Your browser (Internet Explorer 7 or lower) is out of date. It has known security flaws and may not display all features of this and other websites. Learn how to update your browser.

X

Birlas Garage Proje Müdürü – Memduh SAPMAZ Röportajı

Firmanızdan ve faaliyetlerinden bahseder misiniz?

Birlas Motorsporları şirketi 1990 yılında Sabancı Holding’in ortaklarından olan Yakup Sabancı tarafından kurulmuştur. 32 yıldır Türkiye’de otomotiv satış sonrası pazarında lastik, servis, otomobil aksesuar ve tuning ekipmanları ile satış ve servis hizmeti vermektedir. Birlas Garage otomobil ve hafif ticari araçlar için tüm markalarda bireysel ve kurumsal müşterilere (sigorta şirketleri, filolar, kamu kuruluşları ve KOBİ’ler gibi) mekanik ve hasar bakım onarım hizmetleri verecek bağımsız bir servis zinciri ağı oluşturmak amacı ile 2019 yılında kurulmuştur. Amacımız müşterilerimize Türkiye’nin her yerinde aynı kalitede, uygun maliyetli bakım ve onarım hizmetlerini yüksek teknoloji kullanarak sunmaktır. Bunun için sektördeki gelişmeleri de yakından takip edip geleceğe de yatırım yapıyoruz. Bugün itibarıyla 3 tanesi kendimize ait 25 tanesi franchise olmak üzere 28 noktada Birlas Garage şubelerimiz var. 18 ilde müşterilerimize hizmet veriyoruz. Şubelerimizde toplam 42 bin m2 kapalı servis alanında, ayda 5 bin müşteriye hizmet verebilecek kapasitemiz var. 2022 yılı sonuna kadar şube adedimizi 40 adet seviyesine getirmeyi planlıyoruz.

2022 yılının kalan bölümü ve 2023 yılı için dünya ve Türkiye ekonomisine ilişkin beklentileriniz neler? Kısa ve orta vadede sektörünüze dair öngörüleriniz nelerdir?

Dünya’da ve ülkemizde bu yılın son çeyreği ve 2023 yılında içinde bulunduğumuz ekonomik krizin etkilerinin devam edeceğini öngörüyoruz. 2019 yılının sonunda COVİD-19 salgını ile olumsuz yönde etkilenmeye başlayan küresel büyüme 2023 sonuna kadar yavaşlamaya devam edecek ve gelişmekte olan bizim gibi ekonomiler için daralma riskini daha da arttıracak görünüyor. Küresel büyüme hızının ivme kaybederek 2021 yılındaki yüzde 5,5 ve 2022 yılındaki yüzde 4,1’den 2023 yılında yüzde 3,2’ye ineceği tahmin ediliyor. ABD ve Çin dahil olmak üzere büyük ekonomilerde kaydedilen belirgin yavaşlama, gelişmekte olan ekonomilerde hükümetlerin, gerekli olduğunda ekonomik faaliyeti destekleyecek politik ve ekonomik hareket alanından yoksun olmaları, kalıcı tedarik zinciri darboğazları , enflasyonist baskılar ve dünyanın birçok bölümünde artan finansal kırılganlıklar tüm ekonomiler için tehdit oluşturuyor. Ayrıca bölgemizi daha derinden etkileyen Rusya- Ukrayna savaşı enerji ve gıda gibi temel ihtiyaçların fiyatlarının artmasına ve daha büyük ekonomik istikrarsızlığa neden olmaktadır. Dünya ve ülke ekonomisindeki bu gelişmelerden maalesef otomotiv sektörü de hem global hem de yerel olarak olumsuz etkilenmektedir. Sektörde zaten çip krizinden kaynaklanan ürün temini ile ilgili var olan problemlere , enerji fiyatlarının artması ve enerjiye ulaşılamaması gibi nedenler de eklenince üretim ve satış adetleri düşüyor. Amerika, Avrupa ve Çin pazarlarında yılın geri kalan bölümünde 2021 yılının aynı dönemine göre yüzde 15’in üzerinde daralma var. Türkiye otomobil ve hafif ticari araç toplam pazarı, 2022 yılı Ocak-Eylül döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 6,7 oranında azalarak 520.530 adet olarak gerçekleşti. Bunda hem bireysel hem de kurumsal müşterilerin artan fiyatlarla birlikte artan kredi maliyetleri ve kredi bulmakta yaşadıkları sıkıntılar da etkili olmuş görünüyor. Bununla birlikte 85 milyon nüfusa sahip ülkemizde, çalışan ve genç nüfus oranının yüksek olması ve otomotiv sahiplik oranının henüz dünya ortalamalarının altında olması gibi nedenlerle orta vadede sektörün büyüyeceğini sektördeki tüm paydaşların da buradan önemli paylar alacağını düşünüyorum.

