Your browser (Internet Explorer 7 or lower) is out of date. It has known security flaws and may not display all features of this and other websites. Learn how to update your browser.

X

Araç Kiralama Sektörü 65 Yıllık Bir Yükten Kurtuldu

Araç kiralama şirketlerinin uzun zamandır en önemli sorunlarından olan bir konu, TOKKDER’in ilgili devlet kurumları nezdinde sürdürdüğü girişimler neticesinde, 2020 yılının sonunda yapılan bir düzenleme ile çözüldü. Halihazırda kiralık araçların tescil plakasına uygulanan ve araç kiralama şirketlerine tebliğ edilerek tahsil edilen trafik idari para cezaları, bu düzenleme ile birlikte bundan böyle aracın kiracısına tebliğ edilecek ve aracın kiracısından tahsil edilecek.

Sektörümüzün bu önemli sorununa çözüm olacak düzenleme müjdesi, geçtiğimiz Aralık ayının son günlerinde geldi. 25 Aralık 2020 tarihli ve 31345 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren “Trafik İdari Para Cezası Karar Tutanaklarının Düzenlenmesinde, Tahsilinde ve Takibinde Uygulanacak Usul Ve Esaslar Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” ile halihazırda trafik kural ihlali yapan kiralık araçların tescil plakasına – yani aracın sahibi olan araç kiralama şirketine – uygulanan cezai işlemlerin, trafik kural ihlalini yapan aracın ihlal tarihinde kiralandığının Kiralık Araç Bildirim Sistemi (KABİS)’ten tespit edilmesi halinde, artık doğrudan aracın kiracısına uygulanması yönünde düzenlenme hayata geçirilmiş oldu.

Konu ile ilgili değerlendirmede bulunan TOKKDER Yönetim Kurulu Başkanı İnan EKİCİ, “Kiralık araçların trafik kural ihlali yapması durumunda uygulanan trafik cezalarının aracı kullanan kişiye, yani aracın kiracısı olan kişiye tebliğ edilerek bu kişiden tahsil edilmesi için yıllardır TOKKDER olarak mücadele veriyorduk. Yeni yönetmelikle sektörümüz büyük bir yükten kurtulmuş oldu. Bu çözümde büyük pay sahibi olan başta T.C. İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman SOYLU ve bakanlığımızın diğer yetkilileri olmak üzere, desteklerinden dolayı TOBB Başkanı Sayın Rifat HİSARCIKLIOĞLU’na, İTO Başkanı Sayın Şekib AVDAGİÇ’e, TOBB Türkiye Otomotiv Ticaret Meclisi Başkanı Sayın Yüksel MERMER’e ve otomotiv sektörü derneklerimiz ODD, OSD ve OYDER’e teşekkür ediyorum. Belirtmeliyim ki, bu düzenleme, bundan sonraki süreçte araç kiralama sektörü için iki önemli yasal düzenleme beklentimiz için de bize umut verdi. Günlük araç kiralamada “işleten” sıfatının uzun dönem kiralamada olduğu gibi kira süresi boyunca kiracıya/müşteriye devredilmesi yönünde bir düzenleme yapılmasını bekliyoruz. Bunun yanı sıra, kiralık araçların kontrat süresi sonunda iade edilmemesi, diğer bir deyişle çalınması durumunda uygulanan cezanın artırılmasını, bu suçun “emniyeti suistimal” kapsamında değil, “oto hırsızlığı / organize suç / nitelikli dolandırıcılık” kapsamında değerlendirilmesi yönünde bir düzenleme yapılmasını talep ediyoruz. Sektörümüzün ve ülkemiz ekonomisinin yararına olan çalışmaların bir parçası olmaktan gurur duyuyoruz ve bundan sonraki hedeflerimiz için de canla başla çalışmaya devam edeceğiz.” dedi.

Top