Your browser (Internet Explorer 7 or lower) is out of date. It has known security flaws and may not display all features of this and other websites. Learn how to update your browser.

X

TOSEF Başkanı ve RS Servis Yönetim Kurulu Başkanı – Ünal ÜNALDI Röportajı

Önümüzdeki dönemde dünyayı ve Türkiye’yi neler bekliyor? Bu konudaki öngörüleriniz nelerdir?

Dünyanın gündeminde birçok konu var. Özellikle Çin’de ortaya çıkan virüs salgını son dönemde ekonomideki dengeleri değiştirecek gibi görünüyor. Öte yandan Çin-ABD arasındaki ticaret savaşları, Ortadoğu’daki dinamikler hem dünyayı hem de bizleri direkt olarak etkiliyor. 2018 -2019 yılları arasında yaşanan döviz kurlarındaki dalgalı hareket, direkt olarak otomotiv sektörünü de etkiledi ve sonuçta sıfır kilometre araç pazarında ciddi bir düşüş yaşandı. Bu durum direkt olarak ikinci ele olan talebi artırsa da yedek parça sektöründeki bazı oyuncuların yüzde 150’ye varan zamlar yapması, servis sektörünü olumsuz bir şekilde etkiledi, araç sahipleri, araçlarını artan bakım maliyetleri nedeniyle bakım periyodunu geçirerek daha az sıklıkla getirmeye başladı. Özel servisler, sıfır km olarak satılan araçlarla ortalama 2-3 yıl sonra tanışıyor dolayısıyla 2018’den bu yana yaşanan sıfır araç satışlarının daralmasının etkilerini bu yılın son çeyreğinde hissedecekler.

Firmanızdan ve faaliyetlerinden bahsedebilir misiniz?

Mobil plastik ve alüminyum parça onarımı hizmetiyle faaliyetlerine 2009 yılında başlayan RS Servis, 2011 yılı itibarıyla mini onarım hizmetini K.K.T.C’de, 2013 yılsonunda Türkiye’de hizmet vermeye başladı, 2017 yılı Ocak ayı itibarıyla hasar onarımını da hizmetlerimiz arasına kattık. Mini onarımın en önemli hizmetlerinden bir tanesi olan boyasız göçük düzeltme hizmetimiz ile de 2017 yılında Temmuz ayında İstanbul’da yaşanan dolu yağışı sonrası sektörün yoğun talebini karşılamış olduk. Geçtiğimiz yılın sonu itibarıyla mekanik onarım hizmetini de bünyemize kattık. RS Servis olarak sigorta şirketlerinin lider çözüm ortağı konumundayız. Mobil parça onarımı hizmetinde 30 sigorta şirketi ile anlaşmalı olarak çalışıyoruz. Mini onarım hizmetinde 16 sigorta şirkete ve hasar onarımı hizmetinde ise 24 sigorta şirketi ile anlaşmalı servis olarak hizmet veriyoruz. Filo kiralama sektöründe de 2020 yılı itibarıyla büyümeyi planlıyoruz. Bunun yanı sıra bireysel otomobil sahipleri de bizden rahatlıkla hizmet alabiliyorlar. bireysel araç sahipleri için en güvenli ve en uygun toplam maliyetli onarım hizmetini bir arada sunuyoruz. Şirketimizin hali hazırda 60 adet bayisi ve 1.500’den fazla çalışanı bulunuyor. Ayrıca KKTC’de ve Çekya Prag’ta da şubemiz bulunuyor.

Operasyonel ve günlük kiralama firmalarına ne gibi hizmetler sunuyorsunuz?

Hem operasyonel hem de günlük kiralama şirketlerine hasar onarımı, mini onarım ve mobil parça onarımı hizmetlerini veriyoruz. Kiralama şirketleri için, araçlarının hasar onarımlarının hızlı, güvenilir ve uygun maliyetli bir şekilde yapılmasının ne kadar önemli olduğunu RS Servis olarak çok iyi biliyoruz. Türkiye genelinde çok yaygın bir hizmet ağımız var, bu büyük bir avantaj, 60 farklı hizmet noktasında tüm bu hizmetleri alabiliyorlar. Mini onarımlarda hasar dosyası açılmadan, kasko hasarsızlık indirimi kaybolmadan, küçük onarım ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Mobil onarım hizmetimiz sayesinde, radyatör, tampon, far, jant ve benzeri birçok hasarlı parçayı mobil olarak alıp, merkezlerimizde onararak çok ciddi bir tasarruf ve maliyet avantajı sağlıyoruz. Filo şirketlerinin araçları hangi serviste onarılıyor olursa olsun, bu parçaları yerinden alıp, onarıp, yerine tekrar teslim ediyoruz. Mobil parça onarımına konu tüm yedek parçaları kendi bünyesinde onaran tek ve lider firmayız. Üstelik mobil onarım hizmetimizden yararlanmak için aracınızın sigortalanmış olması şartı bulunmuyor. Hasar onarımında da, maksimum onarım, minimum parça değişimi ile hareket ediyor ve 35 yıllık hasar onarım tecrübemizle hareket ediyoruz. Bu sayede filo kiralama şirketleri, hasar onarımlarında yüzde 50’yi aşan oranlarda tasarruf sağlayabiliyor. Üstelik Türkiye genelindeki tüm servis merkezlerimizde geçerli olmak üzere, verdiğimiz tüm hizmetler için 2 yıl işçilik garantisi veriyoruz. Gereksiz parça değişimlerinin önünü keserek hasar onarımında tasarruf sağladığımız gibi, araçların değer kaybı yaşamasını da önlemiş oluyoruz. Böylece kiralama şirketleri, sahip oldukları araçları satışa çıkardığında, minimum değer kaybıyla karşılaşıyor.

