Your browser (Internet Explorer 7 or lower) is out of date. It has known security flaws and may not display all features of this and other websites. Learn how to update your browser.

X

Araç Kiralama Sektöründe Erkekleri Yöneten Kadınlar

Central Car Rental<br />Yönetici Direktör<br />Nora Karataş Paşalı
Central Car Rental
Yönetici Direktör
Nora Karataş Paşalı

Her ne kadar erkek egemen bir sektör olsa da,Araç kiralama sektöründe bayanların rolleri ve etkinlikleri yadsınamaz bir gerçek. Bu sayımızda sektördeki bayanları kendilerinden dinledik.

Sektöre girişinizin öyküsü nedir? Ben üniversite yıllarımda AIG’de hayat sigortası satıyordum. İlk müşterilerimden biri Celal Alpay diğeri ise Mehmet Özarslan’dı. O dönemde Budget Rent A Car Türkiye’de diğer multinational firmalar gibi sadece günlük kiralama yapıyor ve zaman zaman uzun süreli kiralama adı verilen 6 aylık, senelik araç kiralıyordu. Mehmet Bey Avrupa’da oldukça yaygın olan operasyonel kiralama için altyapı hazırlıkları yaptıklarından bahsetmiş ve kurmayı planladıkları satış ekibinde yer alabileceğimi söylemişti. Fakat benim daha 2 yılım vardı. Ben eğitimimi tamamlayana kadar senede 1 veya 2 kez tahsilât dönemlerinde görüştüğüm bu iki insanın benim ileride hayatta en çok sevdiğim işi yapmama sebep olacaklarını hissetmiş olmalıyım ki, mezun olduğum hafta iş görüşmesine gittim ve hemen işe başladım. Bu işte başarılı olmanın ancak işi çok sevmekten geçtiğine inanıyorum ve Celal Alpay ile Mehmet Özarslan bu işe o denli yüreklerini koymuşlardı ki; bu işi onlardan öğrendiğim için kendimi çok ayrıcalıklı hissediyorum.

Erkek egemen bir sektörde çalışmanın avantaj ve dezavantajları neler? Ben bu durumu sadece avantajlı yanından değerlendiriyorum. Çünkü bu sektörde olup da kendinizi ayrıcalıklı hissetmemeniz mümkün değil, düşünsenize etrafınızdaki herkes size karşı nazik davranmaya çalışıyor. Tabii ki rahatsız edici ilgilerlede karşılaştığınız durumlar oluyor ama ben bunu erkek egemen sektörün sorunu olarak değil,eğitim sorunu olarak görüyorum.  Akıllı bir kadının, bu tarz yaklaşımları kolaylıkla bertaraf edebileceğini düşünüyorum.

Sizce bayanların sektöre ve işe katkıları nelerdir? Bayanların, her şeyden önce bu sektöre renk kattığını düşünüyorum. Katkılarına gelince; bunun tamamen kişinin kendi hedefleriyle alakalı olduğunu, işini sahiplendiği, kendisini geliştirebildiği ve işini iyi yaptığı oranda işine ve sektörüne faydalı olacağını düşünüyorum.

Kariyerinizdeki hedefleriniz nedir? İş hayatındaki öncelikli hedefim yaptığım işte en iyisi olmaktı, yaşamak istediğim hayata kendim karar vermeliydim. Kendi geleceğimi şekillendirecek gücüm olduğuna inanıyordum ve asla elimden gelenin daha azına razı olmadım. 2001 yılında kurduğumuz şirketi hayatın bana sunduğu bir armağan olarak görüyorum. Genç yaşta yeni bir şirket kurmak, o şirketi istediğiniz noktalara getirmek çok kolay değil elbette. Biz öncelikle etik davranışa aykırı hiçbir şey yapmadığımıza emin olduk,hedefimiz bu şirketi sektörde farklı bir yerde konumlandırmaktı ve bunun için heyecanlı çalışanları tercih ettik,gayretli çalıştık, bize değer katacak müşteriler için emek harcadık ve bugün bizi memnun eden bir şirkete sahip olduk. Bize bu fırsatı veren, işi bize emanet edecek kadar çok güvenen,aynı zamanda tecrübesiyle bizi uzaktan kontrol edecek kadar işi sahiplenen sevgili Yönetim Kurulu Başkanımız Efrayim Kebudi’nin bize verdiği destek sayesinde başardığımızı ve bize sunulan her fırsatı en iyi şekilde değerlendirdiğimizi düşünüyorum, bunun yanı sıra yapacağımız daha çok şey olduğunu da biliyorum.

İş hayatında kendinizi nasıl tanımlarsınız?Heyecanlı, huzurlu,dingin, renkli, yenilikçi, kontrollü, akılcı, farklı..? Dingin ve kontrollü olduğumu söyleyemeyeceğim. Bu kavramlar bana biraz sıkıcı geliyor, sanırım farklı olmayı seviyorum, mantıklı birisi değilim. Özel hayatımda da iş hayatımda da kalbimin sesi benim için çok önemli. Bu özelliğimi babamdan aldığıma eminim. Yani aklımda kalacağına, arkamda kalmasını tercih ediyorum.

Bayan yöneticilerle çalışmanın zor olduğu söylenir. Siz erkek çalışanlarınızla mı, bayan çalışanlarınızla mı daha iyi anlaşıyorsunuz? Kendi şirketim içerisinde bu ayırımı yapabilmem zor, ama klasik kadın ilişkilerinden çok hoşlanmıyorum ve genelde erkek arkadaşlarımla iletişimim daha iyi. Çünkü erkeklerin daha az detaycı olduğunu ve çözüm odaklı olduğunu düşünüyorum ve bu benim için önemli bir özellik. Bir konu üzerinde fazla yorum yapmak zaman kaybı bence. Bu arada bayan yöneticilerle çalışmanın da zor olduğunu düşünmüyorum, sektöre girdiğimde benim yöneticim sevgili Filiz Samsa idi ve biz gayet keyifli çalışıyorduk.  Her ilişkide olduğu gibi karşınızdakine saygılı olduğunuz ve gerektiği ölçüde özveri gösterdiğiniz sürece sorun yok.

