Your browser (Internet Explorer 7 or lower) is out of date. It has known security flaws and may not display all features of this and other websites. Learn how to update your browser.

X

Bosch Otomotiv Yedek Parça Türkiye, İran ve Ortadoğu Bölge Direktörü Arda ARSLAN Röportajı

Firmanızdan ve faaliyetlerinden bahseder misiniz?

Bosch Grubu bünyesinde faaliyet gösteren Otomotiv Yedek Parça Bölümü (AA), dünya genelindeki tüm müşterilerine, binek ve ticari araçlar için geniş yedek parça ürün yelpazesi ve komple çözüm servis ekipmanları sunuyor. Akülerden fren sistemlerine, dizelden elektrikli yedek parçaya, aydınlatmadan silecek sistemlerine kadar uzanan çok geniş bir portföyümüz var. Ürün portföyümüzde Bosch orijinal ekipmanı olarak üretilen ürünler ve ayrıca şirketimiz bünyesinde geliştirilen ve üretilen yedek parça ürünleri ve servisleri yer alıyor.

Aynı zamanda yaklaşık 15.000 araç servisiyle dünyanın en büyük bağımsız bakım ve onarım araç servis zinciri olan ‘Bosch Car Service’ bakım ve onarım araç servisi franchise operasyonlarından da sorumlu bulunuyoruz. Geçen yıl dünyada 100’üncü yılını kutladığımız Bosch Car Service, dünyanın her yerinde, ‘Yanı başınızdaki birinci kalite araç servisiniz’ sloganıyla her gün yaklaşık 200.000 araç bakım ve onarım çalışması yapıyor. Her marka ve model araca tampondan tampona hizmet verebilen Bosch Car Service Türkiye’de de büyümesini sürdürüyor. Halen 65 ilimizde 346 servis noktasıyla hizmet veriyoruz ve bu noktaların sayısını her geçen gün artırmak için çalışıyoruz.

Operasyonel araç kiralama ve günlük araç kiralama firmalarına ne gibi hizmetler sunuyorsunuz? Bu hizmetlerinizin sağladığı faydalardan bahseder misiniz?

Bosch Car Service olarak ‘Her marka ve model araca bakım onarım’ mottosu ile 101 yıl önce çıktığımız bu yolda dünyanın ve Türkiye’nin en büyük bağımsız servis ağıyız. Periyodik bakım, onarım, hasar ve lastik gibi birçok hizmeti uzun dönem ve günlük araç kiralama yapan müşterilerimize sunuyoruz. 100 yılı aşkın tecrübemiz ve Bosch mühendisliği ile geliştirilmiş arıza tespit cihazları, test cihazları ve servis ekipmanları sayesinde araç markasından bağımsız olarak Bosch Car Service’lerimizde kusursuz hizmet veriyoruz. Filo iş birlikteliklerimiz kapsamında hizmet verdiğimiz müşterilerimize, Türkiye’nin birçok farklı noktasından marka ve model fark etmeksizin tüm filo araçları için aynı standart ve kalitede hizmet verirken, müşterilerimizin operasyonel maliyetleri noktasında da avantajlı fiyatlar sunuyoruz.

Tüm bunların yanında, müşterilerimizin taleplerini karşılayabilmek adına filo müşterilerine hizmet verecek servislerimiz için hazırlanmış özel eğitim programlarımız mevcut. Bu tür eğitim programlarımız ile servis ağımızı filo müşterilerimizin ihtiyaçları doğrultusunda geliştiriyoruz. Bünyemizde filo müşterilerimize sunduğumuz hizmetler için oluşturduğumuz ekibimizle ve tüm filo operasyonlarımızı dijital platformlarımız üzerinden yönetmekteyiz. Bu sayede iş emri, onay, fatura gibi günlük operasyonların yönetilmesi için harcanan zamanı azaltırken operasyonel süreçleri şeffaf ve raporlanabilir kılıyoruz.

Covid – 19 salgını ezberlerimizi bozdu. Bu dönemde müşteri alışkanlıkları değişime uğradı. Dijitalleşme hayatımızın her alanında daha fazla yer almaya başladı. Dijitalleşme konusunda şirketinizin ne tür çalışmaları var?

Pandeminin en önemli yönlerinden birinin, dijitalleştirmeyi hızlandırması olduğu bir gerçek. Bosch yedek parça iş kolunda biz çok önemli bir zamandır, ağa bağlı ve veri tabanlı çözümlere yöneliyoruz. Bu sayede dünya çapındaki ve Türkiye’deki atölyelerin iş akışını optimize etmelerine yardımcı oluyoruz. Dijitalleşme konusunda yıldız ürünümüz sayılabilecek ve otomotiv atölyelerine kapsamlı bir paket sunan ESI[tronic] 2.0 Online’ı örnek verebilirim. Bu, kullanıcılarına, 150’den fazla marka için bakım ve devre planları, arıza teşhis fonksiyonları, onarım ve sorun giderme talimatlarının yanı sıra araç verilerini güvenilir, hızlı ve kolay bir şekilde bulabilme imkanı veren bir dijital platform. ESI[tronic] 2.0 Online, kapsamlı arıza teşhis gerçekleştirmeyi, doğru onarım çözümünü bulmayı ve arızaları sıfırlamayı mümkün hale getiriyor. Avrupa’da, her üç bağımsız atölyeden biri, bu güçlü ve kendini kanıtlamış yazılımı kullanıyor.

Bunun yanı sıra otomotiv servisleri için geliştirilmiş Arttırılmış Gerçeklik çözümümüz var. Bosch Augmented Reality, işi hızlandırmak ve basitleştirmek, dolayısıyla daha fazla müşteri memnuniyeti sağlamak için sorunun çözümünü doğrudan teknisyenin gözünün önüne getiriyor. Görevli teknisyen, otomobile tabletin kamerasından bakarken, Bosch Augmented Reality ekranda ek görsel bilgiler ve çözümleri gösteriyor. Bu da daha hızlı tamir süreci ve daha iyi sonuç elde edilmesini sağlıyor. Bosch Augmented Reality’nin başarısı, testlerde elde edilenç yüzde 15 daha az hatayla kanıtlanmış durumda.

Bir başka verimliliğe yönelik dijital çözümümüz de Bosch Connected Repair… Servis ekipmanlarını, araç verilerini, teknisyenleri ve müşteriye hizmet veren personeli, servis ve onarım bilgilerini paylaşmak için dijital olarak birbirine bağlıyor, daha yüksek verimlilik ve karlılığın yolunu açıyor. Çevrim içi bağlanan tüm personel sorunsuz ve aynı anda canlı atölye programını ve her bir işin durumunu anında görebiliyor.

Son olarak şunu eklemek isterim; ister teşhis ister bakım ister onarım olsun Bosch, Bosch Car Service atölyelerinin en son mobilite teknolojilerine ve ürünlere her zaman doğrudan erişmesini garanti ediyor.

Top