Your browser (Internet Explorer 7 or lower) is out of date. It has known security flaws and may not display all features of this and other websites. Learn how to update your browser.

X

2Plan İcra Kurulu Başkanı – Orhan ÜLGÜR Röportajı

Türkiye otomotiv pazarını, özellikle ikinci el otomotiv pazarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

2018 yılının Kasım ayında sıfır araçlara ÖTV indiriminin gelmesi ile birlikte ikinci el otomotiv pazarında daralma ve fiyatlarda düşüş yaşanmıştır. 2019 yılının ilk yarısında durgun geçen ikinci el otomotiv pazarı, ÖTV indiriminin sona ermesi ile birlikte Temmuz ayında yükseliş sürecine geçmiştir. Ta ki 2020 yılında başlayan Covid-19 salgınına kadar… Yaklaşık 2,5 aylık bir süreçte sektörde hem önemli bir daralma hem de yeniden bir fiyat düşüşü yaşanmıştır. Mayıs 2020 itibariyle yeni normalleşme sürecimizde ikinci el araç piyasası Covid-19 öncesi günlerine dönerek tekrar bir yükseliş trendine girdi. ikinci el araç fiyatlarındaki yükselişin ve sektördeki hareketliliğin 0 km araçlardaki tedarik sorunu çözülene kadar devam edeceğini düşünüyorum.

Türkiye’de kişi başına düşen araç sayısı Avrupa’nın neredeyse üçte biri seviyesinde; nüfusun büyük kısmı genç ve özellikle araç yeni evlilerde birinci öncelik. Son yıllarda açılan yeni otoyollar mobiliteyi ve taşıt ihtiyacını artırıyor. Otomobil seven bir ülkeyiz. Ancak hala otomobil sahipliği sayımız çok düşük. Türkiye’deki milli gelire göre sıfır otomobil fiyatları doğru orantılı değil. Vergiler başta olmak üzere birçok etken, yeni otomobil satışlarının önünde bir engel olarak duruyor.

Maddi imkânsızlıklar toplumun büyük kesimini ikinci el araç satın almaya yönlendiriyor. Üstelik ekonomik olarak sıkıntılı dönemlerde bu yönelim daha da artıyor. Bunun yanında yaşlı araç stoku nispeten yeni araçlara talebi daha canlı tutuyor.

İkinci el pazarı oldukça dağınık, dominant bir oyuncunun olmadığı bir pazar. Ağırlığını 22 bin küçük galerinin oluşturduğu pazarda kurumsal yapılaşma da yok denecek kadar az. Yılda 4 milyon 500 bin araç satılmakta ancak 3 milyon 300 bin mükerrer satış nedeniyle toplam ticaret rakamı 7 milyon 800 bin adedi buluyor.

Şirketiniz ve faaliyetleri hakkında bilgi alabilir miyiz?

Yıllık 7 milyon 500 bin adetlik ikinci el pazarında müşteri ile tedarikçinin kurumsal bir organizasyon içinde buluşamamasının getirdiği çok kritik konu başlıklarını gözlemledik. Müşterinin ihtiyacı olan doğru araca ulaşımı, istediği araca sahip olmak için kullanabileceği esnek finansman modelleri, tedarikçi ile müşteri arasındaki güven ilişkisi, kurumsal araç tedarikçileri (operasyonel araç kiralama firmaları) için hızlı, yüksek montanlı ve makul fiyatlı alıcı kanal eksikliği gibi kritik hususlar 2Plan’ın oluşumunda bizlere yol gösterici oldu.

2Plan, ikinci el otomobil pazarında mevcut iş modellerinin işleyişini kolaylaştırmak için yeni bir değer zinciri yaratmak üzere faaliyetlerine başladı. Güçlü altyapımız ve deneyimli insan kaynağımız ile her marka, model ve yaşta ikinci el araç alım-satım hizmetlerini, tüm Türkiye çapında oluşturduğumuz yaygın ve güçlü bayi teşkilatı ile gerçekleştireceğiz.

2Plan, Türkiye otomotiv sektörünün temel taşlarından bir tanesi olan ikinci el piyasasında, tedarikçi ile müşterisi arasındaki güven ilişkisini amaç edinen, aynı zamanda tüm paydaşların katılımı ile tam donanımlı kurumsal bir düzen içinde olan, bir değer zinciri yaratmayı hedeflemektedir.

Araç tedarikinde yaşanılan sıkıntılara farklı çözümler sunan 2Plan, bayilerine hem araç arzı noktasında hem de stok finansmanında destek olacak ve iş hacimlerini artıracak. Ayrıca banka ve finans kuruluşlarıyla yapılan anlaşmalarla, son kullanıcılar, Türkiye ikinci el pazarında hiç örneği olmayan ve sadece 2Plan müşterilerine özel finansman paketleriyle araçlarına çok daha kolay sahip olabilecekler.

2Plan olarak operasyonel araç kiralama şirketlerine ne tür hizmetler sunuyorsunuz?

Türkiye geneline yayılmış 2Plan bayileri öncelikli olarak operasyonel araç kiralama firmalarının bölgelerdeki kontratı biten araçlarının iade ve teslim alınmasında, ekspertizinde kurumsal hizmet verecek. Araç kiralama firmaları bu noktada 2Plan’ın fiyatlama sonrası hızlı satın alma süreçleri sayesinde araçlarını anında, zahmetsizce değerlendirme imkânı bulacaklar. Bu şekilde araç kiralama firmaları araçlarının bölgeden iadesi, lojistik, ihale ve satışa hazırlık süreçlerinde yaşanan vakit ve maliyet kayıplarından da kurtulmuş olacak.

Bayilerinizi ne şekilde seçiyorsunuz? Kısacası nasıl 2Plan bayisi olunabiliyor?

İkinci el araç pazarında çok fazla sayıda işletme var ve bayi seçiminde ince eleyip sık dokuyoruz. Bayilerimizle sözleşmemizi, işletmenin performansına göre deneme sürecinin sonunda imzalıyoruz. Öncelikli arzumuz, otomotiv işine ruhuyla bağlı, işinin başında olan kişilerin yönettiği işletmelerle çalışmak.

Sistemimizin sürdürülebilir olması için son kullanıcı nezdinde güven verecek niteliklerdeki bayilerle el sıkışarak yılsonuna kadar öncelikle kurumsal firmaların araç filolarının yoğun bulunduğu bölgelerde bayi yapılanmamızı tamamlayacağız. Bugün itibarıyla 8 bayimizle el sıkıştık ve halen 12’si deneme sürecinde. Sözleşme imzaladığımız bayi sayımızı yılsonuna kadar 15’e çıkartacağız ve 2024 yılında, Türkiye’nin dört bir yanında 100’ün üzerinde bayi adedine ulaşmış olacağız. Bayilerimize bilindik şartları koşmuyoruz. Ancak “kazan kazan” temeline oturttuğumuz sistem sayesinde araç tedarik etme noktasında büyük kolaylıklar getirdiğimiz için bizden araç almayı tercih edecekler. Tüm süreçlerin operasyon güvencesi bizde olduğu için finans kuruluşundan son kullanıcıya kadar güven noktası da biz olacağız. Yapılanmamız doğrultusundaysa 5 yıl içerisinde 100 bayi ile yıllık 50 bin adetlik satış gerçekleştirmeyi hedefliyoruz.

Top