Your browser (Internet Explorer 7 or lower) is out of date. It has known security flaws and may not display all features of this and other websites. Learn how to update your browser.

X

Ekspar Genel Müdürü – Emre DEVECİOĞLU Röportajı

Firmanızdan ve faaliyetlerinden bahseder misiniz?

Ekspar, 2015 yılında kurulmuştur. Sigorta şirketlerine, araç kiralama firmalarına; teknik ve operasyonel iş süreçleri ile yazılım destek çözümleri hususunda ürün ve hizmetler sunan 2i Grup şirketinin bir parçasıdır.

Ekspar, Oto ve Oto Dışı (Konut/İş yeri/Elektronik) satış sonrası alanlarında hizmet vermektedir. Hizmet almak isteyen tüm paydaşları en gelişmiş sistemler ve en uygun fiyat seçenekleriyle aynı platformda buluşturan bir teknoloji firması olarak faaliyet göstermektedir.

2022 yılının kalan bölümü ve 2023 yılı için dünya ve Türkiye ekonomisine ilişkin beklentileriniz neler? Kısa ve orta vadede sektörünüze dair öngörüleriniz nelerdir?

İki yıldan uzun süren pandemi; yüksek enflasyon, çip krizi, ülkeler arası savaşlar gibi küresel olarak yaşanan birçok olumsuz gelişmenin negatif etkilerini hem bireysel hem de iş dünyası olarak yaşıyoruz. Tüm dünya ülkeleri enflasyonla mücadele ederken, bir yandan da her alanda zincirleme olarak artan maliyetlerin etkisi ile ekonominin dengesi bozulmuş durumdadır. Orta vadede de çözüleceğini umuyor ve ümit ediyoruz. Faaliyette bulunduğumuz sektörü değerlendirdiğimizde 2022 yılı başından bugüne kadar giderek artan ham madde/ürün fiyatları, lojistik maliyetleri ve bu maliyetlerin gelirlere aynı oranda yansıtılamaması iş hacmi ve finansal olarak yüzde 30 oranında daralmaya sebep olsa da, bu şartlarda stratejik planlama ile farklılık yaratan birçok firma için de ek fırsatları beraberinde getirdi. Dönemin koşullarını iyi anlayıp yorumlayabilmek, yeni pazarlar geliştirmek, maliyetleri kontrol altına almak ve rekabette farklılaşmak gibi stratejilerin üretilmesi ile 2023 yılında sektörel olarak olumlu gelişmelerin yaşanacağını öngörüyoruz.

Operasyonel araç kiralama ve günlük araç kiralama firmalarına ne gibi hizmetler sunuyorsunuz? Bu hizmetlerinizin sağladığı faydalardan bahseder misiniz?

Operasyonel ve günlük araç kiralama şirketlerinde satış sonrası hizmetler için en önemli maliyet kalemlerinin “ Zaman ve Kalite” olduğunu düşünüyoruz. Müşteri memnuniyeti ve sadakatinin sağlanması, tamamı ile birbirine bağlı bu iki kalemin iyi yönetilmesinden geçiyor. Operasyonel işlerde tek bir sürecin aksaması, kalite unsurundaki eksiklik, zincirleme olarak bütün yapıya memnuniyetsizlik olarak sirayet ediyor.

Ekspar olarak iş ortaklarımıza sunduğumuz hizmetler;

Filo Yönetim Yazılımı: Operasyonel ve günlük araç kiralama şirketlerinin ihtiyacı olan tüm süreçleri barındıran bir sistem olup, müşterilerimizin ihtiyaç ve taleplerine göre analizleri yaparak sürekli geliştirdiğimiz yazılım destek hizmeti veriyoruz.

Filo Yönetim Operasyon Hizmetleri: Uzman ekibimiz ile tüm süreçleri iş ortaklarımız adına yönetiyoruz.

Periyodik Bakım-Onarım Yönetimi: Müşterilerimizin portföyünde yer alan araçlara göre sürekli güncel tutulan üretici standartlarındaki bakım periyodları, yedek parça ve işçilik bilgisi datası tarafımızda mevcuttur. Sisteme girilen araç bilgilerini tanıyarak işlem yapılması istenen bakım periyodundaki standart değişmesi gereken parça ve işçilik datasını otomatik olarak getirerek, standart dışı talep edilen işlemlerin kontrolünü sağlıyoruz.

Hasar Süreçleri Yönetimi, Otomotiv ve sigortacılık alanındaki tecrübemizi müşterilerimiz ile paylaşıyor ve ek maliyetlerin önüne geçerek etkin bir yönetim sağlıyoruz.

Yedek Parça Tedarik: 100’den fazla tedarikçinin aktif olduğu ihale sistemimiz ile en uygun fiyat ve tercih edilen yedek parça lojistik süreçlerini adrese teslim sağlıyoruz. Orijinal, after market, YKP (Yeniden Kullanılabilir Parça) gibi tüm yedek parça tipleri için müşterilerimiz bu hizmetten faydalanabiliyor ve gerçek rakamları anlık görebiliyorlar.

Oto Cam Hizmetleri: Türkiye geneli 128 bayi ile hizmet sağlıyoruz. Tüm araç marka modellerinde stok ve üretim kabiliyetimiz var. Müşterimizin piyasada bulamadığı bir cam olması durumunda örnek bir araç var ise kalıp çıkarıp, 1 hafta içerisinde üretimini sağlayarak aracın bulunduğu noktada montajı gerçekleştiriyoruz.

İş ortaklarımızı çok iyi dinliyor ve anlıyoruz. Hız ve kalite odaklı süreçlerimizi müşterimizin ek taleplerine göre de şekillendiriyoruz. Çalışma modelini müşterimiz belirliyor. İster tüm süreçler, isterse tek bir iş modeli olur. İhtiyaç hangi tarafta ise biz hazırız.

Covid – 19 salgını ezberlerimizi bozdu. Bu dönemde müşteri alışkanlıkları değişime uğradı. Dijitalleşme hayatımızın her alanında daha fazla yer almaya başladı. Dijitalleşme konusunda şirketinizin ne tür çalışmaları var?

Covid – 19 salgınının dünya ülkelerinin karantina sürecine girdiği bir devir olarak hayatın her alanını etkileyerek en büyük krizlerden biri haline geldiği aşikar. Ekspar olarak kuruluşumuzdan bugüne kadar tüm operasyonel süreçlerimizi, iş ortaklarımıza zaman kazandıran ve verimliliği artıran dijital projelerimizle yapılandırdık. Pandeminin etkisi ile dijitalleşme sürecimizi müşterilerimizin ihtiyaçları doğrultusunda geliştirme imkanı yakaladık. Operasyonel hizmetlerimizde mobil aplikasyonumuz üzerinden hasar tespit ve maliyetlendirme hizmetlerini yapay zeka ve makine öğrenmesi ile destekleyerek salgın endişesi ve zaman kaybının önüne geçtik. Doküman yönetiminde OCR Teknolojisini kullanarak hataların minimize edilmesi ve ek zaman tasarrufu sağladık. Bu konuda geliştirmelere de devam etmekteyiz.

Top