Your browser (Internet Explorer 7 or lower) is out of date. It has known security flaws and may not display all features of this and other websites. Learn how to update your browser.

X

Fiorent Genel Müdürü – Şenol KARAKAYA Röportajı

Firmanızdan ve sunduğu hizmetlerden bahseder misiniz?

2009 yılından bu yana başta otomotiv olmak üzere, gıda, ilaç, iş makinaları vb. sektörlerde uçtan uca ERP projeleri gerçekleştiriyoruz. 2011 yılı itibarıyla da ERP üzerinde filo kiralama sektörüne özel projeler geliştirmeye başladık. ERP yazılımlarındaki tecrübemiz ve sektöre olan ilgimiz sebebi ile filo kiralama sektörüne "Fiorent" markası adı altında web tabanlı bir ürün kazandırdık. Fiorent; kiralama firmalarının tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecek, kolayca müşteri isteklerine göre revize edilebilecek, her türlü platform ile entegre olabilecek , yeni teknolojiler ile donatılmış, Mobil ve Web platformları da sunan yeni nesil bir yazılım olarak sektördeki yerini almıştır.

Fiorent; filo kiralama, satış sonrası hizmetler, müşteri portalı, mobil uygulamalar ile uçtan uca bir çözüm sunarken firmaların özmal filo yönetim ve merkezi filo yönetim süreçlerini de yönetebileceği bir çözümü ayrıca sunmaktadır.

Fiorent’in; gelişmiş altyapısına güvenimiz sayesinde Eylül ayı itibarıyla yurt dışında faaliyetlerimize başlamayı planlıyoruz. Yurt dışında sadece filo kiralama sektörü özelinde değil, ‘’Ekipman Kiralama’’ olarak kiralanabilecek tüm ekipmanların Fiorent üzerinden yönetilmesi amaçlanmaktadır.

Fiorent olarak amacımız sadece yurt içinde çalışmalar yapmak değil. Üretilen ürünün ihraç edilebilir olmasını fazlası ile önemsiyor ve yatırımlarımızı bu yönde planlıyoruz.

Covid – 19 salgını halen tüm dünyayı etkilemeye devam ediyor. 2021 yılının kalan bölümünde dünya ve Türkiye'ye ilişkin beklentileriniz neler? Kısa ve orta vadede ekonomiye ve sektörünüze dair öngörüleriniz nelerdir?

Maalesef Covid yüzünden insanlar yaşamını yitirmeye devam ediyor, temennimiz bir an önce tüm dünyanın birlik içinde bu salgını atlatabilmesidir.

Covid ile tüm dünyada birçok değişiklik oldu. Yaşam tarzımız, iletişim becerilerimiz, sosyal faaliyetlerimiz değişti. Tabii bu kadar değişikliğin olduğu yerde dünya ekonomisinde de değişiklik olması kaçınılmazdı. Öncelikle 2020’yi salgına, pandemiye bir alışma süreci olarak görüyorum. Bu dönemde işletmeler yapacakları yatırımları yeniden gözden geçirmek durumunda kaldı, öncelikli olmayan yatırımlar ertelendi, ihracat ve ithalat süreçlerinde de problemler ortaya çıkmaya başlayınca ekonomide bir daralma maalesef kaçınılmaz oldu.

2020 yılı içerisinde işletmeler; dijitalleşmenin, teknolojik yatırımlar yapmanın öneminin bir kez daha farkına vardı. 2021 itibarıyla da işletmelerin teknolojik altyapılarını değiştirmeye başladığını, dijitalleşmeye yatırım yaptığını söyleyebilirim.

2021 yılı yazılım sektöründe büyümenin devam ettiği bir yıl olarak ilerliyor, yıl sonuna kadar da büyüme eğrisinin düzenli bir şekilde artacağını öngörüyoruz.

Operasyonel kiralama ve günlük kiralama firmalarına ne gibi hizmetler sunuyorsunuz? Bu hizmetlerinizin sağladığı faydalardan bahsedir misiniz?

Fiorent olarak, "Yeni Nesil Online Filo Yönetim Çözümleri‘’ vizyonu ile kiralama firmalarına, tamamen yeni ve teknolojik altyapılar ile donatılmış uçtan uca çözümler sunuyoruz.

Filo kiralama uygulaması ile müşterilerimiz; Araç ve donanımların tanımlanması, satın alma, tescil işlemleri ile teklif ve kira sözleşmelerini takip ederken satış sonrası hizmetler ve destekleyen tüm entegrasyonlar ile filosunu etkin bir şekilde yönetebilir.

