Your browser (Internet Explorer 7 or lower) is out of date. It has known security flaws and may not display all features of this and other websites. Learn how to update your browser.

X

Omsan Lojistik Genel Müdürü – Dr. A. Bülent Sabuncu Röportajı

Önümüzdeki dönemde dünyayı ve Türkiye’yi neler bekliyor? Bu konudaki öngörüleriniz nelerdir?

Küresel ticaretteki korumacı tedbirlerin artışı, dünya çapında artan siyasi ve ticari gerginlikler ve belirsizlikler ekonomik faaliyetlerde yavaşlamayı beraberinde getirirken, ticaret hacmi ivme kaybediyor. 2008 yılı küresel krizinin etkilerini henüz atlatamayan dünya ekonomisi için 2019 yılı büyüme öngörüleri sürekli olarak aşağı yönde revize ediliyor. Türkiye ekonomisi de, dünya ekonomisinin bu olumsuz seyrinden yoğun şekilde etkileniyor.

Çoğu sektörde olduğu gibi, Türkiye otomotiv sektörü de zor bir dönemden geçiyor. Pazarda ilk 6 ayda yüzde 45 oranında bir daralma söz konusu. Özel tüketim vergilerinde izlenen tüketim arttırıcı politikalara rağmen, 1 milyon adet otomobile göre dizayn edilmiş bir endüstride yüzde 35’lik daralma atıl kapasiteye yol açmakta. Kur artışları, faiz oranları ve güven endeksine büyük oranlarda duyarlı bir talep eğrisi olan otomotiv sektörünün, önümüzdeki dönemde de kur artış riski ve satış fiyatlarına uygulanması kaçınılmaz olabilecek zam oranları ihtimalleriyle ciddi bir darboğazda olduğunu gözlemliyoruz.

Diğer yandan, teknoloji alanında gerçekleşen devrimlerin otomotiv sektörünü tüm dünyada kaçınılmaz bir değişime sürükleyeceği gerçeği göze çarpıyor. Yapay zeka, otonom araçlar, tasarlanan akıllı şehirler otomotiv sektörü ve yan sanayini tüm dünyada kaçınılmaz ve çok hızlı bir değişime sürükleyecek. Süregelen kabuller değişecek, süreçler yeniden dizayn edilecek. Geleceği okurken teknoloji çağına adapte olabilmek için sürekli kendimizi yenilemek ve geliştirmek zorunda olduğumuzun farkındayız. Çalışmalarımızı ve planlamalarımızı buna göre yapıyoruz.

Firmanızdan ve faaliyetlerinden bahseder misiniz?

1978 yılında kurulan OMSAN Lojistik, yüzde 100 yerli sermayesiyle, otomotiv, demir-çelik, çimento, hazır beton, tehlikeli madde, kimya, zirai tarım, tekstil, perakende, gıda ve telekomünikasyon başta olmak üzere farklı endüstrilere yönelik yurt içi-yurt dışı karayolu, denizyolu, havayolu, demiryolu taşımacılığı, intermodal taşımacılık, serbest-gümrüklü depo yönetimi ve dağıtım hizmetleri, proje taşımacılığı, ev-ofis lojistiği, gümrükleme ve sigorta hizmetleri kapsamında entegre lojistik hizmetleri sunmaktadır. İstanbul’da genel merkezimiz; İzmir, Ankara, Mersin ve Samsun’da bölge müdürlükleri, Fransa, Romanya, Fas, Rusya ve Kazakistan’da bağlı şirketlerimiz bulunuyor.

Araç lojistiği alanında Türkiye’de pazar lideri konumunda olan OMSAN Lojistik olarak, modern ve güçlü araç taşıma filomuzun yanında, 41 yıllık sektör tecrübemizi sektörün gerektirdiği vizyon ve dinamizmle birleştirerek fark yaratan hizmetlere dönüştürmekteyiz. Bu anlayışla, ülkemizin ve Avrupa’nın en büyük otomotiv markalarına sunduğumuz katma değerli hizmet yelpazesini yenilikçi ve rekabetçi yatırımlarımızla sürekli olarak genişletmekteyiz. Yurt içi bayi dağıtımlarından liman taşımalarına, ithalat ve ihracat taşımalarından gümrük süreçlerinin yönetimine, park sahası yönetiminden diğer katma değerli hizmetlere kadar, üretimden itibaren lojistiğin her adımında ileri teknolojilerden faydalanarak etkin ve güvenilir hizmetler sunuyoruz. Bursa, İstanbul, Kocaeli ve yurt dışında Romanya ve Fas’ta toplam 850 bin m²lik araç park sahamızda araç stoklama ve PDI (teslimat öncesi kontrol) hizmeti sunan OMSAN olarak, Türkiye’de satılan her 3 otomobilden birini taşımakta; her yıl ortalama 700 bin araca rekabetçi fiyatlarla elleçleme hizmeti sunmaktayız.

Operasyonel ve günlük kiralama firmalarına ne gibi hizmetler sunuyorsunuz? Bu hizmetlerinizin sağladığı faydalardan bahseder misiniz?

