Your browser (Internet Explorer 7 or lower) is out of date. It has known security flaws and may not display all features of this and other websites. Learn how to update your browser.

X

Yeni Fikirler Rekabette Farklılaşmanın Anahtarı Olacak – İnan EKİCİ

Dijital uygulamalar günümüzde bireylerin neredeyse olmazsa olmazı haline geldi. Özellikle pandemi döneminde artan temassız alışveriş ihtiyacı dijitalleşme sürecinin hızlanmasında etkili oldu. Araç kiralama dünyasında da dijital uygulamalara olan ilgi günden güne artıyor. Çevrim içi rezervasyon yapabilme imkânı özellikle pandemi döneminde, müşterilerin araç kiralamaya olan ilgisinin artmasında etkili oldu. Sektörümüz, mükemmel müşteri deneyimini tasarlamak amacıyla süreçlerini dijitalleştirmeye ve veriye dayalı ileri analitik uygulamaları ile de bütünsel hizmet sunmaya devam ediyor. Araç kiralama ve araç paylaşımında satışların çoğu dijital kanallardan geliyor; 3 ila 5 yıl içinde araç kiralama ve araç paylaşımı satışlarının neredeyse tamamının dijital kanallardan gerçekleşeceğini tahmin ediyoruz. Sektörümüzün dijitalleşmeye olan yatırımları daha da artacak. Dünya da bu yönde ilerliyor. Müşteri beklenti ve ihtiyaçlarını da göz önünde bulundurarak inovasyon ve dijitalleşme stratejileri ile müşterilere daha hızlı ve konforlu bir araç kiralama tecrübesini yaşatmak ve bunu sürdürülebilir kılmak sektörümüzün en büyük odak noktası.

Ülkemiz araç kiralama sektörünün pandemi kaynaklı zorlukları iyi yönettiği, buna bağlı olarak pandeminin kontrol altına alınıp ekonomik aktivitenin canlanmasına paralel, büyüme ivmesini tekrar çift haneli yüzdeler ile yakalayacağı düşüncesindeyim. Ekonominin toparlanma sürecine girmesi ve ekonomik aktivitenin hızlanması ile birlikte verimlilik adına sunduğu avantajlardan ötürü operasyonel araç kiralama; hijyenik ve izole ulaşım sağlamasından ve seyahat etmeye olan özlem nedeniyle de günlük araç kiralama tercih unsuru olacaktır. Sektörümüz güçlü olarak ülke büyümesine paralel yoluna devam edecek ve pandemi dönemindeki kayıpları kapatarak gelişimini sürdürecektir. Bu dönemde inovasyon alanlarını, tüm ulaşım modelleri ve akıllı şehir uygulamaları ile entegre ederek hizmet çeşitliliğinin artırılması için kullanan, yeni fikirleri geliştirmek için Kurum İçi Girişimcilik alanına odaklanan, dijital dönüşüm ile senkronize şekilde hizmetlerini değişen dönem ve tüketici beklentilerine yönelik olarak geliştirmeyi önceliklendiren, ticari getiriden çok doğayı ve dünyayı korumayı iş yapış şekli olarak benimseyen şirketlerin rekabette farklılaşacağını düşünüyorum.

Diğer taraftan sektörümüze destek olan düzenlemeler hayata geçiriliyor. Bundan ötürü büyük memnuniyet duyuyoruz. Havalimanı işletmeleri, DHMİ’nin kendilerine tanıdıkları indirim oranlarına bağlı olarak araç kiralama şirketlerinin havalimanı ofislerinin kiralarında indirim uygulamaya başladılar. DHMİ’nin bu kararı sektöre moral kaynağı oldu. Diğer havalimanları ile de görüşmeler yaptık, çoğunlukla benzer indirimleri ve destekleri gördük, bu ortamda dahi destek konusunda kısıtlı kalan işletmeler oldu, görüşmelerimiz hala devam ediyor. Birçok havalimanı işletmesi havalimanı ofis kiraları konusunda olumlu ve uzlaşmacı yaklaşıyor. Araç kiralama sektörü olarak havalimanı ofis kiralarının sürdürülebilir bir modelde işlemesi yönünde girişimlerimizi de sürdürüyoruz.

Sektörümüze fayda sağlamak adına TOKKDER olarak çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. Bu amaç doğrultusunda yaptığımız girişimlerden birinin daha olumlu sonuçlandığını da müjdelemek isterim.

11.05.2021 tarihli ve 31481 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan “Karayolu Taşıma Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” oto kiralama kuruluşlarını yakından ilgilendiren K2 türü yetki belgesine ilişkin önemli bir değişikliği beraberinde getirdi. Bilindiği üzere K2 türü yetki belgesi, yurt içi hususi taşımacılık yapılabilmesi için sahip olunması gereken belgedir. Karayolu Taşıma Yönetmeliği uyarınca, bu belgeyi almak isteyenlerin en az bir (1) birim taşıta sahip olması gerekmektedir. Bahsettiğim değişiklik yönetmeliği ile K2 yetki belgesi için sağlanması gereken en az bir (1) birim taşıt hesabında finansal kiralama veya uzun süreli kiralama sözleşmesi yoluyla temin edilen taşıtların da dikkate alınacağı düzenlendi. Bu düzenleme kendi malını taşımak amacı ile ticari araca ihtiyaç duyan özellikle küçük ölçekli işletmelere uzun süreli kiralama yöntemiyle ihtiyaç duydukları ticari aracı edinme ve bu sayede de öz kaynaklarını verimli bir şekilde ana faaliyet alanların geliştirmek için kullanma olanağı sağlayacak. Uzun dönemli araç kiralama sektörü açısından, daralan toplam araç parkını yeniden eski seviyelerine getirmek için büyük bir fırsat yaratıyor. Bu düzenlemeden ötürü T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımızın yetkililerine teşekkür ediyorum. Önümüzdeki dönemlerin daha da güzel gelişmelere sahne olacağının inancını taşıyorum.

Bu vesile ile Kurban Bayramınızı en içten duygularımla kutluyor, sevdiklerimizden uzak kalmadan, sağlıklı ve huzur dolu bir bayram geçirmeyi diliyorum.

Yaşanmamış olmasını dilediğimiz, ülkemiz tarihinde yer alan 15 Temmuz 2016 olaylarında, birliğimiz, bağımsızlığımız ve demokrasi için mücadele etmiş olan tüm gazilerimizi ve canını vermiş olan tüm şehitlerimizi saygı ve minnetle anıyorum.

Son olarak, ülkemizin düşman işgalinden kurtuluşunun ve ulusumuzun bağımsızlığını müjdeleyen 30 Ağustos Zaferi’nin 99. yıl dönümünde, başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere, aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi saygı ve minnetle anıyorum.

Her zamankinden daha umutlu, daha odaklanmış, daha sağlıklı yarınlarda, omuz omuza yaşamı karşılamak, hep birlikte ve daima çözümün kendisi olmak dileğiyle.

Sevgi ve saygılarımla.

Top