Your browser (Internet Explorer 7 or lower) is out of date. It has known security flaws and may not display all features of this and other websites. Learn how to update your browser.

X

SGS Supervise Gözetme Etüd Kontrol Servisleri A.Ş. Genel Müdürü – Nadin HAÇERESTUNÇ Röportajı

Firmanızdan ve faaliyetlerinden bahseder misiniz?

SGS, dünyanın lider gözetim, denetim, test ve belgelendirme kuruluşlarındandır. 1878’de İsviçre’de kuruldu ve sunduğu yenilikçi gözetim hizmetleri ile Avrupa tahıl ticaretinin yeni baştan şekillenmesini sağladı. 1933 yılından bu yana da Türkiye’de faaliyet göstermektedir. SGS Türkiye; pek çok sektöre, gözetim, denetim, test ve belgelendirme hizmeti vermektedir. Tarım, Gıda ve Yaşam, Tüketici Ürünleri ve Perakende, Çevre, Sağlık ve Güvenlik, Hükümetler ve Kurumlar, TransitNet, Endüstriyel, Petrol, Gaz ve Kimyasallar, Maden, Belgelendirme alanlarında Türk ekonomisinin kalite, güvenlik ve bütünlüğünü desteklemek adına hizmet vermeye devam ediyoruz. Geniş hizmet ağımız sayesinde ülkenin her köşesinde hizmet vermekte olup; İstanbul, Kocaeli, İzmir, İskenderun, Tekirdağ, Aliağa, Ankara, Zonguldak, Mersin, Basra ve Erbil’de ofislerimiz ve üstün teknolojik ekipmanlarla donatılmış laboratuvarlarımız bulunmaktadır.

Dünyanın lider otomotiv hizmetleri sağlayıcısı olarak, tüm dünyadaki devletleri, üreticileri, bayileri, finansal kurumları ve sigorta şirketlerini destekleyerek benzersiz bir deneyim sunuyoruz. Dünyanın dört bir yanında ofisler, laboratuvarlar ve taşıt test merkezleri ağı ile bağımsız ve küresel bir hizmet sağlıyoruz. Sonuç olarak bağımsız, doğru ve güvenilir otomotiv uzmanlığı için ihtiyaç duyduğunuz kaynakları ve uzmanlığı global ölçekte yerine getiriyoruz.

Covid – 19 salgını halen tüm dünyayı etkilemeye devam ediyor. 2021 yılının kalan bölümünde dünya ve Türkiye’ye ilişkin beklentileriniz neler? Kısa ve orta vadede ekonomiye ve sektörünüze dair öngörüleriniz nelerdir?

Pandemi dünya ekonomisinde büyük bir çalkantıya yol açtı, karantina ve kısıtlamalar birtakım sektörlerde telafisi bir hayli uzun zaman alacak resesyonlar yarattı. Resesyonun etkisinin 2021 yılında da devam edeceği ve ancak 2022 yılı itibarıyla aşılamanın artmasıyla ekonomik ve sosyal toparlanmanın başlayacağını düşünüyoruz.

Pandemi sonrası dünyada global bir tehdit olan ve fakat pandemi nedeniyle askıya alınan küresel ısınma sorunuyla başbaşa kalınacağını ve buna yönelik düzenlemelerin gündeme geleceği aşikar. Daha az karbon salınımı, enerji verimliliği ve sürdürülebilirlik gündemde olan konular olacaktır.

Türkiye’de dünyayla senkronize olarak 2022 yılı itibarıyla endüstriyel ve ekonomik toparlanmanın başlayacağını düşünüyoruz. Türkiye’nin en önemli döviz geliri kaynakları arasında yer alan turizmin de canlanması kuşkusuz bu toparlanmada büyük rol oynayacaktır.