Yoğun bir iş temponuz var, ev ile işi nasıl dengeliyorsunuz? Kabul etmeliyiz ki bizim sektörde ve üstelik yönetici pozisyonundaysanız bunu dengelemek çok zor. Çünkü bu işe çok emek harcamanız gerekiyor ve sürekli yenilikleri uygulamak için sistemler geliştiriyorsunuz. Zamanı asla doğru kullanamıyorsunuz. Özveri katsayısı yüksek bir eşe sahip olmak dışında yapabileceğiniz bir şey yok sanırım. Ben bu konuda çok şanslıyım.

İş dışındaki zamanlarda neler yaparsınız? Çok etkileyici bir şey okumuştum ‘eğer sevdiğiniz işi yapıyorsanız, çalışmıyorsunuz demektir’.  Buna çok özenmiştim ve 16 yıllık iş hayatım boyunca hep sevdiğim işi yaptım. Bu yüzden iş benim hayatımın önemli bir kısmını oluşturuyor, geriye kalan zamanımda ise; tek bir dakikayı boşa harcamadan yapabileceğim en fazla şeyi yapmaya gayret ediyorum. Sevdiklerimle birlikte olmak, beni mutlu eden bir şeylerle uğraşmak, yağlı boya hazırlamak ve en çok da sosyal sorumluluk adına bir şeyler yapmak beni mutlu ediyor.

Sayılı bayan yöneticilerden biri olarak, sektördeki erkek meslektaşlarınızla ilişkilerinizi kolay yürütebiliyor musunuz? Açık olmayı, insanlara güvenmeyi ve paylaşmayı çok seviyorum.Rakip olsanız da belli seviyede işi nasıl geliştireceğimizi,sektörde neler olduğunu, hatta karşılıklı bazı eleştirileri paylaştığım meslektaşlarım var. Doğru bir meslektaş benim için en iyi dostlarım kadar değerli çünkü aynı dili konuşuyorsunuz ve aynı işi yaptığınız için birbirinizin eksiklerini fark edebiliyorsunuz. Yeter ki aynı şekilde düşünen kişileri bulun.

Çizgisini en çok beğendiğiniz araç markası? Hangi otomobili kullanıyorsunuz? Aston Martin’i çok beğeniyorum. Kendi sektörümüz içerisinde çizgisini en çok beğendiğim marka Honda sanırım. Ben 4X4 araç kullanıyorum.

Araçların teknik özelliklerine hâkim olmak sizin için ne kadar önemli? Markaların çoğu temsilcileri dahi, sadece kendi araçlarının özelliklerini bilirken; bizler hemen hemen tüm araçların özelliklerini öğrenmeye çalışıyoruz. Her aracın belirli özelliklerine hâkim olmak gerektiğini ve bunun işimize verdiğimiz değeri gösterdiğini düşünüyorum.

Sosyal sorumluluk projelerine destek veriyor musunuz? Evet, destek verdiğim 3 proje var ama maddi destek dışında; faal olarak da bir şeyler yapmak istiyorum. Bu benim yapmak istediğim önemli işlerden biri. Şu an sadece TOKKDER’e zaman ayırabiliyorum, bildiğiniz gibi yeni dönem hedeflerimiz çok yüksek ve şu an yaptığımız altyapı çalışmalarının neticesinde,yeni yıl itibarıyla daha kurumsal, iletişimi yüksek ve çözüm üreten bir dernek olacağımız için çok heyecanlıyım.

İş hayatında kahramanınız var mı? Sanırım hem benim, hem de kız kardeşimin hayattaki en büyük kahramanları annem ve babamdır. Mücadele etmek, yaptığımız işi sevmek, ‘insan’a saygı duymak, inandıklarımızın peşinden gitmek, başarmak, değer verdiklerimiz için emek harcamak ve cesur olmak bize öğretilmişti. Adını vermeyeceğim bir kahramanım daha var, o kendisini biliyor.

Bir iş kadını nasıl giyinmeli? En severek / en nefret ederek giydiğiniz giysi? Kuralları sevmiyorum.Bu nedenle bakımlı, temiz ve özenli olduğu sürece herkesin nasıl giyinmesi gerektiğine kendisinin karar vermesini doğru buluyorum. En çok severek giydiğim şey yüksek topuklu ayakkabılar, nefret ederek giydiğim şey yok, nefret ettiğim için giymediğim tek şey yakalı gömlek ve çizgili her türlü şey. Her bireyin kendine özgü bir tarzı olması gerektiğini düşünüyorum.

Hertz International Franchisee<br />Genel Müdür<br />Nur Hidayetoğlu
Hertz International Franchisee
Genel Müdür
Nur Hidayetoğlu

Sektöre girişinizin öyküsü nedir? Aile şirketimizde öğrenciliğim sırasında yarı zamanlı çalışmaya başladım ve sonrasında tam zamanlı olarak devam ettim.

Erkek egemen bir sektörde çalışmanın avantaj ve dezavantajları neler? Şimdiye kadar farklı bir sektörde çalışmadığım için kıyaslama yapamıyorum ama herhangi bir avantaj veya dezavantaj hissetmedim.

Sizce bayanların sektöre ve işe katkıları nelerdir? Bayanlar veya erkekler diye bir genellemenin günümüzde pek geçerli olduğunu düşünmüyorum. Her iki gruptan da vizyon sahibi olanlar ve farklılık yaratanlar çıkabilir de, çıkmayabilir de.

Kariyerinizdeki hedefleriniz nedir? Öncelikle yaptığım işi en iyi şekilde devam ettirmeye çalışıyorum. Rent a car sektöründe hedefim şirketimizi ve markamızı en iyi yerde konumlandırmak, beraberinde sektördeki kalite seviyesinin ve kurumsallaşmanın artırılmasına katkıda bulunmak. Uzun vadede ise değişen dünya trendlerine ve ekonomik koşullara göre farklı sektörlerdeki girişimcilik fırsatlarını değerlendirmek isterim. Aynı zamanda sosyal sorumluluk projelerinin de içerisinde olmamız gerektiğine inanıyorum.

