Your browser (Internet Explorer 7 or lower) is out of date. It has known security flaws and may not display all features of this and other websites. Learn how to update your browser.

X

Sektörümüz İşletmelere ve Bireylere Birçok Faydayı Bir Arada Sunuyor – İnan EKİCİ

Uzun bir süredir tüm dünyayı tesiri altına almış olan Covid-19 salgınından etkilenen kişi sayısı Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre 10 milyon kişiyi aşmış durumda. Ezberleri bozduran nitelikteki salgının ülkeler üzerindeki etkileri halen devam etmekte ve salgın sonrası toparlanmanın ne kadar süreceği de ne yazık ki belli değil.

Türkiye de bu gelişmelerden etkilenmeye devam ediyor. Toplum olarak bir yandan yeni normal düzenine uyumlanmaya çalışırken, bir yandan da bu sürecin açtığı yaraları sarmaya çabalıyoruz.

Derneğimiz üyelerinin, kiraladıkları her aracı, kullanıcıya/ müşteriye teslimden önce her seferinde, Covid-19 başta olmak üzere virüs ve bakterilerden arındırmak ve olası bulaş riskini minimize etmek için uygun yöntemlerle dezenfekte etmelerinden duyduğum memnuniyeti de ifade etmek isterim.

Kriz yönetiminde en önemli konulardan biri nakit akışıdır. Her devletin, her bir şirketin, her bir bireyin nakit akışlarını çok doğru kontrol etmesi gerekir. Faaliyet alanı ve büyüklüğü ne olursa olsun, sürdürülebilir şirket olmak, sürdürülebilir iş gücünü sağlamak için her bir şirketin öncelikli yapması gereken dayanıklı kalmaktır. Şirketlerin iş planlarını gözden geçirip, güncellemeleri, verimliliklerini artırmaları, tasarruf yapılabilecek alanları hayata geçirmeleri bu dönemde daha çok önem kazanıyor. Bu noktadan bakıldığında, operasyonel araç kiralama sektörü işletmelere ve hatta bireylere birçok faydayı bir arada sunmaya devam ediyor. Ekonomik olarak zor bir dönemden geçilmesine rağmen araç kiralama, satın almaya kıyasla daha avantajlı. Araçları daha uygun maliyetlerle sağlıyor, hasar yönetimi, bakım, kış lastiği gibi pek çok unsuru yöneterek maliyet avantajını müşterilerimize yansıtıyoruz. Araç satın almak, şirketler için yüksek yatırımı ve araç yönetiminde verimsizlik potansiyelini beraberinde getiriyor. Bunların yanı sıra, satın almayı tercih eden şirketler sahipliğin risklerini de almak durumunda kalıyor. Detaylı analiz yapan her şirketin kiralamayı tercih ettiğini görüyoruz.

Huzurlu bir ortam ve dengeli bir ekonomi olduğu sürece, operasyonel kiralama sektörü hızla büyümeye devam edecektir. Kiralama, ülkemizde olduğu gibi dünyada da büyüyor. Türkiye’de şirketlerin araç parkı büyüklüğü ve bu parklardaki kiralama yöntemiyle edinilmiş araç sayısı da dikkate alındığında, ilerleyecek çok yolumuz olduğunu düşünüyorum.

Ticari araç kiralamanın belli ölçüde mümkün hale gelmesi de ülke ekonomimiz açısından büyük bir adım oldu. Türkiye bir ticari araç üretim üssü. Ticari araç kiralamanın önünün açılması, ülke ekonomimize önemli katkılar sağlar. Ticari araç kiralamalarının artması, doğal olarak otomotiv pazarını da büyütür. Önümüzdeki sene toplam otomotiv pazarında ticari aracın payının olması gereken seviyelere doğru yükselişe geçeceğini ümit ediyorum.

Kontrollü yeni normale dönüşle beraber, günlük araç kiralama sektörünün Mayıs ayına göre gösterdiği büyüme ile birlikte bireylerin izole ulaşım ihtiyacının karşılanmasında günlük araç kiralamanın önemli bir alternatif olduğunu gözlemliyoruz. Bununla birlikte yurt dışından gelen misafir sayısındaki ciddi azalma 2020 yılı yüksek sezonu açısından önceki yılların yüksek sezon iş hacmine ulaşımı imkansız kılacaktır. Bu sene her yıldan farklı bir yüksek sezon tecrübe edeceğiz. Seyahat engelinin kalkması ve 65 yaş üzerindeki vatandaşlara sokağa çıkma izni verilmesi ile beraber 15-20 günlük kiralamalarda yerli müşterilerin talebi nedeni ile Mayıs-Haziran aylarına göre sektörümüz hareketlilik yaşamaya başladı. Bireylerin izole, hijyen standartları yüksek ve kontrollü ulaşım ihtiyacıyla birlikte, şehir içi ulaşımda toplu taşımaya, şehirler arası yolculuklarda ise uçak, tren ve otobüs taşımacılığına olan talebin belirli bir oranının bireysel ulaşıma kaydığını, araç kiralama ve araç paylaşımına olan talebin bir miktar arttığını gözlemliyoruz.

Öte yandan, uçuş yasağının sona ermesi ile havalimanı ofislerimizden yapılacak kiralamalarda da canlanma olmasını ümit ediyoruz. TOKKDER olarak, sektörümüze özel bazı hususlarda devletimizin desteğini almak adına girişimlerimizi sürdürmekteyiz. Araç kiralama şirketlerinin havalimanlarındaki ofisleri için ödedikleri kira bedelleri ile işlerini sürdürmeleri mümkün değildir. Bu çerçevede, kira bedelleri ile tahakkuk eden diğer ödemelerde geçici bir süre yüzde 100 indirim yapılmasıyla ilgili girişimlerde bulunmuştuk. Önümüzdeki dönemde de ofis kira bedellerinin sabit tutarlar yerine, yolcu sayısına göre belirlenmesi için girişimde bulunduk. Bu girişimin olumlu sonuçlanması halinde, gerek firmalar gerekse havalimanları için kazan-kazan iş modeline geçileceğini ümit ediyoruz.

Bu vesile ile Kurban Bayramınızı en içten duygularımla kutluyor, ülkece nice sağlıklı ve huzur dolu bayramlar geçirmeyi diliyorum.

Yaşanmamış olmasını dilediğimiz, ülkemiz tarihinde yer alan 15 Temmuz 2016 olaylarında, birliğimiz, bağımsızlığımız ve demokrasi için mücadele etmiş olan tüm gazilerimizi ve canını vermiş olan tüm şehitlerimizi saygı ve minnetle anıyorum.

Son olarak, ülkemizin düşman işgalinden kurtuluşunun ve ulusumuzun bağımsızlığını müjdeleyen 30 Ağustos Zaferi’nin 98. yıl dönümünde, başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi saygı ve minnetle anıyorum.

Sevgi ve saygılarımla.

Top