Your browser (Internet Explorer 7 or lower) is out of date. It has known security flaws and may not display all features of this and other websites. Learn how to update your browser.

X

Autority Group CEO – Z. Gür Yalman Röportajı

2019 yılında dünyayı ve Türkiye’yi neler bekliyor? Bu konudaki öngörüleriniz nelerdir?

Türkiye son dönemde tekrar enflasyonist ortama girmiş bulunmakta. Otomotiv ile ilgili olan parçaların tedariğinin ağırlıkta yurt dışından gelmesi dolayısıyla nihai tüketicinin sadece arabasını çalışır halde tutmasının maliyeti bile bugün yüzde 100 artmıştır.

Son 5 senedir yaşadığımız ekonomik zorlukların kendini çok daha etkin hissettirdiği bu dönemde tüketim gözle görülür bir şekilde azalmıştır. Tüm kullanıcılar kaliteli ancak daha uygun çözüm aramaktadır. Bu da ister istemez tüm şirketlerin daha verimli çalışması ve nihai tüketici için önemli bir sebep oluşturmuştur.

Ekonomik kalkınmayı yaratacak tek formül çözümlerin sürdürülebilir olmasından geçmektedir. 2019 yılında otomotiv sektöründeki azalan araç üretimi 350 K seviyesinde olması büyük bir daralmayı da beraberinde getirmiştir. Sektördeki faaliyet gösteren servislerin ve satıcıların toplamının yüzde 30’unun işlerinin devam etmesi söz konusu olacaktır. Müşteri odaklı, verimli teknoloji ile kolaylık sağlayan şirketler öne çıkacaktır. Verimlilik, fiyat kadar, servislerin müşteriye yakınlığına, işletim süreçlerine ve araç teslim süresinde gizlidir.

Firmanızdan ve faaliyetlerinden bahseder misiniz?

Autority Group bünyesindeki iş modelimiz filo şirketlerinin taleplerini, beklentisinin üzerinde yerine getirmektir. Bu misyon yaşayan canlı süreç yönetimi ve işimize olan sevgimiz ile beslenmektedir. Filo şirketleri gelişen ve değişen ekonomik sebeplerden ötürü bugün aracının tek bir adreste, tüm problemlerinin tek seferde ve uygun fiyata çözülmesini beklemektedir. Bu da beraberinde daha yakın çalışma ile ortak çözüm ve ölçüm ile gerçekleşmektedir. Tek işimiz ve uzmanlığımız olan otomotiv satış sonrası hizmetlerinde Speedy ile bakım, mekanik onarım, lastik satış ve hizmetleri; Fix Auto ile orta ve büyük ölçekli hasar ve onarım; Garanto ile ikinci el araç satışlarında bağımsız ve tarafsız sertifikasyon, Lastikvs ile ise tüm marka lastikleri tedarik etmekteyiz. Autority Group olarak filo şirketlerine toplamda 250`ye yakın servis noktası ile hizmet vermekteyiz. Hedefimiz sürdürülebilir bir büyüme ile zamanla bu sayımızı 500 noktaya çıkarmaktır. BP akaryakıt ve Castrol madeni yağlar ile stratejik bir iş ortaklığı yaptık ve bu kapsamda Türkiye` de seçili BP istasyonlarında Speedy olarak hizmet vermeye başlayacağız. Bu da hedeflediğimiz sayıya ulaşmakta bize destek verecektir.

Operasyonel ve günlük kiralama firmalarına ne gibi hizmetler sunuyorsunuz? Bu hizmetlerinizin sağladığı faydalardan bahsedir misiniz?

Autority Group olarak 17 senedir filo şirketlerine faaliyet alanımızdaki tüm hizmetlerle çözümler üretiyoruz. Temsil ettiğimiz markalar, alanında dünya devi ve Avrupa lideridir. Vaat ettiğimiz 3 temel prensip; tasarruf, hız ve konfordur. Filo şirketlerine bakım, onarım, hasar ve lastik hizmetleri alanlarında yüzde 50`ye varan avantaj sağlıyoruz.

Özellikle Türkiye`deki ilk hızlı onarım markamız olan Speedy, servislerinde her marka araca hizmet verdiğinden dolayı filo şirketleri için büyük kolaylık ve zaman tasarrufu sağlamaktadır. 360 derece faaliyet alanımız ve sunduğumuz çözümler ile, hayat kolaylaşmakta, tek fatura ve tek muhatap ile tüm ihtiyaçlar giderilmektedir. Yönettiğimiz iş hacmimizin büyüklüğü gelişmiş teknolojik yatırım yapmamıza imkan vermesi yanında daha kalifiye insan kaynakları ile çözüm sunmamıza imkan tanımaktadır. Bizim için önemli olan müşterimizin sürdürülebilir, şeffaf ve değer katan çözüm ortağı olmaktır.

Bu tarz bir hizmet alırken, operasyonel kiralama ve günlük kiralama firmaları nelere dikkat etmelidir?

1) Şeffaf, ölçülebilir ve güvenilir ulusal ve global bir marka ile çalışmaları,

2) Blok muafiyeti kanunu avantajının teminat kapsamında verilmesi,

3) Hizmet alacakları şirketlerden mutlaka referans kontrolü yapmaları ve KPI odaklı çalışmaları.

Öte yandan zaman filo şirketleri için maliyet demektir. Bu sebep ile yaptıkları taleplere aynı gün içinde kayıtlı ve kalifiye insanlar tarafından dönülmesi elzemdir. Bizim en hassas olduğumuz konular olduğundan filo şirketlerine bu şekilde öneride bulunuyoruz.

Günlük ve operasyonel kiralama firmaları ile çalışma ortamı yakalayabilmek için neler yapıyorsunuz?

Autority Group markaları yarım asırdır global, 17 senedir ise Türkiye’de müşterilerine hizmet vermektedir. Sağladığımız tasarruf ve zaman avantajı sahip olduğumuz tecrübe ve taklit edilmesi zor know-how ile gerçekleşmektedir. Bundan dolayı portföyümüzdeki kurumların nerede ise tamamı bize kendi ulaşmıştır. Buna rağmen satış ve pazarlama ekipleri yeni müşteri kazanımında sahada çeşitli aksiyonlar almaktadır. Ancak bunlardan daha önemlisi ekip olarak işimizi çok seviyor ve saygı duyuyoruz. Bu da kurumlarla aramızdaki bağı kuvvetlendiriyor ve istenilen sonuçları yaratmada bize motivasyon sağlıyor.

Top