OMSAN Lojistik olarak kiralama firmalarına park sahalarımızda araç stoklama ve bitmiş araç lojistiği hizmeti vermekteyiz. Türkiye’de toplam 24 bin araç kapasiteli, 6 adet stok sahamız mevcut olup kiralık araçlar sevk emri gelene kadar park sahalarımızda OMSAN güvencesi altında stoklanıyor. Bu süreçte müşterilerimize sigorta seçenekleri de sunuyoruz. Stok sahası yönetimi ciddiyetle ele alınması gereken, yüksek maliyeti olan, altyapı yatırımı ve uzmanlık gerektiren bir iş. Yüksek kiralama maliyetlerinin yanı sıra, seçilen lokasyonun kısa-orta vadede stratejik önemini yitirme ihtimali de firmalar için büyük risk arz ediyor. OMSAN Lojistik olarak, bu süreçlerde sahip olduğumuz ölçek avantajı ve uzmanlıkla, müşterilerimize sunduğumuz entegre hizmetlerle maliyet avantajı yaratırken, aynı zamanda risklerini de paylaşmış oluyoruz.

Sevk emri gelen araçlara taşıma operasyonundan önce yıkama, hafif onarım, sistem uyandırma gibi işlemler yapılıyor ve araçlar sevke hazırlanıyor. Bunun yanı sıra müşteri talebine istinaden aracın son kullanıcıya tanıtım sunumu akabinde teslimi de kiralama firmalarına bünyemizde verdiğimiz hizmetler arasında yer alıyor. Son kullanıcıya aracını teslim etmeden önce keyifli bir ortamda ikramda bulunuyor, aracının standart ve opsiyonel özelliklerini tanıtıyor ve kullanıcıyı aracıyla buluşturuyoruz. Bu bize müşterimizin satış deneyimine katma değer yaratma fırsatı sağlayan önemli bir hizmet. Son olarak da kiralama süresi biten araçların park sahasına iade taşımaları yapılıyor. Güçlü özmal filomuzla kiralama süresi biten araçları Türkiye’nin her yerinden en hızlı şekilde park sahalarımıza geri alıyor, aracı müşterimizin kiralık araç havuzuna hızla geri kazandırıyoruz. Bu sayede kiralama firmalarının müşteri deneyimi performansını yükselterek, müşteri memnuniyetini artırmalarına ve tercih sebebi olmalarına destek oluyoruz.

Bu tarz bir hizmet alırken, operasyonel ve günlük kiralama firmaları nelere dikkat etmelidir?

Satışı gerçekleştirilen aracın en kısa sürede en az maliyetle kullanıcıya teslimi ve süresi biten aracın talep edilen lokasyona zaman gecikmesinden kaynaklanabilecek maliyetleri bertaraf edecek bir operasyonla alınabilmesi kiralama firmalarının satış sonrası operasyonlarının verimliliği üzerinde birebir ölçüde önemli olmakta ve beklentilerin başında gelmektedir. Bununla beraber satış sonrası hizmetler çerçevesinde, kiralık aracın kullanıcının taleplerine istinaden hazırlanması, ekipman montaj ve demontajı, logolama, hafif onarım, lastik stoklama ve değiştirme gibi hizmetler de kiralama firmalarının lojistik partnerlerinden sağlayabileceği, bu sayede rekabet avantajı yaratabilecekleri noktalar olarak karşımıza çıkıyor. OMSAN Lojistik olarak biz kiralama firmalarına satış sonrası hizmetler konusunda da katma değerli hizmetler sağlayabileceğimiz yeni bir modele hazırlanıyoruz.

Günlük ve operasyonel kiralama firmaları ile çalışma ortamı yakalayabilmek için neler yapıyorsunuz?

Kiralama firmalarına yönelik olarak müşterimize zaman ve maliyet avantajı yaratacak, kapsayıcı ve inovatif yeni bir proje geliştirdik. Kısa vadede start alacak projede “aktarma merkezi” mantığıyla mikro dağıtım yapılmaya elverişli platformlar kuruyoruz. Müşterilerimizin tüm lojistik partnerlerine de açık olacak bu platformlardan yapılacak mikro dağıtımlar ile hem gidiş hem dönüş yönlü taşımalarda zaman ve maliyet avantajı yaratmayı hedefliyoruz. Platformlara kurulacak katma değerli hizmetler ünitelerinde araçlara, iki kullanıcı arası ihtiyaç duyulan ekspertiz, hafif onarım ve yeni kullanıcıların araca ilişkin talep ettiği tüm hazırlık işlemlerini uygulayacağız.

Bu projeyle tüm dünyada olduğu gibi, Türkiye’de de satış rakamlarının önemli oranda düştüğü bir dönemde, otomotiv sektöründeki müşterilerimizin lojistik maliyetlerini düşürmenin ötesinde, sunduğumuz katma değerli hizmetler ile müşteri deneyimini daha da ileri bir noktaya taşımayı hedefliyoruz. Ayrıca OMSAN olarak, sektördeki tüm lojistik paydaşlarımız ile yeni ve yenilikçi iş birlikleri yaratma konusunda öncü olmanın heyecanını sürekli kılarak, müşteri memnuniyetini artırmaya odaklanmış bulunuyoruz.

Top