Your browser (Internet Explorer 7 or lower) is out of date. It has known security flaws and may not display all features of this and other websites. Learn how to update your browser.

X

Borusan Otomotiv İcra Kurulu Başkanı– Hakan TİFTİK Röportajı

Önümüzdeki dönemde dünyayı ve Türkiye’yi neler bekliyor? Bu konudaki öngörüleriniz nelerdir?

Dünya ekonomisi 2019 yılında yaşanan ticaret savaşlarının etkisiyle küçülen ticaret hacminin telafisini 2020 yılında yapacak gibi görünüyor. Olumlu yönde ilerleyen görüşmelerin aynı şekilde sona ermesiyle dünya ekonomisinin resesyon tehdidinden kurtularak yeniden büyüme rakamlarını görebileceğini düşünüyorum. Ancak siyasetin, özellikle de jeopolitik gelişmelerin yine belirsizliği ve volatiliteyi artırıcı etki yapacağını söylemek mümkün.

Türkiye tarafında ise ekonomik göstergeler 2020 için daha olumlu sinyaller veriyor. Gerek büyüme gerekse enflasyon oranlarında 2019’a kıyasla daha pozitif bir sene geçireceğimize inanıyorum. 2020 yılında tek haneye düşmesi beklenen faiz oranlarının güven endeksini yükselteceği ve ertelenen talebi harekete geçirmesiyle büyümeyi tetiklemesi beklenebilir. Nitekim yılın son çeyreğinde otomotiv sektöründe yaşanan talep artışının bir benzeri, 2020 yılında tüm sektörler açısından ekonomik aktiviteyi canlandırıcı bir etki yapabilecektir.

Markalarınız ve 2020 yılı için planlarından bahseder misiniz?

Türkiye kişi başına düşen araç sahipliği bakımından Avrupa’nın hala potansiyeli en yüksek ülkelerinden biri olmayı sürdürüyor. Bu potansiyelin ekonomik iyileşmeye ve jeopolitik risklerin azalmasına paralel olarak önümüzdeki yıllarda realize olacağına inanıyoruz. Bu çerçevede 2020 yılı için binek otomobil pazarında çok daha iyimser bir konjonktür öngörüyoruz.

Ertelenen bireysel talep kadar özellikle pazarın yüzde 55’lik kısmını oluşturan filo kiralama sektörünün yenilenmeyi bekleyen araç parkı da hesaba katıldığında 2019 yılına göre yaklaşık yüzde 15-20’lik bir büyüme bekliyoruz.

Borusan Otomotiv olarak da premium otomobil segmentindeki öncü vizyonumuzla yine sektörün en önemli oyuncularından biri olmaya devam edeceğiz. 2020 yılında premium segmentteki rekabeti bambaşka bir boyuta taşıyacak olan BMW 2 Serisi Gran Coupe modelimiz ile daha önce hiç rekabet etmediğimiz bir segmente oldukça iddialı bir giriş yapacağız. Başta BMW 2 Serisi Gran Coupe, BMW 3 Serisi ve BMW 1 Serisi olmak üzere, 2019 ve 2020 yılları içerisinde yollarla buluşturmuş olduğumuz yeni modeller ile ürün gamımız tamamen yenilenmiş olacak. BMW’de Yeni 7 Serisi, 8 Serisi Gran Coupe ve X7 gibi modellerimizle de premium segmentteki rekabet gücümüzü artıracağız. Diğer taraftan MINI Electric ile elektrikli araçlar arasındaki rekabete farklı bir boyut getireceğiz. 2020 yılında Land Rover’da merakla beklenen Yeni Land Rover Defender ve Yeni Range Rover Evoque Türk tüketicisinin karşısına çıkacak. Tüm markalarımızdaki yeni modellerin de etkisiyle, piyasadaki büyümeye paralel bir ivme doğrultusunda pazar payımızı artırmayı hedefliyoruz.

Operasyonel kiralama şirketlerinin beklentilerini marka olarak karşılayabiliyor musunuz?

