Your browser (Internet Explorer 7 or lower) is out of date. It has known security flaws and may not display all features of this and other websites. Learn how to update your browser.

X

Auto King Genel Müdürü – Engin ATAKAN Röportajı

Covid – 19 salgını sonrası dünya ve Türkiye’ye ilişkin beklentileriniz neler? Kısa ve orta vadede ekonomiye ve sektörünüze dair öngörüleriniz nelerdir?

Pandemi döneminde en fazla daralan sektörlerden biri de otomotiv sektörü oldu. Pek çok büyük otomotiv markası yatırım erteleme, küçülme ve işçi çıkarma gibi sektör adına hiç de hoş olmayan tedbirler almak durumunda kaldı. Salgın döneminin sona ermesiyle birlikte daralan makasın birden açılmasını bekliyoruz. Yatırım erteleyen pek çok firmanın yeni yatırımlara yönelmesiyle birlikte özellikle Türkiye’de en fazla istihdam sağlayan sektörlerin başında gelen otomotiv sektörü, artan işsizliğin azalmasında önemli rol oynayacaktır.

Pek çok ülke gibi Türkiye de, salgının ortaya çıkardığı ekonomik daralmayı fazla yara almadan atlatmak üzere. Türkiye güçlü sosyal devlet yapısı ile vatandaşını koruyucu ve destekleyici önlemleri zamanında almıştır. Umuyorum ki artık yeniden büyüme atmosferine girmemiz çok yakındır.

Firmanızdan ve faaliyetlerinden bahseder misiniz?

Sektörde 20 yıllık bir tecrübeye sahibiz. 2001 yılında, dünyada bir ilk olan “Mini Onarım” ve “Mobil Parça Onarım” konseptlerini hayata geçirerek başladık. “Oto Bakım Koruma” işlemlerinde aktif olarak hizmet sunmaya devam ederken, 2011 yılı itibarıyla orta ve büyük ölçekli “hasar onarımı” ve “mekanik bakım onarım” hizmetlerini de bünyemize dâhil ettik. Geçtiğimiz yıl faaliyete geçirdiğimiz Ekspertiz hizmetimizle de “güven” unsurunun çok önemli olduğu bu alanda önemli bir açığı kapatacağımızı düşünüyoruz.

130.000 m² kapalı alanı ve 1.250 çalışanı ile faaliyet gösteren şirketimiz, 6’sı İstanbul’da olmak üzere 47 ilde 55 servisiyle hizmet vermektedir. Türkiye’nin yanı sıra Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde de faaliyet gösteren AUTO KING, hasarlı bir parçayı değiştirmek yerine onarmak ve aracın orijinalliğini azami ölçüde korumak anlayışı üzerine kuruludur.

Franchise iş modelimiz ile 20 yılda 3,5 milyonu aşkın mutlu müşteriye ulaşarak sigorta sektörüne ve ülke ekonomisine 1 milyar lirayı aşkın tasarruf sağladık. Tüm onarım işlemlerinde verdiğimiz 2 yıl işçilik garantimiz; TSE 13168 Hizmet Yeterlilik Belgesi ve ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemi Standartları çerçevesinde sunduğu hizmetlerimizle yüzde 99 müşteri memnuniyetine ulaşmanın gururunu yaşıyoruz.

Operasyonel kiralama ve günlük kiralama firmalarına ne gibi hizmetler sunuyorsunuz? Bu hizmetlerinizin sağladığı faydalardan bahseder misiniz?

Mini onarım, hasar onarımı, oto bakım koruma ve mekanik bakım ve onarım alanlarında hizmet veriyoruz. Avantajları kısaca şöyle özetleyeyim: Hızlı, ekonomik, garantili ve firmaların yararına olan çözümler sunuyoruz.

Aracın periyodik bakımından, hasar danışmanlığına; kaporta hasarlarından detaylı iç temizliğine, motor arıza tespitinden oto döşeme tamirine, yağ değişimine, ekspertizine kadar bir kiralık aracın neredeyse tüm ihtiyaçlarına yönelik hizmetlerimiz mevcut.

Mini Onarım hizmetlerimiz, bir araç kiralama firmasının en önemli ihtiyaçlarını karşılayan çözümleri içeriyor: Boyasız Kaporta Göçük Düzeltme, Boya Hasarlı Kaporta Göçük Düzeltme, Boya Onarımı-Mini Yama, Plastik Tampon ve Parça Onarımı, Oto Döşeme Tamiri, Ön Cam Onarımı ve Leke Çıkarma.

Otomobillerin kullanım sırasında veya park halinde maruz kalabileceği küçük ölçekli hasarlar AUTO KING tarafından 2 yıl ulusal Kaporta ve Boya onarım garantisi ile onarılmaktadır. Araç hasarlarının mini onarım kapsamında tamir edilmesi, zamandan tasarruf edilmesini sağlıyor. Bunun yanı sıra hasarların lokal boya yöntemi ile yapılması da araçların orijinalliğini koruyor.

