Your browser (Internet Explorer 7 or lower) is out of date. It has known security flaws and may not display all features of this and other websites. Learn how to update your browser.

X

SGS Supervise Gözetme Etüd Kontrol Servisleri A.Ş. Endüstri ve Çevre Bölüm Müdürü – Erhan AYDIN Röportajı

Firmanızdan ve faaliyetlerinden bahseder misiniz?

SGS, dünyanın lider gözetim, denetim, test ve belgelendirme kuruluşlarından biridir. Kısaca SGS’den bahsetmek gerekirse, 1878’de İsviçre’de kurulan şirketimiz, sunduğu yenilikçi gözetim hizmetleri ile Avrupa tahıl ticaretinin yeni baştan şekillenmesini sağladı. 1933 yılından bu yana da Türkiye’de faaliyet gösteriyoruz. Tarım, Gıda ve Yaşam, Tüketici Ürünleri ve Perakende, Çevre, Sağlık ve Güvenlik, Hükümetler ve Kurumlar, TransitNet, Endüstriyel, Petrol, Gaz ve Kimyasallar, Maden, Otomotiv, Belgelendirme alanlarında SGS Türkiye olarak, Türk ekonomisinin kalite, güvenlik ve bütünlüğünü desteklemek adına hizmet vermeye devam ediyoruz. Geniş hizmet ağımız sayesinde ülkenin her köşesinde hizmet vermekte olup; İstanbul, Kocaeli, İzmir, İskenderun, Tekirdağ, Aliağa, Ankara, Zonguldak, Mersin, Basra ve Erbil’de ofislerimiz ve üstün teknolojik ekipmanlarla donatılmış laboratuvarlarımız bulunmaktadır. İhtiyaç olması halinde de müşterilerimizi her alanda destekleyecek altyapı ve global güce sahibiz.

Dünyanın lider otomotiv hizmetleri sağlayıcısı olarak, tüm dünyadaki devletleri, üreticileri, bayileri, finansal kurumları ve sigorta şirketlerini destekleyerek benzersiz bir deneyim sunuyoruz. Dünyanın dört bir yanında ofisler, laboratuvarlar ve taşıt test merkezleri ağı ile bağımsız ve küresel bir hizmet sağlıyoruz. Sonuç olarak bağımsız, doğru ve güvenilir otomotiv uzmanlığı için ihtiyaç duyduğunuz kaynakları ve uzmanlığı global ölçekte yerine getiriyoruz.

2022 yılında dünya ve Türkiye ekonomisine ilişkin beklentileriniz neler? Kısa ve orta vadede ekonomiye ve sektörünüze dair öngörüleriniz nelerdir?

Pandeminin, dünya ekonomisine olumsuz etkisi oldu. Uzun karantina süreleri, kapanmalar, kısıtlamalar, toparlanması uzun zaman alacak ekonomik daralmalar yarattı. Pandemi market, gıda, hijyen vb. sektörlerin ekonomisinde artışlar göstermiş, eve sipariş market alışverişi sektörünün ve eve sipariş yemek sektörünün şahlanmasına büyük katkıda bulunmuştur. Bunun yanında otomotiv sektörü vb. sanayi sektöründe uzun süre üretimin durmasına sebep olmuş, ham madde krizine yol açmıştır.

2021 içinde aşılanmanın başlaması ile karantina süreleri azalmış, üretim yapan tesisler tekrar faaliyetlerine başlamışlardır. Aşılanmanın artmasıyla 2021 yılının üçüncü çeyreğinden itibaren başlayan ekonomik toparlanmanın 2022 içinde de devam edeceğini öngörmekteyiz.

Yaşanan tedarik krizinin meydana getirdiği enflasyonist tablo kaçınılmaz hale gelmiştir. Arzın azalmasına karşılık artan talebin karşılanamaması, global ölçekte enflasyon artışlarına sebep olmuştur. Türkiye’de enflasyon oranının yüksek çıkması, birçok ürünün üretim ve tedarik maliyetinde olağanüstü artışa sebep olmuştur. Türkiye’de 2022 yılının birinci çeyreğindeki ekonomik krizin artan bir ivmeyle Nisan – Mayıs 2022 aylarında pik yapacağı açıkça görülmektedir. Bu süreçte otomotiv sektöründeki talebe arzın karşılık verememesinin de devam edeceği görülebilmektedir.