Operasyonel araç kiralama ve günlük araç kiralama firmalarına ne gibi hizmetler sunuyorsunuz? Bu hizmetlerinizin sağladığı faydalardan bahseder misiniz?

Araç kiralama şirketleri çok önem verdiğimiz bir müşteri grubunu oluşturuyor.Bu ürün grubundaki müşterilerimizin filolarında bulunan araçları için servislerimizde mekanik bakım ve hasar onarım hizmetleri sunuyoruz. Yapılan anlaşmalarla araç kiralama şirketlerinin araçlarının tüm servislerimizden aynı standartlarda kaliteli ve uygun maliyetli hizmeti almalarını sağlıyoruz. Kurumsal organizasyonumuz ve Sabancı şirketi olmamız müşterilerimiz için güven unsuru oluyor.Araç teknolojilerindeki değişimleri yakından takip ediyor ve servislerimizi günün teknolojilerine göre geliştiriyoruz. E-şarj şirketi ile yaptığımız iş birliği neticesinde Birlas Garage şubelerinde elektrikli ve hybrid araçlar için şarj istasyonları oluşturuyoruz. Ayrıca servislerimizin içinde elektrikli araçların bakım ve onarım hizmetini alabilecekleri ayrı bir alan oluşturacağız. Bunların dışında ikame araç, vale hizmeti ve mobil servis gibi hizmetlerimizde bulunuyor. Lastik tedarik, sökme takma ve saklama hizmetini de isterlerse tek çatı altında alabiliyorlar.

Covid – 19 salgını ezberlerimizi bozdu. Bu dönemde müşteri alışkanlıkları değişime uğradı. Dijitalleşme hayatımızın her alanında daha fazla yer almaya başladı. Dijitalleşme konusunda şirketinizin ne tür çalışmaları var?

COVİD-19 salgını hem iş hayatımızda hem de özel hayatımızda önemli değişikliklere yol açtı. Ofislerde daha az çalışır hale geldik, toplantılar çoğunlukla dijital ortamlarda yapılıyor artık. Micromobilite hızla büyüyor örneğin. İnsanlar kendileri için daha fazla zaman, yeşil alan, temiz hava talep ediyorlar. Biz de bu yeni normal yaşam tarzına uygun organize olmaya çalışıyoruz. Başta kurumsal müşterilerimiz olmak üzere tüm müşterilerimizin hayatını kolaylaştıracak dijital çözümler sunuyoruz. Kurumsal müşterilerimizin bizden hizmet almaya başladıkları andan itibaren tüm süreçleri dijital ortamda takip edebilecekleri bir web sitemiz ve gerisinde bunu destekleyecek bir yazılımımız var, entegrasyon çalışmaları devam ediyor. Müşterilerimiz servislerimize gelmeden ya da telefonla kontak kurmadan araçlarının ihtiyacı olan bakım onarım fiyatlarını web sitemizden ve uygulamamızdan alabilecekler.

Top