Your browser (Internet Explorer 7 or lower) is out of date. It has known security flaws and may not display all features of this and other websites. Learn how to update your browser.

X

Pilot Garage Oto Ekspertiz Genel Koordinatörü – Cihan EMRE Röportajı

Firmanızdan ve faaliyetlerinden bahseder misiniz?

2011 yılında kurulan Pilot Garage Oto Ekspertiz, Türkiye’de her geçen gün genişleyen bayi ağıyla ekspertiz alanında otomobil ekspertiz/ oto check-up franchise sistemini kurarak, güvenli otomobil alım satımı için uzman sertifikalı ekibiyle, son teknoloji cihazlarla tüketicilere hizmet veriyor. Türkiye genelinde 250’yi aşkın bayisiyle Pilot Garage Oto Ekspertiz olarak bizler, günde ortalama 1.000, ayda 30 bin civarında aracın oto ekspertiz işlemini gerçekleştiren büyük bir aileyiz. 2021 yılında bayi sayımızı 350’nin üzerine taşımayı hedefliyoruz.

Covid – 19 salgını halen tüm dünyayı etkilemeye devam ediyor. 2021 yılının kalan bölümünde dünya ve Türkiye’ye ilişkin beklentileriniz neler? Kısa ve orta vadede ekonomiye ve sektörünüze dair öngörüleriniz nelerdir?

2020 yılında tüm dünyayı etkisi altına alan pandemiden, sektörel olarak biz de zaman zaman etkilendik. Fakat ikinci el araç alım satımında 2019 yılına göre gözle görülür bir artış yaşandı. Bu açıdan baktığımızda, aslında pandemi sürecinden en az etkilenen sektörlerden biri olduk diyebiliriz. 2021 yılında özellikle Haziran ayı ve sonrasında 2. el araç alım satımında tabiri caizse bir patlamanın yaşanacağını öngörüyoruz. Kısıtlamalar ile birlikte ertelenen talep, yaz ayları ve bayram süreçleri önemli bir etken olacaktır.

Operasyonel kiralama ve günlük kiralama firmalarına ne gibi hizmetler sunuyorsunuz? Bu hizmetlerinizin sağladığı faydalardan bahsedir misiniz?

Oto ekspertiz ve oto check-up hizmetini, kiraladıkları araçları satışa çıkaracak operasyonel kiralama ve günlük kiralama firmalarına avantajlı fiyatlarla sunabiliyoruz. Sağladığımız fiyat avantajlarının yanı sıra, TSE ve HYB belgeli işlemlerle yapılan ekspertiz işlemi sonrasında bu araçları satın alacak tüketiciler, araçlara güvenle yaklaşıyor. Pilot Garage’ın tarafsız ve bağımsızlığı sektörel anlamda kanıtlanmış durumda.

Bu tarz bir hizmet alırken, operasyonel kiralama ve günlük kiralama firmaları nelere dikkat etmelidir?

Merdiven altı diye tabir edilen ekspertiz noktalarının önemli bir bölümü, araç satıcılarıyla veya galerilerle ekspertiz işlemi öncesinde anlaşarak kaza yapmış araçların kusurlarını yok sayarak ekspertiz yapıyor. Aynı şekilde yeterli eğitimi almamış personelleri; patlamış hava yastığı, düşürülen kilometre, kaynak ve iki aracın birbirine eklenmesi gibi hayati hataları gözden kaçırarak araç alacakların mağduriyet yaşamasına sebep oluyorlar. Kazası ve kusuru gizlenmiş, şasi numarası başka bir araçla değiştirilmiş bu tür araçları satın alanlar, ilerleyen dönemde araçlarını sattıkları zaman mağduriyetleri bir kat daha artıyor ve sattıkları kişi kendilerini mahkemeye vererek yüz binlerce TL’lik tazminat davası açabiliyor.

Tarafsızlığı ve kurumsallığıyla rüştünü ispatlamış markaların yaptığı oto ekspertiz ve check-up işlemlerinin önemi burada ortaya çıkıyor. Tüketiciye güven telkin etmek adına satışa sunulacak araçların ekspertiz işlemlerinin kurumsal markalarda yaptırılmasını şiddetle tavsiye ediyoruz. Aynı şekilde, kiralama şirketlerinin satın alacağı sıfır kilometre ve ikinci el araçların da ön kontrollerinin kurumsal oto ekspertiz markaları çatısı altında yapılması, şirketlerin mağduriyet yaşamasını engelleyecektir. Uzun vadede bu kontroller, yatırım maliyetlerinin ve değer kayıplarının minimize edilmesine de katkı sağlayacaktır.

Günlük kiralama ve operasyonel kiralama firmaları ile çalışma ortamı yakalayabilmek için neler yapıyorsunuz?

Sahibinden.com, arabam.com, Otonet, Wowwo, Maxasist, Gezen Adam, Autorola, Borusan, Doğuş Otomotiv, Otojet, Otofora, Ototaksit gibi birçok şirketle kurumsal ekspertiz anlaşmalarımızın yanı sıra bireysel müşterilerimize de hizmet vermekteyiz. Otomotiv sektöründe her alandan müşteri portföyümüz mevcut. Günlük kiralama ve operasyonel kiralama şirketleriyle de sürekli iletişim halinde olmaya özen gösteriyoruz.

Covid – 19 salgını ezberlerimizi bozdu. Bu dönemde müşteri alışkanlıkları değişime uğradı. Dijitalleşme hayatımızın her alanında daha fazla yer almaya başladı. Dijitalleşme konusunda şirketinizin ne tür çalışmaları var?

Dijitalleşme konusunu şöyle ele alalım: Öncelikle şirket olarak kendi tecrübelerimizle sürekli güncellenen online programımız ve yazılım departmanımız aktif olarak çalışıyor. Covid 19 salgınına bağlı dijitalleşmeyi açıklayacak olursak, şehirler arası yasaklar vs. gibi pandemi kapsamında alınan önlemler içerisinde araç almak isteyen müşteriler ne yazık ki eskisi gibi aracın bulunduğu illere gelemiyorlar. Bu durumda devreye biz giriyoruz. Alıcı tarafından şubelerimize yönlendirilen araç işleme alınıyor. Sonuçlar müşteriye online olarak video fotoğraf ve belgelerle iletiliyor. Uçtan uca, Edirne’de ikamet eden bir tüketici için Van’daki aracın ekspertiz işlemini rahatlıkla gerçekleştirebiliyoruz.

Top