Your browser (Internet Explorer 7 or lower) is out of date. It has known security flaws and may not display all features of this and other websites. Learn how to update your browser.

X

Dijital Satış ve Pazarlama Kanalları Giderek Öne Çıkıyor – İnan EKİCİ

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte dijital kanallar ve sosyal medyanın etkisi daha da arttı. Araç kiralama sektörü de bu değişimden etkilendi, zaten var olan teknoloji kullanımı ve hayatımıza hızla giren dijitalleşme sonucu ivme kazandı. Yaygınlaşmaya başlayan araç kiralama uygulamaları, çevrim içi rezervasyon yapabilme imkânı, müşterinin ihtiyaçlarına çözüm sağlama yönünde katma değer sağladı. Bununla birlikte çevrim içi platformlar aynı zamanda müşteriye yeni bir deneyim ve konfor alanı da sundu. Artık uzun dönem kiralamada çevrim içi olarak istediğiniz aracı seçme ve değiştirme dönemi başladı, kısa dönem kiralamada ise çevrim içi rezervasyon ve ödeme yaygınlaştı, ofislerde de bekleme süresini kısaltan dijital imza uygulaması kullanılıyor.

Sektörümüz, en iyi müşteri deneyimini tasarlamak amacıyla süreçlerini dijitalleştirmeye ve veriye dayalı ileri analitik uygulamaları ile de bütünsel hizmet sunmaya devam ediyor. Araç kiralama ve araç paylaşımında satışların çoğu dijital kanallardan geliyor; 3 ila 5 yıl içinde araç kiralama ve araç paylaşımı satışlarının neredeyse tamamının dijital kanallardan gerçekleşeceğini öngörüyoruz. Sektörümüzün dijitalleşmeye olan yatırımları daha da artacak. Dünya da bu yönde ilerliyor. Müşteri beklenti ve ihtiyaçlarını da göz önünde bulundurarak inovasyon ve dijitalleşme stratejileri ile müşterilere daha hızlı ve konforlu bir araç kiralama tecrübesini yaşatmak ve bunu sürdürülebilir kılmak sektörümüzün en büyük odak noktası haline geldi. Araç paylaşımında tüm süreç çevrim içi tamamlanıyor, kiralamada ise çevrim içi satışlarının payının giderek artacağını düşünüyorum.

Bu dönemde inovasyon alanlarını, tüm ulaşım modelleri ve akıllı şehir uygulamaları ile entegre ederek hizmet çeşitliliğinin artırılması için kullananlar, yeni fikirleri geliştirmek için Kurum İçi Girişimcilik alanına odaklanan, dijital dönüşüme ayak uydurup hizmetlerini değişen dönem ve tüketicinin beklentilerine yönelik geliştirmeyi önceliklendiren, ticari getiriden çok doğayı ve dünyayı korumayı iş yapış şekli olarak benimseyen şirketlerin rekabette farklılaşacağını görüyorum.

Yavaşlayan ekonomik aktivite, tedarik zincirinde yaşanan bozulma, küresel enflasyon baskısı, artan maliyetler ve finansmana erişimde yaşanan sıkıntılar ticari hayatta zorluklara neden olmaya devam ediyor. Tüm bu zorluklara rağmen araç kiralama kuruluşları müşteri taleplerini karşılamak için çaba sarf ediyor. Operasyonel araç kiralamaya talep olmasına rağmen, yeni araç tedarikinde ve finansmana erişimde halen devam eden sıkıntılar nedeniyle sektörümüz arzu edilen büyümeyi yakalayamıyor. Artan araç maliyetleri sebebi ile sektör müşterileri de bu dönemde araç politikalarında değişiklik yaparak daha ekonomik, daha düşük donanım seviyesine sahip araçlara yöneliyor. Ekonomik olarak zor bir dönemden geçilmesine karşın araç kiralama, satın almaya kıyasla her zaman daha avantajlı. Operasyonel araç kiralama kuruluşları, satın alma ve filo yönetimindeki uzmanlıklarıyla yarattıkları verimliliği müşterilerine yansıtarak araçları daha uygun maliyetlerle sağlıyor.

Sürdürülebilirlik günümüzde en önde gelen önceliklerimiz arasında yer alıyor. Tüm dünya ülkelerinin iklim değişikliği ve çevre kirliliği ile mücadeleye kararlılıkla katılması ise sürdürülebilirlik açısından bir gereklilik haline gelmiş durumda. Gelecek nesillere yaşanır bir dünya bırakmak için, doğayla uyum içinde yaşamayı benimsemenin ve bunu bir amaç haline getirmenin hepimiz için kıymetli olduğu görüşündeyim. Gerek yerli elektrikli otomobilimiz TOGG’un yollara çıkması gerekse şarj istasyonu sayısının günden güne yaygınlaşması bu yolda atılan önemli adımlardan bazıları. Araç kiralama sektörü de, müşterilerinin talepleri doğrultusunda, TOGG ve diğer elektrikli araçlara filosunda mutlaka yer verecektir. Kiralama yöntemi sayesinde tüketiciler, elektrikli araçları başlangıç maliyeti ve ikinci el fiyat belirsizlik riski olmaksızın, makul aylık kira ödemeleri ile edinebilecek. Gelecekte enerji tasarrufu daha da ön planda olacak; şirketler sürdürülebilir teknolojilere daha çok yatırım yapacak, kademeli olarak önce tam elektrikli, sonra da otonom araçları hem paylaşım hem kiralama sektöründe kullanacağız.

Bu vesile ile 15 Temmuz 2016’da yaşadığımız elim olay sonucunda, birliğimiz, bağımsızlığımız ve demokrasimiz için mücadele etmiş olan tüm gazilerimizi ve tüm şehitlerimizi saygı ve minnetle anıyorum.

Son olarak, ülkemizin düşman işgalinden kurtuluşunun ve ulusumuzun bağımsızlığını müjdeleyen 30 Ağustos Zaferi’nin 101. yıl dönümünde, başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere, aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi saygı ve minnetle anıyorum.

Sevgi ve saygılarımla.

Top