Your browser (Internet Explorer 7 or lower) is out of date. It has known security flaws and may not display all features of this and other websites. Learn how to update your browser.

X

Fiat Satış Direktörü – Mahmut Karacan Röportajı

Covid- 19 salgını halen tüm dünyayı etkilemeye devam ediyor. 2021 yılının kalan bölümünde dünya ve Türkiye’ye ilişkin beklentileriniz neler? Kısa ve orta vadede ekonomiye ve otomotiv sektörüne dair öngörüleriniz nelerdir?

Geçtiğimiz yıldan bu yana devam eden Koronavirüs etkilerini, 2021 yılı boyunca da görmeye devam ettik. Otomotiv sektöründe, markaların satış performanslarının üretim ve bulunurlukla orantılı olduğu, mevcut talebin karşılanmasında zorluklarla karşılaşıldığı bir dönem yaşıyoruz. Tüm bu olumsuzluklara rağmen Fiat markası olarak son 3 aya, lider olarak girmekten büyük memnuniyet duyuyoruz. 2021 yılının sonuna kadar bu performansımızı devam ettirip üçüncü kez, üst üste “en çok tercih edilen marka” olma hedefimize ulaşmayı ümit ediyoruz. 2021 yılının son çeyreğinde makro ekonomik göstergelerin sektöre olumsuz yansımaları ve artan maliyetlerin etkisini göreceğiz. Ayrıca sektörümüzün, talebi karşılayacak üretim performansını yakalamaya çalışacağı bir dönem olacağı görüşündeyiz.

Covid-19 salgını tedarik zincirinde bozulmalara sebep oluyor. Otomotiv sektöründe de yarı iletken çip tedarikinde yaşanan sıkıntıya bağlı, araç tedariki sorunu yaşanıyor. Bu durum markalarınızı ne şekilde etkiliyor?

Dünya genelinde, otomotiv sektörü de dahil birçok sektörü etkisi altına alan mikroçip üretim kapasitesi ve tedarik dar boğazı maalesef halen sürmekte. Sektör olarak tedarik sorununun üretime etkilerini azaltmak için çalışıyoruz. Dış kaynaklı krizin etkilerini en kısa sürede aşmaya çalışıyoruz. Küresel tedarik sorunu bizi de zorlamakla beraber, Tofaş fabrikamızda süreci oldukça iyi yönettiğimizi düşünüyorum. Fabrikamızın üretim, tedarik zinciri ekiplerinin bu işleyişteki katkısı tartışılmaz. Tofaş fabrikasının, kalite, verimlilik, teknoloji seviyesinin yanı sıra, esnek üretim kabiliyeti sayesinde geçtiğimiz yıl da dahil olmak üzere pandeminin küresel tedarik zinciri ve otomotiv üretimindeki etkilerini mümkün olduğu kadar az yansıtmayı başardık.

İleriki dönemle ilgili ne yazık ki belirsizlikler devam ediyor. Önümüzdeki süreci de iyi bir koordinasyon ve tedarik zinciri operasyonu ile yönetmeyi hedefliyoruz.

Operasyonel araç kiralama firmalarına yaklaşımınız ne şekildedir? Sunduğunuz hizmetlerden bahseder misiniz?

Fiat markası olarak operasyonel kiralama firmalarını, sürdürülebilir iş ilişkisi içerisinde olduğumuz önemli ortaklarımız olarak görüyoruz. Uzun yıllar boyunca süren iş birliklerimizi, pazardaki dinamiklerin değiştiği dönemlerde de korumaya özen gösteriyoruz. Son dönemde birlikte çok değerli projelere imza atarak bu kanaldaki performansımızı korumayı sürdürüyoruz.

TOKKDER’in son yayımladığı rapora göre, kiralama firmalarının parkında yüzde 14,5 oranı ile en çok tercih edilen marka olarak ikinci sıradayız.

Lansmanından bu yana her yıl “Türkiye’nin En Çok Tercih Edilen Otomobili “olan Egea‘nın bu performansa etkisi yadsınamaz. Başarılı model ailemize bu yıl katılan “Cross” gövde seçeneğiyle de müşterilerimize yeni bir seçenek sunmaktan da büyük mutluluk duyuyoruz. Egea Cross, ilk yılında kendi segmentinde en çok tercih edilen modeller arasındaki yerini aldı. Benzinli ve iki farklı dizel motor seçeneği ile yakaladığımız bu performansımızı Egea Ailesi modellerinde, gelecek yıl satışına tekrar başlayacağımız dizel otomatik seçeneği ile de katlanarak artıracağız.

