Your browser (Internet Explorer 7 or lower) is out of date. It has known security flaws and may not display all features of this and other websites. Learn how to update your browser.

X

Koç Finansman A.Ş. Genel Müdürü – Yeşim Pınar KİTAPÇI Röportajı

2022 yılında Dünya ve Türkiye ekonomisine ilişkin beklentileriniz nelerdir? Kısa ve orta vadede ekonomiye ve bankacılık / finans sektörüne dair öngörüleriniz nelerdir?

Küresel ölçekte merkez bankalarının enflasyonla mücadelesi devam ederken son dönemde resesyon endişelerinin de arttığını görüyoruz. Nitekim, salgına yönelik belirsizlikler, jeopolitik riskler ve finansal koşullardaki sıkılaşma çerçevesinde IMF Temmuz ayında 2022 yılı için küresel büyüme tahminini aşağı yönde revize etti. Yurt içinde de öncü göstergelere bakarsak ekonomik aktivitenin yılın 2.yarısına baskı altında başladığını söyleyebiliriz. Enflasyonist ortam, yükselen faiz oranları ve jeopolitik risklerin ön planda olduğu mevcut koşullar altında, finans sektörünün ihtiyatlı yaklaşımlar çerçevesinde faaliyetlerini sürdürmesi bekleniyor.

Covid – 19 salgını ezberlerimizi bozdu. Bu dönemde müşteri alışkanlıkları değişime uğradı. Dijitalleşme hayatımızın her alanında daha fazla yer almaya başladı. Dijitalleşme konusunda kurumunuzun ne tür çalışmaları var?

Koçfinans olarak, değişen pazar dinamiklerine uyumlu yenilikçi iş modellerimiz ile sektördeki öncü konumumuzu sürdürmekteyiz. Değişen müşteri ihtiyaçları ile dijital dönüşüm kapsamında, online araç satışı yapan platformlarda kredi çözümleri çalışmalarına hız kazandırdık. API (uygulama programlama arayüzü) mimarisi ile müşterilerimize kesintisiz deneyim yaşama imkanı sunuyoruz. Bu sayede, dijital kanallardan açılan kredi hacmimizi önceki yıla göre yüzde 40 oranında artırdık. Kredi satış işlemlerinde mesafeli satış oranımızı artırarak dijitalleşmenin müşteriye kazandırdığı hızı ve bayilere sağladığı evraksız işlem kolaylığını en üst seviyeye çıkardık. Satış sonrası hizmetlerimizde de dijitalleşme oranını artırarak müşterilerilerimize temas kanallarımızı ve sayımızı artırdık. Müşterileri tarafından en çok tavsiye edilen finansal çözüm merkezi olma vizyonuyla müşteri dostu, hızlı ve kolay kredinin öncülüğü ile Haziran ayında Koçfinans Mobil’in lansmanını yaptık. Müşteri ihtiyaç ve beklentilerini odak alarak tasarlanan yeni uygulama ile dijital dönüşüm sürecine devam ediyoruz. Koçfinans Mobil sayesinde kullanıcılar, tek tıkla kredi başvurusu yapabilmekte, devam eden kredilerine ait ödemeleri takip edebilmekte ve daha birçok işlemi kolayca yapabilmekteler. Önümüzdeki dönemde de, güçlü iş birlikleri, kaliteli, hızlı ve ayrıcalıklı hizmet anlayışı ile dijitalin sunduğu imkânları da kullanarak değişime öncülük etmeye devam edeceğiz.

Operasyonel kiralama ve günlük kiralama şirketlerine nasıl yaklaşıyorsunuz? Operasyonel kiralama ve günlük kiralama şirketlerine sunduğunuz finansman paketleri hakkında bilgi verir misiniz?

Uzun zamandır temellerini attığımız ve uygulamaya geçirdiğimiz portföy çeşitlendirme stratejimiz doğrultusunda bireysel kredilerin yanında kurumsal kredilerde de aktif olarak hizmet veriyoruz. Kurumsal kredilerimizin içinde önemli bir paya sahip olan filo ve kiralama sektörünün dinamiklerine uygun finansman modelleri geliştirmeye devam ediyoruz.

