Your browser (Internet Explorer 7 or lower) is out of date. It has known security flaws and may not display all features of this and other websites. Learn how to update your browser.

X

Koç Finansman A.Ş. Genel Müdürü – Y. Pınar KİTAPÇI Röportajı

Önümüzdeki dönemde dünyayı ve Türkiye’yi neler bekliyor? Bu konudaki öngörüleriniz nelerdir?

Dünyada korumacı politikaları öne çıkaran liderlerin gücünü artırdığını ve ülkelerin kendi gündemlerinin peşinde olduğu bir dönemdeyiz. Dünya ticaret hacminden ziyade ülkesindeki büyümeyi ve istihdamı önceliklendiren Trump, AB’den çıkma aşamasındaki İngiltere’de güçlenen Johnson bunun örnekleri. Çin ile ticaret savaşı, Brexit, yakın coğrafyamızdaki politik gelişmeler finansal piyasalarda belirsizliği artırıyor. Öte yandan büyüme endişeleri genişlemeci para politikalarının devam etmesini sağlayarak gelişmekte olan ekonomiler için yine olumlu bir ortam yaratıyor. Türkiye de diğer gelişmekte olan ekonomilerle birlikte kaynakları kendi ülkesine çekmeye çalışacak ve ekonomik güven ortamını sağlamak için adımlar atacaktır. Bu yılın son çeyreği fonlama açısından daha rahat bir dönem oldu, faizler yarı yarıya indi ve aslında kredi kullanımı için cazip bir döneme girmiş olduk. Gelecek yıl bu olumlu havanın devam ederek yatırımları ve iş ortamını hareketlendirmesini umuyoruz. Bu olursa otomotiv sektörüne de olumlu yansıyacaktır.

Kurumunuz ve faaliyetleri hakkında bilgi verebilir misiniz?

2020 yılında 25. yılını kutlayacak olan Koçfinans, hem bireysel hem de kurumsal tüketicilere doğrudan finansman sağlamak amacıyla kurulan Türkiye’nin ilk finansman şirketi. Ağırlıklı otomotiv sektöründe, sıfır km ve ikinci el taşıt kredilerinde faaliyet gösteriyoruz. Ancak marka ve sektör bağımsız olmak üzere eğitim, motosiklet, mutfak ve mobilya gibi birçok farklı alanda kredi hizmeti de sunmaktayız.

Dijitalleşmenin hakim olduğu dünyada Koçfinans olarak tüketiciler için kredi başvuru ve kullanım sürecini basitleştirmeyi ve online olarak hızlı çözümler sunarak müşteri deneyimini bir üst seviyeye taşımayı hedefliyoruz. Tüm yazılım geliştirmemizi API ve mikroservis altyapısı üzerinde inşa ediyor, dijital platformlarla entegre olarak tüketicilere hızlı ve kağıtsız ortamda finansmana erişim sağlamayı hedefliyoruz. Amacımız, finansman ihtiyacının müşteriler için ayrı bir süreç olmasından ziyade, satın almanın doğal akışında işleyen, görünmez bir sürece ve sürtünmesiz bir müşteri deneyimine sahip olması.

Tüm bu hedeflerimizi daha hızlı ve etkin bir şekilde gerçekleştirmek adına, 2016’da başlattığımız ve kültür dönüşümünün bir parçası olan çalışma modelimizi de güncelliyoruz. Öncelikli olarak Bilgi Teknolojileri departmanımızda hayata geçirdiğimiz çevik çalışma metodolojisini, 2020 yılında şirket geneline yaymayı planlıyoruz.

İkinci el araç kredileri ve kurumsal otomotiv müşterilerine kullandırdığımız ticari krediler önemli odak alanlarımız. 2019 yılında pilot uygulamasına başladığımız ve 2020 yılında devreye almayı planladığımız yeni projemizle müşterilerimizin profiline göre avantajlı faizler sunmayı hedefliyoruz. İkinci el araç kredilerinde sadece yetkili bayi olan işletmelerin perakende satışları değil, filo kiralama şirketlerinin ikinci el toptan veya perakende satışları, galeriler, ikinci el satış platformları dahil tüm değer zincirini kapsayacak yenilikçi çözümlerin peşindeyiz.