Operasyonel araç kiralama müşterileri ile proje bazlı çalışmalarımıza çok önem veriyoruz. Bu kapsamda, nihai müşteri ziyareti ile başlayan projelerde, sürekli operasyonel araç kiralama şirketlerinin yanında olmaya gayret ediyor ve müşteri beklentilerine uygun, araç tanıtımı, model önerisi, test sürüşü, üretici olmamızdan aldığımız güç ile araç siparişi ve üretim planlama konularında destek oluyoruz.

Günlük araç kiralama firmalarına yaklaşımınız ne şekildedir? Sunduğunuz hizmetlerden bahseder misiniz?

Turizm sektörü 2020 yılını, pandeminin ektisiyle, düşük bir performansla kapatmıştı. 2021 yılında, aşılamanın da etkisiyle toparlanan sektörde, özellikle turistik bölgelerde faaliyet gösteren günlük araç kiralama şirketleri performanslarını arttırdılar. Biz de bu kanaldaki müşterilerimiz ile güzel iş birliktelikleri gerçekleştirdik. Pazara sunduğumuz modellerimizde, sadece araç satışı değil Rent to Rent, Buy Back gibi çözüm önerilerimizi kullanarak günlük araç kiralama firmalarına destek olmaya devam ettik. Operasyonel araç kiralama alanında da olduğu gibi bu kanalda da araçlarımızın ikinci el değerini koruyacak seçiciliğimizi sürdürüyoruz. Bu gayretlerimizin sonucu olarak, modellerimizin ikinci el değer artışı ile aldığımızı da rahatlıkla söyleyebilirim.

Araç kiralama şirketleri için markaların sunduğu satış sonrası hizmetlerin kalitesi büyük önem taşıyor. Markanız bu konuya nasıl yaklaşıyor? Satış sonrası hizmetlerde araç kiralama şirketlerine ne gibi avantajlar sağlıyorsunuz?

Fiat markası olarak, operasyonel kiralama şirketlerinin portföylerinde yer alan tüm müşterilere, nihai müşteri hassasiyetinde yaklaşıyor, bayilerimizde verdiğimiz satış sonrası hizmetlerimizde bu prensip ile çalışıyoruz. Markamızın en önemli hedeflerinden bir diğeri ise satış sonrası operasyonlarında, sürekli artan kaliteli hizmet ve koşulsuz müşteri memnuniyeti anlayışını sürdürmek. Bunu da Türkiye genelinde yer alan 130’dan fazla yetkili servisimiz ile sağlamaktayız. Operasyonel kiralama şirketlerine, Opar orijinal yedek parça hizmeti, hızlı ve kusursuz servis hizmeti sunuyoruz.

Covid – 19 salgını ezberlerimizi bozdu. Bu dönemde müşteri alışkanlıkları değişime uğradı. Dijitalleşme hayatımızın her alanında daha fazla yer almaya başladı. Dijitalleşme konusunda şirketinizin ne tür çalışmaları var?

Pandemi hayatımızda birçok şeyi değiştirdi. Eskiden alışkanlığımız olmayan pek çok şeyin yeni normalimiz olmaya başladığını görüyoruz. Pandemi ile başlayan müşteri davranışlarındaki değişimi yakından takip ediyoruz. Sadece ürünlerimizle değil, sunduğumuz hizmetler ile de müşterilerimizin hayatlarını maksimum seviyede kolaylaştırmak bir diğer hedefimiz. Dijitalleşmeyi odağımıza alırken, müşterilerimizin hayatlarını maksimum seviyede kolaylaştırmak da bir diğer hedefimiz. Bu değişim karşısında çok hızlı aksiyonlar alıp değişen müşteri beklentilerini karşılamaya çalışıyoruz. Müşterilerimizin mobilite ihtiyaçlarını kesintisiz devam ettirebilmeleri için servislerimizde de pek çok uygulamayı devreye aldık. Sürecin başından itibaren, temassız satış ve servis süreçlerimizi gözden geçirip, güçlendirdik. Bu bakış açısıyla, dijital satış kanalımız, Fiat Online’a verdiğimiz öncelik buna en önemli örnek diyebilirim. Perakende müşterilerimizin kullanımına yönelik, geçtiğimiz yıldan bu yana devrede olan ve tam kapanma döneminde de 7/24 hizmet veren “online.fiat.com.tr” rezervasyon ile Fiat ürün gamındaki otomobil modellerinden dilediklerini hızlı ve pratik bir şekilde seçebiliyorlar. Ayrıca görüntülü görüşme hizmetimiz yurt genelindeki bayilerimizde halen devrede. Bu yıl hizmetlerimizi, filo müşterilerimiz için de devreye aldık ve online filo görüşmesi imkânı sağlamaya başladık. Bu kapsamda sadece Eylül ayında “Dijital Filo Showroomumuzda” 2 bin 500 adetin üzerinde Filo müşterisi ile online satış görüşmesi gerçekleştirdik.

Top