Your browser (Internet Explorer 7 or lower) is out of date. It has known security flaws and may not display all features of this and other websites. Learn how to update your browser.

X

Doğan Trend Otomotiv Genel Müdür Yardımcısı – Tibet SOYSAL Röportajı

MG markası hakkında bilgi verebilir misiniz?

İlk olarak MG 14/28 modeliyle 1924’te yollara çıkan MG, İngilizlerin en köklü ve bilinen markalarından. Otomotiv tarihine adını yazdırmış birçok modeli var ve motor sporları alanında da önemli rekorlara sahip. 1933 yılında ilk rekorunu, İtalya’nın meşhur Mille Miglia yarışında 166 km/s hıza ulaşarak kırmıştı. 1959 yılında Bonneville Salt Flats’te ulaştığı rekor seviyedeki 410.2 km/s’lik hız bugün için bile büyük bir başarı kabul ediliyor. MG markası özellikle, 2007 yılında SAIC Motor bünyesine katıldığından beri yoluna daha da güçlenerek devam ediyor. MG, Doğan Trend Otomotiv güvencesi ve ilk elektrikli modelimiz ZS EV ile 2021 Nisan ayında Türkiye pazarındaki yerini aldı. Kısa zamanda müşterilerimizle bir aile gibi olduk. Kullanıcılarımızın çoğu ilk defa elektrikli bir otomobile sahip oluyordu. Bu yolculuğa beraber çıktık ve yol boyunca heyecanı paylaştık. Kullanıcılarımızın deneyimini iyileştirmek için çalışmalarımıza hiç ara vermeden devam ettik. 7 yıl araç ve batarya garantisine ek olarak “Valueguard Değer Koruma Programı”mız ile elektrikli otomobille ilgili olası bir çekinceyi ortadan kaldırdık. Bizden satın alınan tüm 0 km MG modelleri için değerinde ikinci el geri alımı taahhüt ederek müşterilerimizi ve dolayısıyla markamızı da güvence altına alıyoruz. Kısa sürede uzun çalışmalar ile oluşturduğumuz güvenle önümüzdeki yılların planlarına odaklanıyoruz. Markamız 2024’te 100’üncü yılını kutlayacak. 100 yıllık bir marka mirasına inançla ve heyecanla sahip çıkıyoruz.

Otomotiv pazarı, 2023 yılına başladığı hızla devam ediyor. MG için 2023 yılı nasıl geçiyor, yıl sonu hedefleriniz nelerdir?

MG’yi, 2021 yılında Doğan Holding’e bağlı Doğan Trend Otomotiv olarak Türkiye’de kullanıcılar ile buluşturmaya başladık. 2021 yılında yaptığımız güçlü başlangıçtan sonra geçtiğimiz sene MG satışları üç buçuk katına çıktı ve seneyi Türkiye’deki İngiliz otomobil markaları arasında lider olarak tamamladık. Rüzgarı arkamıza alıp 2023 yılına da hızlı başladık. MG ZS EV’nin ardından E-HS, ZS, HS ile büyüyen ailemizin son üyeleri de Yeni ZS EV ve MG4 Electric oldu. Genişleyen ürün gamımızla birlikte 2023’ün ilk 5 aylık döneminde satışlarımızı yüzde 74 artırmayı başardık. “Şarj Edilebilir Hibrit” segmentinde geçen yıl olduğu gibi 2023 yılının ilk 5 ayını da ikinci olarak tamamladık. Yeni modelimiz MG4, henüz lansman ayında en çok satılan 3. elektrikli model oldu ve ilk beş aylık satış performansımızla elektrikli otomobil pazarında en yüksek satış adedine ulaşan 5. marka olduk. Markamıza olan yoğun talep doğrultusunda daha önce belirlediğimiz hedeflerin çok üstünde yılı tamamlayacağımızı söyleyebilirim.

Otomotiv sektörü elektrikli araçlara doğru iyice yönelmiş durumda. MG markasına elektrikli araçlarda talep ne durumda?