İş hayatında kendinizi nasıl tanımlarsınız? Heyecanlı, huzurlu,dingin, renkli, yenilikçi, kontrollü, akılcı, farklı… ? Kendimle ilgili yorum yapmam biraz zor, objektif olamayabilirim,beni tanıyanlara sormak lazım, ama sanırım ilk olarak çok detaycı olduğumu söyleyeceklerdir.

Bayan yöneticilerle çalışmanın zor olduğu söylenir. Siz erkek çalışanlarınızla mı, bayan çalışanlarınızla mı daha iyi anlaşıyorsunuz? Bütün çalışanlarımızla iyi anlaşıyoruz. Bayan veya erkek olmakla ilgili bir sorun yaşamıyoruz.

Yoğun bir iş temponuz var, ev ile işi nasıl dengeliyorsunuz? Dengelemek konusunda halen çalışıyorum. Bu konuda çok başarılı değilim.

İş dışındaki zamanlarda neler yaparsınız? En çok ailemle ve arkadaşlarımla vakit geçirmekten ve seyahat etmekten keyif alıyorum.

Sayılı bayan yöneticilerden biri olarak, sektördeki erkek meslektaşlarınızla ilişkilerinizi kolay yürütebiliyor musunuz? Şimdiye kadar hiçbir zorluk yaşamadım. Bence artık her sektörde bayan meslektaşlarla çalışmaya alışıldı, garipsenmiyor.Türk toplumunun bunları aştığına inanıyorum.

Çizgisini en çok beğendiğiniz araç markası? Hangi otomobili kullanıyorsunuz? Bu sorunun cevabını tek bir markada toplayamam, farklı özelliklerini beğendiğim birkaç farklı marka var ama hangileri olduğunu burada söylersem diğer markaları küstürebilirim.

Araçların teknik özelliklerine hâkim olmak sizin için ne kadar önemli? Elbette çok önemli. Yaptığımız işin önemli bir parçası olduğu için bilgi eksikliğimiz olduğunda işe hâkim değiliz demektir, hâkim olmadığımız bir operasyonu da yönetemeyiz. Ama teknik özellikler dediğiniz zaman çok geniş bir konu. Bir mekanik ustası kadar işi bilmeye zaten imkân yok, bir noktadan sonra uzman bir ekiple işleri yürütmek lazım ama öğrenmeye de açık olmak ve doğru muhakeme yapabilmek çok önemli.

Sosyal sorumluluk projelerine destek veriyor musunuz? Sponsorluk yaptığımız kültürel ve sportif organizasyonlar var. Kimileri dönemsel, kimileri uzun süredir devam ediyor. Örneğin İstanbul Resitalleri’inin 2 yıldır ulaşım sponsorluğunu yürütüyoruz. Çalışmaları devam eden yeni projelerimiz de var.

İş hayatında kahramanınız var mı? Örnek aldığım insanlar var tabii ki, öncelikle aile büyüklerim. Benim bu konudaki bakış açım tek bir kişiden ziyade Türkiye’den ve dünyadan değişik yönetici ve liderin farklı olumlu özelliklerini örnek almak şeklinde.

Bir iş kadını nasıl giyinmeli? En severek / en nefret ederek giydiğiniz giysi? Ben hem ofis ortamına uygun olacak şekilde ciddi ve ölçülü,aynı zamanda da rahat kıyafetler giymeyi tercih ediyorum. Giydiklerimden hiç nefret etmedim, iş yerinde severek giyilebilecek çok fazla alternatif var. Her gün takım elbise giymek şart değil, şıklıkla rahatlık aynı anda sağlanabilir, herkes kendi zevkine uygun kombinasyonlar yaratabilir.

National ve Alamo Car Rental<br /> Yes Araç Kiralama<br />Genel Müdür Yardımcısı<br />Canan Ayhan
National ve Alamo Car Rental
Yes Araç Kiralama
Genel Müdür Yardımcısı
Canan Ayhan

Sektöre girişinizin öyküsü nedir? Sektöre girişim aslında ister istemez oldu diyebilirim; üniversite yıllarımda bir aile şirketi olarak yola çıkan Yes Araç Kiralama’nın bir anda içinde buldum kendimi. Sektörü kısa sürede benimsememde babam Abdi Ayhan’ın katkısı büyüktür. Satış kontuarında başlayan rent a car hayatımda, EuroDollar ve ardından National Car Rental’ın lisanslarını almamız, ofis ağını ve filoyu da genişletmemizle sorumluluklarım arttı, görev tanımlarım değişti. Yaptığım her işe dört elle sarıldım ve 14 senedir şirketin bir parçası oldum.

Erkek egemen bir sektörde çalışmanın avantaj ve dezavantajları neler? Ben sürekli ilişki içinde bulunduğum erkek yöneticilerden destek ve beni motive eden bir ilgi gördüm, bu da belki toplumun genel olarak kadını yönetim pozisyonlarında daha fazla görmek istediğinden kaynaklanabilir. Onların da en çok bizlerle çalışmaktan zevk aldıkları yön bence bizlerden daha çabuk ve net cevap alabilmeleri.

Sizce bayanların sektöre ve işe katkıları nelerdir? Erkekler iş esnasında sadece sonuç alma düşüncesiyle hareket ederken, kadınlar için ise çoğu zaman işlerin nasıl yapıldığı, sonuçlar kadar önemli oluyor. Bu da sektörde kaliteyi yükseltirken, rekabete de şıklık getiriyor.

Kariyerinizdeki hedefleriniz nedir? Dünyanın belli başlı rent a car lisanslarını temsil etme şansını yakaladım, dolayısıyla çalışanlarım da kadın erkek çalışan olarak beliren bazı farklılıklarla mücadele etmekle zaman kaybetmek yerine, profesyonel olarak kendimi geliştirmeye ve sürekli öğrenmeye odaklandım.