2019’da araç satışları yüzde 23 oranında azalmıştı. 2020’de ise araç satışlarında rekor düzeyde artış gerçekleşmişti. Burada pandemi ile seyahat alışkanlıklarının toplu taşımadan bireysel araç ile seyahat etme yönünde değişmesi önemli ölçüde rol oynamıştı. 2021 yılı içinde de seyahat tercihleri bu yönde olmuş, ancak tedarik sıkıntıları sebebiyle yeni araç satışları düşüşe geçmişti. Yaşanan chip krizinin 2022 başlarında çözüldüğünün duyurulması ile 2022 yılının ikinci yarısından itibaren sıfır km araç tedarik sorununun azalacağı, artan arzın talepleri karşılamaya başlaması ile araç satışlarının artacağı kanaatindeyiz. Artan satışlar ile otomotiv sektöründe 2018 yılının ikinci yarısından itibaren yaşanan küçülmenin önüne geçileceği ve büyümenin görülmeye başlayacağını öngörmekteyiz.

Filo kiralama sektörü de araç tedariğinde yaşanan daralmanın etkisiyle mevcut araç sayılarında geçtiğimiz 3 yıl içinde kayıplar yaşadı ve iş yapış alışkanlıklarını değiştirdi. Kira kontratı biten araçlara yeniden kira kontratı açılması vb. modeller şekillendi. Kullanıcılar tarafında da yaşanan tedarik sıkıntıları, artan araç maliyetleri orta ölçekli şirketlerin araç kiralama taleplerini ötelemelerine sebep oldu ve şirketler araç parklarını küçülttüler. Filo kiralama sektöründe ötelenen tüm taleplerin, 2022 içinde çözüme kavuşacağını öngörmekteyiz. Bu zaman zarfında önemli bir iş hacmi beklemekte ve 2022 yılının üçüncü ve dördüncü çeyreği için hazırlıklarımızı sürdürmekteyiz.

Operasyonel araç kiralama ve günlük araç kiralama firmalarına ne gibi hizmetler sunuyorsunuz? Bu hizmetlerinizin sağladığı faydalardan bahseder misiniz?

SGS Türkiye olarak; otomotiv sektöründe araç muayene, ekspertiz, stoklama, gözetim ve denetim hizmetleri konularında dünyada yıllık 1 milyonun üzerinde araç ekspertizi gerçekleştirmekteyiz. Birçok ülkede ve Türkiye’de, filo kiralama firmalarına ihtiyaçları doğrultusunda çözümler üreterek hizmet vermekteyiz.

Tarafsız ve bağımız bir denetim firması olmamız sebebiyle, hizmet sunduğumuz firmalara ve bu firmaların müşterilerine güven telkin etmek öncelikli görevimiz. 13 büyükşehirde operasyonlarımızı sürdürmekteyiz. Uzman ekiplerimizce araç denetimlerini gerçekleştirdikten sonra tamamen online platformlar üzerinden müşterilerimize bu raporları sunmaktayız.

Hizmet sunduğumuz firmaların ihtiyaçları doğrultusunda baştan uca süreç yönetimi gerçekleştirmekteyiz. Araçlarını iade ettikleri andan başlayarak, muayene ve ekspertiz işlemleri, stok yönetimi, teslim edilmesi ve kullanıcıların yeni kontratı açılan sıfır araçlarını teslim almalarına kadar birçok aşamada operasyonel yüklerini taşıyarak kiralama şirketlerini destekliyor, operasyonel ve finansal risklerini azaltıyoruz.

Filo kiralama firmalarına sunmuş olduğumuz sıfır km araç hazırlıkları ve teslimatları, ikinci el araç ekspertizleri ve fotoğraflama, stoklama, araçların yeni sahiplerine teslim edilmesi, perakende araç satış hazırlıkları, TSE HYB 13805 Standartlarına sahip mekanik araç ekspertizleri gibi hizmetler toplam hacmimiz içerisinde önemli bir role sahiptir. Bu ana faaliyet kalemlerimizi, satış sonrası hizmetler tarafında gerçekleştirdiğimiz denetimler, gizli müşteri denetimleri, tedarikçi denetimleri, lastik oteli envanterleri hazırlama süreçleri vb. hizmetler takip etmektedir.

