Your browser (Internet Explorer 7 or lower) is out of date. It has known security flaws and may not display all features of this and other websites. Learn how to update your browser.

X

Sektöre Olan Güven Talebi Yükseltecek – İnan Ekici

2019 yılının son çeyreğine girdiğimiz bu dönemde birçok sektör makroekonomik gelişmelerden olumsuz yönde etkilenmeye devam ediyor. Örnek vermek gerekirse, 2018 yılında 2017 yılına göre yüzde 35 daralan Türkiye otomobil ve hafif ticari araç toplam pazarı 2019 yılının ilk sekiz ayında da 2018 yılının aynı dönemine göre yüzde 46 oranında daraldı. 2018 yılında bir önceki yıla göre yüzde 11,5 daralan Türkiye operasyonel kiralama sektörü ise, 2019 yılının geride bıraktığımız ilk yarısında 2018 yılı sonuna göre yüzde 9 oranında küçüldü. 2018 yılı sonunda filosunda yaklaşık 324 bin aracı olan sektörümüzün araç sayısı 295 bin adede geriledi. 2018 yılının ilk yarısında 6.4 milyar TL yatırım yaparak 59.675 adet yeni aracı filosuna dahil eden sektörümüz, 2019 yılının ilk yarısında 2 milyar TL yaparak 17.900 adet yeni aracı filosuna kattı. 2018 yılının ilkyarısı sonunda 64.800 müşterisi olan sektörümüzün müşteri sayısı 2019 yılının ilk yarısı sonunda 49.000’e geriledi. Sektörümüzde yaşanan bu daralma nihai tüketici talebindeki düşüşten kaynaklandı. Ekonomideki daralma nedeniyle araç filosunu küçülterek tasarruf etmek isteyen firmalar oldu.

Tüm bu gelişmelere rağmen, operasyonel kiralama sektörünün genel olarak diğer iş kollarına nazaran ekonomik daralmadan daha az etkilendiğini söylemek yanlış olmaz. Sektör olarak hem bu krizi hem de sonrasındaki hukuksal ve mevzuata ilişkin konuları diğer sivil toplum kuruluşları ile iş birliği yaparak doğru yönettik; bu sayede krizin etkisini azalttık. Bundan sonra atılacak adımlar için de hep birlikte çalışıyoruz.

Son dönemde kredi faiz oranlarındaki düşüşün de etkisiyle, operasyonel kiralama sektörünün 2019 yılını daha fazla küçülmeden 295 bin adetlik bir araç parkı ile kapatacağını öngörüyoruz. Şirketlerin ve bireylerin ötelenen araç ihtiyaçları ve ekonomide beklenen toparlanmanın da etkisiyle, işletmelere ve bireylere birçok faydayı sunan operasyonel kiralamaya olan talebin 2020 yılından itibaren artacağını, sektörümüzün araç parkının 2023 yılında 400 bin adede yaklaşacağını düşünüyoruz.

Bu vesileyle, önemli olduğunu düşündüğüm bazı hususlara da değinmek istiyorum.

Daralan ekonomi ile birlikte, kiralık araç hırsızlıklarında maalesef son dönemde artış yaşanmakta ve bu durum sektörümüzde ciddi mağduriyetler oluşturmaktadır. Kiralık araç hırsızlıklarını engellemek için bu suça verilen cezaların çok daha caydırıcı olması gerektiği aşikârdır. Kanun koyucuların bu konuda gerekli adımları atmasını sağlamak için dernek olarak çaba sarf etmeye devam edeceğiz.

Sektörümüzü etkileyen dinamikler için uzun vadeli planlama gerekliliği bulunuyor. Ani ve sık vergi indirimleri, araçların ikinci el değerlerini de olumsuz yönde etkiliyor. Bu tip ivmelenmeler, filosunda yüksek sayıda aracı olan şirketlerin ve araç kiralama firmalarının mali yapılarını da olumsuz etkileyebiliyor. Bu bağlamda, seçimsiz geçeceği düşünülen önümüzdeki 4 senenin ülkemiz için bir fırsat olduğunu, siyasi iradenin bu dönemi iyi değerlendireceğini ve ekonomimizin normalleşmesi için gereken tüm adımları atacağını düşünüyoruz. Bu yönde yapılacak çalışmaların olumlu sonuçları kısa sürede ülke ekonomimize yansıyacaktır.

Sektörümüzün sağlıklı büyümesi ve sürdürülebilirliği adına sektöre dair bir düzenlemenin faydalı olacağı kanaatindeyiz. Bu çerçevede, T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı ile görüşmelerimizi sürdürüyoruz. Bakanlığımızın da yönlendirmesi ile araç kiralama sektörünü temsil edecek bir Birlik kurulması yönünde TOKKDER olarak çalışmalara başladık. Kurulacak Birlik, sektörümüzü daha da güçlendirirken hizmet standartlarını daha da yükselterek müşteri memnuniyetini en üst seviyeye taşıyacaktır.

TOKKDER olarak sektörümüzü geniş kitlelere tanıtmak ve sektörümüzdeki en güncel gelişmeleri paylaşmak adına sosyal medya hesaplarımızı Ağustos ayı itibarıyla aktif hale getirdik. Sektörümüzle ilgili güncel duyuru, rapor ve grafiklerin yanında dikkat çekici içerikleri de bulabileceğiniz Instagram, Twitter, Linkedin ve Facebook hesaplarını takip edebilir, her türlü görüş ve önerilerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz. Dernek üyelerimizin de katkılarıyla etkileşimin kısa sürede artacağına ve sektörümüzün bilinirliğinin daha üst seviyelere taşınacağına inandığımızı belirtmek isteriz.

Bu vesile ile “Ne mutlu Türküm diyene” ifadesi ile bu toprakları yurt edinmiş bütün insanları kucaklayan bir millet kavramını bizlere öğreten Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde kurulmuş olan cumhuriyetimizin 96. yılını kutluyor, bu toprakların kazanılması için canını ortaya koyan başta Ulu Önder Atatürk olmak üzere, tüm şehit ve gazilerimizi saygı ve özlemle anıyoruz.

Top