Mekanik Bakım hizmetleri kapsamında otomobilin tüm mekanik aksamları ile ilgili sorunları tespit ederek değişim ve bakımını yapıyoruz. Mekanik aksamlardaki sorunları tespit ediyor; onarımı mümkünse onarımını, değilse de değişimini yapıyoruz.

Mekanik Bakım hizmetlerimiz de araç kiralama firmalarının neredeyse tüm ihtiyaçlarına cevap verecek kalemlerden oluşuyor: Boya Koruma ve Bakım hizmetlerimiz, otomobilin ilk günkü gibi görünmesini sağlamak ve olduğundan daha kaliteli bir kullanım alanı oluşturmak adına verdiğimiz hizmetlerdir: Klima ve Bakteri Temizliği, Cam Filmi, Jant Temizliği ve Bakım, Ozon ile Kabin İçi Sterilizasyon Hizmeti, Kaput Koruma Filmi, Motor Temizleme ve Koruma, Ön Cam Su Kaydırıcı Uygulaması, Boya Koruma, Seramik Kaplama, Detaylı İç ve Dış Temizlik.

Hasar Onarım hizmetlerimiz ise pek çok avantajı içinde barındırıyor. AUTO KING her türlü hasar durumlarında sürücülere bilgi ve tecrübesi ile destek sağlamaktadır. Hasar durumlarında AUTO KING hizmetlerinden faydalanmak sürücülerin ayrıcalıklı, düşük maliyetli ve zaman tasarrufu sağlayan bir süreç geçirmelerini sağlamaktadır.

Hızlı ve garantili hizmetimiz ile tüm hasar süreçlerini merkezi operasyon departmanımız ile yönetiyoruz ve filo şirketlerinin yükünü alarak hizmet veriyoruz.

AUTO KING Ekspertiz hizmetimiz de ikinci el araç satın alacak olan firmalara garantili sonuçlar vermektedir. AUTO KING profesyonelleri tarafından aracın tüm aksamlarının doğru çalışıp çalışmadığı kontrol edilir. Otomobilin herhangi bir parçasının zarar gördüğünü veya değiştirildiğini hazırlanan raporlarda görmek mümkündür. Böylece aracın değeri sunulan ekspertiz raporu ile net bir şekilde ortaya konur.

Araç alım satım işlemlerinde yüksek maliyetlerden kaynaklanan mağduriyetin önüne geçebilmek için oto ekspertiz işlemi yapılmalıdır. Alanında profesyonel bir ekip ile çalışan ve kurumsal bir yaklaşımı olan AUTO KING, güvenilir araç ekspertiz raporu sunmaktadır. AUTO KING oto ekspertiz hizmetini TSE-HYB belgesi ile sunmaktadır. Son teknolojiyi kullanarak hatasız bir şekilde oto ekspertiz raporu AUTO KING tarafından sunulmaktadır.

Bu tarz bir hizmet alırken, operasyonel kiralama ve günlük kiralama “firmaları nelere dikkat etmelidir?

Bakım ve onarım alanındaki en büyük risklerden biri aracı onarırken, araca hasardan daha büyük bir zarar vermek! Hem müşteri hem de işi yapan usta için pek çok yasal sorun ortaya çıkarabilecek bir durum… Böyle araçlarla çok sık karşılaşıyoruz. Sanayilerde elbette ki pek çok maharetli ustalarımız var. Onlar mesleğin erbapları, hepsine büyük bir saygımız ve sevgimiz var.

Bizim işimiz biraz tecrübe gerektiriyor. Biz bile 20 yıllık tecrübemize rağmen her gün “kendimizi daha fazla nasıl geliştiririz” diye uğraş veriyoruz. Çünkü teknoloji özellikle otomotiv teknolojisi sürekli bir gelişim ve ilerleme halinde. Biz adımlarımızı bu gerçekliğe göre atıyoruz. Çok yakın gelecekte dizel ve benzinli otomobillerin yerini tamamen elektrikli araçlar alacak. Şimdiden biz istasyonlarımıza elektrikli araç şarj istasyonları kurmaya başladık. Elektrikli araçların onarımlarıyla ilgili kendimizi yeniliyoruz.

Operasyonel ve günlük kiralama yapan firmalara tavsiyem mutlaka yetkinliğini belgelendirebilen ve işçiliğine garanti verebilen firmaları tercih etsinler. Çünkü aracın serviste beklediği her gün, firmalar için maddi kayıp demektir.

Günlük kiralama ve operasyonel kiralama firmaları ile çalışma ortamı yakalayabilmek için neler yapıyorsunuz?

Araç kiralama hizmeti veren firmalara yönelik hızlı ve ekonomik çözümlerimizi elimizden geldiği kadar anlatmaya çalışıyoruz. Filo ve Rent A Car Dergisi bu bakımdan bize büyük bir imkân sağladı. Auto King ailesi adına teşekkür ediyorum.

Top