Your browser (Internet Explorer 7 or lower) is out of date. It has known security flaws and may not display all features of this and other websites. Learn how to update your browser.

X

Fiat Satış Direktörü – Mahmut Karacan Röportajı

Markanızın 2019 yılı için planlarından bahseder misiniz?

Sektör dinamikleri açısından zorlu geçen 2019 yılında Türkiye otomotiv pazarındaki iddiamızı devam ettirdik. Yılın ilk 6 aylık döneminde Fiat markası olarak yine Türkiye’nin en çok tercih edilen markası olduk. Egea model ailesi bu sene de iddiasını korudu ve lokomotiif modelimiz olarak öne çıktı. Hafif ticari araç ürün gamımızdaki modellerimiz Doblo ve Fiorino da segmentlerindeki güçlü performanslarını sürdürdüler. Fiat ve Fiat Professional markalarımızla müşterilerimize değer yaratmaya devam ederek yılın diğer yarısında da pazardaki varlığımızı güçlendirmeye devam edeceğiz.

Operasyonel Kiralama firmalarına sunduğunuz hizmetlerden bahseder misiniz?

Operasyonel kiralama firmalarının beklentilerini karşılayabilmeleri için hızlı ve yerinde çözümler üretiyoruz. Ürün ve hizmet süreçlerimizde, bu ihtiyaçlar paralelinde analizler yaparak, çözümler geliştirmenin yanında; sevkiyat zamanlamalarında da hızlı ve esnek olabiliyoruz. Fiat Egea, 2016 ve 2017 yıllarında olduğu gibi 2018 yılında da Türkiye’nin en çok tercih edilen modeli oldu. 2019 yılının ilk 6 ayında da Egea model ailesinin Türkiye’nin en çok tercih edilen modeli olmaya devam etti. Bu Fiat markası için çalışan tüm ekibimiz için gurur vesilesi olmasının yanında tüm tüketici beklentilerini her anlamda karşılayan bir marka olduğumuzun da en önemli göstergesi.

Günlük kiralama şirketlerinin beklentilerini marka olarak karşılayabiliyor musunuz?

Günlük kiralama şirketlerinin otomotiv sektörü içerisindeki payının, aktif olarak var oldukları bölgelerde, turizm sektörü ile bağlantılı olarak, arttığını gözlemliyoruz. Operasyonel kiralama şirketlerinde olduğu gibi, günlük kiralama yapan şirketlere de destekçi bir yaklaşım sunuyoruz. Günlük kiralama firmalarını potansiyel müşterilerin farklı modellerimizi test etme olanağı bulduğu bir platform olarak da görüyoruz. Fiat model gamında yer alan tüm modellerimizin portföylerinde mevcut olmasına önem veriyoruz. Toplam kullanım maliyeti açısından en yüksek avantajı sunan markalardan biriyiz. Fiat markası olarak avantajlı toplam kullanım maliyeti/bedeli konusunda oldukça rekabetçi durumdayız.

Operasyonel ve günlük kiralama şirketlerinden beklentileriniz nelerdir?

Operasyonel kiralama firmaları ile ilişkimizi kısa vadeli görmüyor, planlarımızı uzun vadeli yapmak istiyoruz. Bu bağlamda operasyonel kiralama firmalarının uzun vadeli kârlılıklarını etkileyecek ve Fiat marka imajını destekleyecek şekilde iş birliği içinde olmayı bekliyoruz. Operasyonel kiralama şirketlerinin Fiat modellerini tercih eden müşterilere sundukları operasyon ve satış sonrası hizmetlerde de benzer bir yaklaşım içerisinde olmasını arzu ediyoruz. Fiat markası olarak operasyonel kiralama firmalarının beklentilerini karşılayabilmeleri için hızlı ve yerinde çözümler üretiyoruz. Ürün ve hizmet süreçlerimizde, bu ihtiyaçlar paralelinde analizler yaparak, çözümler geliştirmenin yanında; sevkiyat zamanlamalarında da hızlı ve esnek olabiliyoruz.

Günlük kiralama şirketlerinin otomotiv sektörü içerisindeki payının, özellikle aktif olarak var oldukları bölgelerde, turizm sektörü ile bağlantılı olarak, her geçen gün artığını gözlemliyoruz. Tıpkı operasyonel kiralama şirketlerinde olduğu gibi, günlük kiralama yapan şirketlere de destekçi bir yaklaşım sunuyoruz. Günlük kiralama firmalarını potansiyel müşterilerin farklı modellerimizi test etme olanağı bulduğu bir platform olarak da görüyoruz. Buna paralel olarak da Fiat model gamında yer alan tüm modellerimizin portföylerinde mevcut olmasına önem veriyoruz.

Markanızın ikinci el araç politikaları hakkında bilgi verebilir misiniz? Markanızın ikinci el araç pazarını güçlü kılmak için uyguladığınız politikalar nelerdir?

Otomobillerin ikinci el değeri, toplam maliyette en az satın alma fiyatı kadar önem arz ediyor. Biz de şirket olarak markamızın ikinci el değerini anlık olarak izliyor ve takip ediyoruz. Amacımız, ikinci el pazarında daha etkin rol almak. İkinci el satışta kurumsal olarak Otoeksper markamız ile bayilerimizin faaliyetlerini düzenliyoruz, ayrıca bayilerimize araç tedariği sağlayacak faaliyetler yürütüyoruz. Araçları değerinde takasa almak yönteminin yanında, filo kiralama şirketlerinin ikinci el araçlarının, Tofaş’ın İhale Portalı üzerinden bayilerimize satışına imkan sağlıyoruz. Fiat Egea, Türkiye’nin en çok tercih edilen modeli unvanını koruyor. Başarılı performansımızı yüksek oranda perakende satışlarımız ile destekliyoruz. Bu da doğal olarak ikinci elde yüksek değer anlayışımıza doğrudan etki ediyor.

Satış sonrası hizmetlerde operasyonel kiralama şirketlerine ne gibi avantajlar sağlıyorsunuz?

Fiat markası olarak, operasyonel kiralama şirketlerinin portföylerinde yer alan tüm müşterilere, nihai müşteri hassasiyetinde yaklaşıyor, bayilerimizde verdiğimiz satış sonrası hizmetlerimizde bu prensip ile çalışıyoruz. Müşteri memnuniyeti kavramını ‘kolaylık, kusursuz hizmet ve güven’ başlıkları ile değerlendiriyoruz. Fiat markalı bir ürünü kullanan tüm müşterilerimizin sorunsuz bir müşteri deneyimi yaşamasını istiyor, bu alanda maksimum seviyede hizmet veriyoruz.

Markamızın en önemli hedeflerinden biri de satış sonrası operasyonlarında, sürekli artan kaliteli hizmet ve koşulsuz müşteri memnuniyeti anlayışını sürdürmek. Operasyonel kiralama şirketlerine, orijinal yedek parça hizmeti, hızlı ve kusursuz servis hizmeti ve Otoeksper markamız ile güvenli ikinci el hizmeti sunuyoruz. Hiç kuşkusuz bu yaklaşımımız ve hizmet ağımızın yetkinliği, müşteri memnuniyeti ve beklentileri karşılama hedefimize ulaşmamızdaki en kuvvetli yönlerimiz.

Top