Bu tarz bir hizmet alırken, operasyonel ve günlük kiralama firmaları nelere dikkat etmelidir?

Bir araç parkını yönetmek ciddi bir iş ve araçların hasar yönetimini takip etmek de maksimum düzeyde hassasiyet istiyor. Biz bu hizmeti de sunuyoruz. İştirak şirketimiz Destech Hasar Çözümleri Yazılım A.Ş. tarafından geliştirilen Hasar Yönetim Sistemi’miz sayesinde filo kiralama şirketleri, hasar onarım süreçlerinin tamamını uçtan uça online olarak takip edebiliyorlar. Onarım süreçlerini Atölye Yönetim Sistemi sayesinde aşama aşama izleyebiliyor ve online araç başında gerçekleştirilen ekspertiz sayesinde detaylı maliyet kontrolü elde ediyorlar. Ayrıca sistemin ihale modülü sayesinde de yedek parça tedarik ve maliyet kontrolünü sağlayarak gerçek anlamda tasarruf sağlıyorlar. Öte yandan araçların onarım göreceği yerlerin belirli kalite standartlarını karşılaması gerekiyor, aksi halde doğru onarılmayan bu araçlar direkt olarak müşterilerinin memnuniyetine yansıyacaktır. Kullanılan parçaların kalitesi, onarımdaki işçilik kalitesi araçların ömrünü direkt olarak etkileyen faktörler.

Tüm bunları üst üste topladığınızda Hızlı, güvenilir ve garanti veren özel servislerle çalışmalarını şiddetle tavsiye ediyoruz. Gururla söyleyebilirim ki RS Servis olarak müşteri memnuniyeti konusunda sikayetvar. com’da Oto Bayi – Servis sektöründe en yüksek müşteri memnuniyeti ile lider şirketiz.

Günlük ve operasyonel kiralama firmaları ile çalışma ortamı yakalayabilmek için neler yapıyorsunuz?

Türkiye’de gerek günlük, gerekse uzun dönem kiralık araçların payı artık dikkat çeken seviyelere gelmeye başladı. Kiralama sektörünün son yaşanan daralma haricinde ciddi bir büyüme potansiyeli olduğunu da görüyoruz. Kiralama şirketlerinin araç parkları büyümeye devam ettikçe, her bir araçtaki onarım maliyetlerinde yapılan en küçük tasarruf, yılsonunda ciddi farkların oluşmasına sebep oluyor. Hem önceden belirlenmiş kalite standartlarında bir hizmet alabilmek, hem de ekonomik koşullar sağlayabilmek bu anlamda kiralama şirketleri için çok önemli. Maliyetlerin bu kadar önemli olduğu günlük kiralama ve filo kiralama şirketleri ile bu kapsamda sürekli iletişim halindeyiz. İhtiyaçlarını çok net bir şekilde görebiliyor ve RS Servis olarak bu ihtiyaçlarına yönelik çözümler geliştirmeye çalışıyoruz. Destech Hasar Çözümleri Yazılım A.Ş. şirketimiz ile geliştirdiğimiz çözümlerimiz de kiralama şirketlerinin bu ihtiyaçlarına yönelik olarak düzenlenmiş durumda.

Kiralama şirketleri ile bir başka yönden daha iletişim halinde olduğumuzu söyleyebilirim. Hem RS Servis olarak, hem de üyesi olduğumuz ve özel oto servisleri olarak kurduğumuz TOSEF Tüm Oto Servisleri Federasyonu olarak TOKKDER ve üyeleri ile de bir araya geliyoruz. Size federasyonumuz TOSEF hakkında da kısaca bilgi vermek isterim. Özel oto servisleri olarak sektörde önemli bir iş yükünü üstlenmiş durumdayız. Onarım maliyetlerinin hızla arttığı günümüzde, özellikle sigorta şirketleri ve filo kiralama şirketleri gibi çok araca sahip firmalar için hizmet kalitesinden ödün vermeden, ekonomik koşullarda onarım hizmeti alabilmek her zamankinden önemli hale geldi. Bununla birlikte, bu ihtiyacı karşılamaya çalışırken kendilerini temsil kabiliyetleri çok daha büyük önem kazanan oto servisleri de, hizmetlerini sürdürebilir halde tutabilmekte ciddi zorluklar ile karşılaşmaya başladı ve ilk soruda bahsettiğim gibi 2020’nin son dönemecine hazırlanmaları gerekiyor.

Bu kapsamda özel oto servislerinin artık daha kurumsal bir yapı kazanabilmeleri, belirli standartlara ulaşabilmesi ortak satın alma, iş geliştirme, eğitim gibi konularda kendilerini geliştirebilmeleri ve maliyetlerini azaltmak için bir birlik haline gelmesi ihtiyacı ortaya çıktı. Bu amaçla 2018 yılında kurduğumuz Tüm Oto Servisleri Federasyonu TOSEF ile 1 yıl gibi kısa bir sürede, Türkiye genelinde 81 ili kapsayacak şekilde 10 dernek kurduk ve oto servislerine katma değer yaratacak projeler geliştirmeye başladık. Ayrıca üyelerimizin katılımıyla oluşturduğumuz ortak şirketimiz TOSAŞ ile de filo kiralama ve sigorta sektörüne de hizmet vermek üzere yeni projeler hazırlıyoruz.

Top