Your browser (Internet Explorer 7 or lower) is out of date. It has known security flaws and may not display all features of this and other websites. Learn how to update your browser.

X

Aksigorta Genel Müdürü – Uğur GÜLEN Röportajı

Operasyonel ve günlük kiralama firmalarına ne gibi hizmetler sunuyorsunuz? Bu hizmetlerinizin sağladığı faydalardan bahseder misiniz?

Aksigorta olarak, çoklu araç girişlerini yapay zekalı dijital asistan ADA ile günlerce sürecek bir operasyon sürecinden kurtarıp poliçe başına 2 dakikalık bir zaman diliminde hızlı bir şekilde sonuçlandırabiliyoruz. Kiralama firmalarına, düzenli olarak hasar/poliçe raporlarını araç klasmanı bazında sunabiliyoruz.

Hasar departmanımızda yalnızca filo poliçeleriyle ilgilenen bir ekiple hasar süreçlerini takip ediyoruz. Belli aralıklarla Teknik – Hasar ve Satış ekipleri ile birlikte müşteri ziyareti yapıp süreçler hakkında görüşüp sorunlar varsa bunlara ortak çözümler bulmaya çalışıyoruz.

Ayrıca, asistans firmalarda grubun büyüklüğü ve potansiyeline göre IVR teknolojisine (interaktif sesli yanıt sistemi) ek olarak verilen hizmet uygulamalarında farklılıklar yaratılabiliyor.

Örneğin; sözleşme aşamasında sigortalı firmadan alınan taahhüde istinaden yalnızca belirli bir müşteri grubu için VIP tanımı yapılarak, üst segment araç teminlerinde kredi kartı verilemeyen durumlarda kartsız işlem devamlılığı sağlayabiliyoruz.

Öte yandan, filo poliçelerini yaptığımız firmaların kasko dışında sigorta ihtiyaçları için gerekli durumlarda özellikli teklifler sunabilmekte ve sigortalının olası tüm risklerini teminat altına alabilmekteyiz. Servis tarafında sigortalının özellikle çalışmak istediği servisler var ve bu servisler hali hazırda Aksigorta ile anlaşmalı değil ise Lojistik ekibi ile koordinasyonu sağlayarak servis ağımıza dahil edebiliyoruz.

Bu tarz bir hizmet alırken, operasyonel kiralama ve günlük kiralama firmaları nelere dikkat etmelidir?

Bu noktada firmaların, aldıkları poliçenin teminat detayına ve üretim, hasar, ödeme takibi konusunda nasıl bir ek hizmet sunabildiğine, hasar ve hasar sonrasındaki hizmetlere ve operasyonel hıza dikkat etmeleri gerekiyor. Aynı zamanda müşteri portföylerinin ihtiyacı da iyi tanımlanmalı. Filo içerisinde VIP hizmet ihtiyacı olan kişi veya kurumların belirlenmesi ve alınacak hizmetin detayları belirlenmeli. Bu şekilde ilgili grup için standart hizmetten farklı hizmet sunulacak kişiler özellikli takip edilebilir. Filo poliçesi satın alacak firmaların, oto dışı ihtiyaçlarını da karşılayabilecek bir sigorta şirketini tercih etmesi yine dikkat edilmesi gereken unsurlardan biri.

Günlük ve operasyonel kiralama firmaları ile çalışma ortamı yakalayabilmek için neler yapıyorsunuz?

Bu anlamda, iyi ilişkilere sahip olduğumuz otomotiv bayileri ve çalıştığımız büyük firmaların referansı bizim için oldukça önemli. Aynı zamanda bu anlamda potansiyeline inandığımız acentelerimizi destekliyor; halihazırda var olan ya da hayata geçecek olan projelerimizi onlarla paylaşarak, acentelerimizin de desteğini yanımıza alıyoruz. Müşteri taleplerinde esnek bir hizmet sunarak, memnuniyet puanını üst sıralarda tutmaya özen gösteriyoruz. Birebir iletişime özen gösteriyor ve rutin olarak güncel durum, süreçler, üretim ve beklentiler ile ilgili değerlendirme /iyileştirme toplantıları düzenliyoruz. Dolu, sel gibi beklenmedik ani durumlarda filoya özel hasar yönlendirme hizmetleri sunabiliyor ve asistans hizmetlerinde öncelik sağlıyoruz.

Potansiyel müşterilerimiz içinse; oto dışı işleri Aksigorta’da olan ancak filo kısmında farklı şirketler ile devam eden sigortalılarımız ve filo teklifi verip portföyümüze dahil edemediğimiz potansiyel müşterilerimizle acentelerimiz aracılığıyla yakın temasta bulunarak takibini yapıyoruz. Tüm bunlara ek olarak; filo poliçelere yaklaşımımız ve hizmet kalitemizin sahada anlatımını sürekli olarak yapmaktayız. Aksigorta’nın bu alandaki isteği ve gücü bu şekilde acenteler arasında yaygınlaşıyor.

Top