Your browser (Internet Explorer 7 or lower) is out of date. It has known security flaws and may not display all features of this and other websites. Learn how to update your browser.

X

2Plan İcra Kurulu Başkanı – Orhan ÜLGÜR Röportajı

2023 yılı için Türkiye ve dünya ekonomisine ilişkin beklentileriniz neler? Kısa ve orta vadede otomotiv sektörüne, özellikle 2. el araç sektörüne dair öngörüleriniz nelerdir?

Türkiye’de yılın ilk yarısında seçim olacağından özellikle Ramazan Bayramı’na kadar likidite bolluğu ve piyasalarda canlılık olacaktır. Ancak seçim sonrası yani yılın ikinci yarısında acı reçeteyle karşılaşmamız kuvvetle muhtemel olduğundan herkesin ihtiyatlı olması gerekmektedir.

Dünyada ise enflasyona yönelik faiz artırımlarının ve sıkı para politikalarının dünya genelinde gevşemesini, uluslararası ticaretin artmasını bekliyoruz. Ancak Rusya-Ukrayna savaşı ve Çin’deki pandeminin dünya ekonomisine etkisi dikkatli takip edilmelidir.

Bu ekonomik beklentilerin ışığında dünyada ve Türkiye’de özellikle ikinci çeyrekten itibaren otomobil bulunurluğu artacak olmakla beraber markaların içten yanmalı motorlu araçlardan elektrikli araçlara transformasyonu üretim artışlarını sınırladığından hiç kimse eski yıllardaki gibi araç bolluğu beklememelidir. İkinci el ise Türkiye’nin gerçeği olup ekonomik çalkantılardan en az etkilenen sektördür. Örneğin ekonomik krizin en ağır olduğu 20018-2019 döneminde rekor ikinci el satışı olmuştur. Yine 2022 yılında satılan her yeni otomobile karşılık 10 kat ikinci el araç satılmıştır. Bu sebeple Türkiye ikinci el piyasası 2023’de yine hareketli olacaktır.

Araç kiralama firmalarına ne gibi hizmetler sunuyorsunuz? Bu hizmetlerinizin sağladığı faydalardan bahseder misiniz?

2Plan tamamıyla araç kiralama firmalarının ihtiyaçları göz önüne alınarak dizayn edilmiş organizasyon yapısına sahip tek firmadır. Türkiye genelinde yaygın bayi şebekesi vasıtasıyla kiradan dönen araçlar bölgelerdeki bayilerimiz tarafından teslim alınmakta, ücretsiz ekspertiz ve depolama hizmeti verilmektedir. Kiralama firmasıyla mutabık kalınan satış fiyatı üzerinden araçlar önce aracı teslim alan bayilerimize teklif edilmekte; daha sonra tüm şebekeye sunulmakta ve satılmayan araçlar yeni yatırımımız 2Plan Terminal Etiler’de ülke genelinde fiziki ve online olarak esnaf arkadaşlar ve bireysel müşteriye sunulmakta, tüm operasyon 2 hafta içinde bitirilmektedir.

Yeni yatırımınız 2Plan Terminal’den bahseder misiniz?

İkinci el araç alım ve satımı Türkiye’nin bir gerçeği olmakla beraber özellikle bireysel tüketici için ikinci el araç alım ve satımı birçok zorlukları barındırmaya devam etmektedir. İlan sitelerinden araç alım satımı tüketici için belirli zorluklar ve tereddüt sebepleri barındırıyor. Benzer ilanlardan yola çıkarak fiyatlandırma sonucu uzun süre satılmayan araçlar veya yetkili bayilerden çok düşük rakamların teklif alınması tüketicinin kafasını karıştırmakta ve alım satım sürecini çok yavaşlatmaktadır. 2Plan Etiler Terminal’de tüketici gerek kiralama firmalarının, gerek diğer bireysel müşterilerin sattığı araçlara son derece şeffaf ve güvenli şekilde daha evvel sadece kurumsal müşterilere açık olan müzayede yoluyla nispeten uygun fiyat ve şartlarda sahip olacaklardır. Aynı şekilde bireysel müşteri aracını açık artırma yöntemiyle en güvenli şekilde ve gerçek fiyatla çok kısa zamanda satacaktır. Bu karma yöntem Türkiye’de ikinci el ticaretinde yeni bir çığır açacaktır. Terminalimizin tüketiciye de hizmet edebilmesi için İstanbul’un en merkezi, prestijli semti Etiler özellikle seçilmiş olup, böyle bir metropolün merkezinde 30 bin m2 üzerinde kapalı alan barındırması sebebiyle belki dünyada eşi, benzeri olmayan bir otomotiv merkezidir.

Değişen müşteri alışkanlıkları ile birlikte dijitalleşme hayatımızın her alanında daha fazla yer almaya başladı. Dijitalleşme konusunda markanızın ne tür çalışmaları var?

2plan olarak ikinci el otomotiv sektöründe müşterinin tercih ve alışkanlıklarını yakından izleyerek ve analiz ederek hareket ediyoruz. Yüz yüze satış ve diyaloğun önemini yitirmediği araç alışveriş ve karar verme süreçleri sektörün gerçeği olsa da dijitalleşmeye doğru yönelim, bu yöndeki alışkanlık değişiklikleri inkâr edilemez. Müşterilerin karar verme ve değerlendirme süreçlerinde dijital süreç ve uygulamalar artık daha fazla yer ediniyor. Biz de kurum olarak bu sürece uygun olarak süreçlerimizi dijitalleştirmeye daha fazla önem ve özen gösteriyoruz. Yetkili satıcılarımızla sürdürdüğümüz satış ve bilgi alma süreçlerimizi dijital ortamlardan gerçekleştirerek hızlı bilgi akışına ulaşıyor, bu data ve bilgileri müşterilerimize sunuyoruz. Online alışverişe yönelimin ne kadar güçlü olduğunu bildiğimizden süreçlerimizi buna uygun olarak oluşturuyor ve bu yönde ilerliyoruz. Araç alım ve satım süreçlerini yine dijital platformlardan sürdürme, müşteriye bu dijital kanallardan ulaşma adına çalışmalarımızı bir süre önce başlattık; bu çalışmalarda sona yaklaşıyoruz. Müşteri adayının web sitemizden yapılan fiyatlama ertesi, ekspertiz randevusu alabileceği ve aracını satmasını sağlayan bu yeni uygulamamız çok yakında hayata geçecek. Kısa bir süre sonra da bu sistemi bayilerimiz aracılığı ile tüm Türkiye çapında işleyen bir sistem haline getirmeyi planlıyoruz. Yine değişen müşteri alışkanlıklarına uyum sağlama adına tüm satın alma, satış, pazarlama süreçlerinin mobil kanallar üzerinden yürütülmesi adına projelerimiz mevcut. Bu projeleri de hayata geçiriyoruz.

Ancak ikinci el ticaretinde son kullanıcı alacağı aracı mutlaka görmek istediği gibi açık artırmayla araç satışında hem fiziki, hem online müzayede en doğru yöntem olarak karşımıza çıkmakta ve önemini korumaktadır.

Top