Otomotiv sektöründeki küçülme 2018 yılı ikinci yarısından itibaren kendisini hissettirmeye ve 2019 yılının sonunda yeni araç satışlarında bir önceki yıla göre yaklaşık yüzde 23’lük bir daralmaya yol açtı. Bir sonraki yıl ise satışlarda rekor artışın gerçekleştiği bir dönemi yaşadık. Kısa dönem içerisinde yaşanan bu değişiklik sektörün dinamizminin ve sürprizlere aynı zamanda da fırsatlara açık oluşunun önemli bir göstergesiydi. Hizmet verdiğimiz en önemli sektörlerden biri olan operasyonel kiralama sektörü ise 2017 yılı sonunda ulaştığı en yüksek araç sayısının yaklaşık yüzde 28’ini geçen 3 yıl içerisinde kaybetti ve tüm çalışma alışkanlıklarını yeniden gözden geçirmeye başladı.

Özellikle 2020 yılı, sektör açısından son derece umutlu ve büyüme beklentileri ile başladı. Covid 19 pandemisi sonrası yaşanan tedarik sıkıntıları, artan araç maliyetleri ve tabii ki ileriye dönük yaşanan belirsizlikler özellikle orta ölçekli şirketlerin araç kiralama taleplerini ötelemelerine sebep oldu. Şirketler araç parklarını küçülttüler ve ödeme güçlükleri yaşamaya başladılar. Pandemi süresince alınan kararlar, seyahat kısıtlamaları, ulaşım tercihlerinin değişmesi gibi hayatımızı derinden etkileyen çok fazla değişikliği tecrübe ettik, etmeye de devam ediyoruz.

Mevcut aşamada otomotiv sektöründeki dönüşüm son derece hızlı bir şekilde vites arttırıyor. Özellikle Avrupa Komisyonu hedefleri gereği alternatif yakıt kullanılan ve çevreci araç sayılarında çok da uzun olmayan bir dönem içerisinde önemli artışlar olacak. Fosil yakıt tüketen araçlar ile elektrikli araçların fiyatları özellikle Avrupa’da son derece rekabetçi ve devlet teşvikleriyle elektrikli araç fiyatlarının daha da cazip hale geleceği beklentisi içerisindeyiz. 20 yıl sonrası için dünyada her üç araçtan birinin elektrikle çalışan araç olacağını tahmin ediyoruz ve bu anlamda şarj sistemleri için stratejik yaklaşımımızı uluslararası ölçekteki tecrübemizle birleştirerek hizmet kanallarımızı çeşitlendirmeyi planlıyoruz. Tüm bu gelişimlere ilave olarak “Avrupa Yeşil Mutabakatı” kapsamında sadece araçların değil ilgili tüm süreçlerde de karbon azaltımı hedefleniyor ve diğer sektörlerde de test ve denetim hizmetlerinde öncülüğümüzü sürdürüyoruz.

Operasyonel kiralama sektöründe ötelenen tüm talepler için bir sınır noktası mevcut. Kontrat sürelerindeki yasal zorunluluklar gereği bu yılın araç dönüşleri için -firmalar özelinde farklılık beklentimize rağmen- önemli bir iş hacmi beklemekte ve özellikle yılın ikinci yarısı için hazırlıklarımızı tüm enerjimizle sürdürmekteyiz. Ayrıca hizmet vermiş olduğumuz firmaların öngörüleri de bizi bu anlamda cesaretlendiriyor.

Yeni araç satışlarının 2020 yılına paralel bir pazar adedi ile yoluna devam edeceği beklentimiz üzerinden tüm OEM’ler ile test, belgelendirme ve denetimler konusunda çalışmalarımız aynı hızda devam edecek. Hava yolu ve demir yolu gibi otomotiv sektörünün farklı alanlarında da planlarımızı ve yatırım iştahımızı bu yıl içerisinde göstereceğiz.

Operasyonel kiralama ve günlük kiralama firmalarına ne gibi hizmetler sunuyorsunuz? Bu hizmetlerinizin sağladığı faydalardan bahseder misiniz?

