Your browser (Internet Explorer 7 or lower) is out of date. It has known security flaws and may not display all features of this and other websites. Learn how to update your browser.

X

Chery Türkiye Başkan Yardımcısı – Ahu TURAN Röportajı

Chery’nin Türkiye’ye 2. kez geliş hikayesi özetleyebilir misiniz? Çinli yöneticiler Türkiye’ye nasıl bakıyorlar? Yıllar sonra markanın geri dönmesinin nedenleri nelerdir?

Elbette Türkiye pazarı Chery’nin her zaman odağıydı. Türkiye pazarı biz içinde yaşarken çok fazla dalgalanmalar hissetsek de Chery için istikrarlı büyüklükte bir pazar. Dolayısıyla bu pazar Chery’nin hep planlarındaydı. Son 10 yılı aşkın bir geliştirme sürecinin ardından, Chery’nin ürünleri tasarım, üretim, ve teknolojik açıdan çok gelişti. Chery’nin aldığı tüm kararlarının ardında pazarın ve tüketicilerin sesi vardır. Bu sesi dinleyen Chery, Türk müşterilerimizi en çok talep ettikleri otomobillerle buluşturmak üzere Türkiye pazarına giriş yaptı. Chery yönetimi, Türkiye pazarına her zaman çok istekli, heyecanlı ve adaptif bir gözle bakıyor.

Bayi ağınız hakkında bilgi verir misiniz? Kaç bayiniz var, kaç bayi daha açılacak?

Türkiye’de 7 bölgede 18 ilde 25 yetkili satıcımız ile pazara giriş yaptık. Şu anda 5 yetkili satıcımız daha faaliyetlerine başlamak üzere hazırlık içerisinde. Satış adetlerimize bağlı olarak bu sayıyı gözden geçirmeye devam ederek yapılanmamızı tüm Chery kullanıcılarını kapsayacak şekilde genişletmeyi planlıyoruz. Amacımız, müşterilerimizin bizlere kolayca ulaşabilmelerini sağlamaktır.

Mart itibarıyla pazara hızlı bir giriş yaptınız. Satış adetlerinin modellere dağılımı nedir, yıl sonuna kadar toplam ve model bazında hedef nedir?

28 Aralık 2022’de yaptığımız Chery marka lansmanımız ile Chery’nin Türkiye’deki yeni yapılanması, Türk medyamız ve müşterilerimizde büyük ilgi uyandırdı. Henüz fiyatlarımızı açıklamadan 20 binin üzerinde müşterimiz bizimle temasa geçerek araçlarımızı satın almak isteklerini dile getirdiler. Sadece 1 haftada 629 adet otomobilimizi müşterilerimize ulaştırdık. Bu sene kendimize bir satış hedefi koymadık. Önceliğimiz getirdiğimiz her aracı müşterilerimizle buluşturmaktır.

Türkiye pazarı çok önemli bir pazar. Bu pazara karar, bu ürünlere karar da aslında tüketicilerin sesinden geçiyor. Araçlarımızı müşterilerimize ne kadar beğendirebilirsek o kadar çok satış yapacağız. Chery, rekabetçi fiyat politikasının yanı sıra, satışa sunulan yeni modellerinde 5 yıl veya 150 bin kilometre garanti sunarak araçlarına olan güveni de gözler önüne seriyor.

Önce benzinli motorla gelmenizin sebebi nedir? Elektrikli pazarına ne zaman hangi modelle gireceksiniz?

Bu tamamen pazarın stratejik konumu ile ilgili. Türkiye otomotiv pazarı büyük oranda içten yanmalı motor yakıt tipi ve çok büyük oranda gelişen SUV segmentin potansiyeline sahip. Tabii biz de Chery Türkiye olarak hibrit ve elektrikli araçlarımızı da pazara sunmak istiyoruz. Bunun için kesin bir zamanlama vermek için erken.

2023 yılı pazar beklentileriniz nelerdir?

Son 10 yılına baktığımızda ortalama 750 binlik pazar büyüklüğü var. Biz de bu pazarı daha fazla nasıl büyütebiliriz daha fazla nasıl katkı sağlarız, bunun peşindeyiz açıkçası. 2023 yılında pazarın 800 binler seviyesinde gerçekleşmesini bekliyoruz.

Chery, Ar-Ge olarak kendisini çok geliştiren bir marka. Avrupa stratejisi içinde bu konumları nasıl bir önem arz ediyor?

Chery sadece Çin’de araç satmıyor. Bunlara ek olarak Avrupa ve Kuzey Amerika gibi pazarlara da girmeyi hedefliyor. Bu sebeple 5 farklı bölgede Ar-Ge merkezleri bulunuyor. Frankfurt/Almanya ve Amerika bunlardan sadece ikisi. Lokal pazarlara yönelik geliştirmeleri yapma hedefimiz ile bu yönde hareket ediyoruz. Göreceksiniz ki Chery otomobilleri bu alanda sınırları zorlayacak. Özellikle de Avrupa’da. An itibarıyla 7.000’den fazla Ar-Ge çalışanımız bulunuyor. Ağırlıklı olarak Çin’de bu ekipler yer alıyor ancak Çin harici ülkelerden gelen de çok sayıda çalışanımız var. General Motors, Hyundai, Jaguar-Land Rover gibi pek çok bilindik otomotiv şirketinde deneyim kazanmış çalışanımız bulunuyor. Bu sayede, yeni güç üniteleri, platform, tasarım gibi çok çeşitli akıllı teknolojileri, bağlanılabilirlik özelliklerini geliştirme imkanımız söz konusu. Bunlara otonom sürüş de dahil. Bu kapsamda da Chery’nin küreselleşme stratejisi hızlanacaktır.

Otomobilleriniz güvenlik konusunda hangi seviyede?

En son Euro NCAP tarafından açıklandığı üzere OMODA 5 modelimiz, Euro NCAP, ANCAP, LATINCAP, C-NCAP testlerinden 5 yıldız almayı başardı. Tüm araçlarımızda ADAS güvenlik sistemini standart olarak sunmaktayız.

Çip krizi sizi nasıl etkiledi?

Bu tam manasıyla global üretim kapasitesinde yaşanan bir krizdir. Chery olarak dünyada çok fazla üretim dalgalanmasının yaşandığı bu 2 yılda biz ihracatımızı üst üste 2 katına çıkardık. Biraz şanslı olduğumuzu söyleyebilirim.

Araç kiralama firmalarına yaklaşımınız ne şekildedir? Sunduğunuz hizmetlerden bahseder misiniz?

Dünyada araç kiralama ve araç paylaşım modelleri giderek daha önemli bir boyuta ulaşıyor. Türkiye de bu değişimin bir parçası. Tüm kiralama yapan ve araç kiralayan şirketlerimiz ve müşterilerimiz iş planımızın bir parçası olup burada oluşacak talepleri karşılamaya hazır olduğumuzu belirtmek isterim.

Top