Fiyat hesaplama; Müşterilere verilen tekliflerde, sözleşme süresi ve km, araç ve donanımlara göre, tüm maliyet kalemlerini dinamik şekilde tanımlayarak, öngörülen maliyetleri hesaplayabilir, projeden elde edilecek planlanan ve fiili karlılıklarınızı analiz edebilir.

Hızlı, online ve doğru teklif vererek bir adım öne geçilebilir. Müşterilerimizin Fiorent ile birlikte maliyet ve fiyatlamasının excelde değil cebinde olmasını önemsiyoruz.

Dinamik Araç Durumu; Sektördeki temel konulardan bir tanesi de araçlarım nerede? Fiorent ile takip etmek istediğiniz tüm araç durumlarını tanımlayabilir ve raporlayabilirsiniz.

Stok-Kirada-Hasar-İkame-Yolda gibi durumları sistem yapılan işlemlere göre tayin eder, stok ve araç durumları anlık olarak güncellenir.

Fiorent’in aracınızın nerede olduğunu takip edebilme kabiliyeti sayesinde, müşterilerimiz planlama ve iş süreçlerine daha fazla vakit ayırabilmektedir.

Sözleşme ve Kontrat Takibi; Müşterilerimiz Fiorent ile teklif sonrası oluşan kontratlarını, sözleşme şartlarını, ödeme planlarını sisteme tanımlayabilir, müşteri ile olan anlaşma sürecini ve evrak yönetimini filo sistemi ile yönetebilir.

Her bir kontrat iş akışı gereği farklı aşamalar ile araçların iade alınmasına kadar takip edilebilir.

Kontratlardaki araçların dönüş planlaması; yenileme, ek araç, yeni araç olarak ve aynı zamanda süre uzatma, km revize, firma devri gibi protokoller ile doküman akışı bağlantılı bir şekilde takip edilebilir.

Gelir Gider Takibi; Müşterilerimizin ileriye dönük planlama yapabilmesi, gelir ve gider takibini hızlıca karşılaştırabilmesi ve araç bazında kârlılığı görebilmesi planlanarak uygulama geliştirilmiştir. Teklifte fiyat hesaplama ile planlanan gelir ve giderler, projeden öngörülen karlılık belirlenir.

Sözleşme süresi boyunca hareket eden araç üzerinde ödeme planlarından, müşteriye ek yansıtmalardan elde edilen gelir, satış sonrası hizmetlerden kaynaklanan fiili giderler, her bir araç ve kontrat özelinde kayıt altına alınır. Bu sayede araç bazında gelir gider takibi rahatlıkla yapılabilir.

Teklifte planlanan gelir ve gider, ikinci el satış ile birlikte sonlanan araç hareketleri karşılaştırılarak gerçek kar-zarar analizi yapılabilir.

Satış Sonrası Hizmetler; Bakım, arıza, lastik, HGS, trafik cezası ve ikame araç ve benzerleri gibi modüllerimiz ile müşterilerimiz satış sonrası hizmetlerini takip edebilir, ayrıca Müşteri Portal ve Mobil uygulamalar ile kendi müşterilerinin de takip etmesini sağlayabilir.

SSH modülü istenirse servisler ile, sigorta firmaları ile entegre edilebilir. Müşterilerimiz bu sayede otomasyon ile süreçlerini daha hızlı yönetebilir, veriye ulaşma ve doğrulama hızlarını artırabilir.

Doküman Yönetimi; Tüm süreçler öncesi ve sonrası oluşan belgeler sistemden yazdırılabilir, müşteri veya iş ortakları ile e-mail olarak paylaşılabilir.

Sistemden müşteriye gönderilen; Teklif Formu, Sözleşme Formu ya da araç teslim edilirken Teslimat Formu, tedarikçi ve servislerden gelen proforma veya gerçek faturalar ile iş emri formları sistemde kayıt altına alınabilir, belgeler ile ilişkilendirilerek takip edilebilir.

Raporlama; Müşterilerimiz günlük iş planlarını gösteren günlük, haftalık, aylık, yıllık operasyon raporlarını sistemden anlık olarak alabilir.

Ayrıca dashboardlar ile görselleştirilerek özet raporlar alınabilir, kullanıcılar kendi kişisel raporlarını oluşturabilir.

