Your browser (Internet Explorer 7 or lower) is out of date. It has known security flaws and may not display all features of this and other websites. Learn how to update your browser.

X

Skoda Genel Müdürü – Zafer Başar Röportajı

Önümüzdeki dönemde dünyayı ve Türkiye’yi neler bekliyor? Bu konudaki öngörüleriniz nelerdir?

Otomotiv sektörü olarak değerlendirdiğimizde 2020 yılının bu yıldan daha iyi geçeceğini öngörüyoruz. Alınan ekonomik tedbirler, faiz indirimleri ve teşvikler 2020 yılında da devam ederse pazarın 500 binli rakamlara çıkabileceği görülüyor. Dünyaya baktığımızda aslında ekonomik daralma ve durgunluk global olarak yaşanıyor. Ancak bunu aşmak için girişimler var. Kriz kelimesini kullanmak istemiyoruz ancak bunu aşacak kararların alınacağına da inanıyoruz.

Markanız ve 2019-2020 yılı için planlarından bahseder misiniz?

Skoda olarak son 5 yılda elde ettiğimiz başarı grafiği 2019 yılında da devam etti. Her ne kadar satış adetlerinde düşüş yaşansa da pazar payı anlamında en çok tercih edilen ilk 10 marka arasında yer aldık. Skoda olarak 2019 yılı hedefimiz 14 bin adetlik satış ile yüzde 4’e yakın pazar payına ulaşmak.

Gelecek yıl pazara sunacağımız yeni modellerimiz ile otomotiv pazarında segment olarak payımızı yüzde 92’ye çıkartacağız. Bu da bizi en geniş seçenek sunan ilk 5 marka içerisine sokacak.

Teşkilat, marka değeri ve ürün gamı olarak büyüyeceğiz. Bunun yaratacağı sinerji ile önümüzdeki 5 yılı kapsayan planımızda yüzde 7 pazar payı ve en çok satan ilk 5 marka arasında yer almayı hedefliyoruz.

Operasyonel kiralama şirketlerinin beklentilerini marka olarak karşılayabiliyor musunuz?

Gerek ürünlerimiz gerekse çalışma standartlarımız ile her zaman çözüm odaklı bir iş ortağı olarak operasyonel kiralama firmalarının yanında yer almaktayız. Kiralama yapan ve kiralayan firmalara özel satış ve satış sonrası hizmetlerle ürünlerimizi sürekli geliştirerek beklentileri üst düzeyde karşılamak için çalışıyoruz.

Günlük kiralama şirketlerinin beklentilerini marka olarak karşılayabiliyor musunuz?

Günlük kiralama sektörü yerli ve yabancı turist sayılarında yaşanan artış doğrultusunda hızla büyüyen sektörler arasında yerini almış ve ülkemizin barındırdığı turizm potansiyeline paralel ciddi büyüme fırsatı olan sektörler arasında yer almaktadır. Bu paralelde kurumsal olarak yüksek standartlarda yapılan günlük kiralama faaliyetlerinin, markamızla tanışmasını hedeflediğimiz potansiyel müşteriye ulaşmak için en doğru mecralardan biri olduğunu düşünmekteyiz. Günlük kiralama firmalarına ihtiyaçları doğrultusunda en doğru ürünü en doğru şartlarla sunmak için ürün ve iş geliştirme çalışmalarımızı sürdürmeye devam ediyoruz.

Operasyonel ve günlük kiralama şirketlerinden beklentileriniz nelerdir?

Operasyonel kiralama şirketlerinden beklentimiz: müşteri memnuniyetini en üst düzeyde tutarak kurumların ve nihai kullanıcıların markamıza olan sadakatini uzun vadede koruması ve artırılmasıdır.

Günlük kiralama şirketlerinden beklentimiz ise markamıza ait araçların kondisyonlarının her zaman üst seviyede tutularak, markamızla tanıştırma şansı elde ettiğimiz potansiyel müşterilerin markamıza olan beğenisinin artırılmasıdır.

Markanızın ikinci el araç politikaları hakkında bilgi verebilir misiniz?

Markamız ve modellerimiz, yapılan tüm müşteri memnuniyeti anketlerinde daima ilk sıralarda yer almaktadır. Bizim de yaptığımız araştırmalarda Skoda müşterisinin aracını yenileyeceği zaman tekrar Skoda modellerine öncelik verdiği görülmektedir. Bu da marka sadakati ile birlikte güçlü bir ikinci el oluşturmaktadır.

Yetkili servislerimiz servis bakımlarında araçların ilk günkü gibi olması için yüksek kalitede bakım onarım hizmeti sunmakta ve bu alandaki gelişim için sürekli eğitimler verilmektedir. Pazar koşulları nasıl olursa olsun koruduğumuz istikrarlı fiyatlama politikamız ve şartlara paralel şekillendirdiğimiz perakende kampanyalarımız hem markamıza güvenerek araç alan nihai müşterilerimizin hem de kiralama şirketlerinin araçlarının ikinci el değerlerini korumaktadır.

Satış sonrası hizmetlerde operasyonel kiralama şirketlerine ne gibi avantajlar sağlıyorsunuz?

Satış sonrasında yapılan işin kalitesi ve süratinin nihai kullanıcıda çok olumlu etki yarattığı aşikardır. Bu sebeple bu konu şirketimiz nezdinde çok önemli olarak görülmekte ve sürekli gelişimi için aralıksız çalışılmaktadır.

Ek olarak şirketimiz bünyesinde satış sonrası hizmetler departmanımızda sadece operasyonel kiralama firmalarından sorumlu bir ekip arkadaşımız istihdam edilmektedir. Kiralama firmaları ve nihai müşteriler sürekli ziyaret edilerek yaşanan problemler ve olası sorunlar hızlıca çözüme kavuşturulmaktadır.

Top