İş hayatında kendinizi nasıl tanımlarsınız?Heyecanlı, huzurlu,dingin, renkli, yenilikçi, kontrollü, akılcı, farklı… ? Okuduğum okullar kendime güvenmeyi, çekinmeden konuşmayı,kendimi doğru ifade edebilmeyi ve fikirlerimi savunmayı öğretti. Kendimi sürekli geliştirip, sorumluluk ve inisiyatif sahibi olmaya, ilkeli ve etik yaklaşmaya özen gösterdim.

Yoğun bir iş temponuz var, ev ile işi nasıl dengeliyorsunuz? İşimiz sabır ve fedakârlık isteyen bir meslek, ancak bunun yanında ev ile dengelerin iyi kurulması gerekir, ben de evde rolleri iyi dağıtıyorum ve destek mekanizmasını sıkça çalıştırarak yoğun tempoyu dengeleyebiliyorum. İşimiz gereği hiç beklenmedik saatlerde gelen telefonlar dışında, işi işte bırakmaya çalışıyorum. Gece yarılarına kadar çalışmanın verimlilik sağlayacağına inanmıyorum, ancak zamanı kaliteli kullanabilmekle başarının yakalanacağına inanıyorum.

İş dışındaki zamanlarda neler yaparsınız? Hafta arası en az 2 kere arkadaşlarımla vakit geçirmeye veya konser gibi canlı etkinliklere katılmaya özen gösteriyorum.Bunun yanında sinema, kızımla alışveriş ve spor tüm boş zamanlarımı dolduruyor.

Çizgisini en çok beğendiğiniz araç markası?Hangi otomobilikullanıyorsunuz? Ben Honda HRV 4X4 kullanıyorum, ilk ehliyet aldığım yıllarda da Honda Civic kullanmıştım. Rahat ve seri kullanımını, estetik görünüşünü, iç dizaynını ve güvenlik unsurlarını hemen hemen tüm Honda modellerinde beğeniyorum.

Araçların teknik özelliklerine hâkim olmak sizin için ne kadar önemli? Artık bir telefonda araçların teknik özellikleri hakkında yardım alabilmek tüm araçlar için mümkün, ancak bu sektörde belli demirbaş unsurları bilmek ve çabuk müdahale edebilir olmak her zaman fayda sağlamakta.

Sosyal sorumluluk projelerine destek veriyor musunuz? Eğitimle ilgili ve özellikle kızların okuması yönündeki projelere elimden geldiği kadar destek vermeye çalışıyorum ve bu projeler çoğaldıkça mutlu oluyorum.

İş hayatında kahramanınız var mı? İş hayatımda örnek aldığım o görkemli kadın Suna Kıraç, üstün yöneticilik ve liderlik vasıflarının yanında, eğitime verdikleri çok büyük destekleriyle çeşitli onur ödülleriyle taçlandırılmıştır. Eğitime karşı duyarlılığı ve tüm bunların yanında iyi bir anne olması beni her zaman etkiler.

Bir iş kadını nasıl giyinmeli?En severek / en nefret ederek giydiğiniz giysi hangisi? İş hayatında klasik renk ve çizgilerin, her iş kadının gardırobunda bulunması gerekir. Kendime yakışanı giymekle beraber, ana çizgileriyle yeni trendleri takip ederim. Çeşitli modellerde beyaz gömleklerim, yaz ve kış vazgeçilmezlerimdendir.

Gürbaşlar Otomotiv A.Ş.<br />ECR Rent A Car<br />Şirket Müdürü<br />Filiz Samsa
Gürbaşlar Otomotiv A.Ş.
ECR Rent A Car
Şirket Müdürü
Filiz Samsa

Sektöre girişinizin öyküsünedir? Rent a car sektörüne, NetHolding’e bağlı Inter Limousine Service’de başladım. İkinci durağım Budget oldu. 2000 yılında, ALD Automotiv’de şirket müdürü görevine getirildim. Gürbaşlar Grup şirketlerinden biri olan ECR Rent A Car’da, 2004 yılında, şirket müdürü olarak göreve başladım. Halen sürdürdüğüm bu görevle mesleki geçmişimdeki tüm birikimlerimi değerlendirme fırsatı bulmakta, yeni şeyler öğrenmekte ve öğretmekteyim.

Erkek egemen bir sektörde çalışmanın avantaj ve dezavantajları neler? Günümüz çalışma hayatında ve özellikle de hizmet sektöründe artık erkek-kadın egemenlik savaşlarının boyut değiştirdiğini düşünüyorum.  Otomobilcilik eski dönemlerde hep ‘Erkek İşi’ olarak algılanırdı. Oysa son dönemlerde özelikle Ford’da gözlediğim kadarıyla müşteri temsilcilerinde bayanların sayısı hızla artmakta. Burada önemli olan şirketlerin eleman seçerken ve seçilmiş elemanlarını eğitirken erkek- kadın ön yargısından arınmış olarak hareket etmeleri. Başarı ve sonuç odaklı personele öncelik vermeleri, cinsiyete çok takılmamalarıdır.

Sizce bayanların sektöre ve işe katkıları nelerdir? Bayanlar doğaları gereği daha detaycı, soruna odaklı bir çalışma biçimi sergilemekteler.  Ayrıca empati duyguları ve öz sezileri erkeklere göre daha gelişmiş.  Bu özellikler, sektörümüzde olması gereken temel özellikler arasında yer almakta. Sektörün müşteri ilişkileri, satış ve pazarlama, halkla ilişkiler ve reklam departmanlarında çoğunlukla bayan elemanların çalıştırılması hep bu nedenlere dayalı.

Kariyerinizdeki hedefleriniz nedir? Hedefim rent a car sektörünün gelişmesi, yaygınlaşması adına yapılacak her türlü olumlu çalışmanın bir parçası olmaktır. Sektörde uzun yıllar çalışmış bir insan olarak, bilgi ve deneyimlerimi diğer meslektaşlarımla paylaşmak, sektöre yeni ve başarılı elemanlar kazandırmak, onlara meslek içi eğitimleri ve kişisel gelişimleri konusunda destek vermek, kariyerim adına yapacağım en anlamlı çalışmalar olacaktır.