MG Türkiye olarak hem hibrit hem benzinli hem de elektrikli motor seçeneğini sunan az sayıdaki markadan biriyiz. Yeni ZS EV’den sonra MG4 Electric ile elektrikli ürün gamımızı genişlettik. Henüz lansmanını yapmadığımız elektrikli modelimiz Marvel R de dahil olmak üzere farklı istek ve ihtiyaçlara cevap verebildiğimiz geniş elektrikli bir ürün gamımız var. Daha önce de söylediğimiz gibi hedefimiz satışlarımızın yüzde 50’sini elektrikli araçların oluşturması. Elektrikli otomobil çevreci ve ekonomik bir seçenek. Elektrikli araçlara yönelim olacağını biz çok başındayken gördük ve her adımımızı pazarın daha da büyüyeceğini göz önünde bulundurarak attık. Geçen yıllara bakınca şunu görüyoruz ki, iyi bir yere odaklanmışız. Yani MG ile anlaşırken biz markanın 100 yıllık mirasını ve SAIC’in yaptığı yatırımları görerek markaya inandık. Ama bizim inancımızın dahi ötesinde bir başarıya doğru gidiyorlar Avrupa’da. Türkiye’de ise ilk 5 aylık dönemde 678 adet elektrikli otomobil satışı gerçekleştirdik. Bu rakam, MG’yi elektrikli otomobil satışlarında 5’inci sıraya taşıdı. Talep çok fazla ve biz müşteri memnuniyetine, kullanıcı deneyimine başından beri çok değer veriyoruz. Yüksek talebe cevap vermek için de yoğun bir şekilde çalışıyoruz.

MG’nin Türkiye’deki performansı global olarak da dikkat çekiyor mu?

Çok dikkat çekiyor. Destek de oluyorlar. Türkiye pazarını her zaman önemsiyorlardı. Artan satış performansımızı da takdirle takip ediyorlar. Özellikle vergi artışından sonra açıkladığımız fiyatlarda avantajlı konumumuzu korumamız, SAIC’in de desteğiyle oldu. SAIC dünyanın en büyük otomotiv üreticilerinden biri. Aynı zamanda dünyanın en büyük üçüncü elektrikli otomobil üreticisi. Dolayısıyla Türkiye’de markamıza olan yoğun talebe hızla cevap verebilmemizde de, müşteri memnuniyetinin yüksek olmasında da SAIC gibi bir otomotiv devi ile yaptığımız iş ortaklığının büyük bir rolü var. MG modelleri çok fazla ülkede Türkiye’deki gibi iyi bir performans sergiliyor. Gitgide artan satışlar, yüksek pazar payları ile şu an tüm dünyada bir MG rüzgarı esiyor. Buna rağmen markanın Türkiye pazarına olan özel ilgisi ve bize olan inancı da bizi motive ediyor, bu da başarıyı beraberinde getiriyor. MG için hedeflerimiz de giderek büyüyor. Yakın zamanda markanın desteği ile daha da yüksek adetler konuşmaya başlayacağımızı söyleyebilirim.

MG modellerinde sunulan V2L özelliğinin ne işe yaradığını anlatabilir misiniz?

MG olarak elektrikli otomobillerimizin en dikkat çekici özelliklerinden biri V2L Enerji Paylaşma teknolojisi. Sayılı elektrikli otomobilde bulunan bu teknolojiyi, Yeni ZS EV’den sonra MG4 Electric’te de standart olarak sunuyoruz. Bu özellik sayesinde aracın bataryasındaki elektrik enerjisi bir kablo vasıtasıyla dışarıya aktarılarak bataryada depolanmış bu enerji elektrikli cihazlar ile ve farklı elektrikli otomobiller ile paylaşılabiliyor. Sessiz ve 0 emisyonlu bir jeneratöre dönüşebilen MG4 ve ZS EV modellerimiz, 3.3 kW’a varan V2L Enerji Paylaşma kapasitesi ile aynı anda birden fazla elektrikli cihazı da çalıştırabiliyor. Kamp sevenlere elektriği doğaya taşıma olanağı sunan V2L teknolojisi ile bir buzdolabını aralıksız 15 günden fazla çalıştırabilmek, aynı anda telefon ve bilgisayar şarj etmek de mümkün. Deprem bölgesine götürdüğümüz araçlarımız sahip oldukları bu teknoloji sayesinde fayda sağladı. Otomobillerimiz elektrikli ısıtıcıları çalıştırdı, yemek yapımında kullanıldı, telefonları şarj etti. Tüm bunların yanı sıra konteyner kurulumlarında geceleri de çalışma imkanı sağlamış olduk.