Filo kiralama firmalarına sağladığımız birçok önemli faydaya değinebiliriz; Birincisi, iade alınan ve ekspertizi yapılan araçların değerlemesinin sağlıklı yapılabilmesi adına, referans olmak ve tüm detayları müşterilemize şeffaf bir şekilde raporlayabilmektir. İkincisi, alan sigortalı, güvenlik kameralı ve kapalı otoparklarda araçların stoklanmasını sağlayarak, araçların güven içinde saklanması konusundaki riskleri yönetiyoruz. Her aşamada müşterilerimizin finansal ve zamana bağlı kayıplarını önlemek amacıyla hareket ediyoruz.

Covid – 19 salgını ezberlerimizi bozdu. Bu dönemde müşteri alışkanlıkları değişime uğradı. Dijitalleşme hayatımızın her alanında daha fazla yer almaya başladı. Dijitalleşme konusunda şirketinizin ne tür çalışmaları var?

2021’de gerçekleştirdiğimiz IZONAY platformu ile e-imza otomasyon sistemleri ile çalışanlarımız tüm müşteri sözleşmeleri süreçlerini dijital ortamda gerçekleştirerek, hem müşteri memnuniyetini artırdı hem de işlerinde verimlilik sağladılar. Yine 2021’de devreye aldığımız dijital iş süreçlerimizi 2022’de tüm şirketimizde IOS ve Android cihazlarda devreye alarak çalışanlarımızın artık tek dokunuşla bütün süreçlere mobil cihazları üzerinden kolaylıkla ulaşabilmelerini sağlayacağız. Sürdürülebilirlik kapsamında başlattığımız Paperless Lab süreçlerimize bu yıl da arttırarak devam ediyoruz, yüzde 80 oranında tüm lab cihazlarımızı LAB otomasyon yazılımlarımıza entegre ederek tüm bölümlerimizde kağıt kullanımlarını büyük oranda azaltmayı hedeflemekteyiz. SGS için güvenlik her şey demektir! En ufak bir güvenlik zaafının telafisi zor olabilecek sorunlar doğuracağı bilinciyle SGS Teknoloji Bölümleri olarak, 7/24 internet üzerinden gelen tehditlere karşı teyakkuz halindeyiz. Bu yıl gerçekleştireceğimiz ilave NAC projesi ile network güvenliğimizi üst seviyeye çıkarıyoruz. Kişisel verilerin korunması SGS için en önemli güvenlik konu başlıklarından birisidir. Veri sızıntısını önlemek için geçen sene başladığımız ve bu sene başında devreye aldığımız Microsoft AIP sistemini (Ms Sentinel, Ms Cloud App Security, DLP, AIP Scanner) gibi ilave yatırımlar ile en üst düzeye çıkarmayı hedefliyoruz. Bu yıl ayrıca tüm iş birimlerimizin CRM altyapısında yeni bir sistemi devreye alacağız. Oracle CRM sistemimizi dünyanın lider yazılımı olan Salesforce CRM altyapısına geçiriyoruz. Bu yeni sistem ile tüm iş birimlerimizin yapısına uygun daha esnek ve daha entegre satış kanalı yönetimi ve süreçleri gerçekleştiriyor olacağız.

Yine güçlü yazılım ekibimizin geliştirdiği web tabanlı yazılımlarımızı yeni nesil teknolojiler aracılığı ile direk olarak müşterilerimizin ulaşabileceği portal ara yüzleri haline dönüştürüyoruz.

SGS Türkiye olarak, sürekli gelişen ve değişen teknoloji dünyasında her zaman en ileri teknolojileri hayata geçirip mutlu çalışan ve mutlu müşteri yaratma arzusu içerisinde olduk. Yeni teknolojileri hayata geçirirken Global IT birimleri ile beraber SGS grubun gücünü de kullanarak ortak bir sinerji anlayışı yaratırken bu gelişmelere Türkiye’deki servis sağlayıcı firmaların da katılımını sağlayarak gelişimimize ve değişimimize ortaklık etmelerini sağlıyoruz. Tüm bu hedeflerimize ulaşmamızı sağlayan en önemli şeyin de, tüm süreçlerimizde bizlere destek olan şirketimizin Genel Müdürü Nadin HAÇERESTUNÇ, iş ve destek bölümlerimizin müdürleri ve son kullanıcı dediğimiz tüm çalışanlarımızın bizlere verdiği destek ve iş birliği olduğunu da asla unutmuyoruz.

Top