baskıyı azaltacaktır.

Küresel piyasalardaki genel seyri nasıl bekliyorsunuz?

Küresel piyasaların nabzını en iyi ölçen gösterge balina paralarının da yönünü gösteren VIX endeksidir. Bitişikteki grafikte görüldüğü üzere küresel sermaye yaşanan her türlü olumsuz jeopolitik gelişmeye rağmen huzurlu bölgede bulunuyor.

Bunu S&P500 endeksindeki dirençli duruş da teyit ediyor. Küresel piyasalardaki genel seyrin 2024 yılında olumlu olmasını bekliyoruz (dünya genelindeki büyüme beklentimize ve FED’den beklediğimiz faiz indirimlerine bağlı olarak).

Ham madde fiyatlarındaki genel eğilim

Fed’den beklediğimiz faiz indirim süreci ile imalat sektörüne yönelik olumlu beklentimiz ham madde fiyatları üzerinde yukarı yönlü baskı oluşturacaktır. Buna bağlı olarak başta demir-çelik olmak üzere ham madde fiyatlarının büyük çoğunluğunda önümüzdeki birkaç ay için ana yönün hafif çapta yukarı olacağını öngörüyoruz.

Türkiye ekonomisi özeti ve görünümü

Türkiye ekonomisini bir sonraki yazımda oldukça detaylı bir şekilde işleyeceğim.

Ancak bu sayıda genel beklentimizi maddeler halinde sunalım.

Yılın geri kalan iki ayında ekonomimizin eşik değer 50,0 düzeyinde seyretmesini bekliyoruz (ne büyüme ne de daralma). Ancak yeni yıl ile birlikte ekonominin yavaş büyüme parkuruna geçeceğini öngörüyoruz.

Kurda yükseliş devam edecektir. Ancak son 3 aydır olduğu gibi kurun iki para birimi arasındaki faiz farkına yakın düzeyde yükselmesi beklenmeli. Yukarıdaki tabloda görüldüğü gibi son 3 aydır kurdaki yükseliş başabaş seviyesine çok yakın düzeyde seyrediyor.

Enflasyonun seçime kadar olan dönemde yıllık bazda yüzde 60’lık seyrini devam ettirmesini bekliyoruz. Kredi faizlerinde anlamlı bir düşüş beklemiyoruz ancak kredi hacminin yavaş yavaş genişleyeceğini öngörüyoruz.

Top