BMW AG’nin firmaların global merkezleri ile yıllık olarak yaptığı anlaşmalar doğrultusunda seçilmiş global nihai müşterilere özel koşullar sunabiliyoruz. Diğer yandan BMW AG’nin sunduğu imkanı biz de Borusan Otomotiv olarak kendi imkanlarımız ile birleştirerek Türk firmalarına markalarımızı deneyimleme fırsatı sağlıyoruz. Bu firmalar nihai kullanıcı olarak Türkiye’de operasyonel kiralama firmaları ile görüşüp araç kiralıyorlar. Bu iş modeli doğrultusunda pek çok ortak müşterimize iş ortağımız operasyonel kiralama firmaları ile birlikte hizmet sunuyoruz, dolayısıyla operasyonel kiralama firmalarını iş ortağımız gibi görüyoruz.

Borusan Otomotiv olarak temsil ettiğimiz markaların premium ürün gamı oldukça geniş. Elektrikli hatchback modellerden dizel otomatik otomobillere, farklı boyut ve tarzdaki SUV’lardan 600 beygir gücündeki lüks sedan araçlara kadar müşterilerimizin her türlü beklentisine cevap verebilecek çok geniş bir yelpazede alternatif ürünler sunabiliyoruz. Bunun yanında ürünlerimizin yüksek kullanılmış oto değeri, yakıt tüketiminde sunduğu avantajlar, satış ve satış sonrasında yetkin hizmet ağımızın bulunması ve müşteri odaklı yaklaşımımız sayesinde ihtiyaç anlarında yanlarında olmamız kiralama firmalarının markalarımızı tercih etmesinde önemli rol oynuyor.

Bununla birlikte Borusan Otomotiv olarak pek çok distribütörden farklı olarak kendi bünyemizde ayrı bir filo ekibimiz de var. Bu ekip operasyonel kiralama firmalarına düzenli olarak ürün eğitimleri veriyor, yeni çıkan araçların operasyonel kiralama firmaları çalışanları tarafından test edilmesini organize ediyor. Ekibimiz, müşteri ve operasyonel kiralama firması bazında ayrışmış durumda, böylelikle her zaman aynı kişi ile görüşüp hızlıca çözüme ulaşmak mümkün oluyor. Filo ekibi araçların sipariş edilmesinden, ithalatına, faturalamasından teslimata kadar distribütör imkanları ve hassasiyeti ile müşteri odaklı hizmet veriyor.

Günlük kiralama şirketlerinin beklentilerini marka olarak karşılayabiliyor musunuz?

Günlük kiralama işinin dinamiklerini de yakinen takip ediyoruz. Onların sezonsal ihtiyaçlarını gözeterek üretim programımızı ayarlıyoruz. Bu işin döngüsü daha kısa olduğu için özellikle ikinci el piyasasını bozmayacak şekilde çalışan Borusan Otomotiv’in belirlediği km ve kullanım zamanlaması şartlarına uyan sayılı günlük kiralama firması ile uzun dönemli ve sürdürülebilir bir iş ortaklığı yaklaşımı ile çalışmayı tercih ediyoruz. Bu firmalara farklı iş modelleri ile finansal olarak da fayda ve esneklikler sağlıyoruz.

Operasyonel ve günlük kiralama şirketlerinden beklentileriniz nelerdir?

Genel olarak bu şirketler ile uzun vadeli ve sürdürülebilir iş birliği içinde olmak istiyoruz. Yeni araç satış politikalarımızı belirlerken araçların ikinci el piyasasını da gözetiyoruz ve aksiyonlarımızı buna göre alıyoruz. Bu doğrultuda kiralama şirketlerinden de aynı hassasiyeti bekliyoruz.

Bunun dışında filo ekibimiz sıklıkla kiralama firmaları ile bir araya gelip karşılıklı olarak beklenti alışverişinde bulunuyor ve günlük konularda hızlıca aksiyon alabiliyor.

Markalarınızın ikinci el araç pazarını güçlü kılmak için uyguladığınız politikalar nelerdir?

