Your browser (Internet Explorer 7 or lower) is out of date. It has known security flaws and may not display all features of this and other websites. Learn how to update your browser.

X

Arabam.com CEO’su – Arda AYVAZ Röportajı

Türkiye’nin otomobil piyasasında önde gelen online pazar yeri arabam.com, 2000 yılında kuruldu. 2016 yılında ise Sigortam.net, Kariyer. net gibi sektörünün lideri pek çok şirketi portföyünde bulunduran iLab bünyesine katıldı. arabam.com olarak internetten araç almayı ve satmayı çok daha güvenilir, kolay ve konforlu kılmak üzere çalışmalarımızı sürdürüyoruz. İlan listeleme platformu olmanın dışında anında araç alım sistemi Trink sat!, piyasa değeri sorgulama aracı Arabam Kaç Para, hem anlık piyasa değeri gelişimini takip edebileceğiniz hem de aracınız ile ilgili her şeyi özel fiyatlarla alabileceğiniz arabam garaj özelliği ve kurumsal üyelerimizin araç tedariğine yönelik arabam tedarik hizmeti ile kullanıcılarımıza uçtan uca bir hizmet sunuyoruz.

2023 yılının kalan bölümü için dünya ve Türkiye ekonomisine ilişkin beklentileriniz neler? Kısa ve orta vadede sektörünüze dair öngörüleriniz nelerdir?

2023’ün ilk yarısında hem kur artış beklentileri hem otomotiv tedarik zincirinde devam eden sıkıntılar dolayısıyla piyasada talebin ve fiyatların oldukça yukarı geldiği, otomotiv ticaretinin de oldukça hızlandığı bir dönem geçirdik. Yılın ikinci yarısında hem fiyatların hem de piyasadaki hareketliliğin daha stabil bir zemine oturacağını bekliyoruz. 2024’te sıfır araç tedariğinde sıkıntıların azaldığı bir döneme geçeceğimizi öngörüyor, buna bağlı olarak da daha tutarlı bir piyasa ortamına yaklaşacağımızı düşünüyoruz Tabii ki bu noktada kurda sabit seviyelerin yakalanması ve taşıt kredilerinin erişilebilirliği oldukça önemli makro kriterler olacak.

Araç kiralama firmalarına ne gibi hizmetler sunuyorsunuz? Bu hizmetlerinizin sağladığı faydalardan bahseder misiniz?

İkinci el araç satışı veya kiralaması yapan, galeri olarak adlandırdığımız küçük ve orta boy işletmeler için arabam.com sadece bir ilan listeleme platformu değil, aynı zamanda onlara araç tedarikinde farklı seçenekler ve geniş bir erişim havuzu sunan iş ortağı konumunda yer alıyor. Üyemiz olsun veya olmasın tüm ikinci el araç satışı yapan işletmeler Türkiye’nin her yerinden tedarik ettiğimiz araçları, kapalı sistem ile sadece onlara özel olarak farklı satış ve ihale yöntemleri sunduğumuz iş modellerimiz söz konusu. Üstelik işletmeler kendi bölgesinde olmayan, farklı şehirlerde yaşayan kişilerin araçlarını bu sayede alabiliyor, müşterilerinin talep ettikleri ancak ellerinde olmayan araçları tedarik edebiliyor ve aynı gün içerisinde hızlı bir şekilde hangi şehirde olursa olsun aracını teslim alabiliyor.

Bununla birlikte fiyat belirleme hizmeti, sistem üzerinden hasar kaydı sorgulama, otomobil piyasası ile ilgili olarak başta arabam.com verilerine dayanan genel piyasa raporları gibi ikinci el kurumsal satıcılarının işine değer katacak pek çok farklı servisi sunmaya devam ediyoruz.

Değişen müşteri alışkanlıkları ile birlikte dijitalleşme hayatımızın her alanında daha fazla yer almaya başladı. Dijitalleşme konusunda şirketinizin ne tür çalışmaları var?

Teknolojik gelişmelere en hızlı şekilde uyum sağlayabilen sektörlerden biri de otomotiv. Teknolojiye en fazla yatırımı yapan şirketler rekabette öne çıkıyor. arabam.com olarak dijital ortamda otomobil satın almayı, satmayı ve sektörü takip etmeyi teşvik eden hizmetleri sunmaya ve geliştirmeye devam ediyoruz. Otomotiv sektöründe dijitalleşmenin öncü markalarından biri olarak müşteriye dokunan her alanda dijitalleşme ile değer katıyoruz. Trink sat! ile araç satışı, algoritma ile dijital süreçleri güvenli hale getirdiğimiz çalışmalarımız ve doğru fiyatlama, arabam garaj ile otomobile dair tüm hizmetler için dijital deneyim ve şeffaflık sunduğumuz çalışmalarımız bulunuyor.

Top