Doğan Trend Otomotiv olarak Maxus markası ile elektrikli ticari araç pazarına da giriş yaptınız. Maxus için nasıl bir yol haritası belirlediniz?

Doğan Trend Otomotiv olarak e-mobilite konusundaki öncülüğümüze ticari araç sektöründe de Maxus ile devam ediyoruz. Tarihi 1896 yılına dayanan İngiliz kökenli Maxus, otomotiv devi SAIC’e devrinin ardından ürün gamı ve satış adetlerinde ciddi bir artış sürecine girdi. Bugün itibarıyla 1 milyonun üzerinde satış rakamına ulaşan Maxus modellerinin 250 binden fazla adedi ise başta Avrupa pazarı olmak üzere ihraç ediliyor. Maxus ile, tıpkı otomobil pazarında yaptığımız gibi elektrikli ticari araçlarda bir ilki gerçekleştiriyoruz. 371 km şehir içi menzile sahip Maxus e-Deliver 3 kendi segmentinin ilk elektrikli ticari aracı ve bu aracı pazara sunarak bu alanda sektöre öncülük ediyoruz. e-Deliver 3, ekonomik ve çevreci yapısıyla Türkiye ekonomisinin lokomotifi KOBİ’lere, filolara ve e-ticaret şirketleri için çevreci ve düşük işletme giderli bir seçenek olacak. Büyük e-ticaret ve lojistik şirketleri ile uzun süredir devam ettirdiğimiz görüşmelerimiz sonucunda pazarın ihtiyacını analiz ettik. Türkiye’de e-ticaret pazarında ciddi bir büyüme var ve en güncel verilere bakıldığında Türkiye, yüzde 64’lük online alışveriş oranı ile Avrupa’da lider konumda. Bu pazarda da 1 tondan daha az yükleme hacmine sahip küçük araçlara yönelim trendi var. Araç başına günlük kullanım 50-150 kilometre arasında. Bu da kapı önü teslimatlar için en verimli çözüm olarak elektrikli ticari araçları öne çıkartıyor. Analizlerimiz doğrultusunda, bizim isteğimiz olan sürdürülebilir bir seçenek ile pazar ihtiyacının kesiştiği noktada bulunan ürünü ülkemize getirdik. 2023’ün kalan yarısında 500 adet satış öngörüyoruz. 2024’te ürün ailemize ekleyeceğimiz yeni ürünlerimiz ile de satışlarımızı 2 kat yükseltmeyi hedefliyoruz. e-Deliver 3’e ciddi bir talep var, yeni aracımız için şu an sıra yazıyoruz.

Ticari araç pazarında, Maxus’un dizel motorlu rakiplerine karşı nasıl bir avantajı var?

Maxus ile hafif ticari araç segmentinin elektrik ihtiyacını karşılamaya başladık. Yurt dışında sayısız ödül kazanan, Avrupa’da yüksek pazar payı elde eden başarılı bir ürün ile güçlü bir başlangıç yaptık. e-Deliver 3 modelimiz bireysel müşterilerimize sağlayacağı ekonomik avantajın yanı sıra KOBİ, filo ve e-ticaret şirketlerinin sürdürülebilirlik hedeflerine önemli katkı sağlıyor. Üstelik dizel motorlu rakiplerinden sadece yakıt/enerji maliyeti olarak 4 kat daha ekonomik. Yakıt ve bakım/onarım maliyetleri bakımından ele aldığımızda da dizel modellere göre büyük bir avantaj sağlayan modelimiz için Doğan Trend Otomotiv olarak 5 yıl/100.000 araç garantisi ve 8 yıl/160.000 batarya garantisi sunuyoruz. Hep söylediğimiz gibi, müşteri memnuniyetine çok önem veriyoruz ve tüm markalarımızda yaptığımız çalışmalar, sunduğumuz hizmetler de bu doğrultuda oluyor.

Top