Your browser (Internet Explorer 7 or lower) is out of date. It has known security flaws and may not display all features of this and other websites. Learn how to update your browser.

X

Cardata Genel Müdürü – Hüsamettin YALÇIN Röportajı

Cardata ve faaliyetlerinden bahseder misiniz?

Cardata, 2012 yılında kurulan yeni jenerasyon bir “big data” şirketidir. Yüzde 100 Türk mühendisliği ile kurulan ve Türkiye otomotiv pazarının kendine özgü dinamiklerini temel alan Türkiye’nin ilk “otomotiv data şirketi” Cardata’nın amacı pazarda yer alan tüm 0 kilometre ve ikinci el araçların doğru ve güncel verilerini ilgili sektör, kurum ve kuruluşlara ve bireysel kullanıcılara sağlamaktır.

Cardata, otomotiv datasının kullanıldığı tüm sektör ve piyasalara otomotiv datası ve otomotiv datasına bağlı çok çeşitli çözümler sunar. Cardata kısaca otomotiv özelinde çalışan bir otomotiv veri şirketidir.

Omurgasını güncel, gerçek ve sürekliliği olan otomotiv datasından oluşturan Cardata, otomobil distribütörlerinin açıkladığı resmi otomotiv datası ile çalışır. Cardata’nın tüm data yapısı otomobil distribütörlerinin açıkladığı resmi verilerdir.

Cardata, Türkiye’de faaliyet gösteren 49 markanın yaklaşık 1.900 adet model tipinin günlük ve güncel “Marka-Model-Model Tipi Yapı Ağacı Datasını”, “Fiyat Datasını”, “Donanım Datasını” ve “Teknik Datasını” distribütörlerden toplar, analiz eder, kendi database’ine işler ve müşterilerinin ihtiyaçlarına göre çok çeşitli inovatif ürün ve hizmetler sunar.

Cardata hem güncel otomotiv datası dediğimiz bugünkü otomotiv pazarındaki dataya hem de son 25 yılın Türkiye pazarında satılan yaklaşık 30 bin aracın datasına sahiptir. Cardata uzman analistleri ve profesyonel kadrosuyla sahip olduğu geniş otomotiv datasını insan zekası ve son teknoloji ile birleştirip müşteri ve iş ortaklarına 360 derecelik bağımsız data çözümleri sunarken onların iş risklerini sıfıra indirir, bilgiye dayalı doğru iş kararları vermelerini sağlar ve rekabet avantajı sunar. Cardata tüm otomotiv ve otomotiv datasının kullanıldığı sektörler için Akıllı Pazar Analitiği sunar.

Cardata’nın ikinci el araç fiyatlandırma algoritması sahadan (bayi ve araç satıcılarından) gelen “transaction (gerçekleşme) fiyat datası” ile çalışır. Cardata bir dilek kutusu olan internet ilan sitelerinden fiyat datası toplamaz. Bu tür uygulamalar sadece yanlış bilgi vermekle kalmaz aynı zamanda ikinci el araç ticareti yapan kurum ve kuruluşların karlılıklarına etki eder. Yaklaşık 5 yıldır 800’e yakın otomobil bayisi, 30’a yakın otomobil markası, birçok operasyonel kiralama şirketi, sigorta şirketi, banka ve finans kuruluşu Cardata ikinci el araç fiyatlandırma uygulamasını kullanmaktadır.

Sağladığı ürün ve hizmetlerle Türkiye otomotiv sektöründe dijital dönüşümün liderlerinden olan Cardata tüm iş ortaklarına “güvenilir” ve “sürekliliği” olan veri sağlar. Bu çerçevede Cardata’nın ana iş kolu “Automotive Business Intelligence’’ dediğimiz “Otomotiv İş Zekası’’dır.

Operasyonel araç kiralama ve günlük araç kiralama firmalarına ne gibi hizmetler sunuyorsunuz? Bu hizmetlerinizin sağladığı faydalardan bahseder misiniz?

