Your browser (Internet Explorer 7 or lower) is out of date. It has known security flaws and may not display all features of this and other websites. Learn how to update your browser.

X

Euromaster Türkiye Genel Müdürü – Jean Marc Penalba Röportajı

Euromaster ve faaliyetlerinden bahseder misiniz?

Euromaster, yüzde 100 Michelin Grubu iştiraki olan, 1991 yılında Avrupa’da kurulan bir servis ağı. Bugün, Avrupa’da 17 ülkede 2 bin 400’den fazla bütünleşmiş ve franchise servis noktalarıyla hizmet veriyoruz. Euromaster olarak, perakende ve kurumsal müşterilerimize lastik satışının yanında orijinal ekipman onaylı ürünlerle profesyonel araç bakım çözümleri sunuyoruz. Lastik almak için gelen müşterilerimize sunduğumuz ücretsiz check-up hizmetimiz sayesinde, araçlarındaki fren sistemi, yağ değişimi, akü, silecek gibi ihtiyaçları tespit edebiliyor, onayları olması halinde bu eksikleri de gideriyoruz. Yani lastik satışından periyodik araç bakımına kadar sunduğumuz tüm çözümlerle hem ürün hem de hizmet satan bir servis anlayışına sahibiz. Euromaster servis noktalarımızda, araç üreticilerinin tavsiyeleri doğrultusunda orijinal ekipman onaylı kaliteli ürün ve profesyonel hizmet sunmak bizim için çok önemli.

Bu yüzden lastik konusunda Michelin, BFGoodrich, Tigar gibi Michelin Grubu markaları başta olmak üzere, Bosch, Hankook ve Mutlu Akü ile de iş birliklerimiz bulunuyor. Araç bakımı konusunda ise Bosch ve Totalenergies gibi partnerlerle müşterilerimize kaliteli, güvenli ve hesaplı bir hizmet sunuyoruz.

Euromaster’ı farklı ve tercih edilir kılan özellikler nelerdir?

Müşterilerin araç bakım sektöründen öncelikli beklentisi “güven”, ardından “fiyat-kalite dengesi” ve “konfor” geliyor. Bizim öncelikli hedefimiz müşterilerimizin bu beklentilerini en üst düzeyde karşılamak ve yola güvenle devam etmelerini sağlamak. Öncelikle servis noktalarımız müşteri beklentilerini karşılamaya yönelik mimari tasarıma sahip. Bunun yanında araç üreticilerinin tavsiyeleri doğrultusunda orijinal ekipman onaylı ürünler kullanılıyor ve araç bakımı eğitimli personel tarafından yapılıyor. Servis noktalarımıza gelen müşterilerimize ücretsiz sunduğumuz araç check-up’ı hizmetimiz sayesinde araçlarında bir sorun tespit edersek kendilerine bilgi verebiliyoruz ve sadece müşterilerimizin onayı olursa bu sorunları gideriyoruz. Euromaster’da sürprizlere ve ihtiyaç dışında herhangi bir işleme yer yok. Müşterilerimiz bize geldiğinde işlemler tamamlanmadan önce, araçlarına hangi işlemlerin yapılacağını ve sonunda ne ödeyeceklerini önceden biliyor. Bu konuda servis noktalarımızı deneyimleyen müşterilerimizden oldukça olumlu dönüşler alıyoruz. Hatta birçok noktada gerçekleştirilmeyen akü testi ve fren hidrolik sıvısı testinin, ücretsiz araç check-up’ı hizmetimiz dahilinde Euromaster servis noktalarında gerçekleştirilmesi sürücüleri oldukça mutlu ediyor. Bunun yanında, lastikleri sürücü hatalarına karşı garanti altına alma imkânı sunan ilave lastik garantisi teklifimiz, tüm marka ve model lastiklerde geçerli olması sebebiyle sektörde bir ilk. Tüm bunlar bizi farklı ve tercih edilir kılıyor.