İş hayatında kendinizi nasıl tanımlarsınız?Heyecanlı, huzurlu, dingin, renkli, yenilikçi, kontrollü, akılcı, farklı… ? İş hayatında dışarıdan heyecanlı, renkli, yenilikçi ve dışa dönük bir kişilikte algılandığımı düşünüyorum. İşin doğası gereği zaman zaman akılcı ve kontrollü davranışlar sergilesem de daha çok duygusal tarafım ağır basıyor. Satış ve pazarlama ağırlıklı çalışan kişilerde hiç eksilmemesi gereken heyecan ve empati duygusunun kendimde var olduğu kanısındayım.

Bayan yöneticilerle çalışmanın zor olduğu söylenir. Siz erkek çalışanlarınızla mı, bayan çalışanlarınızla mı daha iyi anlaşıyorsunuz? Çalışanlarımı erkek ya da bayan olarak kategorize etmem. İnsan olarak hepimizin ortak değerlerimiz çerçevesinde birlikte çalışma ilkelerine uyarak iş yapması esastır. Ancak görev paylaşımı yaparken daha detaycı, araştırma gerektiren konuları bayanlara, teknik ve analitik anlamda uzmanlık gerektiren konuları erkeklere yönlendirerek kendimce bir fark yaratmaya çalışırım.

Yoğun bir iş temponuz var, ev ile işi nasıl dengeliyorsunuz? Yoğun iş temposu içinde ev ve iş yaşamının ideal ölçülerde devamı,ancak yakın aile bireyleri ve / veya dışarıdan alacağınız desteklerle mümkün olabiliyor. Ben bu konuda çok şanslı olduğumu itiraf etmeliyim. Yakın aile bireyleri, özellikle evle ilgili sorumluluğumun çok büyük bir kısmını üstlenmiş durumdalar.Yoğun ve yorgun geçen bir günün sonunda eve geldiğimde, bana neredeyse sadece 9 yaşındaki kızımla ilgilenmek dışında bir iş kalmıyor. İşte ise, işlerin tam tanımı yapılmış ve görevler çalışanlarıma açıkça paylaştırılmış durumda. İş delegasyonu çok sağlıklı bir şekilde işlemekte. Bu da bana,yaratıcı ve farklı fikirler üretmek üzere iş yerimde verimli bir zaman dilimi kalmasını sağlıyor.

İş dışındaki zamanlarda neler yaparsınız? İş dışındaki zamanımın çoğu, ilkokul 3. sınıfa giden kızımla birlikte yüzme ve modern dans kurslarında geçiyor. Bu anlamda kızımla çok iyi bir ikili olduğumuzu da itiraf etmeliyim. Ayrıca eşim ve ben seyahat etmeyi çok severiz. Yurt içinde ve yurt dışında, her fırsatta kısa ya da uzun turlara katılırız. Doğada,açık havada vakit geçirir, dostlarımızla bir araya geliriz.

Sayılı bayan yöneticilerden biri olarak, sektördeki erkek meslektaşlarınızla ilişkilerinizi kolay yürütebiliyor musunuz? Sektördeki erkek meslektaşlarımla bugüne dek saygı ve sevgi çerçevesinde ilişkilerimiz hep düzgün yürümüştür. Erkek meslektaşlarım benim dingin ve heyecanlı tarzımdan, olaylara farklı pencerelerden bakabilme yeteneğimden etkilendiklerini ifade etmektedirler. Birçok erkek meslektaşım, işle ilgili,kendi hemcinslerine bile itiraf edemedikleri sorunlarını benimle paylaşmak ve desteğimi istemek konusunda bana her zaman güven duymuşlardır.

Çizgisini en çok beğendiğiniz araç markası?Hangi otomobilikullanıyorsunuz? Yeni Ford Mondeo ve Ford Kuga çizgileri ile beni heyecanlandıran araçlar. Bu araçların, en son teknolojinin bir ürünü olmalarının yanı sıra bir tasarım harikası olarak da benim gibi pek çok kişinin beğenisini kazanacağını düşünüyorum. İş toplantılarına giderken Ford Focus kullanıyorum. Ancak İstanbul’un yoğun trafiğinde toplantılarımın olmadığı günlerde vazgeçilmez aracım Ford Fiesta. Yakıt tüketimindeki ekonomi ve kolay park etme avantajı ile Fiesta, hayatıma kolaylık sağlıyor.

Araçların teknik özelliklerine hâkim olmak sizin için ne kadar önemli? Araçların teknik özelliklerine ve rakip araçlarla olan farklılıklarına güncel olarak hâkim olmak rent a car sektöründe önemli bir konudur. Artık müşterilerimiz her markanın Web sitelerine girerek ilgilendikleri araçların tüm özelliklerini güncel olarak öğrenebilmekte, aracı bire bir görmeden de fikir sahibi olabilmekteler. Buna rağmen rent a car sektöründe faaliyet gösteren firmaların önemli misyonlarından biri, kiralayacağı araç markasında kararsız olan müşteriye, faaliyet konusuna ve ihtiyaç önceliklerine uygun araçları önererek yön vermek ve filo danışmanlığı yapmaktır. Bu da ancak araçların teknik ve donanım özelliklerine hâkim olmakla mümkündür.

Sosyal sorumluluk projelerine destek veriyor musunuz? Şirket olarak sosyal sorumluluk projelerinde etkin faaliyetlerimiz vardır. Şirketimiz ortaklarının eğitim alanında pek çok vakıfta aktif çalışmaları bulunmakta, eğitime katkı yapmayı en önemli bir sosyal sorumluluk olarak görmektedirler. Ayrıca sağlık sektöründe faaliyet gösteren pek çok vakfa üye olan grup şirketlerimiz arasına yakın bir gelecekte bir hastane projeside eklenecektir. Bunların yanında her yıl geleneksel olarak araç modifikasyonu proje yarışması düzenleyen şirketimiz en iyi projeyi belirleyerek ödüllendirmekte ve otomotiv yan sanayisine de önemli bir sosyal katkı sağlamaktadır.