Filo Araçları, Teslim Edilecek ve Alınacak Araçlar, İş Emri Durum Raporu, Dashboard'larda anlık statüye göre stok durumu, Satın alma veya Ödeme Bekleyen Araçlar gibi raporlar bunlardan bazılarıdır.

Her iş gereksinimine ve isteğe göre raporlar tasarlayıp hem günlük operasyona hem yönetimsel raporlamaya destek oluyoruz.

Bu özelliklerin dışında, Müşteri Portalı, Araç Teslim ve Müşteri Mobil Uygulamaları gibi hazır çözümlerimiz de bulunuyor. Bu uygulamalar ile uçtan uca bir çözüm sağlıyoruz. Müşterilerimizin isteğine göre SAP, Logo ve benzerleri gibi ERP ya da muhasebe programları ile de Fiorent entegre olabilmektedir.

Bu tarz bir hizmet alırken, operasyonel kiralama ve günlük kiralama firmaları nelere dikkat etmelidir?

Kiralama sektörü, kendi içerisinde çok fazla operasyonel süreç barındıran, anlık değişikliklere uğrayabilen bir organizasyon. Bu yüzden bu tarz bir yazılım hizmeti alırken, sizinle aynı dili konuşan, sizin için süreçlerini her daim geliştirmeyi kendine hedef belirlemiş ve aynı zamanda güncel teknolojilerden faydalanan bir ekip ve yazılım olmasına özen gösterilmeli. Bir yazılım sadece şu anki probleminizi çözmemeli, geleceğe dair yapılacak çalışmalarda, iş geliştirme süreçlerinde de sizi ileriye götürebilmeli.

Ayrıca yazılımdan beklentiler içerisinde sadece operasyonel süreçlerin takibinin yapılması amaçlanmamalı, işletmenin yazılıma kolayca uyum sağlayabilmesi, yazılımın kendi iş süreçlerine göre şekillenebilmesi göz ardı edilmemeli. Yazılım sektöründe alacağınız destek hizmeti de en önemli etkenler arasında yer alıyor. Fiorent olarak müşterilerimize her daim en kısa sürede destek olmayı, müşterilerimizin ihtiyaçlarını kendi ihtiyaçlarımız gibi benimsemeyi kendimize misyon edindiğimizi belirtmem gerekir.

Günlük kiralama ve operasyonel kiralama firmaları ile çalışma ortamı yakalayabilmek için neler yapıyorsunuz?

Sektör her ne kadar büyük olsa da genel itibarıyla yazılımdan memnun olan müşterilerimizin referansları ile çalışma ortamı sağlayabiliyoruz. Ayrıca bu ekosistem içerisindeki işletmelere ulaşabilmek için farklı sosyal medya kanallarını etkin bir şekilde kullanıyoruz. Fakat belirtmem gerekir ki bu ekosistemi bir arada tutan organizasyonunuz vasıtasıyla çok daha etkin bir çalışma ortamı yakalayabiliyoruz. Bu vesile ile bizleri de bu organizasyonun bir parçası olarak görüp, gösterdiğiniz ilgiye ayrıca teşekkür ederim.

Covid – 19 salgını ezberlerimizi bozdu. Bu dönemde müşteri alışkanlıkları değişime uğradı. Dijitalleşme hayatımızın her alanında daha fazla yer almaya başladı. Dijitalleşme konusunda şirketinizin ne tür çalışmaları var?

Dijitalleşmenin önemini Covid ile tüm dünya yeniden hatırladı. Değişimin devam ettiği bu süreçte bizler yazılım firması olarak ürünlerimizi tasarlarken, geliştirirken tüm yeni teknolojileri takip etmeyi, özellikle mobilite için adımlar atmayı uygun bulup, planlamamızı bu şekilde yapıyoruz. Ürünlerimiz arge aşamasında sadece bugünü ve bugünkü teknolojiyi kapsayacak şekilde değil, gelecekteki yeniliklere de ayak uyduracak şekilde planlanıyor. Günümüzde artık araçlarımızla, saatlerimizle, kimi zaman giyilebilir teknolojilerin kullanıldığı kıyafetlerimiz ile bile iletişim halindeyiz. Bu durumdan dolayı hem şirket içi çözümlerimiz, hem de müşterilerimize sunmayı planladığımız çözümler arasında IoT,Yapay Zeka,Blockchain gibi teknolojiler yer alacak. Şimdiden bu teknolojilerin sistemlerimize entegrasyonunu tasarlayıp, sektörde ne gibi yenilikler yapabiliriz diye Ar-Ge çalışmaları yapıyoruz.

Top