Your browser (Internet Explorer 7 or lower) is out of date. It has known security flaws and may not display all features of this and other websites. Learn how to update your browser.

X

Optimum Otomotiv Satış Sonrası Çözümleri A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı – Salih Zeki BEKİRYAZICI Röportajı

Optimum Çözüm ve faaliyetlerinden bahseder misiniz?

Optimum, yaklaşık 50 yıllık geçmişi olan bir yapının günümüzde teknolojik imkanlarını kullanarak hizmet veren bir yazılım ve operasyon destek şirketidir. Hedef pazarlarımız otomotiv, sigorta ve oto kiralama sektörleridir. Oto kiralama sektörüne birkaç alanda hizmet veriyoruz. Müşterilerimizin filolarına hasar onarımı ve bakım faaliyetlerinde hem yazılım hem de operasyon desteği vererek, müşterilerimizin daha hızlı ve çevik olarak diğer yönetimsel fonksiyonlarına odaklanmalarını sağlamak bizim ana işimiz. Operasyon desteğimizi de, cam ve lastik dahil yedek parça tedariği, 400’ü aşkın anlaşmalı servislerimizde bakım ve onarım işlemleri şeklinde gerçekleştiriyoruz.

Covid – 19 salgını halen tüm dünyayı etkilemeye devam ediyor. 2022 yılında dünya ve Türkiye ekonomisine ilişkin beklentileriniz neler? Kısa ve orta vadede ekonomiye ve sektörünüze dair öngörüleriniz nelerdir?

Her ne kadar geçen 2 yılımızda Covid-19 ana belirleyicilerden biri olmuşsa da, son gelişmelere bakınca önümüzdeki yıl küresel bağışıklığın artması nedeniyle etkisinin azalacağını düşünebiliriz. Ancak, bu süreçte her ne kadar Covid -19 korkusu azalsa da toplu yaşam formları bir daha eskisi gibi olmayacaktır. Bireysel korunma ve hareket etme devam edecektir. Bu da küresel arz sıkıntılarına rağmen bireysel araba kullanımının talep göreceğini gösteriyor. Arz talebi karşılayamadığına göre, bu durum araç kiralamanın sağlık ve hijyen kuralları çerçevesinde önünün açık olduğunu gösteriyor. Özellikle genç nüfusun “sahip olmaktan çok paylaşım ekonomisine meylettiği” geçtiğimiz 5-10 yılın eğilimlerini Covid-19 baltaladı ama bu geçici bir dönem olabilir. Hatta paylaşan tarafları bir araya getiren kurumsal yapı hijyen vs konularında daha yüksek sorumluluklar üstlenir ve organizasyonlara girerse, bireylerin elindeki araçlar yeni kaynaklara ihtiyaç duymadan filo ve araç kiralama sektörlerinin kapasitesini artırmak için kullanılabilir. Türkiye özelinde baktığımızda ise küresel konulardan farklı olarak siyaset ve seçim faktörleri belirleyici olacaktır.

Operasyonel araç kiralama ve günlük araç kiralama firmalarına ne gibi hizmetler sunuyorsunuz? Bu hizmetlerinizin sağladığı faydalardan bahseder misiniz?

Daha önce de belirttiğim gibi biz bir teknolojik hizmet şirketiyiz. Hem geliştirdiğimiz yazılımlar hem de bir dış kaynak olarak yerine getirdiğimiz operasyonlar ile müşterilerimize hizmet ediyoruz. Operasyonlarımızı da yedek parça tedariği, bakım ve onarım operasyonları olarak özetleyebiliriz.

Covid – 19 salgını ezberlerimizi bozdu. Bu dönemde müşteri alışkanlıkları değişime uğradı. Dijitalleşme hayatımızın her alanında daha fazla yer almaya başladı. Dijitalleşme konusunda şirketinizin ne tür çalışmaları var?

Teknoloji bizim işimizin merkezinde yer alıyor. Bu yüzden teknoloji ile olan ilişkimiz, çoğu kişi ve kurumun pandemi döneminde teknolojiye ilgisinin artması gibi belli bir dönem için değil her zaman için önem taşımıştır. İş modellerimiz teknolojiye dayalı olduğu için müşteri tarafında yaşanan bu hızlı dijitalleşmeye biz dünden hazırdık zaten. 2021 yılı teknolojik çalışmalarımız birçok ulusal ve uluslararası kurum tarafından ödüllendirilerek taçlandırıldı.

Burada özellikle uzaktan kameralı bir sistemle dünyanın en gelişmiş yedek parça kataloğu GT Motive’i ve fotoğraf ve video üzerinden hasar tespiti yapabilen yapay zeka bileşenlerini dünyada ilk kez bir araya getirerek fark yarattığımız Assistcam ürünümüz öne çıkıyor. 2021’de sigorta sektöründe kullanılmaya başlanan bu ürün 2022’de kiralama sektörünün de gözdesi olacak. Bununla beraber, ikame araç operasyonlarını yönetmek için devreye soktuğumuz Movende isimli dijital ürünümüz de 2022’nin yıldız ürünlerinden biri olacak.

Top