İş hayatında kahramanınız var mı? Bugüne kadar mesleki kariyerimde ve kişisel gelişimimde çok önemli katkıları olan 3 kahramanım oldu. Bunlardan ilki, iş hayatımda pazarlama ve satış konularında uzmanlaşmam için beni bizzat yönlendiren ve cesaret veren, İstanbul Üniversitesi İşletme İktisadı Enstitüsü’nde değerli hocam Kemal Kurtuluş’tur. Staj yapmam için önerdiği Gelişim Yayınları ise hem ilk iş yerim hem de okul hayatından sonra çok elit bir çevre kazanmamı sağlayan, özgüvenimi artıran ikinci okulum oldu. Burada çalıştığım süre içinde de diğer kahramanlarımın engin bilgi, deneyim ve dünya görüşlerinden yararlanma fırsatı buldum. Ne yazık ki diğer iki kahramanım şu an hayatta değiller. Ercan Arıklı ve Duygu Asena.

Bir iş kadını nasıl giyinmeli?En severek / en nefret ederek giydiğiniz giysi hangisi? Bir iş kadını her şeyden önce kurum kültürüne uygun bir giyim stili belirlemiş olmalıdır. Nerede çalışılırsa çalışılsın, kadın daima temiz, bakımlı, kadınsı özelliklerini vurgulayan ancak asla ön plana çıkarmayan bir giyim stilini benimsemiş olmalıdır. Ben iş toplantılarında genellikle klasik anlamda kabul görmüş pantolon veya etek, gömlek, ceket üçlüsünü tercih eden gruptanım.  Ancak iş yerinde geçirdiğim zaman sürecinde rahat hareket etmemi sağlayan triko bluz, klasik hırka ve yelek alternatiflerini de sık kullanırım.

ASF Otomotiv<br />Genel Müdür<br />Zeynep Fidan
ASF Otomotiv
Genel Müdür
Zeynep Fidan

Sektöre girişinizin öyküsü nedir? Koç Üniversitesi Kimya Bölümü’nden 2003 yılında mezun oldum. Daha sonra aile şirketimiz olan ASF Otomotiv’de pazarlama departmanında ise başladım. Aynı zamanda Boğaziçi Üniversitesinde yönetim masterı yaptıktan sonra şirketimizde farklı departmanlarda çalıştım.  Ağabeyleriminde aramıza katılmalarıyla aile şirketimizi kurumsallığa geçirmenin ön hazırlıklarına başlamış olduk. Şirketlerimizi FDN Grubu altında topladık ve yönetim tarzı olarak da böl ve yönet kavramından yola çıkarak, tüm şirketlerimizi birbirinden ayırdık ve profesyonel yöneticilerle yönetmeye başladık. Benim sorumluluk alanımda ise Sigorta şirketimiz, FAZ Otomotiv ve Reklam şirketimiz yer almaktadır.

Erkek egemen bir sektörde çalışmanın avantaj ve dezavantajları neler? Erkek egemen bir sektörde çalışmak, inanın bayan egemen bir sektörde çalışmaktan daha uygun bizlere. Sebebi ise ikna kabiliyetimizin yüksek olmasının getirdiği avantajların yanı sıra bayanları kıramamak olgusunun toplumumuzda yer alması ve de ikili ilişkilerde konu dağılmadan işe konsantre olabilmemiz.  Bazen düşünüyorum da yanımda bayanlar olsa ister istemez konu beslenme, alışveriş, spor tarzında konulara kayabilecekken, erkeklerle sadece iş odaklı konuşabiliyorsunuz. Ayrıca bayanlara bir şey anlatmak isteyince ön hazırlık yapmayı tercih ederim, kırılmasın, yanlış anlaşılmasın. Fakat erkekler direkt algılama yeteneğine sahipler. Bunlar avantajlarıydı, dezavantajlarına gelince, bazı ortamlara kesinlikle sizi kabul etmiyorlar. Şaşırabilirsiniz ama gerçek; iş toplantısı dahi olsa informal bir toplantıysa erkek erkeğe çok daha mutlu oluyorlar. Bizim bazı şirket gezilerimize bayanlar katılmasın tarzında söylemler sıkça duyduğum cümlelerdir. Bu sebeple işe daha çok konsantre olabiliyorsunuz,çünkü kaynaşma, gezi toplantılarına çok da katılmak içinizden gelmiyor. Bu tarz eleştirilere profesyonel yaklaşırsanız hiçbir sorun yaşamıyorsunuz. İlk başlarda herkes bayan haklarını koruma güdüsüyle hareket edip sinirlenebiliyor ama sonraları alışıyor ve hatta bundan keyif alabiliyorsunuz.

Sizce bayanların sektöre ve işe katkıları nelerdir? Kıyafet, genel bakım bir yana, çok daha farklı bir çalışma prensibimiz var. En büyük avantajımız, bizler yazılı ve düzenli çalışmayı, organizasyon yapmayı genel olarak hayatımızın her evresinde uygularız ve keyif alırız. Bu uygulamayı iş hayatımızda abartıya kaçırmamalı, gereksiz, zaman kaybettirici detaylarda boğulmamalıyız. İkna kabiliyetimiz ve müzakere yeteneğimiz kısmen yüksek olsa da kendimizi kanıtlama, bayanlar da başarı hırsını gösterme eğilimimiz gereğinden fazla olmamalı. Sosyalliğimizin, derneklere üyeliğimizin, iş dışındaki faaliyet alanlarımızın fazla olması da kendimizi ve zamanımızı doğru planlayabilmemizden kaynaklanmakta. Tüm bunları ekiple yönetmeyi başarabildiğimiz an, finansal verilere de hâkim olduğumuz an sanırım başarılıyız deme hakkına sahip olabiliriz. Kısacası sektöre düzen, yazılı iletişim, doğru raporlama, duygu getirerek oldukça katkı sağladığımıza inanıyorum.