Global ölçekte birçok ülkede operasyonel ve günlük kiralama şirketi ile hizmet verdikleri pazarları doğru analiz ederek ve onların ihtiyaçlarına uygun çözümleri üreterek çalışmaya devam ediyoruz. Bu alanda 30 yılı aşkın deneyim, ekspertiz ve depolama konularındaki uluslararası network ve tecrübemiz ile tüm dünyada yıllık 1 milyonun üzerinde ikinci el araç ekspertizi gerçekleştirmekteyiz. Ortak süreç yönetimi ve güçlü IT yapımız ile pazarın tüm ihtiyaçlarına yönelik çözümleri üretmeye devam ediyoruz. SGS olarak, baştan uca süreç yönetimi gerçekleştiriyoruz, kullanıcıların araçlarını iade ettiği andan başlayarak iade alınan araçların satılıp teslim edilmesine ve yine kullanıcıların sıfır araçlarını teslim almasına kadar birçok aşamada operasyonel yüklerini taşıyarak kiralama şirketlerini destekliyoruz, operasyonel ve finansal risklerini azaltıyoruz.

Türkiye pazarında özellikle sıfır ve ikinci el araç ekspertizleri, bu araçların depolanması ve elleçleme hizmetleri toplam hacmimiz içerisinde önemli bir yere sahip. Tarafsız ve bağımsız bir denetim firması olmamız sebebiyle çalıştığımız firmalara güven telkin etmek birinci görevimiz. Özellikle filo araçlarının trafikte yoğun olarak bulunduğu 13 ilde bu operasyonumuzu sürdürüyoruz. Uzman ekiplerimizce araç denetimleri gerçekleştirildikten sonra tamamen online platformlar üzerinden müşterilerimize bu raporları aktarıyoruz. Burada iki önemli faydadan bahsedebiliriz; birincisi aracın değerlemesinin doğru yapılabilmesi adına referans olmak ve tüm detayları müşterilerimize doğru aktarabilmek. İkinci olarak kiralama firmalarının kendi müşterileriyle olan iletişimlerinde bu raporlar üzerinden yine doğru geri bildirimde bulunmalarını sağlamak. Her iki aşamada da kiralama firması müşterilerimizin finansal ve zamana bağlı kayıplarını önlemek amacıyla hareket ediyoruz. Ayrıca kendi otoparklarımızda araçların güvenle saklanması konusundaki riskleri yönetiyoruz.

Özellikle satış sonrası hizmetlerde kiralama şirketlerinin riskleri çok fazla ve suistimale çok açık bir alanda çalışılıyor. Hasar onarımlarında ve servis denetimlerinde aktif rol almaya devam ediyoruz. Birçok firmanın göz ardı edilebilir riskler arasında görmeyi tercih ettiği noktalar gibi görünse de sahada elde ettiğimiz sonuçların vermiş olduğumuz hizmetin ne kadar yerinde ve aslında getirisi karşısında az maliyetli olduğunun canlı tanığıyız. Kiralama şirketleri lastik yönetimi ile ilgili de çözümler üretmeye çalışıyorlar ve buradaki kayıplarının çok fazla olduğunu bize ifade ediyorlar. Gerçekleştirdiğimiz lastik stoklama saha denetimlerin sonuçları da onları doğruluyor. Bahsetmiş olduğum yukarıdaki hizmetler haricinde gizli müşteri denetimleri ve teknik destek hizmetlerimizle de müşterilerimizin operasyonel konulardaki süreçlerinin doğru işlemesine katkıda bulunuyoruz.

Bu tarz bir hizmet alırken, operasyonel kiralama ve günlük kiralama firmaları nelere dikkat etmelidir?

Konuya operasyonel ve günlük kiralama firmaları ile onların müşterilerinin gözünden iki yönlü bakıyoruz. Araç kiralayan firmalar ya da şahıslar, araçlarını teslim ettiklerinde hasar, aşınma ve yıpranmaların doğru bildiriminden ayrıca ekspertiz raporlarında belirtilen kusurların güncel fiyatlar ile değerlemelerinin yapıldığından emin olmak istiyor. Bu duruma paralel operasyonel ve günlük kiralama firmaları da müşterileri ile ihtilaf yaşamadan doğru zamanda ve doğru bilgilerle kontratını kapatmayı hedefliyor. Aynı şekilde araçlar satış aşamasına geldiğinde de doğru fiyatlamanın yapılabilmesi ve araçların gerçek değerlerinde satılabilmesi adına yine zamanında ve doğru raporları sunabilmelisiniz. Araçları çeşitli satış kanalları yoluyla satın alan şahıslar ya da firmalar inceledikleri ekspertiz raporlarına güvenmek istiyorlar. Bahsettiğim tüm operasyonlar içerisinde taraflar arasındaki köprü görevini bağımsız ve tarafsız bir şekilde gerçekleştirmek adına yoğun çaba harcıyoruz.