Operasyonel kiralama ve günlük kiralama firmalarına ne gibi hizmetler sunuyorsunuz? Bu hizmetlerinizin sağladığı faydalardan bahseder misiniz?

Euromaster olarak müşterilerimize tüm marka lastikler için sökme takma, lastik oteli, detaylı raporlama ve periyodik araç bakım hizmeti sağlıyoruz. İşletmelerin devamlılığı, araç bakım maliyetlerinin azaltılması ve sürücülerin yola güvenle devam etmesi için şirket filolarına ve araç kiralama şirketlerinin filolarına da hizmet veriyoruz. Tüm müşterilerimiz için olduğu gibi, filo müşterilerimizin de bizden servis alırken yaşadığı servis deneyimi ve memnuniyeti bizim için çok önemli. Öncelikle, Türkiye çapındaki yaygın servis ağımız ile filoların farklı bölgelerdeki her marka aracına aynı standartta hizmet sağlayabiliyoruz. Bunun dışında filolara özel tekliflerimizle oldukça uygun teklifler sağlayabiliyoruz. Bildiğiniz gibi otomotiv sektörü önemli bir dönüşümden geçiyor. Hibrit ve elektrikli araçların filolardaki sayısı her geçen yıl artıyor. Biz de Euromaster olarak bu alanda önemli çalışmalar yapıyoruz. Uzman ekibimizle tüm servis noktalarımıza yeni nesil araç bakımına yönelik eğitimler veriyoruz. Ayrıca, yaygın TS 12047 sertifikalı Euromaster bayileri sayesinde elektrikli ve hibrit araç filolarının bakımlarını da yapabiliyoruz. Bu nedenle hibrit ve elektrikli araçlara sahip filo operasyonlarına en uygun bakım şirketiyiz.

Bu tarz bir hizmet alırken, operasyonel kiralama ve günlük kiralama firmaları nelere dikkat etmelidir?

Servis hizmeti alırken hem ilgili filo markasının hem de bu markanın müşterilerinin beklentilerini ve memnuniyetini aynı ölçüde önemseyen Türkiye çapındaki servislerin seçilmesi gerekir. Öncelikle, Türkiye’nin her yerinde, her araca ve araç sürücülerine eşit standartta hizmet verebilecek bir bayi ağının olmasına önem vermeliler. Özellikle şirket ve araç kiralama filolarını kullanan sürücüler için zaman yönetimi oldukça önemli. Bakım randevusu için gerekli altyapısı olan servislere yönelmeliler. Filo yöneticileri sadece araçlarını düşünmemeli. Araçlarını kullanan müşterilerinin de güler yüzlü ve profesyonel bir firma tarafından karşılanması gerektiğini ve bunun olmaması durumunda kendilerinin kurumsal imajının zedelenebileceğini göz önünde bulundurmalıdırlar.

Euromaster olarak bizler filolara özel hizmetlerimizle onların işini bir hayli kolaylaştırıyoruz. Filo yöneticileri Euromaster platformlarına giriş yapıp hem bakımda hem de lastik hizmetlerinde anlık bilgi alabiliyorlar. Lastik bilgileri, hangi lastik otelinin kullanıldığı, diş derinliği gibi detayları sistem üzerinden öğrenebiliyor. Bununla birlikte, filo sahiplerinin yaz ve kış lastikleri için özel bir depo alanı oluşturamayacağının farkındayız. Lastikleri, 250 bin lastik kapasitesini bulan lastik otelimizle düzenli, ışıksız, kuru ve temiz ortamda saklıyoruz. Böylece, araç kiralama için önemli bir kalem olan lastiklerden maksimum verimin alınmasını sağlıyoruz. Bunun yanında, servis hizmetlerinin dürüst ve profesyonel bir şekilde sunulması, detaylı ve hatasız bir şekilde raporlanmasını da çok önemli buluyoruz. Euromaster noktalarında söz konusu hizmetleri tamamen şeffaf, her biri alanında uzman bir ekiple ve müşterilerin memnuniyetini daima ön planda tutarak gerçekleştiriyoruz.

