Your browser (Internet Explorer 7 or lower) is out of date. It has known security flaws and may not display all features of this and other websites. Learn how to update your browser.

X

Yüce Oto Skoda Genel Müdürü – Zafer BAŞAR Röportajı

Covid – 19 salgını halen tüm dünyayı etkilemeye devam ediyor. 2021 yılının kalan bölümünde dünya ve Türkiye’ye ilişkin beklentileriniz neler? Kısa ve orta vadede ekonomiye ve otomotiv sektörüne dair öngörüleriniz nelerdir?

Geçtiğimiz yıl bir bilinmezle karşı karşıya olduğumuz için hepimiz tedirgin bir bekleyişe geçmiştik. Ancak halkların bilinçlenmesi, aşı çalışmalarının çeşitlenerek hızla ilerlemesi, bu sürecin beklenenden kısa zamanda atlatılabileceğini gösteriyor.

Sektörümüze baktığımızda ise aynı şekilde geçen yıl Şubat ayı sonrası hızlı bir talep öteleme sürecine girdi. Bu yıl bu taleplerin pazara yansıması, insanların daha bireysel yolculuk etme tercihleri satışların artmasındaki nedenlerin başında sıralanabilir. 2021 yılı için toplam pazar öngörümüz 550 bin adetler civarında olacağı yönünde. Bu yıl toplam pazar bir önceki yıla göre hacim olarak düşebilir. ŠKODA markası olarak 2021’de büyümeye devam etmeyi hedefliyoruz. 2021’in ilk yarısında tüketicilerin markamıza gösterdiği ilgiden dolayı çok memnunuz.

Operasyonel araç kiralama firmalarına yaklaşımınız ne şekildedir? Sunduğunuz hizmetlerden bahseder misiniz?

ŠKODA markası olarak iddialı olduğumuz bir pazar. Geçtiğimiz yıl tek seferde 2.364 adet SCALA ve 353 adet SUPERB olmak üzere toplam 2.717 adet araç ile Türk otomotiv sektörü ve marka tarihindeki en büyük filo teslimatını gerçekleştirdik. Bu yıl yine filoların en çok tercih ettiği modellerin başında gelen yeni Octavia modelimiz ile iddiamızı daha da arttırdık.

Kurulduğu yıldan beri filo satış departmanımız tüm iş ortaklarımıza eşit, güvenilir ve müşteri memnuniyeti odaklı çalışmalarına devam etmektedir.

Amacımız uzun soluklu bir iş modeli oluşturmak ile birlikte bireysel müşteri deneyimini artırarak perakende satışlarımıza da ivme katmaktır.

Bununla birlikte, uzun dönem operasyonel kiralamanın yanı sıra kısa dönem kiralama, KOBİ ve kamu taleplerini de aynı şekilde destekliyoruz.

Tüm bu 360 derece bakış açısıyla, 2021 yılının ilk altı ayında 4 bin 500 adetlik bir filo satışına ulaşmayı hedefliyoruz.

Bu satış adetlerine ulaşırken aynı zamanda, filo satış ekibimiz ve satış sonrası hizmetler ekibimiz birlikte yüksek müşteri memnuniyetini sürdürülebilir kılacak çalışmalarına devam etmektedir.

Günlük araç kiralama firmalarına yaklaşımınız ne şekildedir? Sunduğunuz hizmetlerden bahseder misiniz?

Günlük araç kiralamama firmalarını bizim markamızı yeni hedef kitlemiz ile tanıştıran, müşteri deneyimi pazarlaması açısından önemli bir fırsat olarak görüyoruz. Bu yıl özellikle KAMIQ modelimizde bu alanda çok başarılı iş ortaklıkları gerçekleştirdik. KODIAQ modelimiz de günlük kiralama firmalarının tercih ettiği modeller arasında yer alıyor.

Bu önemli iş ortaklıkları, araçlarımızı tercih eden müşterilerimizin profillerini analiz ederek kısa dönem kiralama müşterilerinin bir sonraki dönemde ihtiyaçlarını anlamamıza yardımcı olmaktadır.

Araç kiralama şirketleri için markaların sunduğu satış sonrası hizmetlerin kalitesi büyük önem taşıyor. Markanız bu konuya nasıl yaklaşıyor? Satış sonrası hizmetlerde araç kiralama şirketlerine ne gibi avantajlar sağlıyorsunuz?

Marka olarak asıl sorumluluğumuzun aracı teslim ettikten sonra başladığına inanıyoruz. Bir filo aracının operasyonda kalma süresi, serviste kalma süresi, ikinci el değeri, işletme maliyetlerini düşürmedeki yeterliliği gibi kriterleri göz önünde bulundurarak hareket ediyoruz. Bu amaçla parça bulunurluğu, bakım süreleri gibi hizmetleri en verimli bir şekilde sağlamak amacındayız. Geniş servis ağımız, yetkin servis çalışanları ile de bunu gerçekleştiriyoruz.

Amacımız hem filo satış hem de satış sonrası hizmetler özelinde çözüm ortağı olmaktır.

Covid – 19 salgını ezberlerimizi bozdu. Bu dönemde müşteri alışkanlıkları değişime uğradı. Dijitalleşme hayatımızın her alanında daha fazla yer almaya başladı. Dijitalleşme konusunda şirketinizin ne tür çalışmaları var?

İnsanlar daha az dışarı çıktıkça dijital dünyada daha fazla vakit geçirmeye başladı. E-ticaret hizmeti veren firmalar büyüdü, yeni oyuncular yer almaya başladı. Bu etkilerin kaçınılmaz sonucu olarak biz de dijital altyapımızı daha da güçlendirdik.

Artık bir showroomda satış yetkilisinden alabileceğiniz tüm bilgileri evinizde oturuken web sitemiz üzerinden de temin edebilirsiniz. Aynı şekilde artık showroomları dolaşarak araç aramak yerine “Araç Bulma Asistanı” yardımıyla aradığınız özellikteki aracın hangi showrromda olduğunu öğrenerek direk gidip görebilir böylece vakitten tasarruf edebilirsiniz.

Kampanyalarımız, finansal seçeneklerimiz, renk / donanım karşılaştırması gibi birçok bilgiye web sitemiz üzerinden dijital ortamda da kolayca ulaşabilirsiniz.

Top