Kariyerinizdeki hedefleriniz nedir? Henüz yeni kurulan FAZ Otomotiv’i lider konumunda olan ASF Otomotiv seviyelerine çıkarmak, FAZ Otomotiv’e toplam kalite yönetimi uygulamak, diğer taraftan Agras Reklamve Bilişim şirketimizde üzerinde çalıştığımız innovatif projelerimizi hayata geçirmek, Sigorta şirketimizi Axa, Koç ve Aksigorta’da bölge lideri yapabilmek. Belirli zaman planlaması dâhilinde hepsini güvendiğimiz, profesyonel çalışma arkadaşlarımızla gerçekleştireceğimize de eminim. Bir de bu sıralar doktora programlarını da araştırıyorum, önümüzdeki yıllarda sanırım başlayacağım.

İş hayatında kendinizi nasıl tanımlarsınız?Heyecanlı, huzurlu,dingin, renkli, yenilikçi, kontrollü, akılcı, farklı… ? Başlangıçta inanmak zor gelmişti ama iş hayatında özel hayatımdan çok farklıyım. Duygularımı ve düşüncelerimi hemen dile getirir, sonraya bırakmadan çözümlemeye çalışırım, oldukça renkli ve heyecanlıyımdır. Girişimci ruhum bazen dominant çıkar ve ani kararlar vererek bazı projelerde hızlı karar veririm. Bunun dezavantajlarını da yaşadığımı inkâr edemem. Analitik düşünme gücüm olduğu için şanslıyım ama bu konuda da kendimi geliştirmeye çalışır, beyin jimnastiği yaparım. Bence beyin de vücudumuz gibidir, hergün spor yapıyorsak her gün beynimizi de zorlayıcı sorular, ya da Emrehan Halıcı sorularıyla güçlendirmeliyiz.

Bayan yöneticilerle çalışmanın zor olduğu söylenir.  Siz erkek çalışanlarınızla mı, bayan çalışanlarınızla mı daha iyi anlaşıyorsunuz? Genel olarak anlaşabilme bakımından bay, bayan olarak ayrı düşünmedim hiç. Sadece içinde yenilikçi ve heyecanlı bir çocuk barındıran herkesle iyi anlaşırım. Tutucu ve statükocular ise beni yorarlar.

Yoğun bir iş temponuz var, ev ile işi nasıl dengeliyorsunuz? Henüz yeni evliyim. Yaklaşık 2 ay oldu. Bu sebeple ev hayatım çok yoğun sayılmaz, yeni yeni kuruyoruz her şeyi. Yemek yapmayı da severim, özellikle hafif yiyeceklerden keyif aldığımızdan yemek de bizim için sorun olmuyor.

İş dışındaki zamanlarda neler yaparsınız? Her sabah spora giderim. Saat 9’da masama oturduğumda pozitif enerjiyle dolu oluyorum.  Akşam şirketten ayrıldığımda sektörden takip ettiğim eğitim veya seminerlere katılıyorum. TUGIAD üyesiyim, Salı akşamları toplantılarımız oluyor, diğer akşamlarda da eşim ve arkadaşlarımla sahilde yürüyüşe çıkıyoruz. TV hiç izlemediğim için sanırım kendime oldukça vakit ayırabiliyorum. Hafta sonları ise “24”,“Lost”, “Friends” tarzında keyifli dvd’ler izliyoruz, sinema,tiyatro faaliyetlerinde bulunarak günümüzü değerlendiriyoruz. Kitap okumayı ve tartışmayı da çok sevdiğimden zamanımın bir kısmını da onlara ayırıyorum.

Sayılı bayan yöneticilerden biri olarak, sektördeki erkek meslektaşlarınızla ilişkilerinizi kolay yürütebiliyor musunuz? Tabiî ki, gerçi ilişki yönetirken erkek bayan olarak bakmamak gerek. Tanımadığınız biriyle müzakere yapmadan ön hazırlık yapmayı tercih ederim. Böylelikle kişiyi tanımış konuşmayada 1-0 başlamış oluyorsunuz. Şu da bir gerçek ki, erkekler de sizi kaplumbağa tavşan hikâyesindeki kaplumbağa olarak gördüğünden onları bir şekilde geçmeniz daha keyifli olabiliyor.

Çizgisini en çok beğendiğiniz araç markası?Hangi otomobili kullanıyorsunuz? Renault bayisi olduğumuzdan en çok Renault markalarını yakından inceleme fırsatım oluyor. Ben 2 araç kullanıyorum.Hafta içleri ve uzun yollarda oldukça keyif aldığım ve güvenerek kullandığım yeni Laguna, haftasonları ise kendimi güvende hissettigim bir diğer marka Range Rover Sport.

Araçların teknik özelliklerine hâkim olmak sizin için ne kadar önemli? Motor gücü, ekipmanları benim için önemli. Çünkü işin içerisinde dizel motorların farkını, silindir hacimleri farkını algılayabiliyorsunuz artık. Ama sanırım dış görünüşe daha çok bakıyorum.

Sosyal sorumluluk projelerine destek veriyor musunuz? TEMA Vakfı ile farlı projeler hazırlıyoruz. Kimi zamanlarda müşterilerimize promosyon olarak dikili bir ağaç hediye ediyoruz. Gönül köprüsü gibi projelerde bireysel yer alıyorum. TUGIAD sayesinde farklı projelerimiz de olabiliyor.

İş hayatında kahramanınız var mı? Biraz enteresan olacak ama “Mustafa Kemal Şirket Yönetseydi” kitabından çok etkilenmiştim, Koray Tulgar’ın. Yönetseydi gerçekten kahramanım kendisi olurdu. Babamın kontrolcü ve hızlı karar verebilme yeteneğine hayranlık duyarım, Renault Mais Genel Müdürümüz İbrahim Aybar’ın iletişim ve güçlü konuşma, motive etme yeteneğine, Güler Sabancı’nın konumuna ve o konumundaki duruşuna hayranlık duyarım. Sanırım tek bir kahraman karakter değil de,hayranlık duyduğum özellikler var.