Otomotiv sektöründe perakende sıfır araç kredileri haricinde hangi alanlarda faaliyet gösteriyorsunuz?

Kurumsal krediler tarafında ise filo, ağır vasıta ve bayi finansmanı alanlarında faaliyet gösteriyoruz.

Filo kredilerinde, ağırlıklı olarak da uzun ve kısa dönem kiralama sektörlerinde, birçok farklı markaya ve kurumsal müşteriye hizmet sunuyoruz. Bu işe özel yapılanmış iş birimlerimiz sayesinde son yıllarda gelişen filo ve kiralama sektörünün dinamiklerine uygun finansman modelleri geliştiriyor, müşterilerin ihtiyacına yönelik esnek ödeme planları sunuyoruz.

Bayi Finansmanı (BAF) uygulamamız ile bayilerin sıfır km ve ikinci el stok alımlarında ihtiyaç duydukları finansman için alternatif bir kaynak oluyoruz. Buna ek olarak, Ford Trucks ile uzun süredir iş birliği içinde olduğumuz ağır vasıta kredilerinde de faaliyetlerimize devam ediyoruz.

Filo pazarında özellikle kiralama sektörüne nasıl yaklaşıyorsunuz?

2019 yılında ÖTV, hurda indirimi ve faiz kampanyaları gibi otomotiv sektörünü destekleyecek birçok gelişme yaşandı. Alınan bu aksiyonlarla satış adetlerindeki daralma belli bir seviyede tutulabildi. Ayrıca Merkez Bankası’nın faiz indirimleriyle birlikte de piyasada düşen faiz oranları yılın son 3 ayında sektörü de hareketlendirdi. Kiralama sektöründe alınan önlemler, başlangıçta pazarı olumsuz etkilese de yılın 2. yarısında özellikle günlük kiralamada olumlu gelişmeler yaşandı.

2020 yılında otomotiv sektörünün yüzde 20’nin üzerinde büyüyeceğini öngörüyoruz. Bu paralelde; düşen faiz oranlarının etkisi, ekonomide ve turizm sektöründe beklenen iyileşme, günlük kiralama pazarını da olumlu yönde etkileyecektir diye düşünüyoruz.

Geçtiğimiz sene ötelenen araç değişimlerinin operasyonel kiralama sektöründe de hareketlenmeyi artırmasını bekliyoruz. Ayrıca, ticari araç kiralanması için yapılan düzenlemenin operasyonel kiralama alanına katkılarının yaşanacağı bir yıl olarak da yorumluyoruz 2020’yi.

Filo pazarında, operasyonel kiralama tarafında kredi vadesi maksimum kiralama süresi kadar olurken, günlük kiralamada sektör dinamikleri gereği daha kısa vadede kredi kullandırıyoruz. Finansman modelini belirlerken her projenin kendi gelir modeline, nakit akışına, teminat setine uygun çözümü müşterimizle birlikte belirlemeye özen gösteriyoruz. Amacımız kiralama şirketinin ödeme dengesini bozmadan kendi müşterisine en uygun çözümü sunabilmesini sağlamak.

Stok finansmanı alanında bayilere ve kiralama firmalarına yönelik kredi modelleriniz var mı?

Bayilere, distribütörlerden sıfır araç alımlarında Bayi Finansmanı (BAF) ürünümüz ile cazip koşullarda stok finansmanı sağlıyoruz. Ayrıca toplu ikinci el araç finansmanında çözümler sunarken, takas araç alımlarında alternatif fon kaynağı oluyoruz.

Kiralama firmalarına, kiralama vadesi sonunda dönen araçların Koçfinans anlaşmalı yetkili satıcılara ve 2. el noktalarına satışında stok finansmanı çözümü sunarak her iki taraf için de hızlı ve güvenli araç alım satım imkanı sağlıyoruz.

Top