Cardata’nın operasyonel ve günlük araç kiralama firmalarına yıllardır sunduğu en önemli 4 ana ürün; RV dediğimiz Residual Value çalışması, bir ikici el aracın gerçek ve güncel değerini 10 saniye gibi bir sürede verebilen ikinci el araç fiyatlandırma uygulaması ve operasyonel araç kiralama firmalarının (kiralama tutarı ve TCO hesaplarken) kullandıkları kendi programlarının içindeki olmazsa olmaz veri setleri olan “marka-model, fiyat ve donanım dataları” ve operasyonel araç kiralama şirketlerinin sahip oldukları araç filolarının aylık bazda güncel filo değerleme (Fleet Re- Valuation) çalışmasıdır.

Sadece operasyonel araç kiralama firmalarına değil, birçok otomobil distribütörünün filo departmanlarına da aynı ürün ve hizmetleri sunmaktadır.

Operasyonel araç kiralama sektörünün birçok uluslararası şirketine bu data setlerini uzun yıllardır sağlayan Cardata, sektöre bu kapsamda data ve ürün sağlayabilen tek şirkettir. Operasyonel araç kiralama şirketlerinin Cardata’yı tercih etmelerindeki en önemli etkenlerden biri Cardata’nın tüm bu veri setlerini gerçek, güvenilir ve güncel veriler olarak sunabilmesidir. Cardata operasyonel araç kiralama firmalarına veriye dayalı bilgileri sunarak onlara rekabet avantajı sağlar ve onların operasyonel verimliliğini artırır.

Covid – 19 salgını ezberlerimizi bozdu. Bu dönemde müşteri alışkanlıkları değişime uğradı. Dijitalleşme hayatımızın her alanında daha fazla yer almaya başladı. Dijitalleşme konusunda şirketinizin ne tür çalışmaları var?

Covid – 19 salgını döneminde müşteri deneyiminin değişmesine bağlı olarak, pandemi sonrasında şirketler müşterilerine yönelik stratejilerini baştan yazmaya başladılar. Global ölçekteki bu pandemi tüm dünyayı etkilerken, şirketler de müşterilerini iş modellerinin merkezine yerleştirerek marka ve ürün stratejilerini değiştirme ve geliştirme fırsatı yakaladılar. Bu değişim ve gelişimin bugün geldiğimiz noktadaki en belirgin sonucu da dijitalleşme oldu. Biz de Cardata olarak değişen ve şekil değiştiren müşterilerin beklenti ve ihtiyaçlarını dijitalleştirerek hem mevcut hem de potansiyel müşterilerimize çok daha fazla dijital kanal sağlamaya başladık. Bunların en başında pandemi döneminde geliştirdiğimiz HEMEN SAT uygulamamız geliyor. Aracını satarak hemen nakde çevirmek isteyen bireysel şahıslar veya kurumsal firmalar için geliştirdiğimiz bu uygulama ile son 1 yılda yaklaşık 50 bin satış lead’i aldık. Doğru fiyat belirleme, aracını doğru satıcıya satma ve parasını güvenle alabilme süreçlerinin tamamını dijitalleştirerek 1 güne indiren bu uygulama şirketimizin yeni nesil ürün ve hizmetlerinin temel taşını oluşturuyor. Diğer yeni nesil hizmetimiz de “Dijital Bayi” oldu. Artık geleneksel eski tip otomotiv bayiliklerinin otomotivde rekabet avantajı azalıyor. Bayilerin mutlaka tüm süreçlerini dijitalleştirmesi gerekiyor. Bunun da en başında yeni müşteri edinimi ve alım-satım süreçleri var. Cardata olarak biz de ister mevcut bir bayi olsun isterse de otomobil alım satım işine yeni girecek bir girişimci olsun onlara tüm dijital hizmetlerimizi sağladığımız Dijital Bayilikler veriyoruz. Şu an için herhangi bir franchise bedeli almadığımız bu yeni nesil bayilik sisteminde eski tip bayilik kar marjlarına göre bayiler çok daha yüksek kar marjları ile çalışıyorlar. En son geliştirdiğimiz yeni dijital ürünümüz de geçen hafta lansmanını gerçekleştirdiğimiz mevcut mobil aplikasyonumuza eklenen yeni nesil özellikler oldu. Böylece herhangi bir aracın 400 bin kilometreye kadar, boya değişen ve tramer hasar kaydını hesaplayıp güncel ve gerçek ikinci el fiyatını 10 saniye gibi kısa sürede verebilen mobil aplikasyonumuzu hem IOS hem de Android Store’lardan indirebiliyorsunuz.

Top