Bir iş kadını nasıl giyinmeli?En severek / en nefret ederek giydiğiniz giysi? İş kadını temiz ve yalın giysileri tercih etmeli. Büyük göz alıcı takılar, garip, desenli çoraplar, ses çıkaran terlikler, çok dikkat çekici renkler kullanılmamalı. Daha pastel tonlar, şık ayakkabı ve çantalar tercih edilmeli.

Standart Filo Kiralama<br />Saniye Yeşilbaş
Standart Filo Kiralama
Saniye Yeşilbaş

Sektöre girişinizin öyküsü nedir? İlk iş deneyimim olan finansal kiralama sektöründe, operasyonel kiralama kavramının ilk uygulayıcılarından olmak fikri çok ilgimi çekiyordu. Ne yazık ki o dönemde çalışmış olduğum kurumda uygulama fırsatı bulamadık ve zaman içerisinde sektör değiştirsemde operasyonel kiralama hep idealimdeki işti. 2003 yılında bir ilana başvurmamla kariyer yolum değişmiş oldu.

Erkek egemen bir sektörde çalışmanın avantaj ve dezavantajları neler? Otomobil sadece profesyonel anlamda değil günlük yaşamda da erkekler ile daha çok özdeşleşen bir ilgi alanı olduğundan sektörde kadın profesyonel sayısının az olmasını yadırgamıyorum. Erkek egemen bir sektörde kadın olmak, öncelikle kişisel markanızın daha çabuk oluşmasını sağlıyor. Muhtemelen sektörün en az deneyimli profesyoneli olarak, açıkçası bir dezavantajını yaşadım diyemem.

Sizce bayanların sektöre ve işe katkıları nelerdir? Salt sektörel olarak değil genelde iş hayatında kadınların daha hızlı karar alabildiklerini, öngörülü olduklarını ve işe adanmışlıklarının çok iyi düzeyde olduğunu söyleyebilirim. Bu özelliklerimizle sektörümüzün de gelişimine katkıda bulunduğumuz inancındayım. Erkek meslektaşlarımızı kızdırmak istemem.Onlar da bize kıyasla değişken durumlara daha kolay adapte oluyor ve doğrudan çözüme yönelik aksiyonlar alıyorlar.

Kariyerinizdeki hedefleriniz nedir? Operasyonel kiralama dünyada yarım yüzyıldan fazla süredir uygulana gelen ve henüz ülkemizdeki geçmişi çok yeni olan bir sektör. Sektörün uluslararası kriterlerinin ülkemizdeki uygulayıcılarından biri olmak, bu kriterlerin sektör tarafından da benimsenmesine katkıda bulunmak en önemli hedefim.

İş hayatında kendinizi nasıl tanımlarsınız?Heyecanlı, huzurlu,dingin, renkli, yenilikçi, kontrollü, akılcı, farklı… ? Kesinlikle proaktif. İhtiyaçlara uygun esnek çözümler üretmek konusunda iddialıyım. Bayan yöneticilerle çalışmanın zor olduğu söylenir.

Siz erkek çalışanlarınızla mı, bayan çalışanlarınızla mı daha iyi anlaşıyorsunuz? İşine saygılı ve öğrenmeye açık her iş arkadaşımla sağlıklı, verimli profesyonel ilişki kurduğuma inanıyorum. Samimi olarak belirtmem gerekirse, çalışma ortamında insanları kadın erkek diye ayırmaktan kaçınıyor verimlilik odaklı adil yönetim anlayışını çok önemsiyorum.

Yoğun bir iş temponuz var, ev ile işi nasıl dengeliyorsunuz? Dengelemiyorum. İş, her zaman öncelikli sıradadır. Sevdiğiniz ve başarılı olduğunuz işi yaptığınızda aile hayatınız da doğal olarak bundan olumlu etkileniyor. Huzurlu ev ortamı ve birbirine destek olan aile bireyleri de iş yaşamındaki zorlukları daha kolay atlatmanıza yardımcı oluyor.

İş dışındaki zamanlarda neler yaparsınız? İş dışındaki zamanımın çok büyük bir kısmını aileme kaliteli zaman ayırmaya adıyorum. Yakın tarihle ilgili alternatif bakış açısı taşıyan kitaplar en büyük ilgi alanım.

Sayılı bayan yöneticilerden biri olarak, sektördeki erkek meslektaşlarınızla ilişkilerinizi kolay yürütebiliyor musunuz? Tabii ki.

Çizgisini en çok beğendiğiniz araç markası?Hangi otomobili kullanıyorsunuz? Yaygın üretim yapan markalar arasında Mercedes’i ayrı bir yere koyuyorum.

Araçların teknik özelliklerine hâkim olmak sizin için ne kadar önemli? Hem teknik özelliklerine hâkim olmak hem de olabildiğince çok çeşitli araç kullanımını denemek ürün konusundaki bilgilerimizi güncel tutmayı sağladığından çok önemli.

Sosyal sorumluluk projelerine destek veriyor musunuz? Dünyamızın kısıtlı kaynaklarının hızla eridiğinin ve trafiğe çıkan her aracın çevreye olumsuz tesirinin bilincindeyiz.  Araç önerilerimizi en az C02 salınımı olanlardan tercih ediyor ve trafiğe çıkan her aracımız için sosyal sorumluluğumuzun gereği olarak belirli bir fonu çevre sağlığı için kullanıyoruz.

İş hayatında kahramanınız var mı? İnsani vasıflarından ve ahlaki değerlerinden ödün vermeden emeği ile çalışan herkes.

Bir iş kadını nasıl giyinmeli?En severek / en nefret ederek giydiğiniz giysi? Genellikle rahat giysileri tercih ediyorum. Pantolon-trikoyu severek giyiyorum; ceket giymekten hoşlanmıyorum.

Top