Operasyonel ve günlük kiralama firmalarına, süreç yönetim hizmetini alırken müşterilerinin kafalarında soru işaretlerinin oluşmasına neden olmayacak güvenilir ve bağımsız bir firma ile çalışmalarını öneriyoruz. Yukarıda bahsettiğim tüm hizmetleri alacakları bağımsız kuruluşları seçerken; firmalarına değer katması, dünyada var olan yeni teknolojileri kendilerine sunabilmesi, sürdürülebilirlik konusunda şüphe bırakmaması gibi çok önemli konuları da göz önünde bulundurmalarını tavsiye ediyoruz.

Günlük kiralama ve operasyonel kiralama firmaları ile çalışma ortamı yakalayabilmek için neler yapıyorsunuz?

SGS için iyi ilişkilere sahip olduğu ve çalışma fırsatı yakaladığı büyük firmaların referansı oldukça önemli. Farklı sektörlerde iş ortaklıklarımız olan ancak otomotiv sektörü ile de doğrudan bağlantıları bulunan firmaların da desteklerini alabiliyoruz. Müşteri taleplerinde esnek bir hizmet sunmaya gayret ediyor, iletişime özen gösteriyor güncel durum ve beklentiler ile ilgili değerlendirme toplantıları düzenlemeye gayret ediyoruz. SGS’nin globaldeki iyi uygulamalarını takip ediyor ve yerelde bunları nasıl gerçekleştirebileceğimiz üzerine düşünüyoruz. Yeniliklere açık olmak ve müşterilerin ihtiyaçlarına uygun özel çözümleri üretmek düşüncesiyle hareket ediyoruz.

Covid – 19 salgını ezberlerimizi bozdu. Bu dönemde müşteri alışkanlıkları değişime uğradı. Dijitalleşme hayatımızın her alanında daha fazla yer almaya başladı. Dijitalleşme konusunda şirketinizin ne tür çalışmaları var?

Bilgi Teknolojileri Bölümümüz, birlikte çalışabilirlik ve iş birliğine dayalı ortaklık, stratejik yenilik ve kaliteli müşteri ve çalışan hizmeti sağlamak için güvenli yeteneklere sahip bir BT Organizasyonu olmak vizyonu ve Bilgi Teknolojisi’nde mükemmellik yoluyla SGS Misyonunu etkinleştirmek için çalışmalarını sürdürüyor.

Bu çerçevede kendimize insan merkezli güvenli, yenilikçi, bütünlükçü, verimli, sonuç odaklı ve iş birlikçi bir prensip belirledik. Uzun vadeli görev başarısı için yetenekli BT iş gücü geliştirerek kurumsal performansımızı artırmak, SGS’yi ve müşterilerimizi güvenli BT sistemleri ve ağları çalıştırmaları için güçlendirmek, içeride ve dışarıda güvenlik tehditleri riskini ortadan kaldırmak ve böylelikle güvenli BT ortamı oluşturarak kusursuz bir müşteri ve çalışan deneyimi sağlamak öncelikli amaçlarımız arasında yer alıyor.

Yenilikçi teknolojileri her zaman takip içinde olduk ve olmaya da devam ediyoruz. Bu sayede SGS Veri ve Hizmetleri’ne her yerde, her zaman erişim için son kullanıcı yeteneklerini etkinleştiriyoruz. Geleneksel BT kaynaklarına erişim yöntemlerini bulut tabanlı çözümlere evirerek daha güvenli, etkileşimli, iş birlikçi, kaynak artışı sağlanabilir ve operasyonel maliyetleri azaltıcı yapıya kavuşturarak çevrim içi ve çevrim dışı erişebilirliği en üst noktaya çıkarttık.

Pandemi sürecinde çalışmalarımızı çoğunlukla uzaktan yani yeni tabirle “home office” şeklinde bu oluşturduğumuz güçlü altyapımız sayesinde sorunsuz gerçekleştiriyoruz.

Top