Your browser (Internet Explorer 7 or lower) is out of date. It has known security flaws and may not display all features of this and other websites. Learn how to update your browser.

X

Ford Otosan Pazarlama, Satış ve Satış Sonrası Genel Müdür Yardımcısı – Özgür YÜCETÜRK Röportajı

Koronavirüs salgını sonrası dünya ve Türkiye’ye ilişkin beklentileriniz neler?

Ford Otosan olarak, Covid-19 pandemisi nedeniyle Avrupa pazarının bir önceki seneye göre yüzde 28 kadar daralarak 13 milyon adet seviyelerine düşeceğini öngörmekteyiz. Diğer yandan pandemi öncesinde Türkiye için 2020 yılı otomotiv pazarı 690 bin adet seviyelerinde öngörülüyordu. Salgının etkisi nedeniyle 2020 yıl sonu pazar tahmininin ortalama 150 bin adet gerileyerek yaklaşık 520-570 bin adet seviyelerinde olmasını bekliyoruz. Gerek Avrupa’nın durumu, gerek Türkiye’deki mevcut durum ve salgında 2. dalga ihtimali 2020 için öngörü yapmamızı oldukça zorlaştırıyor. Ancak, normale dönüş sürecinin hızlanması ile 2020 sonunda pazarın geçtiğimiz yıla kıyasla daha yüksek adetlere ulaşması da mümkün olacaktır.

Türkiye’yi Avrupa otomotiv endüstrisi ile kıyasladığımızda, salgının Türkiye otomotiv endüstrisi üzerindeki etkisinin daha sınırlı olacağını söyleyebiliriz. Pandemi sürecinde Avrupa’nın birçok ülkesinde karantina olması nedeni ile bayi ve yetkili satıcılar kapandı, satışlar durdu. Türkiye’de ise karantina ve kısıtlamalar sürecinde bayiliklerin kapanmadan gerekli önlemleri alarak hizmet vermeye devam edebilmesi sağlandı.

Bu da pazarın durmamasını ve satışların azalsa da devam etmesini sağladı. Diğer yandan 2019 yılının son çeyreğinden itibaren pazarda giderek artan bir talep vardı ve 2020 yılının ilk iki ayı da bu şekilde artışla başlamıştı. Pandemi sebebi ile bu talep kesintiye uğradı ancak normalleşmeye dönüş ile birlikte birikmiş bu talebin geri geldiğini görüyoruz.

Tüm bunlarla birlikte, salgının seyri ekonominin gidişatında önemli bir rol oynayacak. 2. dalganın olmadığı iyi senaryoda daha hızlı bir toparlanma süreci, talepte yeniden artış olacaktır.

Operasyonel araç kiralama firmalarına sunduğunuz hizmetlerden bahseder misiniz?

Otomotiv sektöründe, toplam araç parkı büyüklüğü ve verdikleri değerli hizmetlerle önemli bir yer edinmiş olan operasyonel kiralama firmaları sayesinde birçok önemli nihai kullanıcı ve firmaya ulaşma şansını elde ediyoruz. Bu yüzden operasyonel kiralama firmaları en önemli müşteri gruplarımızın başında geliyor. Sektör temellerinin atıldığı ilk yıllardan itibaren, bu firmalarla önce karşılıklı güven ilişkisine dayalı uzun soluklu bir iş yapma modeline inanıyoruz.

Öte yandan Tüm Oto Kiralama Kuruluşları Derneği (TOKKDER) 2020 ilk çeyrek raporuna göre operasyonel kiralama sektörü filo parkı marka dağılımında yüzde 10,8 pay ile 4. sıradayız. Sektörün en çok tercih edilen markalardan biri olmaktan dolayı gururluyuz. Diğer markalardan farklı olarak, Türkiye’nin lider ticari araç markası olarak, ticari araç taleplerinde de satın alma yerine kiralama seçeneğini tercih eden firmalar için geniş model portföyümüz ile sektöre hizmet sunuyoruz. Talep edildiğinde de satış ekiplerine detaylı araç tanıtımları, test sürüşleri gibi organizasyonlar düzenleyerek bu firmalara destek olmaya devam ediyoruz.

Günlük araç kiralama firmalarına sunduğunuz hizmetlerden bahseder misiniz?

Günlük kiralama firmaları ile de yakın bir ilişki içerisindeyiz. Bu firmalara, binek araç grubumuzda yoğun ilgi gören Focus, Fiesta, EcoSport, ticaride ise Couier Journey gibi modellerimiz ile hizmet vermekteyiz. Günlük kiralama kanalını özellikle lansman dönemlerinde araçlarımızı farklı müşteri gruplarına test ettirmek için önemli bir fırsat olarak görüyoruz. Bu anlamda yeni piyasaya sunduğumuz tamamen yenilenen 3. nesil Kuga ve Ford markasının ilk kez piyasaya sunacağı Yeni Puma modelimiz ile kısa dönem kiralama firmalarının araç parklarında yerimizi almak için gerekli hazırlıkları yapıyoruz. Yakın dönemde günlük kiralama ihtiyacının hızla artacağını öngörüyoruz. Bu talebi elimizden geldiğince desteklemek adına hazırlık içerisindeyiz.

Genel olarak şunu da belirtmek isterim; perakende satışlar, günlük kiralama ve operasyonel kiralama kanallarının her biri kendi içerisinde farklı avantajlar ve fırsatlar sunuyor. Her kanalda belli oranlarda marka olarak yerimizi alarak sağlıklı ve sürdürülebilir bir satış yapısı ile sadık müşteri portföyümüzü geliştirmek istiyoruz.

Markanızın ikinci el araç pazarını güçlü kılmak için uyguladığınız politikalar nelerdir?

Ford Otosan olarak, tüm modellerimizin ikinci el pazarındaki satış ve fiyat performansını takip ediyoruz, kendi segmentlerinde ikinci el pazar dinamikleri ile uyumlu bir şekilde fiyatlandığını ve pazarda yine kendi segmentlerinde en çok tercih edilen modellerden olduğunu gözlemliyoruz. Pazarlama, iletişim ve marka- imaj çalışmalarımızın araçlarımıza ikinci el pazarında da değer kazandırdığını görüyoruz. Ayrıca Ford ikinci el markalaşması ile pazarda kurumsal bir ikinci el araç yönetim anlayışıyla öncü ve rol model olmayı hedefliyoruz.

Satış sonrası hizmetlerde araç kiralama şirketlerine ne gibi avantajlar sağlıyorsunuz?

Kiralama sektöründeki müşterilerimizin satış sonrası maliyetlerini azaltmak ve araçlarının verimli kullanım ömürlerini artırmak en önemli önceliklerimiz arasında. Bu doğrultuda araçların ikinci el değerine katkı sağlamak için yetkili servislerimizde uzman personelimizden alacakları hizmetleri kapsayan filo indirim yapısını kurduk. Tüm müşterilerimize, yetkili servislerimizde, mekanik işlemlerde geçerli yüzde 20 indirim sağlıyoruz. Ayrıca 10 gün üzeri onarımlarda ikame desteği ve ücretsiz çekici hizmetleri gibi uygulamalarımız da bulunmaktadır.

Top