Your browser (Internet Explorer 7 or lower) is out of date. It has known security flaws and may not display all features of this and other websites. Learn how to update your browser.

X

DS Automobiles Türkiye Genel Müdürü – Selim ESKİNAZİ Röportajı

DS açısından 2023 yılını değerlendirebilir misiniz?

2023’ün ilk 7 aylık döneminde 2.707 adet satışa imza atarak geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 230,5’lik bir büyüme elde ettik. DS, 2022’nin toplamında 1.829 adetlik satış gerçekleştirmişti. Sadece temmuz ayında 570 adetlik satış gerçekleştirerek premium otomobil pazarından yüzde 7,1’lik payla 5’inci sırada yer aldık. Temmuz 2022 ile kıyasladığımızda satışlarımızı yüzde 211,5 gibi büyük bir oranda artırırken, aynı zamanda Türkiye tarihindeki en yüksek temmuz ayı performansına da ulaşmış olduk.

Bu yükselişin ardında hangi modelleriniz bulunuyor?

DS Automobiles, Türkiye’de 3 farklı modelle yer alıyor. DS 7 Crossback, DS 9 ve DS 3 Crossback gibi modellerimizle başladığımız serüvenimizde, DS 4, DS 7 ve yeni DS 9 gibi 3 farklı segmentte sunduğumuz modelimizle müşterilerimizle buluşuyoruz. Markamızın rekor performansında başrolde premium SUV seçeneklerin arasında en sevilen modellerden DS 7 ve premium pazarının yeni yıldızı DS 4 yer alıyor. Temmuz ayını 403 adetlik satışla premium SUV’lar arasında üçüncü sırada tamamlayan DS 7, ilk 7 aylık dönemde ise 1.657 adet satışla ikinci sıradaki yerini korudu. DS 4 ise temmuz ayında 167 adetlik satışla segmentinde ikinci sırada yer aldı. DS 4, 7 ay toplamında ise elde ettiği 1.023 adetlik satış ve yüzde 32,6’lık segment payıyla liderler arasındaki farkı kapatmaya devam ediyor.

2023 yılında hangi yenilikleri gerçekleştirdiniz?

DS Automobiles’in ilk özgün modeli DS 7 CROSSBACK, 2022’deki yenilenmesinin ardından DS 7 adıyla Türkiye yollarıyla geçtiğimiz aralık ayında buluştu. Premium SUV segmentinde DS PIXEL LED VISION 3.0 teknolojisini sunmasıyla bir kez daha yeni bir ilke imza attık. Birçok özelliği bünyesinde barındıran OPERA donanımıyla müşterileriyle buluşmaya başlayan DS 7’yi ilk aşamada dizel, benzinli ve E-TENSE 300 versiyonlarıyla satışa sunarak tüm kişisel tercihlere uygun bir giriş gerçekleştirdik. Şubat ayında önden çekişli ve aktarmalı şarj edilebilir hibrit motor teknolojisine sahip olmasıyla öne çıkan DS 7 OPÉRA E-TENSE 225 modeli ailemize eklendi. DS 7 OPÉRA E-TENSE 225, turbo beslemeli, yüksek basınçlı direkt enjeksiyon kullanan 180 HP gücünde benzinli motor ile ön aksta 110 HP gücünde elektrik motoruyla, şehir içinde 80 km (WLTP EAER) ve karma koşullarda da 65 km (WLTP AER) tamamen elektrikli menzil sunabiliyor. Mayıs ayında DS 7 modelindeki seçeneklerimizi, DS 7 OPERA E-TENSE 4X4 360 ile en üst seviyeye taşıdık. DS 7 OPERA E-TENSE 4×4 360, akıllı dört tekerlekten çekiş sistemi, daha geniş iz açıklığı, daha alçak şasisi ve daha büyük frenlerle birlikte 360 HP’lik gücüyle şarj edilebilen hibrit verimliliğini yeni bir seviyeye taşıyor. 520 Nm’lik maksimum tork değerinin de katkısıyla 0-100 km/sa hızlanmasını sadece 5,6 saniyede tamamlayabilen DS 7 OPERA E-TENSE 4×4 360, 235 km/sa maksimum hıza çıkabiliyor ve 100 km’de yalnızca 1,8 litre yakıt tüketiyor. Temmuz ayına geldiğimizdeyse bu sefer de DS 7 ESPRIT DE VOYAGE koleksiyonunu, BlueHDi 130 Otomatik motor-şanzıman kombinasyonunda müşterilerimiz ile buluşturduk.