Captive yapıdaki finansman şirketlerinden farklı olarak, Operasyonel ve Günlük Kiralama sektöründe marka bağımsız olarak finansman sağlıyoruz. Bu durum bizim adımıza sektörde olumlu yönde bir ayrışma anlamına geliyor. Finansman hizmetimiz kapsamında müşterinin ihtiyacına yönelik ve projesinin dinamiklerine uygun şekilde her türlü esnek ve balon ödeme planları sunuyoruz. Operasyonel kiralama tarafında kredi vadesi ile kiralama süresinin uyumuna dikkat ederken, günlük kiralamada sektör dinamikleri gereği daha kısa vadede kredi kullandırıyoruz. Projenin iç dinamiklerine göre müşterilerimize araç bedelinin tamamına varan oranda finansman sağlayabiliyoruz.

Operasyonel kiralama ve günlük kiralama sektöründe artan araç fiyatları ve uzun süredir elde edilen tecrübelerin iş yapış şekline olumlu yansıtılması ile sektörde finansal sağlamlığın arttığını ve bunun her geçen yıl finansal sonuçlara yansıdığını görüyoruz. Ürün ve hizmet çeşitliliğimizi artırarak sektördeki payımızı artırmaya devam ediyoruz. Aynı zamanda iş modellerimizi de güncelleyerek proje bazlı çalışmalara ağırlık veriyoruz.

Kiralama sektörü ekosistemine değer katacak farklı ürün ya da projeleriniz var mı?

Sektöre yönelik hizmetlerimiz sadece yeni araç alımlarının finansmanıyla sınırlı değil. Kiralama şirketlerinin kiralama vadesi sonunda kiradan dönen araçlarının toplu ya da perakende ikinci el satışında da farklı finansman çözümlerimiz var.

Kiralama firmalarının alıcı firmalara doğrudan satışlarına çözümler üretebildiğimiz gibi özellikle ihale platformları ile geliştirdiğimiz yeni iş birlikleri ile alıcı konumundaki işletmelere yönelik stok finansmanı modellerimiz sayesinde tüm paydaşlarımıza geniş bir yelpazede uçtan uca değer yaratıyoruz. Alıcı firmalar ihalelere finansmanını sağlamış olarak giriyor ve tüm işlemlerini dijital ortamda gerçekleştiriyorlar. Kampanyalar sayesinde sübvansiyonlu faiz oranlarından yararlanıyorlar. Böylece uygun maliyetli finansman çözümünün yanında hızlı ve sürtünmesiz bir deneyim yaşamış oluyorlar.

Ürün gamımızı kiralama sektörünün tüm alt kırılımlarına ve iş modellerine cevap verecek şekilde çeşitlendiriyoruz. Solo ürünlerin yanı sıra ürünlerin entegre çalıştığı paket çözümlerle müşteri yolculuğunun her aşamasına olumlu katkıda bulunuyoruz.

Kiralama aşamasında finansman, kiralamadan dönen araçların ihale veya doğrudan satışına finansman, pazara inen araçların perakende satışına finansman gibi bütünleşik bir hizmet anlayışıyla hareket ediyoruz. Aynı zamanda perakende kredilerde olduğu gibi filo tarafında da distribütörlerle ortak çalışmalar yaparak artan finansman maliyetlerini düşürmeyi hedefliyoruz.

Operasyonel kiralama ve günlük kiralama firmalarına finansman sağlarken nelere dikkat ediyorsunuz? Firmaların sağlaması gereken standartlar nelerdir?

Hem operasyonel hem de günlük kiralama şirketlerinde kredi talebinde bulunan kiralama firması özelinde; firmanın ve ortakların sektör tecrübesi, kiralama öncesi sektörün farklı kollarında gösterdiği faaliyetler, şirketin organizasyonel yapısı ve şirket üst yönetiminin tecrübesini dikkate alıyoruz. Mali tarafta ise, borçluluk ve kârlılık rasyoları başta olmak üzere finansal sağlamlık göstergeleri, nakit akışı ve araçlarının piyasa değeri, kontrat yapıları, müşteri profili gibi unsurlar göz önünde bulundurduğumuz kriterler arasında. Şirketlerin kredi geçmişi ve moralitesi de değerlendirmemizde önemli bir unsur.

Kiralamaya konu projenin verimliliği, mali tablolara etkisi de göz önünde bulunduruluyor. Müşterilerimizin bağımsız denetim raporlarına sahip olmaları, finansal göstergeleri ve mali yapıları hakkında düzenli bilgi paylaşımları bizler açısından son derece önemli olan bir unsurdur.

Sektörü tanıyan, dinamiklerini iyi bilen, değişen gerçeklerini yakından izleyen bir ekip olarak, müşterilerimizin en çok tercih ettikleri finans partneri olmayı hedefliyoruz.

Top