Günlük kiralama ve operasyonel kiralama firmaları ile çalışma ortamı yakalayabilmek için neler yapıyorsunuz?

Hem kurumsal hem de perakende müşterilerimize sunduğumuz hizmet kalitesi, servis deneyimi ve güven duygusunu en üst seviyede tutarak, yüzde 100 müşteri memnuniyeti hedefliyoruz. Bugün Türkiye’nin 54 ilinde 156’ya varan servis noktamızla yaygın bir servis ağına sahip olmamız, sunduğumuz servis kalitesi ve kurumsal müşterilerimizin ihtiyaç ve beklentilerine cevap veren detaylı raporlama sistemimiz bizi bu konuda güçlü kılıyor. Euromaster ağımızda sunulan profesyonel hizmetin yanında merkez ofisimizde sadece filo müşterilerimizin aktivitelerini takip eden ve beklentilerine cevap veren harika bir ekibimiz de var. Tüm bunlar bizi filo müşterileri tarafından tercih edilen bir servis ağı haline getirdi. Euromaster olarak bugüne kadar yakaladığımız bu başarıyı sürdürülebilir kılmayı hedefliyoruz.

Hibrit ve elektrikli araçlar için hizmetler sunduğunuzu söylediniz. Bu konuyu biraz daha detaylandırır mısınız?

Avrupa’da olduğu gibi ülkemizde de büyüyen hibrit ve elektrikli araç pazarında, Euromaster olarak her geçen gün daha fazla bakım-onarım talebi alıyoruz. Bireysel araç sahiplerine sunduğumuz servis hizmetlerinin yanında, elektrikli ve hibrit araçlara sahip araç kiralama ve filo şirketleri ile gerçekleştirdiğimiz bakım onarım iş birlikleriyle daha da güçleniyoruz. Bu hizmetlerimizi profesyonelleştirmek adına bayilerimize yönelik bir eğitim programı da başlattık. Elektrikli araç kullanımının ağırlıklı olarak İstanbul, İzmir ve Ankara’da olması sebebiyle, eğitimlerimizde bu şehirdeki servis noktalarına öncelik verdik. Fakat orta vadede tüm servis noktalarımızın, elektrikli ve hibrit araç bakımlarını profesyonelce ve maksimum güvenlikle yapabilecek kapasiteye gelmesini hedefliyoruz.

Peki, şarj istasyonlarıyla ilgili bir çalışmanız var mı?

Tamamen elektrikli araçlar için şarj istasyonu ağımızın temellerini atmaya başladık. İstanbul’da iki, Ankara ve Adana’da birer adet şarj istasyonunu devreye aldık. İstasyonlarımızda tüm elektrikli araç marka ve modellerine uyumlu şarj hizmetini sunuyoruz ve istasyon sayısını öncelikli olarak İstanbul, Ankara ve İzmir güzergahları üzerinde artırmayı hedefliyoruz. Şarj desteğini ise bu alanda öncü firmalardan olan ve saatte 22 KW kapasiteli cihazlara sahip firmalardan destek alıyoruz.

Euromaster olarak geleceğe dair planlarınız nelerdir?

Geleceğe yönelik planlarımız arasında dijitalleşme yer alıyor. Web siteleri ve uygulama entegrasyonları üzerinden filolara özel dijital rezervasyon hizmetini sunmayı hedefliyoruz. Dijital anlamda kendimizi geliştirirken elektrikli ve hibrit araçların bakım ağını da genişletmeyi planlıyoruz. Son olarak her sene olduğu gibi gelecek yıllarda da lastik ve bakım için anlaşmalı filolarımıza yenilerini eklemeye devam edeceğiz.

Top