Nisan 2023’de, premium kompakt segmentteki modelimiz DS 4’e, PureTech 130 benzinli motor seçeneğini ekledik. PERFORMANCE LINE koleksiyonuyla satışına başladığımız DS 4’e 1 ay sonra, hem benzinli hem de dizel motor seçeneklerinde ESPRIT DE VOYAGE koleksiyonu eklendi. DS 4 ESPRIT DE VOYAGE koleksiyonundaki açık gri renkli döşeme, jantlardaki gri tonlar, orta konsolda ve ayna kapaklarında Avrupa haritasından ilham alınan süslemeler, bu özel serinin en vurucu detaylarını oluşturuyor. Yeniliklerimiz, DS 9’daki yeni koleksiyonlarımız ve motor seçenekleri ile yıl boyunca devam edecek.

DS Automobiles, rakiplerine göre nasıl farklılaşıyor?

DS Automobiles, her yolculuktan önce, yolculuk sırasında ve sonrasında benzersiz bir deneyim sunuyor. Öne çıkmak isteyen, dünyayı dolaşmak ve her anın tadını çıkarmak isteyen müşteriler için otomobiller tasarlıyoruz. DS modelleri, zarafet ve teknolojiyi bir araya getiriyor. Hem görünen hem de görünmeyen pek çok alanda teknolojinin en güncel uygulamaları sizlere ulaştırılıyor. İster sürücü koltuğunda, isterseniz diğer koltuklarda bir DS otomobiliyle sürüş deneyimini yaşadıktan sonra markamızın farklılığını daha net anlayabilirsiniz. Elbette yola çıkmadan dahi, kullanılan malzemelerin, tüm duyularınızda bırakacağı tat da size bir ipucu verecektir. Tüm otomobillerimiz lüks bilgi birikimi, avant-garde malzeme seçimleri, zanaatkarların elinden çıkmış işçilik detaylarıyla üretiliyor. Ayrıca, bir dizi, kişiye özel hizmetle de ürünlerimizi birleştiriyoruz. Her döneme uygun, müşteriye özel satış kampanyaları da sunarak sürdürülebilir bir birliktelik hedefliyoruz.

Sürdürülebilirlik günümüzün önemli konularının başında geliyor. Bu bağlamda, fosil yakıtlı araçların yerini yakın zamanda elektrikli araçlar alacak gibi görünüyor. Markanızın elektrikli araçlar konusundaki çalışmalarından bahseder misiniz?

DS Automobiles olarak bu değişimin öncülerinden biri konumunda olduğumuzu söyleyebiliriz. Globaldeki şarj edilebilir hibrit modellerimizi Türkiye’de pek çok üreticiden önce satışa sunmuştuk. Günümüzde E-TENSE adını taşıyan modellerimizle bu anlayışımızı sürdürüyoruz. DS Automobiles, 2015’ten günümüze Formula E’de yarışıyor. 2019 ve 2020’de çifte takım ve sürücü şampiyonluklarımız var. 9 sezon boyunca çok sayıda rekor kırdık. Sadece elektrik gücüyle yarışılan bu şampiyonadan edindiğimiz tecrübeyi E-TENSE etiketi altındaki DS Automobiles modellerimize aktarıyoruz. Halihazırda her bir modelimizin elektriklenmiş bir versiyonunu üreterek, elektriklenmenin en ileri noktasında yer alıyoruz. Hem yüzde 100 elektrikli hem de 360 beygir gücüne ulaşan 4×4 teknolojisiyle şarj edilebilir hibrit seçenekler de sunuyoruz. 2024’ten itibaren DS Automobiles tarafından piyasaya sürülen her yeni modelde yüzde 100 elektrikli bir versiyonun olması da planlanıyor.

Değişen müşteri alışkanlıkları ile birlikte dijitalleşme hayatımızın her alanında daha fazla yer almaya başladı. Dijitalleşme konusunda markanızın ne tür çalışmaları var?

41 ülkede faaliyet gösteren DS Automobiles, dünya genelinde 450 DS STORE’dan oluşan özel bir dağıtım ağı oluşturdu. Bu yapı içerisinde dijitalleşmenin avantajlarından sonuna kadar faydalanılıyor. Müşterilerimiz için benzersiz marka deneyimine yönelik özel hizmet programımız olan “ONLY YOU, DS Deneyimi”ne, MyDS Uygulaması veya Müşteri Hizmetleri hattından ulaşılabiliyor. Müşterilerimizin mobilite ihtiyaçlarının karşılandığı ve DS evreninde özel deneyimler yaşatılan hizmetler de sunuyoruz. ONLY YOU PRIVILEGE programı ile de gastronomi, kültürel deneyim ve seyahat sanatının inceliklerini öncelikli olarak takip edebiliyor ve yeni deneyimler yaşatabiliyoruz. Tüm bu çalışmalarımız sayesinde, gerçek premium araç sahipleri arasında, NPS olarak bilinen sonuçlarda yüzde 100’e yakın bir başarı elde ettik. Dijitalleşmenin katkısı sayesinde ulaştığımız bu seviyeyi sürdürülebilir kılmak için tüm enerjimizi kullanıyoruz.

Top