2018’in ortasında kullanılmış oto organizasyonumuzu yeniden yapılandırdık. İlk çıktılarını 2019 yılında son derece başarılı olarak almaya başladık. Bu yeni yapılanmanın en önemli iki noktasını kaynak yönetimi ve fiyatlama olarak belirlemiştik. Biraz daha açmak gerekir ise amacımız Borusan Grubu araçlarının en doğru değer ile satılabilmesi adına tüm pazarı besleyecek fiyatlama stratejisini oturtmayı hedefledik. Bu hedef için de stok yönetiminde doğru stok model kırılımlarını bulundurmak ve ihtiyaçlara göre yeni planlamalar ile kaynak yaratmayı öne çıkartıyoruz. Planlı dönemlerde aylık bazda takip edilen fiyatlama komitesi ile bulunurluklara göre finans kampanyalarına ve hedeflere ikinci el birimi dışındaki paydaşların katılımı ile birlikte kararlaştırıyoruz.

Kiralama şirketlerinin büyük çoğunluğu otomobilleri ihale yöntemi ile elden çıkartıyorken biz stok taşıma yükünün altına girerek bayii teşkilatımız üzerinden doğrudan perakendeye ulaşmayı hedefledik. Böylelikle müşterilerimize distribütörlüğünü yaptığımız markaların BMW Premium Selection (BPS) ve MINI Next, Jaguar & Land Rover ürünleri için APPROVED ikinci el satış programlarının tanımlı kontrollerini gerçekleştirerek araçları satışa sunuyoruz.

Geçtiğimiz yıl hayata geçirdiğimiz Premium markalar için kurguladığımız konsinye satış projemizi bu yıl kiralama şirketlerini de içine alabilecek şekilde yeniden yapılandıracağız. Böylelikle Borusan Otomotiv Grubu olarak bizim perakendede yakaladığımız başarılı perakende satış kanalından kiralama şirketlerinin de faydalanmasını sağlamayı hedefliyoruz.

Satış sonrası hizmetlerde operasyonel kiralama şirketlerine ne gibi avantajlar sağlıyorsunuz?

BMW-MINI otomobil satın alan Operasyonel Kiralama Şirketleri için Yetkili Servislerimizde geçerli indirimli servis anlaşmaları yanı sıra ön ödemeli BMW-MINI Bakım Paketleri ( BMW Service Inclusive) ve Borusan Otomotiv Uzatılmış Garanti paketleri yine kendilerine özel bir fiyatla sunuyoruz. Bu kapsamda kiralama şirketleri için maliyet anlamında önemli kalemlerden biri olan bakım ve garanti sonrası onarım maliyetleri satın alma anında netleşerek planlamada kendilerine kolaylık sağlıyoruz. Bu hizmete ilave olarak birlikte iş ortaklığı yaptığımız tüm Operasyonel Kiralama Şirketlerinin servis hizmet süreçleri için tek bir temas noktası belirleyerek kendilerinden gelecek olası talepleri aynı kişi üzerinden karşılıyor ve takip edilyoruz. Devreye aldığımız bu hizmet iletişim süresini ve sorunlarını minimize ederek satış sonrası hizmetler süreçlerinde önemli oranda bir yalınlık sağlıyor.

Jaguar Land Rover araçlarımızı satın alan operasyonel kiralama şirketleri için BMW ve MINI markalarımızda olduğu gibi yetkili servislerimizde geçerli indirimli servis anlaşmalarının yanında Borusan Otomotiv JLR Uzatılmış Garanti paketleri de yine özel bir fiyatla sunuyoruz. Tüm markalarımızda geçerli olan sadakat kart uygulamamız operasyonel kiralama şirketlerine ait 3 yaş ve üstü araçlara Yetkili Servislerimizde beli oranlarda indirim sağlıyor. BMW ve MINI markaları için geçerli olan tek bir temas noktası (Key Account Manager) uygulaması Jaguar ve Land Rover markalarımız için de aynı şekilde uygulanıyor. Tüm bunlara ilave olarak yetkili servislerimiz tarafından operasyonel kiralama şirketlerine sağlanan vale hizmeti ve diğer mobilite çözümleri de sürecin kesintisiz olarak sürdürülebilmesine imkan tanıyor.

Top